افسردگی نوجوانان

افسردگی نوجوانان
در این پست می‌خوانید:

مشاهده مبارزه یک نوجوان با افسردگی بسیار برای والدین دلخراش است و اغلب والدین احساس ناامیدی و درماندگی می کنند، اما درمان افسردگی می‌تواند برای یک نوجوان و خانواده‌اش دگرگون‌ کننده باشد و نور را به زندگی آنها بازگرداند.

چگونه به یک نوجوان مبتلا به افسردگی کمک کنیم

فرزند پروری امری سخت و پر چالش است و داشتن نوجوانی که با افسردگی دست و پنجه نرم می کند بسیار سخت تر است. برای اعضای خانواده تقریبا غیرممکن است که به نوجوانی دسترسی پیدا کنند که به اتاقش گوشه نشین شده است و از صحبت در مورد افکار و احساسات افسردگی خود امتناع می کند. و متأسفانه هیچ فرمول خاصی برای نحوه تربیت یک نوجوان مبتلا به افسردگی وجود ندارد، زیرا هر کودکی منحصر به فرد است. با این حال، رویکردهای مورد تایید درمانگران برای نحوه برخورد با کودک افسرده، مانند ارائه عشق بی قید و شرط و تمرین مراقبت از خود با شرکت در گروه‌های حمایتی والدین وجود دارد.

البته، شناخت علائم و نشانه های افسردگی و دسترسی به درمان افسردگی نوجوانان بسیار مهم است. نادیده گرفتن مشکل یا اعتماد به اینکه افسردگی به خودی خود از بین می رود خطر یک دوره افسردگی اساسی یا حتی اقدام به خودکشی نوجوان را افزایش می دهد. حفظ ارتباط مستمر با فرزندتان نیز ضروری است.

حتی زمانی که نوجوانان نمی‌خواهند گوش دهند یا حرفشان را باز کنند، والدین باید به دنبال راه‌هایی برای برقراری ارتباط باشند، با فرزندانشان در مورد آنچه می‌گذرند صحبت کنند و به آنها بفهمانند که تنها نیستند و امیدی وجود دارد.

چگونه افسردگی را برای کودک خود توضیح دهید

نوجوانان افسرده معمولاً به طور کامل نمی دانند که چرا این احساس را دارند. آنها اغلب بر این باورند که تنها کسانی هستند که در حال مبارزه با این مشکل هستند. و حتی اگر می خواهند احساس بهتری داشته باشند، ممکن است از ایده ورود به یک مرکز درمان افسردگی نوجوانان بترسند. آنها ممکن است در مورد توانبخشی برای افسردگی نوجوانان شنیده باشند اما نمی دانند این به چه معناست.

والدین و سایر اعضای خانواده می توانند با ارائه اطلاعات روشن و صادقانه در مورد خود افسردگی و درمان آن به نوجوانان کمک کنند. در ادامه چند حقیقت مهم و تضمینی وجود دارد که نوجوانان مبتلا به افسردگی باید بشنوند:

 • شما تنها نیستید: افسردگی در نوجوانان بسیار شایع است. بر اساس آخرین آمار از سلامت روان آمریکا، 15 درصد از نوجوانان در ایالات متحده حداقل یک دوره افسردگی اساسی در سال گذشته داشته اند و 10 درصد افسردگی شدید دارند. در سطح جهان، 25 درصد از نوجوانان از اختلالات افسردگی رنج می برند.
 • امید وجود دارد: درمان افسردگی نوجوانان بسیار مؤثر است، و هر چه نوجوان زودتر درمان شود، احتمال بهبودی طولانی‌ مدت او بیشتر می‌شود. دانستن این واقعیت می تواند به نوجوان مبتلا به افسردگی انگیزه دهد تا با میل خود در درمان شرکت کند.

 • درمان فقط صحبت کردن نیست: انواع مختلفی از درمان برای افسردگی وجود دارد، از جمله درمان تجربی و روش‌های جسمی (مبتنی بر بدن). این می تواند به ویژه برای نوجوانانی که به سختی احساسات و تجربیات خود را به صورت کلامی بیان می کنند، اطمینان بخش باشد.

 • آگاه شوند که والدین در کنار آنها هستند: والدین باید به فرزندان خود اطمینان دهند که همیشه می توانند در مواقعی که مشکل دارند به سراغ آنها بیایند. حتی اگر رابطه والد و کودکی کامل نباشد (هیچ رابطه ای قطعا کامل نیست)، نوجوانان باید بدانند که می توانند با خیال راحت به والدین خود برای حمایت مراجعه کنند.

علاوه بر این نکات، والدین می توانند با فرزندان خود در مورد اینکه چگونه خانواده برای دریافت کمک های مورد نیاز آنها پیش می رود، به طور آشکار صحبت کنند. ارزیابی جامع توسط یک متخصص سلامت روان اولین قدم در یافتن درمان افسردگی نوجوانان است که به بهترین وجه با نیازهای خاص نوجوان و سابقه فردی و خانوادگی او مطابقت دارد.

یک پزشک آموزش دیده علائم افسردگی نوجوان شما را با استفاده از معیارهای تعیین شده توسط راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی ارزیابی می کند.

انواع درمان افسردگی

هنگامی که والدین شروع به تحقیق در مورد اختلالات افسردگی و درمان آن می کنند، به سرعت متوجه می شوند که سطوح مختلف مراقبت و انواع درمان برای افسردگی وجود دارد. نوع درمانی که بیشترین موفقیت را برای یک نوجوان خواهد داشت به نوع و شدت افکار و احساسات افسردگی او بستگی دارد.

انواع مختلف درمان افسردگی عبارتند از:

 • گفتگو درمانی حضوری یا آنلاین برای افسردگی نوجوانان، یک بار در هفته یا بیشتر.
 • داروی افسردگی برای نوجوانان.
 • بستری شدن در بیمارستان، معمولاً برای اقامت بسیار کوتاه مدت پس از یک بحران سلامت روان.

 • مراکز درمانی سرپایی برای نوجوانان مبتلا به افسردگی، ارائه برنامه های افسردگی تمام روز یا بعد از مدرسه.

 • مراقبت های اقامتی در یک مرکز افسردگی نوجوانان دور از خانه.

 • توانبخشی برای افسردگی نوجوانان، اصطلاح توانبخشی اغلب برای نشان دادن اینکه یک مرکز افسردگی نوجوانان نیز سوء مصرف مواد را به عنوان یک اختلال همراه با افسردگی درمان می کند استفاده می شود.

مراقبت های اقامتی برای افسردگی نوجوانان

مؤثرترین راه برای درمان افسردگی نوجوانان اغلب درمان خانگی است. درمان طولانی مدت (حداقل 30 روز) در یک مرکز افسردگی نوجوانان، زمان کافی را برای رسیدگی به علل زمینه‌ای مشکلات روانی نوجوان، مانند ترومای دوران کودکی، زخم‌های دلبستگی، و یا اعتماد به نفس پایین فراهم می‌کند.

علاوه بر این، نوجوانان این فرصت را دارند که مهارت های مقابله ای سالم را تمرین کنند و روابط قابل اعتماد با همسالان را در یک محیط مراقبت و حمایت ایجاد کنند. مراکز درمانی اقامتی نوجوانان برای افسردگی باید همیشه از یک رویکرد مبتنی بر شواهد استفاده کنند.

این بدان معناست که روش‌شناسی و روش‌های مورد استفاده برای درمان نوجوانان دارای اعتبار علمی هستند.

به عبارت دیگر، مطالعات متعدد در طول زمان ثابت کرده است که این رویکردها در درمان افسردگی در نوجوانان موثر هستند. علاوه بر این، درمان افسردگی نوجوانان باید همیشه توسط پزشکان آموزش دیده و دارای مجوز انجام شود که اشتیاق حمایت از نوجوانان را برای یافتن خود واقعی و دستیابی به شفای پایدار به کار خود می آورند.

فواید برای نوجوانان تحت درمان افسردگی

درمان افسردگی نوجوانان فواید بلند مدت و کوتاه مدت دارد. مهم‌تر از همه، می‌تواند به معنای واقعی کلمه زندگی یک نوجوان مبتلا به افسردگی را نجات دهد. علاوه بر این، درمان افسردگی نوجوانان فراتر از آن چیزی است که داروهای ضد افسردگی می توانند انجام دهند: نوجوانان را با خودشناسی جدید و ابزارهایی برای زندگی سالم توانمند می کند.

آنچه نوجوانان در درمان به دست می آورند، آنها را برای حفظ بهبودی در حالی که با موفقیت در بسیاری از تغییرات و عوامل استرس زای مرتبط با این مرحله از زندگی پیمایش می کنند، حمایت می کند. علاوه بر این، همه اعضای خانواده از درمانی بهره مند می شوند که پیوندهای والدین و فرزند را بازسازی می کند و ارتباط و هماهنگی خانواده را باز می گرداند.

مزایای کوتاه مدت درمان افسردگی نوجوانان
 • افزایش علاقه به فعالیت ها و ارتباطات اجتماعی
 • انرژی بیشتر و توانایی بیشتر برای استراحت
 • بهبود تمرکز
 • خواب و اشتهای بهتر
 • احساس بی ارزشی کمتر
 • کاهش قابل توجه افکار و رفتارهای خودکشی

مزایای طولانی مدت درمان افسردگی نوجوانان

 • تنظیم هیجانی قوی‌تر و مهارت‌های عملکرد اجرایی
 • مهارت هایی برای ایجاد ارتباطات معتبر و قابل اعتماد با خود، همسالان، خانواده و جامعه
 • احساس هدفمندی که انگیزه افزایش مشارکت در دانشگاه و برنامه ریزی شغلی است.
 • اعتماد و حمایت بیشتر در رابطه والدین و فرزند
 • افزایش انعطاف پذیری
 • مهارت های مقابله ای سالم و مراقبت از خود که تا آخر عمر به آنها خدمت خواهد کرد.

جهت کسب اطلاعات از دوره ها و کتاب های آموزشی می توانید به لینک های زیر مراجعه کنید.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید