چند راهکار برای مدیریت خشم در نوجوانان

چند راهکار برای مدیریت خشم در نوجوانان
در این پست می‌خوانید:

نوجوانانی که نمی توانند عصبانیت خود را مدیریت کنند، چه زمانی که از کار نکردن یک برنامه ناامید شده اند و گوشی هوشمند خود را به سمت دیوار پرتاب کنند یا زمانی که به خواسته های خود دست پیدا نمی کنند، فریاد می زنند و فحش می دهند و در صورت عدم کنترل خشم خود ممکن است به خود یا دیگران آسیب بزنند.

در حالی که برخی به صورت کلامی ابراز خشم می کنند، برخی دیگر ممکن است از نظر فیزیکی پرخاشگر شوند. نوجوانان اگر یاد نگیرند که چگونه خشم خود را مدیریت کنند، در مدرسه، روابط و شغل خود قطعا با مشکل مواجه خواهند شد.

اگرچه خشم یک احساس طبیعی و سالم است، اما مهم است که بدانیم چگونه با آن مقابله کنیم.

دانستن اینکه چگونه با خشم کنار بیایید و چگونه آن را به شیوه ای مناسب از نظر اجتماعی ابراز کنید، مهارت های مهمی است که نوجوانان باید یاد بگیرند.

در ادامه با چند مفهوم و استراتژی که می تواند به نوجوانان بیاموزد که چگونه در کنترل خشم خود به مهارت کافی دست یابند آشنا خواهید شد.

انتظارات خشم

هر خانواده ای انتظارات متفاوتی در مورد نحوه مدیریت خشم دارد. برخی از خانواده ها تحمل بسیار کمی برای فریاد زدن دارند، در حالی که در خانواده های دیگر، فریاد زدن یک وسیله عادی برای برقراری ارتباط است.

قوانینی در مورد اینکه چه چیزی رفتار قابل قبول است ایجاد کنید و توضیح دهید که چه رفتارهایی قابل تحمل نیستند. اجازه ندهید الفاظ نامناسب، خشونت فیزیکی یا تهدید در خانه شما باشد و عواقب روشنی را برای نقض قوانین تعیین کنید.

خشم در مقابل پرخاشگری

تفاوت بین احساسات خشمگین و رفتار پرخاشگرانه را به نوجوان خود بیاموزید. احساس عصبانیت کاملا قابل قبول است با این حال، رفتار پرخاشگرانه خوب نیست. روشن کنید که پرتاب کردن اشیا، کوبیدن درها، یا شکستن عمدی اشیا هرگز قابل قبول نیست. نوجوانان باید بدانند که رفتار پرخاشگرانه حتی اگر فقط پرخاشگری کلامی باشد می تواند عواقب جدی داشته باشد.

برای مثال، اظهار نظرهای تهدید آمیز در رسانه های اجتماعی می تواند منجر به عواقب قانونی شود.

مهارت های ابراز وجود

گاهی اوقات، رفتار پرخاشگرانه و مسائل خشم ناشی از فقدان قاطعیت است. به نوجوانان بیاموزید که چگونه به شیوه ای مناسب از خود دفاع کنند. در مورد اهمیت صحبت کردن بدون نقض حقوق دیگران صحبت کنید.

مسائل خاص ایفای نقش با نوجوانتان، از جمله اینکه اگر کسی در صف جلوی او قرار گرفت، چه کاری باید انجام دهید یا اگر احساس می کند که توسط شخص دیگری مورد سوء استفاده قرار می گیرد، چگونه باید پاسخ دهید.

نشانه های فیزیکی خشم

نوجوانان اغلب نمی توانند تشخیص دهند که خشمشان در چه زمانی در حال افزایش است.

آن‌ها به خود اجازه می‌دهند آنقدر عصبانی شوند که قادر به کنترل آن نباشند.

از نوجوان خود بپرسید: وقتی عصبانی می شود بدنش چه واکنشی نشان می دهد؟ به آنها بیاموزید که علائم هشدار دهنده فیزیولوژیکی عصبانیت، مانند ضربان قلب سریع، مشت های گره کرده، یا برافروخته شدن صورت را تشخیص دهند. وقتی متوجه شد عصبانیتش در حال افزایش است، او را تشویق کنید که در ارام کردن خود قدم بردارد این ممکن است به معنای استراحت کردن، چند نفس عمیق یا شمردن تا 10 در ذهنش باشد.

داشتن توقف های کوتاه

به نوجوانان بیاموزید که وقتی با عصبانیت دست و پنجه نرم می کنند، خود را در زمان استراحت قرار دهند. به آنها یک استراحت سریع بدهید تا افکارشان را در یک فضای خصوصی جمع کنند، یا آنها را تشویق کنید که در صورت داغ شدن گفتگو با یک دوست، صحبت خود را پایان دهند.

به عنوان مثال، موافقت کنید که اگر کسی در خانه برای ادامه بحث عصبانی می‌شود، قبل از ادامه گفتگو ۱۵ دقیقه استراحت کند. اگر نوجوان شما تصمیم می گیرد یه زمان کوتاه برای خود داشته باشد، او را دنبال نکنید یا در حالی که هنوز ناراحت است اصرار نکنید که مکالمه را ادامه دهید.

مهارت های مقابله ای قابل قبول

نوجوانان باید راه‌های مناسب اجتماعی برای مقابله با احساسات خشمگین را بدانند. نوجوانانی که فاقد مهارت‌های مقابله هستند، به احتمال زیاد به صورت کلامی یا فیزیکی پرخاشگر می‌شوند.

به نوجوان خود کمک کنید تا مهارت های مقابله ای برای مقابله با احساسات ناخوشایند مانند ناامیدی را شناسایی کند.

در حالی که هنری مانند نقاشی کردن ممکن است به یک نوجوان کمک کند تا آرام شود، نوجوان دیگر ممکن است از پیاده روی سود ببرد. با نوجوان خود در باب شناسایی راهبردهای مقابله ای خاص که به کاهش خشم کمک می کند، صحبت کنید.

مهارت های حل مسئله

نوجوانانی که فاقد مهارت حل مسئله هستند، ممکن است برای برآوردن نیازهای خود به پرخاشگری متوسل شوند. مهارت های اساسی حل مسئله را به نوجوان خود آموزش دهید خواه آنها با یک پروژه مدرسه درگیر هستند یا سعی می کنند مشکلی را با یک دوست حل کنند، آنها را تشویق کنید تا سه راه حل بالقوه را شناسایی کنند. سپس، آنها می توانند مزایا و معایب هر یک را قبل از انتخاب بررسی کنند و بهترین راه حل را برگزینند.

این می تواند به نوجوان شما کمک کند تا ببیند که راه های زیادی برای حل یک مشکل بدون سرزنش وجود دارد.

با گذشت زمان، آنها نسبت به توانایی خود در حل موفقیت آمیز مشکلات اطمینان بیشتری پیدا می کنند.

الگوی خوبی باشید

شما به نوجوان خود بیشتر در مورد کنترل خشم با رفتارتان می آموزید تا کلماتتان. اگر فریاد می‌زنید، فحش می‌دهید و چیزهایی را می‌شکنید، از نوجوانتان انتظار نداشته باشید که خشم خود را کنترل کند. الگوی مناسبی برای مقابله با احساس و کنترل خشم برای نوجوانتان باشید.

به کودک خود نشان دهید که چگونه در مورد احساس خشم صحبت کند و چگونه آن احساسات را به درستی بیان نماید. به عنوان مثال، بگویید: «من واقعاً عصبانی هستم که اتاق خود را آنطور که من از تو خواسته بودم تمیز نکردی, باید در مورد پیامد این کار با هم صحبت کنیم»

جهت پرورش و ارتباط سالم با نوجوان خود می توانید از دوره آموزشی زبان زرافه مربوط به سنین ١٠ تا ١۵ سال و دوره آموزشی زبان زرافه برای والدین و مربیان بهرمند شوید.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید