فواید مطالعه با موسیقی

فواید مطالعه با موسیقی
در این پست می‌خوانید:

آیا موسیقی به شما در مطالعه کمک می کند؟

نظریه

احتمالاً قبلاً شنیده اید که گوش دادن به موسیقی در هنگام مطالعه می تواند کمک کننده باشد. مطالعات نشان داده است که موسیقی چندین اثر مثبت بر بدن و مغز انسان دارد. موسیقی قسمت چپ و راست مغز را به طور همزمان فعال می کند و فعال شدن هر دو نیمکره می تواند یادگیری را به حداکثر برساند و حافظه را بهبود بخشد. تأثیر موسیقی بر بدن و مغز خود را بیابید و ببینید چگونه می توانید کیفیت مطالعه خود را با گوش دادن به موسیقی تقویت کنید!

موسیقی استرس دانش آموزان را کاهش می دهد

در وسط یک ترم شلوغ، زمانی که استرس دانش آموزان بالا می رود. این بهترین دلیل برای مرور یادداشت های کلاس خود با پخش موسیقی است، مرکز پزشکی دانشگاه مریلند نشان می دهد که دانش آموزان باید به موسیقی گوش دهند.

موسیقی یک کاهش دهنده استرس موثر در افراد سالم و افراد دارای مشکلات سلامتی است. تحقیقات نشان می‌دهد که گوش دادن به موسیقی آرام‌بخش می‌تواند فشار خون، ضربان قلب و سطح اضطراب را در بیماران قلبی کاهش دهد.

این بیانیه تأثیر قدرتمندی که آهنگ ها به تنهایی می توانند بر بدن انسان داشته باشند را نشان می دهد. بنابراین، برای کمک به مبارزه با استرس قبل از رفتن به جلسه مطالعه، موسیقی را فراموش نکنید.

موسیقی راهی برای پردازش احساسات است. مردم اغلب به موسیقی‌ ای روی می‌آورند که می‌توانند با آن ارتباط برقرار کنند، زیرا به آن‌ها کمک می‌کند تا از این طریق با استرس مقابله کنند.

بنابراین، اگر زندگی دانشگاهی باعث شده شما کمی احساس افسردگی، گیجی یا حواس پرتی کنید، ممکن است گوش دادن به موسیقی می تواند ایده خوبی باشد زیرا نه تنها به شما کمک می کند تا روی مطالعه خود تمرکز کنید، بلکه به شما کمک می کند استرس را از خود دور کنید و شما را در روحیه یادگیری قرار دهید.

کاهش اضطراب امتحان

اضطراب می تواند به یک محاصره فلج کننده بین دانش آموزان و کتاب های درسی آنها تبدیل شود. چگونه دانش آموزان می توانند آن را شکست دهند؟ بیایید وانمود کنیم که در طول هر جلسه تحصیلی به شما یک ماساژ آرام‌بخش و رایگان پیشنهاد شده است اما بهترین چیزی که به راحتی برای دانش آموزان در سراسر جهان در دسترس است موسیقی است.

باور کنید یا نه یک مطالعه نشان داد که تأثیر موسیقی بر سطوح اضطراب مشابه تأثیر ماساژ است!

آهنگ های مورد علاقه شما می تواند به اندازه یک ماساژ اضطراب را کاهش دهد! دانش‌آموزان مضطرب باید قبل از رفتن به کتابخانه، هدفون خود را فراموش نکنند.

اگر مانند بسیاری از دانش آموزانی هستید که از اضطراب و استرس رنج می برند، سعی کنید در حین مطالعه به موسیقی رپ گوش دهید.

مطالعه ای که توسط دانشگاه کمبریج انجام شد نشان داد که موسیقی هیپ هاپ تأثیر نشاط بخشی بر شنوندگان خود دارد که می تواند به آنها در پذیرش، مدیریت و مقابله بهتر با مسائل مربوط به سلامت روان کمک کند. بیش از یک ژانر رپ وجود دارد، بنابراین ژانری را که دوست دارید بیابید و مغزتان را در روند مطالعه حمایت کنید.

عملکرد خود را بهبود بخشید

موسیقی به افراد کمک می‌کند در موقعیت‌های پرفشار عملکرد بهتری داشته باشند. مطالعات نشان داده است که موسیقی می تواند به دانش آموزان کمک کند تا از زغال سنگ به الماس تبدیل شوند و تحت فشار بدرخشند.

می خواهید ضربه ی برنده بازی را در زمانی که فشار زیاد است از بین ببرید؟ قبل از بازی بزرگ به چند آهنگ شاد گوش دهید. مانند بسکتبالیست‌هایی که در حین بازی‌ها تحت فشار، ضعیف عمل می‌کنند، اگر ابتدا به موسیقی و اشعار جذاب و شاد گوش می‌دادند، در پرتاب پرفشار به طور قابل‌توجهی بهتر بودند.

حتی می تواند درد را درمان کند!

به گفته USA Today، موسیقی آنقدر برای بدن قدرتمند است که در واقع می تواند به کاهش درد کمک کند. مطالعات نشان می دهد که موسیقی می تواند به طور معنی داری شدت درک درد را کاهش دهد، به ویژه در مراقبت های سالمندان، مراقبت های ویژه یا طب تسکینی.

درد مچ پا و امتحانات میان ترم شما هیچ شانسی در مقابل آلبوم مورد علاقه و ذهن متمرکز شما ندارد! مشابه آنچه که لالایی شما را آرام می کند، گوش دادن به موسیقی نیز می تواند به شما کمک کند تا فشار خون خود را کاهش دهید، تنش عضلانی را کاهش دهید و دامنه توجه خود را افزایش دهید.

به شما کمک می کند تمرکز بیشتری داشته باشید

در طی یک مطالعه در دانشگاه استنفورد دیده شد که بر خلاف تصور موسیقی به جای پرت کردن حواس دانشجویان کالج مغز را به سمت توجه حرکت می دهد. محققان از آهنگ‌های موسیقی دهه 1800 در مطالعه خود استفاده کردند و دریافتند که موسیقی، بخش‌هایی از مغز را که در توجه، پیش‌بینی و به‌روزرسانی رویداد در حافظه هستند، درگیر می‌کند.

 آنها بر این باورند که انتخاب موسیقی در پردازش مغز تأثیرگذار بوده است.

هدف این مطالعه بررسی نحوه مرتب‌سازی وقایع توسط مغز بود، اما این تحقیق همچنین نشان داد که تکنیک‌های موسیقی که 200 سال پیش توسط آهنگسازان استفاده می‌شد به مغز کمک می‌کند اطلاعات دریافتی را سازماندهی کند.

موتزارت، باخ و بتهوون می‌توانند به دانش‌آموزان کمک کنند تا اطلاعات را طبقه‌بندی کنند، که یک دارایی تأثیرگذار برای مطالعه است.

بهبود عملکرد مغز

شاید یکی از قانع‌کننده‌ترین دلایل برای گوش دادن به موسیقی در طول جلسه مطالعه این باشد که ثابت شده است که موسیقی به بهبود عملکرد شناختی کمک می‌کند. اساساً موسیقی به عملکرد مغز شما کمک می کند! موسیقی پس‌زمینه ممکن است عملکرد را در کارهای شناختی افزایش دهد. یک مطالعه قدیمی نشان داد که گوش دادن به موسیقی به شرکت کنندگان در آزمون این امکان را می دهد که سوالات بیشتری را در زمان تعیین شده تکمیل کنند و پاسخ های صحیح بیشتری دریافت کنند. تحقیقات جدیدتر نشان می‌دهد که آیا موسیقی عملکرد شناختی را بهبود می‌بخشد یا نه، پاسخ آن بستگی به این دارد که آیا موسیقی ابتدا وضعیت عاطفی فرد را بهبود می‌بخشد یا خیر. اگر می خواهید عملکرد مغز را در حین مطالعه بهبود ببخشید، اکنون شواهد نشان می دهد که ابتدا باید با گوش دادن به موسیقی که از آن لذت می برید، و وضعیت عاطفی خود را بهبود بخشید!

فعالیت موسیقی به عنوان یک تمرین شناختی برای مغز عمل می کند که آن را برای چالش های بیشتر در آینده آموزش می دهد. بنابراین، افرادی که در مراحل اولیه آموزش موسیقی دیده اند، به ویژه قبل از هفت سالگی، مغز سالم تری دارند و کمتر از بیماری های ناتوان کننده ای مانند آلزایمر یا زوال عقل رنج می برند. اما لازم نیست برای بهره مندی از فواید موسیقی برای سن خاصی منتظر بمانید. صرف نظر از اینکه دانشجوی سال اول هستید یا ارشد، می‌توانید هم اکنون تمرین مغز خود را شروع کنید، فقط با در اختیار داشتن دستگاه و هدفون مورد علاقه خود برای هر جلسه مطالعه.

موسیقی، حافظه، احساسات

چندین مطالعه در سال های اخیر موسیقی، حافظه و احساسات را به هم مرتبط کرده اند. برای حمایت از این ادعا، پتر جاناتا دو مطالعه انجام داده است تا ثابت کند موسیقی، حافظه و احساسات با هم مرتبط هستند. مطالعه اولیه او نشان داد که “موسیقی به عنوان یک محرک قوی برای بازیابی خاطرات عمل می کند.” جاناتا در طول مطالعه دوم خود از مغز دانش‌آموزان تصویربرداری رزونانس مغناطیسی عملکردی (fMRI) گرفت و آهنگ‌های محبوب دوران کودکی و نوجوانی آنها را پخش کرد. پس از هر گزیده ای، دانش آموز به سوالاتی در مورد آهنگ، از جمله آشنا بودن یا نبودن آن، لذت بردن از آن و اینکه آیا با حادثه، قسمت یا خاطره خاصی مرتبط است، پاسخ می داد. این مطالعه نشان می دهد که موسیقی، حافظه و احساسات به شدت با هم مرتبط هستند. این شواهد از این نظریه حمایت می کند که مطالعه در حین گوش دادن به موسیقی یک عمل بسیار سودمند است.

آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا به خاطر سپردن اشعار یک آهنگ آسان تر از جدول تناوبی عناصر است؟

این به این دلیل است که مغز شما به دنبال الگوهایی برای درک بهتر، یادآوری و پردازش اطلاعات است. به همین دلیل است که سازندگان موسیقی همیشه در آهنگ‌های خود قلاب می‌گذارند، چیزی که بیشتر به عنوان کرم گوش یا لقمه جذاب شناخته می‌شود. “کرم گوش” در سال 1979 توسط روانپزشک کورنلیوس اکرت ابداع شد. زمانی اتفاق می افتد که بخشی از آهنگ برای مدت طولانی در سر شما گیر می کند و نمی توانید آن را بیرون بیاورید. اتفاقاً این نیز یکی از راه‌های بهبود حافظه مغز است، به همین دلیل است که برخی از دوره‌های زبان با الگوی موسیقی از ملودی‌های گوش‌گیر تنظیم می‌شوند. حتی برخی معتقدند که مزایا لزوماً به نوع موسیقی ای که گوش می دهید بستگی ندارد، بلکه به میزان موثری که مغز شما به الگوی آهنگ می چسبد بستگی دارد.

جلسه مطالعه خود را با موسیقی کلاسیک پایان دهید

ما اکنون می دانیم که موسیقی و حافظه به شدت در مغز با هم مرتبط است و موسیقی می تواند برای مطالعه مفید باشد. با این حال، این همه مطالعه، شما را خسته کرده است است!

کتاب‌های درسی را می‌بندی و  نمیتونی بخوابی؟ خوب، موسیقی باز هم به کمک شما می آید « بر طبق مطالعات انجام شده گوش دادن به موسیقی کلاسیک می تواند  اختلات خواب دانشجویان درمان می کند، و آن را به یک جایگزینی ایمن و ارزان برای داروهای خواب آور تبدیل کند.

اگر خواندن این مقاله برای شما مفید بود مطالعه مقالات زیر را نیز از دست ندهید.

موسیقی و یادگیری: آیا موسیقی شما را باهوش تر می کند؟

فواید موسیقی در رشد کودک

کودکان و موسیقی

6 نکته برای آشنا کردن کودک با موسیقی

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید