موسیقی و خواب

موسیقی و خواب
در این پست می‌خوانید:

موسیقی یک هنر قدرتمند است و گرچه ممکن است اعتبار بیشتری برای الهام بخشیدن به مردم برای رقصیدن داشته باشد، اما همچنین راه ساده ای برای بهبود بهداشت خواب ارائه می دهد که توانایی شما را برای به خواب رفتن تسریع می بخشد و خواب باکیفیت تری به شما هدیه می کند.

موسیقی می تواند با کمک به احساس آرامش و آسودگی به خواب کمک کند. با وجود گوشی های هوشمند و بلندگوهای قابل حمل، استفاده از قدرت موسیقی در هر کجا که می‌روید آسان‌تر از همیشه شده است.

با توجه به دسترسی به موسیقی و مزایای بالقوه آن بر کیفیت خواب، ممکن است زمان خوبی باشد که آن را به برنامه روزانه خود اضافه کنید.

آیا موسیقی می تواند به شما کمک کند به خواب بروید؟

والدین به تجربه می دانند که لالایی ها و ریتم های ملایم می توانند به خواب نوزادان کمک کنند. علم از این مشاهدات رایج پشتیبانی می‌کند و نشان می‌دهد که کودکان در هر سنی، از نوزادان نارس تا کودکان دبستانی، پس از گوش دادن به ملودی‌های آرام‌بخش بهتر می‌خوابند.

خوشبختانه، کودکان تنها کسانی نیستند که می توانند قبل از خواب از لالایی استفاده کنند. افراد در گروه های سنی مختلف بعد از گوش دادن به موسیقی آرام بخش، کیفیت خواب بهتری را گزارش داده اند.

در یک مطالعه، بزرگسالانی که 45 دقیقه قبل از خواب به موسیقی گوش دادند، گزارش کردند که از همان شب اول کیفیت خواب بهتری داشتند.

حتی دلگرم‌کننده‌تر این است که به نظر می‌رسد این مزیت اثر تجمعی دارد و شرکت‌کنندگان در مطالعه گزارش دادند که هر چه بیشتر موسیقی را در برنامه شبانه خود بگنجانند، خواب بهتری دارند.

استفاده از موسیقی همچنین می تواند زمان به خواب رفتن را کاهش دهد. در مطالعه‌ای روی زنان مبتلا به علائم بی‌خوابی، شرکت‌کنندگان به مدت 10 شب متوالی هنگام خوابیدن به رختخواب، موسیقی مورد علاقه خود را گوش کردند.

قبل از افزودن موسیقی به برنامه شبانه، بین 27 تا 69 دقیقه طول می کشید تا شرکت کنندگان به خواب بروند، پس از افزودن موسیقی این زمان به 6 تا 13 دقیقه کاهش یافت. علاوه بر تسهیل به خواب رفتن و بهبود کیفیت خواب، پخش موسیقی قبل از خواب می تواند کارایی خواب را بهبود بخشد، به این معنی که زمان بیشتری که در رختخواب هستید. بهبود کارایی خواب مساوی است با استراحت بیشتر و بیدار شدن کمتر در طول شب.

چرا موسیقی بر خواب تأثیر می گذارد؟

تاثیر موسیقی در اختلالات خواب

توانایی شنیدن موسیقی به یک سری مراحل بستگی دارد که امواج صوتی وارد شده به گوش را به سیگنال های الکتریکی در مغز تبدیل می کند. همانطور که مغز این صداها را تفسیر می کند، مجموعه ای از اثرات فیزیکی در بدن ایجاد می شود.

بسیاری از این اثرات یا به طور مستقیم خواب را تقویت می کنند یا مشکلاتی را که با خواب تداخل می کنند را کاهش می دهند.

چندین مطالعه نشان می دهد که موسیقی به دلیل تأثیر آن بر تنظیم هورمون ها، از جمله هورمون استرس کورتیزول، خواب را بهبود می بخشد.

استرس داشتن و سطوح بالای کورتیزول می تواند هوشیاری را افزایش دهد و منجر به خواب ضعیف شود. گوش دادن به موسیقی سطح کورتیزول را کاهش می دهد، که ممکن است توضیح دهد که چرا به آرامش افراد و رهایی از استرس کمک می کند.

