چگونه بر انتظارات غیر واقعی در ازدواج غلبه کنیم؟

چگونه بر انتظارات غیر واقعی در ازدواج غلبه کنیم؟
در این پست می‌خوانید:

داشتن توقعات مختلف در یک رابطه اغلب بد تلقی می شود، اما واقعیت این است که بیشتر مردم با نوعی ایده از پیش تعیین شده در مورد نحوه برخورد با توقعات وارد رابطه می شوند. داشتن مرزهای قوی در تعیین انتظارات در روابط عاشقانه بسیار از اهمیت برخوردار است زیرا نشان می دهد برای خودتان ارزش قائل هستید که می خواهید مورد احترام و قدردانی قرار بگیرید.

اما اگر بیش از حد نگران هستید که رابطه تان باید چگونه پیش برود ممکن است دچار آشفتگی فکری شوید و به سلامت روان شما و شریک زندگیتان ضربه‌ ی جدی وارد شود تا به استانداردهای غیرممکن دست پیدا کنید.

دکتر شاونترس پارکس (Dr. Shawntres Parks) دکتر، درمانگر ازدواج و خانواده و مربی روابط مستقر می‌افزاید: «اگر شریک زندگی شما انتظارات شما را برآورده نمی‌کند، به این معنا نیست که او شریک معیوب است یا این رابطه نمی‌تواند موفق شود».

در روابط سالم همیشه جا برای رشد وجود دارد بنابراین، اگر اخیراً قربانی گرفتاری های بیش از حد انتظارات شده اید، نترسید.

در زیر برخی از رایج ترین انتظارات غیر واقعی در روابط عاشقانه و همچنین نحوه غلبه بر آنها آورده شده است.

1. انتظار دارید که همسرتان همیشه جذاب به نظر برسد

مطمئناً، همه میخواهند همیشه جذاب به نظر برسند اما این احتمال وجود دارد که همسرتان بعد از یک روز طولانی و سخت کاری یا زمانی که مشغول و درگیر کارای متفاوتی است مانند اولین دیدارتان جذاب به نظر نرسد. به یاد داشته باشید انتقاد بی جا و توجه بیش از اندازه به ظاهر شریک زندگیتان و مورد انتقاد قرار دادن او نتنها موجب کاهش اعتماد بنفس وی خواهد شد بلکه تنش های روانی ایجاد شده روی شما نیز سنگینی خواهد کرد.

در ابتدا واقع گرا باشید و بپذیرید افراد در شرایط و سنین مختلف قرار نیست همیشه ظاهری آراسته داشته باشند و بیاندیشید که اکنون بیشتر به چه چیزهایی جذب می‌شوید به خصوص چیزهایی فراتر از جنبه های فیزیکی. ظاهر در روابط مهم است، اما این بدان معنا نیست که ظاهر مهمترین جنبه صمیمیت است.

تمرکز و توجه به سایر موارد مانند: داشتن حس شوخ طبعی، داشتن علایق مشترک با شریک زندگی خود، مهربان بودن، داشتن ارزش های مشترک و… باعث می شود شریک زندگتان احساس امنیت و خوشحالی کند و خواهید دید که جاذبه فیزیکی تنها یک قطعه کوچک از یک پازل بسیار بزرگ است.

 2. از شریک زندگی تان انتظار دارید که (عموما) همه چیز را بپذیرد

بسیار مهم است که بدانید لطف و وظیفه یک چیز نیستند. اگر فکر می‌کنید شریک زندگیتان فقط باید مسولیت تمامی کارها را مانند امور مالی، برنامه ریزی برای تعطیلات، امور خانه، هزینه‌های غیرمنتظره (مثلاً شما یک ماشین مشترک دارید و به لاستیک‌های نو نیاز دارید)، پرداخت قبوض و… را بر عهده بگیرد پس توصیه می شود قطعا در ایباره تجدید نظر کنید. چراکه نمی توانید انتظار داشته باشید که همسرتان دارای سرمایه و زمان نامحدود برای شما باشد.

3. از شریک زندگی تان انتظار دارید که تمام اوقات فراغت خود را با شما بگذراند.

اگر انتظار دارید که در تمام 24 ساعت همسرتان با شما باشد، رابطه خود را برای شکست تنظیم می کنید. در یک رابطه و ازدواج سالم هیچ اشکالی ندارد که بخواهید مقداری از وقتتان را با دوست یا سایر عزیزانتان بگذرانید.

هر فردی نیاز دارد زمانی با دوستانش یا حتی به تنهایی سپری کنید. زمانی روابط پیشرفت می کنند که هر دو نفر سطحی از استقلال را در زندگی فردی خود حفظ کنند. این موضوع باعث ایجاد یک فاصله سالم می شود که میل به نزدیکی را نیز با خود به همراه خواهد داشت.

سعی کنید سرگرمی جدیدی را انتخاب کنید که منحصراً متعلق به شماست به این ترتیب، اگر احساس می‌کنید همسرتان نیاز به زمانی برای خود دارد به عنوان یک سرگرمی، وارد فعالیت جدید شوید. یا هنگامی که شریک زندگی شما کار خود را انجام می دهد، دوستان قدیمی خود را پیدا کنید تا دوباره با آنها ارتباط برقرار کنید. به احتمال زیاد، چند شب فاصله به شما چشم‌اندازی عالی می‌دهد.

4. انتظار دارید که شریک زندگی تان ابتدا عذرخواهی کند. 

بسیار غیرمنطقی است که از یک فرد انتظار داشته باشیم علی‌رغم ماهیت درگیری، همیشه عذرخواهی کند. حقیقت سخت این است که هیچ تضمینی وجود ندارد که شریک شما برای همیشه در کنار شما باشد. بنابراین، روابطتان را بازنگری کنید و در صورتی که در بحث پیش آمده مقصر هستید از عذر خواهی کردن نترسید. به طور کلی مشاجره در بین زوجین انکار ناپذیر است اما صرفاً ابتکار عمل برای شروع مکالمه جهت رفع تنش یا پذیرفتن اشتباه، چیزی است که شریک زندگی شما عمیقاً از آن قدردانی می کند و به نفع روابط بلندمدت شما خواهد بود.

5. از آنها انتظار دارید که هیچ رابطه ای با جنسیت مخالف خود نداشته باشند

حسادت می تواند بخشی طبیعی از هر رابطه ای باشد، چه عاشقانه و چه غیر عاشقانه. دیدن شریک زندگی خود با گروهی از دوستان که ممکن است جذب آنها شود و نگران خیانت او باشید عجیب نیست.

اما نیاز برآورده نشده احساس امنیت و اعتماد بهانه ای نیست برای اینکه بخواهید به شریک زندگی خود اجازه گذراندن وقت با آنها را دیکته کنید.

دوست شدن و گذراندن وقت با دوستان شریک زندگی خود می تواند احساس امنیت در رابطه را افزایش دهد. به علاوه، ممکن است برای خود دوستان جدیدی ایجاد کنید!

6. انتظار دارید که زندگی شما اولویت داشته باشد

اگر دائماً مسائل و مشکلات خود را مقدم بر امور همسرتان قرار دهید به معنا ی نداشتن یک مشارکت برابر است. بهانه آوردن برای اینکه چرا هر دوی شما امسال تعطیلات را در محل خانواده خود جشن می گیرید یا اینکه چرا سفر کاری شما بر آخر هفته همسرتان در دیدار با دوستانش برتری دارد، می تواند موجب تنش و ناراحتی در یک رابطه شود. سعی کنید خطوط ارتباطی را بسیار باز نگه دارید و اولویت امور را بر اساس ارزش و اهمیت آنها تنظیم کنید.

7. از شریک زندگی تان انتظار دارید همیشه طرف شما را بگیرد

به گفته ی کارمایکل: «بین اینکه از شریک زندگی‌تان انتظار داشته باشید که پشت شما باشد و اینکه او همیشه طرف شما را بگیرد، تفاوت وجود دارد. «یکی موضوع حمایت است، دیگری (دومی) موضوع توافق است». خیلی منطقی است که بخواهید یک نفر در مسائل سخت و شرایط سخت کنار شما باشد، اما هیچ دو نفر هرگز در مورد همه چیز توافق نخواهند کرد.

اگر انتظار شما این است که شریک زندگی تان هرگز انتقادی نداشته باشد، احتمالا ناامید خواهید شد. مورد حمایت واقع شدن توسط همسر دو جنبه مختلف دارد: اول، آیا به شریک زندگی خود اجازه می دهید تا بداند بهترین راهی که می تواند کنار شما باشد چیست؟ دوم، آیا ترجیح می‌دهید شریکتان در هر شرایطی از شما حمایت کند یا واقعاً بازخورد صادقانه می‌خواهید؟

پاسخ به این سوالات را به صورت صادقانه مرور کنید و با همسرتان در مورد آن صحبت کنید تا دچار ناامیدی نشود.

8. از شریک زندگی تان انتظار دارید ذهن شما را بخواند

اشتباه نکنید، خیلی خوب است که با شریک زندگی خود احساس همبستگی کنید و بتوانید نیازها و خواسته های یکدیگر را پیش بینی کنید.

با این حال، انتظار جادوی ذهن خوانی برای هر موضوعی شما را ناامید خواهد کرد. مطمئناً، شما قطعاً لحظاتی را در طول رابطه خود خواهید داشت که در آن می دانید که شریک زندگی شما چه فکری می کند و بالعکس.

هیچ اشکالی ندارد که یک مشکل را مطرح کنید یا صریحاً به کسی بگویید چه می خواهید یا چه نیاز دارید. جادوی واقعی زمانی اتفاق می افتد که هر دوی شما برای گوش دادن وقت بگذارید و مطمئن شوید که همه احساساتتان شنیده می شود.

9. از شریک زندگی تان انتظار دارید که تمام خلأهای زندگی شما را پر کند

نقش های زیادی وجود دارد که می توانید در یک رابطه عاشقانه ایفا کنید، از رازدار گرفته تا درمانگر و شریک جنسی و این می تواند یک چالش باشد که همه آنها را به طور همزمان انجام دهید! وقتی از شریک زندگی تان انتظار دارید که نه تنها بتواند هر نقش را به خوبی ایفا کند و چه زمانی و چگونه این کار را انجام دهد، قطعا مایوس خواهید شد.

به احتمال زیاد در زندگی‌تان افرادی را داشته‌اید که قبل از شریک زندگی‌تان به زندگی شما کمک کرده‌اند، چه از نظر ذهنی، چه از نظر عاطفی یا جسمی به شریک زندگی خود به عنوان مکملی برای زندگی تان نگاه کنید نه بیشتر! به معنای دیگر برای رسیدن به اهداف و خواسته های خود تلاش کنید و به آن زمان اختصاص دهید و از همسرتان انتظار نداشته باشید اهداف شما را به تنهایی عملی کند.

اگر این مقالمه برای شما مفید بود خواندن مطالب زیر نیز به شما توصیه می شود.

نکات مهم قبل از ازدواج

مزایای ازدواج

انتظارات سالم در روابط زوجین

نکاتی که اگر با فردی مضطرب قرار می گذارید باید بدانید

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید