فواید موسیقی در رشد کودک

فواید موسیقی در رشد کودک
در این پست می‌خوانید:

همانطور که کودکان یاد می گیرند و رشد می کنند، در مورد خود و دنیایی که آنها را احاطه کرده است اکتشافات می کنند. دوران کودکی حیاتی ترین زمان برای ساختن پایه های فیزیکی و ذهنی است که ما را تا پایان عمر پشتیبانی می کند.

به عنوان والدین یک کودک کوچک، باید تلاش کنید تا ابزارهای لازم را برای کمک به رشد و موفقیت فرزندتان در دوران نوجوانی و بعد از آن فراهم کنید. یکی از بهترین ابزارهایی که می توانید کودک خود را به آن مجهز کنید هدیه موسیقی است.

موسیقی بخشی جدایی ناپذیر از تقویت هماهنگی دست و چشم، تمرین و تنظیم مهارت های حرکتی ظریف و موارد دیگر است. در این مقاله تعداد انگشت شماری از اثرات مثبت موسیقی بر رشد اولیه کودک آورده شده است.

موسیقی مهارت های حرکتی ظریف را تقویت می کند

ساختن موسیقی، به خصوص اگر شامل ضربه زدن، پرش و رقص باشد، می تواند به تقویت مهارت های حرکتی ظریف و بزرگ کمک کند. آهنگ های ساده، علاوه بر بازی رفت و برگشت، به ایجاد ارتباطات عصبی مهم در مغز کوچک و در حال رشد کودک شما کمک می کند.

موسیقی مهارت های زبانی را گسترش می دهد

چه متوجه باشیم چه ندانیم، موسیقی نقش مهمی در گسترش مهارت های زبانی ما دارد. موسیقی به ما کمک می کند کلمات و عبارات را با ایجاد الگوهای تکراری به طور موثرتری حفظ کنیم. تقویت مهارت های پردازش شنوایی منجر به افزایش پردازش گفتار نیز می شود.

موسیقی پایه ای از صمیمیت می سازد

موسیقی علاوه بر بهبود مهارت های حرکتی و زبانی، تأثیر قابل توجهی بر روابط صمیمانه کودکان دارد. مطالعات نشان داده است که نوزادان با آرامش به لالایی بیشتر از صحبت های کودک یا صحبت بزرگسالان گوش می دهند. هنگامی که والدین یا مراقبان برای نوزادان خود لالایی می خوانند، با تغییر صدا، لحن و اشعار، نوزادان نشان داده اند که با احساس امنیت پاسخ می دهند.

موسیقی مهارت های سواد و اعداد را فراهم می کند

از همان ابتدا، نوزادان می توانند تفاوت بین انواع مختلف صداها را بشنوند. در عرض چند هفته پس از تولد، کودک می تواند صدای مادر خود را تشخیص دهد. قرار گرفتن زودهنگام با موسیقی توانایی طبیعی کودک را برای رمزگشایی صداها و کلمات افزایش می دهد.

موسیقی به کودکان نوپا کمک می کند تا مهارت های واژگان را بهبود بخشند

حتی اگر کودک نوپا شما کلمات موجود در یک آهنگ یا قافیه مهد کودک را درک نکند، با شناسایی داستان سرایی در یک آهنگ درک خود را توسعه می دهد. آهنگ ها منبع ارزشمندی از دستور زبان، واژگان و ساختار جمله هستند.

آموزش موسیقی می تواند ضریب هوشی را افزایش دهد

طبق یک مطالعه، کودکانی که در طول یک سال تحصیلی پیانو آموختند، به طور میانگین سه امتیاز هوشی بالاتر از همتایان خود داشتند. مطالعات نشان داده‌اند که موسیقی می‌تواند تأثیر ماندگاری بر IQ داشته باشد.

اگر خواندن این مقاله برای شما مفید بود مطالعه مقالات زیر را نیز از دست ندهید.

موسیقی و یادگیری: آیا موسیقی شما را باهوش تر می کند؟

کودکان و موسیقی

فواید مطالعه با موسیقی

6 نکته برای آشنا کردن کودک با موسیقی