موسیقی باعث ترشح دوپامین می شود، هورمونی که در طول فعالیت های لذت بخش مانند غذا خوردن، ورزش و… ترشح می شود. این ترشح می تواند احساسات خوب را هنگام خواب تقویت کند و درد را که یکی دیگر از علل شایع مشکلات خواب است برطرف کند. پاسخ‌های فیزیکی و روانی به موسیقی در کاهش دردهای حاد و مزمن فیزیکی مؤثر است.

گوش دادن به موسیقی همچنین می تواند با تسکین سیستم عصبی خودمختار به آرامش کمک کند. سیستم عصبی خودمختار بخشی از سیستم طبیعی بدن شما برای کنترل فرآیندهای خودکار یا ناخودآگاه، از جمله فرآیندهای درون قلب، ریه ها و سیستم گوارشی است. موسیقی خواب را از طریق آرام کردن بخش‌های سیستم عصبی خودمختار بهبود می‌بخشد و منجر به کندی تنفس، کاهش ضربان قلب و کاهش فشار خون می‌شود.

بسیاری از افرادی که خواب ضعیف دارند، اتاق خواب خود را با ناامیدی و شب های بی خوابی مرتبط می دانند.

موسیقی می‌تواند با این کار مقابله کند، تمرکز را از افکار نگران‌کننده یا مضطرب منحرف کند و آرامش جسمی و ذهنی مورد نیاز برای به خواب رفتن را تشویق کند. سر و صدای شبانه، خواه از جاده ها، هواپیماها یا همسایگان پر سر و صدا، می تواند کارایی خواب را کاهش دهد که با چندین پیامد نامطلوب سلامتی از جمله بیماری های قلبی عروقی مرتبط است. موسیقی می تواند به از بین بردن این صداهای محیطی و افزایش کارایی خواب کمک کند.

چه نوع موسیقی برای خواب بهتر است؟

طبیعی است که در مورد بهترین نوع موسیقی برای خواب تعجب کنید. مطالعات تحقیقاتی ژانرها و لیست‌های پخش متنوعی را مورد بررسی قرار داده‌اند و توافق روشنی در مورد موسیقی بهینه برای خواب وجود ندارد. آنچه ما می دانیم این است که مطالعات معمولاً از یک لیست پخش خودگردان یا لیستی که به طور خاص با در نظر گرفتن خواب طراحی شده است، استفاده کرده اند.

یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذاری موسیقی بر بدن افراد، ترجیحات موسیقی آنهاست. فهرست‌های پخش سفارشی مؤثر ممکن است شامل آهنگ‌هایی باشد که آرامش‌بخش بوده یا در گذشته به خواب کمک کرده‌اند.

هنگام طراحی یک لیست پخش، یکی از عواملی که باید در نظر گرفته شود، سرعت است. سرعتی که موسیقی در آن پخش می شود اغلب بر حسب ضربان در دقیقه (BPM) اندازه گیری می شود. اکثر مطالعات، موسیقی هایی را انتخاب کرده اند که حدود 60-80 BPM است. از آنجایی که ضربان قلب طبیعی در حالت استراحت بین 60 تا 100 BPM11 متغیر است، اغلب این فرضیه وجود دارد که بدن ممکن است با موسیقی کندتر همگام شود.

برای کسانی که نمی خواهند لیست پخش خود را طراحی کنند، خدمات موسیقی آنلاین وارد عمل شده اند و معمولاً لیست های پخش از پیش بسته بندی شده را برای فعالیت های خاص ارائه می دهند.

فهرست‌های پخش مفید ممکن است برای خواب یا آرامش تنظیم شوند. پیدا کردن لیست‌های پخشی که بر روی ژانرهای آرامش‌بخش تمرکز می‌کنند، مانند قطعات کلاسیک یا پیانو، ممکن است آسان‌تر باشد. به راحتی می توانید آهنگ ها و لیست های پخش مختلف را آزمایش کنید تا زمانی که آهنگ مناسب خود را پیدا کنید. همچنین ممکن است مفید باشد که چند لیست پخش را در طول روز امتحان کنید تا ببینید آیا آنها به آرامش شما کمک می کنند یا خیر.

موزیک درمانی

در حالی که بسیاری از افراد می توانند از ساختن لیست های پخش خود سود ببرند، دیگران ممکن است از رویکرد رسمی تری بهره مند شوند.

موسیقی درمانگران افراد معتبر و حرفه ای هستند که در استفاده از موسیقی برای بهبود سلامت روحی و جسمی آموزش دیده اند.

یک موسیقی‌درمانگر می‌تواند نیازهای فردی اشخاص را ارزیابی کند و یک برنامه درمانی ایجاد کند که هم شامل گوش دادن و هم ایجاد موسیقی باشد. برای اطلاعات بیشتر در مورد موسیقی درمانی، با پزشک خود صحبت کنید یا به انجمن موسیقی درمانی مراجعه کنید.

تکامل علم درباره موسیقی و سلامتی

علاقه به تأثیرات موسیقی بر بدن همچنان در حال رشد است و برنامه‌های تحقیقاتی عمده به کشف راه‌های جدیدی اختصاص داده شده است که موسیقی می‌تواند برای سلامتی مفید باشد.

به عنوان مثال، در سال 2017 مؤسسه ملی سلامت آمریکا با مرکز هنرهای نمایشی جان اف کندی همکاری کرد تا ابتکار سلامت صدا را اعلام کند.

این ابتکار برنامه از تحقیقاتی پشتیبانی می کند که بر استفاده از موسیقی در محیط های مراقبت های بهداشتی تمرکز دارد و قبلاً چندین پروژه را تأمین مالی کرده است.

چگونه موسیقی را بخشی از بهداشت خواب خود کنیم

موسیقی می تواند بخش بزرگی از بهداشت خواب سالم باشد. در زیر به چند نکته اشاره شده است که باید هنگام استفاده از موسیقی در برنامه خواب شبانه به خاطر داشت.

  • آن را به یک عادت تبدیل کنید: روتین برای خواب عالی است. آداب و رسومی را ایجاد کنید که به بدن زمان کافی برای آرام شدن می دهد و موسیقی را به گونه ای آرام بخش و یکنواخت وارد روتین خود نمایید.
  • آهنگ‌های لذت‌بخش را بیابید: اگر یک لیست پخش از پیش ساخته شده کار نمی‌کند، سعی کنید ترکیبی از آهنگ‌هایی بسازید که برایتان لذت‌بخش است. در حالی که بسیاری از مردم از آهنگ‌هایی با سرعت پایین‌تر سود می‌برند، دیگران ممکن است با موسیقی شادتر آرامش پیدا کنند. به راحتی آزمایش کنید و ببینید چه چیزی بهترین کارکرد را برای شما دارد.

  • از آهنگ‌هایی که باعث واکنش‌های احساسی شدید می‌شوند اجتناب کنید: همه ما آهنگ‌هایی داریم که احساسات قوی را به همراه دارند. گوش دادن به سخنان آنها در حین خواب ممکن است ایده خوبی نباشد، بنابراین موسیقی خنثی یا مثبت را امتحان کنید.

  • مراقب هدفون باشید: اگر صدا خیلی زیاد باشد هدفون ممکن است باعث آسیب به مجرای گوش در هنگام خواب شود. خوابیدن با هدفون همچنین می تواند منجر به تجمع جرم گوش شود و ممکن است خطر عفونت گوش را افزایش دهد. در عوض، یک استریو یا بلندگوی کوچک را در جایی نزدیک به تخت نصب کنید. بلندگوهای بدون نور روشن را انتخاب کنید و صدایی را بیابید که آرامش بخش باشد و مخل نباشد.

اگر خواندن این مقاله برای شما مفید بود مطالعه مقالات زیر را نیز از دست ندهید.

فواید مطالعه با موسیقی

موسیقی و یادگیری: آیا موسیقی شما را باهوش‌تر می‌کند؟

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید