تاثیر محبت والدین بر کودکان

تاثیر محبت والدین بر کودکان
در این پست می‌خوانید:

چند وقت یکبار کودکانتان را در آغوش می گیرید؟

همه ما به عنوان والدین زندگی پرمشغله و پر استرسی را سپری می کنیم و نگرانی های بی پایانی داریم، اما واضح است که یکی از مهم ترین کارهایی که باید انجام دهیم این است که دست از کار بکشیم و به فرزندانمان محبت کنیم. تحقیقات در دهه گذشته ارتباط بین محبت در دوران کودکی و سلامتی و شادی در آینده را برجسته می کند.

با توجه به Child Trends سازمان تحقیقات غیرانتفاعی پیشرو در ایالات متحده که بر بهبود زندگی و آینده کودکان، جوانان و خانواده های آنها متمرکز است، علم از این ایده حمایت می کند که گرمی و محبت ابراز شده توسط والدین به فرزندانشان منجر به نتایج مثبت مادام العمر می شود. نتایج حاصل از این تحقیقات بیانگر آن است که محبت در خانواده باعث افزایش احساس عزت نفس، بهبود عملکرد تحصیلی، ارتباط بهتر والدین و فرزند و کاهش مشکلات روانی و رفتاری شده است.

از سوی دیگر، کودکانی که والدین مهربانی ندارند، عزت نفس پایین تری دارند و بیشتر احساس بیگانگی، خصومت، پرخاشگری و ضد اجتماعی می کنند. تعدادی از مطالعات اخیر وجود دارد که رابطه بین محبت والدین و شادی و موفقیت فرزندان را برجسته می کند.

در سال 2010، محققان دانشکده پزشکی دانشگاه دوک دریافتند که نوزادانی که مادران بسیار مهربان دارند، به بزرگسالانی شادتر، انعطاف پذیرتر و کمتر مضطرب تبدیل می شوند. این مطالعه شامل حدود 500 نفر بود که از دوران نوزادی تا 30 سالگی تحت نظر بودند. هنگامی که نوزادان هشت ماهه بودند، روانشناسان تعاملات مادرانشان را با آنها در حالی که چندین آزمایش رشد انجام می دادند مشاهده کردند.

روانشناسان میزان محبت و توجه مادر را در مقیاس پنج درجه ای از «منفی» تا «اسراف» ارزیابی کردند. نزدیک به 10 درصد از مادران میزان محبت پایین، 85 درصد میزان محبت طبیعی و حدود 6 درصد سطوح بالایی از محبت را نشان دادند.

سپس 30 سال بعد، با همین افراد در مورد سلامت عاطفی آنها مصاحبه شد. بزرگسالانی که مادرانشان محبت «اسراف‌آمیز» یا «نوازش‌گر» از خود نشان دادند، بسیار کمتر از دیگران احساس استرس و اضطراب داشتند. آنها همچنین کمتر احتمال داشت خصومت، تعاملات اجتماعی ناراحت کننده و علائم روان تنی را گزارش کنند.

محققان درگیر در این مطالعه به این نتیجه رسیدند که هورمون اکسی توسین ممکن است مسئول این اثر باشد. اکسی توسین یک ماده شیمیایی در مغز است که در مواقعی که فرد احساس عشق و ارتباط می کند ترشح می شود که به والدین کمک می کند تا با فرزندان خود پیوند برقرار کنند و باعث ایجاد حس اعتماد و حمایت بین آنها شود. این پیوند به احتمال زیاد به مغز ما کمک می کند تا اکسی توسین تولید و استفاده کند و باعث می شود کودک احساسات مثبت بیشتری را تجربه کند.

سپس، مطالعه‌ای در سال 2013 در UCLA نشان داد که عشق و محبت بی‌قید و شرط والدین می‌تواند کودکان را از نظر عاطفی شادتر و کمتر مضطرب کند. این به این دلیل اتفاق می افتد که مغز آنها در واقع در نتیجه محبت تغییر می کند. از سوی دیگر، تأثیر منفی سوء استفاده و عدم محبت در دوران کودکی هم از نظر روحی و هم از نظر جسمی بر کودکان تأثیر می گذارد. این می تواند منجر به انواع مشکلات سلامتی و عاطفی در طول زندگی آنها شود. آنچه واقعاً شگفت‌انگیز است این است که دانشمندان فکر می‌کنند محبت والدین واقعاً می‌تواند از افراد در برابر اثرات مضر استرس دوران کودکی محافظت کند.

سپس در سال 2015، مطالعه ای در دانشگاه نوتردام نشان داد که کودکانی که از والدین خود محبت دریافت می کنند در بزرگسالی شادتر بودند. در مورد نحوه تربیت بیش از 600 بزرگسال، که میزان محبت جسمانی آنها مورد بررسی قرار گرفت، بزرگسالانی که گزارش دادند در دوران کودکی محبت بیشتری دریافت کردند، افسردگی و اضطراب کمتری نشان دادند و در کل دلسوزتر بودند.

کسانی که ابراز محبت کمتری داشتند با سلامت روانی دست و پنجه نرم می کردند، در موقعیت های اجتماعی بیشتر ناراحت می شدند و کمتر قادر به ارتباط با دیدگاه های دیگران بودند.

محققان همچنین فواید تماس پوست به پوست برای نوزادان را بررسی کرده اند. این تعامل به ویژه بین مادر و نوزاد، به آرامش نوزادان کمک می کند تا کمتر گریه کنند و بیشتر بخوابند. همچنین نشان داده شده است که رشد مغز را تقویت می کند. طبق مقاله ای در ساینتیفیک امریکن، کودکانی که در محیطی محروم مانند یتیم خانه زندگی می کردند، نسبت به کودکانی که با والدین خود زندگی می کردند، سطوح بالاتری از هورمون استرس کورتیزول داشتند. دانشمندان بر این باورند که عدم تماس فیزیکی در یتیم خانه ها عامل اصلی این تغییرات فیزیکی است.

در نهایت، مطالعات متعددی اثرات ماساژ و فواید مثبتی که برای کاهش اضطراب در کودکان دارد را ارائه می دهد. ماساژ همچنین یک راه خوب برای والدین در جهت برقراری ارتباط فیزیکی و عاطفی با فرزندانشان است. در دوران نوزادی، والدین می توانند شروع به ماساژ کودک خود کنند که می تواند یک پیوند قوی ایجاد کند. مطالعات نشان داده است که کودکان و بزرگسالانی که ماساژ دریافت می کنند، در طول استرس تحصیلی، بستری شدن در بیمارستان و سایر رویدادهای استرس زا، اضطراب کمتری را تجربه می کنند.

چگونه می توانید آغوش های بیشتری در خانواده داشته باشید؟

از لحظه ای که نوزاد خود را از بیمارستان به خانه می آورید، حتما او را در آغوش خود بگیرید، لمس کنید و تکان دهید. لحظات ارزشمند زیادی را به نوازش کودک خود بگذرانید تا پوست او بتواند پوست شما را لمس کند. وقتی بزرگتر می شوند، با انجام فعالیت های سرگرم کننده مانند رقصیدن با هم یا ایجاد بازی های کودکانه مانند تظاهر به هیولا شدن او را در آغوش بگیرید و ببوسید و با این کار عشق و محبت را به فرزند دلبندتان هدیه کنید.

یک یادآوری تنظیم کنید تا مطمئن شوید که در آغوش گرفتن بخشی از برنامه روزانه شماست. حتی اگر لازم است برای خود یک زنگ هشدار تنظیم کنید یا مطمئن شوید که بچه‌هایتان را در زمان‌های خاصی از روز، مانند قبل از رفتن به مدرسه، زمانی که از مدرسه به خانه می‌آیند و قبل از خواب، در آغوش بگیرید.

ایده جالب دیگر استفاده از محبت در هنگام تربیت فرزندتان است. همانطور که با آنها در مورد اشتباهاتشان صحبت می کنید، دست خود را روی شانه آنها بگذارید و در پایان گفتگو آنها را در آغوش بگیرید تا مطمئن شوید که حتی اگر از رفتار آنها راضی نباشید، باز هم آنها را دوست دارید. اگر فرزندانتان خواهر یا برادرشان را زدند، آنها را در آغوش بگیرید و توضیح دهید که در آغوش گرفتن چه احساسی بهتر از زدن دارد.

در نهایت مراقب باشید که زیاده روی نکنید. به سطح راحتی فردی آنها احترام بگذارید و آگاه باشید که با گذراندن مراحل مختلف این وضعیت تغییر خواهد کرد.

جهت کسب اطلاعات از دوره ها و کتاب های آموزشی می توانید به لینک های زیر مراجعه کنید.

 

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید