نکاتی برای ایمن نگه داشتن کودکان در فضای مجازی

نکاتی برای ایمن نگه داشتن کودکان در فضای مجازی
در این پست می‌خوانید:

در اینترنت، می‌توانید تقریباً درباره هر چیزی اطلاعات پیدا کنید. با این حال، وقتی نوبت به فعالیت‌های آنلاین فرزندانتان می‌رسد، باید مطمئن شوید که آنها در برابر تماس با افراد نامطلوب، محتوای نامناسب یا مضر و نرم‌افزارها یا حملات مخرب محافظت می‌شوند.

یادگیری چند نکته ایمنی آنلاین، برای کودکان می تواند به حفظ امنیت آنها کمک کند.

اینترنت برای بسیاری از مردم سازه ای آشنا است. آنها شاهد گذار از مودم های تلفنی به کابلی به پهنای باند بودند و شاهد بودند که فناوری تلفن همراه جهان را فراگرفت.

اکنون کودکان در دنیایی مجهز به اینترنت متولد می‌شوند و این فناوری در هر کاری که آنها انجام می‌دهند، از مدرسه گرفته تا خانه و بازی نفوذ می‌کند و اتصال دائمی باعث شده که والدین هیچ هشداری نداشته باشند.

چرا کودکان در اینترنت به محافظت نیاز دارند؟

کودکان در فضای مجازی

والدین در مورد اهمیت ایمنی آنلاین برای کودکان از منابع مختلف می شنوند. برای مثال، اخبار هرگز از داستان های مربوط به کودکان و شکارچیان در وب خالی نیست.

آمارهای NetSmartz (مرکز ملی کودکان گمشده و استثمار شده)، این واقعیت را تایید می‌کند که کودکان بیش از همیشه آنلاین هستند. نود و سه درصد از کودکان 12 تا 17 ساله زمان زیادی را در فضای مجازی به صورت آنلاین می گذرانند و 75 درصد از همان گروه سنی تلفن همراه دارند.

هفتاد و سه درصد از نوجوانان پروفایل های شبکه های اجتماعی در سایت هایی مانند فیس بوک دارند و تقریبا نیمی از آنها عکس های خود را آپلود می کنند.

خطرات استفاده از اینترنت برای کودکان

همانطور که رایانه ها و دستگاه های متصل به اینترنت برای کار، بازی یا تکالیف مدرسه رایج تر می شوند، محافظت از فرزندان در برابر تهدیدات متعدد در وب برای والدین دشوارتر می شود. طیف گسترده ای از خطرات وجود دارد که می تواند کودکان را در فضای آنلاین تحت تأثیر قرار دهد.

1. تماس با افراد نامطلوب از جمله:

 • شکارچیان: برای مثال، در پیام رسان های اجتماعی یا اتاق های چت لابی بازی.
 • زورگویان سایبری: کودکان می توانند مورد هدف زورگویان آنلاین همانند دنیای  واقعی قرار گیرند.
 • کلاهبرداران: آنها فرزند شما را فریب می دهند تا اطلاعات حساسی درباره خود یا شما دریافت کند.

2. محتوای نامناسب مانند:

 • محتوای غیراخلاقی جنسی به ویژه تصاویر و ویدیوهای مستهجن.
 • محتوای خشونت‌آمیز مانند اعمال حمله و کتک زدن.
 • محتوای ناپسند یا نامناسب برای سن مانند الفاظ رکیک یا استفاده از مواد مخدر و الکل.
 • بارگیری مطالب غیرقانونی از جمله فایل های موسیقی یا ویدیویی.

3. مسائل امنیتی کامپیوتر:

 • دانلودها و به موجب آن، بازدید از یک وب سایت می تواند منجر به نصب خودکار برنامه های مخرب در رایانه فرزند شما شود.
 • بدافزارها می‌توانند به افراد دیگر اجازه دسترسی به رایانه فرزندتان را بدهند. ممکن است در برنامه‌های اشتراک‌گذاری فایل پیوندهای وب، پیوست‌ها و موارد دیگر ظاهر شود.
 • تبلیغات ناخواسته، پنجره‌های بازشو و برنامه‌های ابزارهای تبلیغاتی مزاحم اغلب به‌طور خودکار هنگام دانلود برنامه‌های نرم‌افزار رایگان یا اشتراک‌افزار نصب می‌شوند. این موارد همچنین می توانند جاسوس افزارها را حمل کنند.

سوال مهم والدین این است که “چگونه امنیت اینترنت را برای کودکان فراهم کنم؟” که به یک چشم‌انداز دلهره‌آور تبدیل می‌شود، زیرا بسیاری از والدین تصور می‌کنند که کنترل‌ فضای مجازی نیازمند دانش فنی گسترده است. اما به لطف نرم‌افزار امنیت اینترنتی با کاربرد آسان، تقریباً هر والدینی می‌توانند از کودکان در برابر موارد مخرب محافظت کنند یا از دانلود بدافزارها جلوگیری کنند.

مدیریت و نظارت بر دسترسی کودکان به اینترنت

برای والدین، مدیریت دسترسی حیاتی است و به دو شکل گسترده انجام می شود:
 1. نرم افزار کنترل والدین: اغلب همراه با راه حل های امنیتی اینترنت همراه است و به شما توانایی مدیریت زمانی را که فرزندتان به صورت  آنلاین می گذراند، می دهد.
 2. برنامه‌های نرم‌افزار آنتی ویروس: به شما کمک می‌کند با مسائلی مانند نرم‌افزارهای جاسوسی و ویروس‌های وب‌سایت‌هایی که فرزندانتان ممکن است ناخواسته از آنها بازدید کنند، مقابله کنید.

ویژگی های کنترل والدین به شما امکان می دهد تمام جنبه های تجربه اینترنت فرزندتان را کنترل کنید. این می تواند هر چیزی را شامل شود، از مدت زمانی که آنها مجاز به صرف در فضای آنلاین هستند تا برنامه ها و وب سایت هایی که مجاز به استفاده از آنها هستند.

هر گونه تلاش برای استفاده از برنامه های مسدود شده متوقف شده و در گزارش برنامه برای مشاهده بعدی ثبت می شود.

اگر تنظیمات پیشرفته‌تری را ترجیح می‌دهید، می‌توانید مکاتبات با مخاطبین خاص را در شبکه‌های اجتماعی محدود کنید، پیام‌هایی را که حاوی اطلاعات شخصی هستند محدود کنید یا حتی از ارسال پیام‌هایی با کلمات یا عبارات خاص جلوگیری کنید.

محافظت توسط آنتی ویروس برای امنیت آنلاین خانواده شما نیز بسیار حیاتی است. وب سایت هایی که قانونی به نظر می رسند ممکن است در واقع حاوی کد مخرب باشند.

از طرف دیگر، آنها می توانند فرزند شما را به یک سایت جعلی هدایت کنند که در واقع حاوی یک ویروس رایانه ای است.

برای اطمینان از اینکه اطلاعات شخصی فرزندتان بدون اطلاع شما جمع‌آوری نمی‌شود، یک برنامه منظم برای بررسی خودکار ویروس تنظیم کنید و همچنین هر ماه یک اسکن عمیق بر روی سیستم خود انجام دهید تا مطمئن شوید هیچ بازدیدکننده ناخواسته‌ای روی هارد دیسک خود ندارید.

به فرزندان خود اعتماد کنید و به آنها احترام بگذارید

بچه ها باید فضایی برای یادگیری و رشد از انتخاب های خود داشته باشند. کنترل‌های ظالمانه به آن‌ها در انجام آن کمک نمی‌کند. حتی ممکن است آنها را سرکش تر کند.

در نهایت، والدین در دو جبهه با جنگ روبرو می شوند:

 1. محدود کردن دسترسی نامناسب به اینترنت.
 2. اعتراف به استقلال رو به رشد فرزندشان.

کودکان در دنیای تبلت ها و گوشی های هوشمند به دنیا می آیند و با اینترنت راحتی ذاتی دارند که در بسیاری از بزرگسالان وجود ندارد. با این حال، این راحتی اغلب منجر به نابینایی در مورد خطرات احتمالی می شود.

نکته نهایی برای والدین: استفاده از کنترل‌های امنیتی آنلاین باید همراه با احترام به فرزند شما باشد. ایمنی آنلاین کودکان با کنترل‌های والدینی سازگار و قدرتمند شروع می‌شود و توسط نرم‌افزار محافظت از ویروس پشتیبانی می‌شود اما زمانی که با دوز سالم احترام و آزادی برای فرزندان  ترکیب شود، بهترین عملکرد را دارد.

با ابزارها و نگرش مناسب، والدین می‌توانند اقدامات حفاظتی لازم را زمانی که فرزندانشان به صورت آنلاین سپری می کنند را انجام دهند.

چگونه بهترین نرم افزار امنیتی را برای خانواده خود انتخاب کنید

هنگام ارزیابی نرم‌افزار کنترل والدین برای خانواده‌تان، اطمینان از اینکه نرم‌افزار از تهدیدات اینترنتی محافظت کامل می‌کند، حیاتی است.

کنترل والدین تنها بخشی از محافظت از خانواده شما در برابر خطرات اینترنت است. ایمنی آنلاین برای کودکان به این معنی است:

 • محافظت از فرزندان خود در برابر مواد ناپسند.
 • محافظت از دستگاه های خود در برابر ویروس ها یا بدافزارها، هرزنامه ها و تهدیدات موبایل.

مجموعه امنیتی شما باید هر یک از این پایه ها را برای یک شبکه ایمنی قوی پوشش دهد.

خوشبختانه، بسیاری از راه‌حل‌های امنیت اینترنت، حفاظت جامع را از یک مرکز مرکزی برای مبارزه با تمام تهدیدات آنلاین ارائه می‌کنند.

بازار مملو از نرم افزارهای امنیتی است، بنابراین انتخاب یک نرم افزار مناسب می تواند فرآیندی طاقت فرسا به نظر برسد. خوشبختانه، می‌توانید محصولات را با استفاده از یک نرم‌افزار امنیت اینترنتی رایگان آزمایش کنید. با استفاده از نسخه آزمایشی، می توانید احساس خوبی نسبت به نرم افزار داشته باشید و از مناسب بودن آن برای خانواده خود اطمینان حاصل کنید.

آموزش خطرات فعالیت آنلاین به فرزندانتان می تواند گام مهم دیگری برای ایمن نگه داشتن تجربه آنها باشد. با این حال، ایمن نگه داشتن کودکان در زمین بازی اینترنتی می تواند چالش برانگیز باشد. از این گذشته، هیچ معلمی وجود ندارد که مراقب آنها باشد و مطمئناً نمی توانید هر دقیقه آنها را زیر نظر داشته باشید.

بنابراین، چگونه کودکان را در اینترنت ایمن نگه دارید؟ بیایید به راه هایی نگاه کنیم که می توانید در برابر خطرات روزمره ای که فرزندانتان با آن مواجه می شوند محافظت کنید.

1. با غریبه ها صحبت نکنید

کودکان چه در حال انجام بازی های آنلاین با دوستان و چه شرکت در گفتگو در رسانه های اجتماعی، هر روز با غریبه ها در تماس هستند. اما موضوعات نظرات آنلاین، اتاق های گفتگو و پیام های خصوصی نیز حاوی مجرمان سایبری هستند.

آنها در پشت آواتارها پنهان می شوند تا کودکان را فریب دهند تا اطلاعات شخصی خود را ارائه دهند.

سپس می توان از این جزئیات برای سرقت هویت و پول شما استفاده کرد. این کلاهبرداری ها به ویژه زمانی که افراد آسیب پذیر را مورد هدف قرار می دهند، مانند کودکان و افراد مسن، رایج است.

آنچه فرزندان شما باید بدانند: فرزندان شما باید بدانند که افراد به احتمال زیاد کسانی نیستند که در در فضای آنلاین ادعا دارند. هر چند کهآن شخص ممکن است شبیه به هم سن و سال خود به نظر برسد یا رفتار کند، ممکن است فریب بخورد.

همیشه محتاط باشید و هرگز اطلاعات شخصی خود را حتی به دوستان خود ندهید. این ممکن است شامل هر چیزی از سن و مکان، اطلاعات ورود به سیستم آنلاین یا اینکه والدین شما در خانه هستند باشد.

چگونه می توانید به فرزندان خود کمک کنید: پایبندی به بازی های شناخته شده یا سایت های اجتماعی معتبر می تواند به محافظت از فرزند شما کمک کند. اما حتی در این صورت، با نظارت بر اینکه با چه کسانی آنلاین صحبت می‌کنند و چه می‌گویند، حفظ امنیت فرزندتان در اینترنت می‌تواند سخت باشد.

محصولات جامع امنیت اینترنت مانند Kaspersky Total Security می تواند کمک کند. اینها مانع از ارسال اطلاعاتی مانند جزئیات حساب بانکی، نام و آدرس فرزند شما از طریق اتاق های گفتگو و پیام رسان های فوری می شود.

و این فقط مجرمان سایبری نیستند که در این فضاهای چت فعالیت می کنند. متأسفانه، مانند زندگی واقعی، قلدرها نیز در اینترنت وجود دارند.

2. قلدرهای آنلاین را مسدود کرده و گزارش دهید

در سایت‌های بازی و رسانه‌های اجتماعی، برخی افراد به سادگی وارد سیستم می‌شوند تا دیگران را مورد آزار و اذیت و تمسخر قرار دهند. این بازیکنان به عنوان زورگویان سایبری شناخته می شوند.

کنترل و پیشگیری از زورگویی سایبری دشوار است. در بیشتر بازی های آنلاین، ناظران سعی می کنند آنها را ممنوع کنند. اما با این همه بازیکن، به دست آوردن تک تک بازیکنان می تواند سخت باشد. رسانه‌های اجتماعی می‌توانند به همان اندازه پیچیده باشند زیرا هر پلتفرم دستورالعمل‌های متفاوتی در پاسخ به زورگویان سایبری دارد. حتی ممکن است آزار و اذیت را متفاوت از سایر پلتفرم ها تعریف کنند.

آنچه فرزندان شما باید بدانند: اگر اقدامات فردی باعث ناراحتی یا حمله به او می شود، فرزندتان باید به شما اطلاع دهد. همچنین، شما یا فرزندتان باید رفتارها را مستند کنید و در صورت امکان به کارکنان پشتیبانی گزارش دهید. مهمتر از همه، مطمئن شوید که کودک شما برای آزار بیشتر به اطراف خود نمی چسبد. در صورت لزوم می توانند فرد را مسدود کنند. گاهی اوقات قلدری می تواند منجر به آزار و اذیت واقعی شود که نیاز به مداخله بیشتر دارد.

چگونه می توانید به فرزندان خود کمک کنید: باز هم، عملکردهای کنترل والدین می تواند فرزند شما را از قلدرهای اینترنتی در زمین بازی آنلاین ایمن نگه دارد. آنها با نظارت بر افرادی که فرزند شما به صورت آنلاین با آنها صحبت می کند کار می کنند و به شما قدرت می دهند تا هرگونه تماس نامطلوب را مسدود کنید. همچنین می‌توانید هنگام استفاده از هر کلمه مشخصی در ارتباطات آنلاین هشدار دریافت کنید.

3. برخی از پیوندها، دانلودها و وب سایت ها می توانند رایانه ها را بیمار کنند

مجرمان سایبری می دانند که کودکان به دنبال نرم افزار، موسیقی و بازی رایگان هستند. آنها همچنین می دانند که کودکان به پیوندها و پیوست های ایمیل اعتماد بیشتری دارند.

آنچه فرزند شما باید بداند: اگر فرزند شما روی یکی از این پیوندها کلیک کند، ممکن است ویروسی را دانلود کند که نه تنها امنیت رایانه شخصی او، بلکه کل شبکه شما را به خطر می اندازد. آنها ممکن است این کار را سهوا انجام دهند، به سادگی روی یک آگهی تبلیغاتی کلیک کنند در حالی که بدافزار به طور نامرئی بارگیری می شود و امنیت فرزند شما را در اینترنت به خطر می اندازد.

چگونه می توانید به فرزندان خود کمک کنید: بهترین محافظت یک مجموعه امنیتی اینترنتی مناسب است که پیوندهای ناامن را مسدود می کند و هر بارگیری را برای علائم بدافزار بررسی می کند. یک محصول امنیتی کامل مانند Kaspersky Total Security این کار را برای همه و هر رایانه یا دستگاه تلفن همراه در خانه شما انجام می دهد. می توانید کل شبکه را از رایانه شخصی خود نظارت کنید و تنظیمات امنیتی هر رایانه را جداگانه تنظیم کنید.

وقتی صحبت از امنیت اینترنت کودک می شود، هیچ چیز جایگزین راهنمایی والدین نمی شود. صرفاً صحبت کردن با فرزندانتان می تواند کمک بزرگی کند.

به آنها آموزش دهید که به طور خودکار روی دکمه های «بله» کلیک نکنند و از زورگویان یا مجرمان سایبری احتمالی دور شوند.

4. هر چیزی که در اینترنت به اشتراک گذاشته شود برای همیشه به اشتراک گذاشته می شود

هیچ چیز را نمی توان واقعاً از اینترنت حذف کرد، حتی اگر هرگز عمومی نباشد. کودکان ممکن است از ماندگاری هر چیزی که می گویند، نشان می دهند یا در شبکه به اشتراک می گذارند اطلاعی نداشته باشند.

چارچوب اینترنت به این معنی است که هیچ چیز را نمی توان برای همیشه حذف کرد. همیشه مصنوعاتی از داده ها باقی می ماند.

اگر فرزند شما عکس، پیام یا داده های دیگری را برای شخصی ارسال کند، آن شخص همیشه راهی برای ذخیره آن خواهد داشت. حتی می‌توان دستگاه‌های فرزندتان را از طریق نرم‌افزارهای جاسوسی یا حملات شنود کرد.

آنچه کودک شما باید بداند: هرگز چیزی را که تا آخر عمر به صورت عمومی با همه به اشتراک نمی گذارید، به اشتراک نگذارید. چه فرزند شما در حال صحبت با یک غریبه باشد یا با فردی که در خارج از وب می شناسد، خطر همیشه وجود دارد. حتی پیام‌های حذف شده در برنامه‌هایی مانند اسنپ چت هرگز برای همیشه از وب حذف نمی‌شوند.

چگونه می توانید به فرزندان خود کمک کنید: مطمئن شوید که اگر مورد مشکوکی پیش آمد با شما صحبت کنند. به آن‌ها بگویید اگر می‌خواهند اپلیکیشنی بخرند، پیامی در مورد هدایای رایگان دریافت کنند، یا حتی پیامی دریافت کنند که از آنها در مورد جزئیات زندگی واقعی سوال کند، با شما صحبت کنند. ارتباط باز می تواند مانعی برای بسیاری از رفتارهای پنهان آنلاین نسبت به بچه ها باشد.

اولین مراحل شامل فعال کردن نرم افزار امنیت اینترنت شما بود. اکنون با آگاهی از خطرات آنلاین، آماده هستید تا با فرزندان خود در مورد امنیت سایبری صحبت کنید.

6 راه برای صحبت با فرزندان خود در مورد ایمنی اینترنت

مدیریت و نظارت بر دسترسی کودکان به اینترنت

در نهایت، شما باید با فرزندان خود در مورد تهدیدات آنلاین به گونه ای صحبت کنید که آنها متوجه شوند.

اینترنت خطرات واقعی را برای کودکان و نوجوانان به همراه دارد، اما والدین می توانند به آنها کمک کنند تا تصمیمات آگاهانه ای بگیرند که آنها را در فضای آنلاین ایمن نگه دارد.

در ادامه شش راه برای صحبت در مورد ایمنی اینترنت با فرزندان خود آورده شده است.

1. قوانین پایه را تنظیم کنید

قبل از اینکه یک کامپیوتر یا دستگاه تلفن همراه را به فرزندانتان بدهید، باید در مورد اینکه چه کاری باید انجام دهند و چه کاری نباید انجام دهند، بحثی متناسب با سن داشته باشید.

ابتدا محدودیت هایی را برای زمان آنلاین تعیین کنید.این کار موجب می شود که شانس کمتری برای رفتن به بخش های نامطلوب وب وجود دارد.

به فرزندان خود بگویید قبل از به اشتراک گذاشتن اطلاعاتی مانند نام یا آدرس خود یا صحبت با شخصی که به صورت آنلاین ملاقات می کنند با شما صحبت کنند. اگر چیزی دیدند که باعث ناراحتی یا ترس آنها شد باید فوراً به شما بگویند.

رفتار مناسب در فضای آنلاین را به فرزندتان یاد دهید. ناشناس بودن در فضای مجازی باعث می شود هر کسی توانایی گفتن مطالب بی‌رحمانه‌ را داشته باشد که معمولا در حالت واقعی به کسی گفته نمی شود، حتی کودکان!

از کودکان خود بخواهید که سهم خود را در اینکه فضای مجازی را به مکان بهتری تبدیل کنند انجام دهند و در آن از اعمالی نظیر تمسخر یا توهین به دیگران پرهیز کنند.

2. در مورد اینکه چگونه و چرا استفاده آنلاین آنها را نظارت خواهید کرد صحبت کنید

همانطور که کودکان بزرگتر می شوند و به شبکه های اجتماعی می پیوندند، در مورد آنچه که آنها پست می کنند و چرا این کار را انجام می دهید نظارت داشته باشید.

حتی نوجوانان ممکن است به طور کامل تأثیر طولانی مدت پست های خود را درک نکنند. آنها باید بدانند که شما از آنها مراقبت حمایت می کنید، نه اینکه سعی کنید آنها را دچار مشکل کنید.

وقتی سعی می کنید کودکانتان را ایمن نگه دارید بدون اینکه احساس کنند به آنها اعتماد دارید، راه پیش رو می تواند سخت باشد. مرزها را تعیین کنید و در مورد موقعیت هایی که ممکن است لازم باشد از آنها عبور کنید بحث کنید.

اگر متوجه شدید که روش نظارتی شما باعث درگیری می شود، آماده باشید تا چیز جدیدی را امتحان کنید. به فرزندان خود یادآوری کنید که امنیت آنها دغدغه اصلی شماست، اما از دادن کمی آزادی به آنها با بزرگتر شدن نترسید.

3. در مورد آنچه در زندگی آنها می گذرد صحبت کنند

خطوط ارتباطی باز در بسیاری از جنبه‌های فرزندپروری به‌ویژه در مورد امنیت آنلاین بسیار مهم است. به این دلیل که آزار و اذیت سایبری مانند همتای واقعی خود است. این اغلب چیزی است که بچه ها نمی خواهند به آن اشاره کنند زیرا می ترسند دچار مشکل شوند یا دسترسی به اینترنت خود را از دست بدهند.

روشن کنید که به تمام زمینه های زندگی فرزندانتان علاقه مند هستید. همچنین مطمئن شوید که آنها می دانند که می توانند با هر مشکلی که دارند به شما مراجعه کنند. در طول مکالمات منظم، فعالانه گوش دهید تا به فرزندان خود نشان دهید که همیشه در کنار آنها هستید، مهم نیست چه اتفاقی می افتد.

4. به کودکان بیاموزید که چگونه خودشان اقدام کنند

با آموزش نحوه استفاده از حریم خصوصی، گزارش‌دهی و عملکردهای مسدود کردن در سایت‌هایی که بازدید می‌کنند، به فرزندان خود نشان دهید که می‌توانند اقداماتی را برای فعال بودن آنلاین انجام دهند.

بچه های بزرگتر ممکن است بیشتر از شما درباره دنیای آنلاین بدانند. در نظر بگیرید که آنها را متخصص کنید و از آنها بخواهید ویژگی های ایمنی سایت هایی را که به آنها مراجعه می کنند به شما نشان دهند.

5. کودکان را در تصمیم گیری مشارکت دهید

مانند همه مکالمات والدین، صحبت در مورد امنیت آنلاین باید تجربیات یادگیری باشد، نه سخنرانی های یک طرفه.

از آنها بپرسید که در مورد آنچه که آنلاین می بینند و اینکه آیا بالقوه خطرناک است، چه فکر می کنند. اگر آنها مخالف هستند به دلیل آن گوش دهید و آماده پاسخگویی باشید. حتی اگر آنها قوانین را دوست نداشته باشند، اگر بچه ها معتقد باشند که در تنظیم آنها نقش داشته اند، به احتمال زیاد از آنها پیروی می کنند.

6. نکات مثبت را فراموش نکنید

مهم است که کل اینترنت را مکانی ترسناک جلوه ندهید که به هر قیمتی از آن اجتناب کنید.

با صحبت در مورد راه هایی که اینترنت می تواند در انجام تکالیف مدرسه و دنبال کردن علایق دیگر کمک کند، زمینه را برای رفتار آنلاین مسئولانه فراهم کنید. بچه‌ها به شیوه‌های دیده‌نشده و نادیده‌ای از والدین خود الگوبرداری می‌کنند.

به اشتراک گذاشتن مثال هایی از نحوه استفاده مسئولانه از اینترنت می تواند پیامی بسیار قوی تر از اجرای قوانین و محدودیت ها ارسال کند.

نکات ایمنی اینترنت برای کودکان (توصیه های ضروری برای والدین)

نکات ایمنی اینترنت برای کودکان (توصیه های ضروری برای والدین)

بچه های امروزی در دنیایی بزرگ می شوند که سایبری محور است. اجتناب از آشنایی نهایی کودکان با اینترنت و همه چیزهای دیجیتال غیرممکن است. اما این امکان وجود دارد که آنها را ایمن نگه دارید و از خطرات جلوگیری کنید .

برای جمع‌بندی در زیر باارزش‌ترین راهکارها برای ایمن نگه‌داشتن کودکان آنلاین آورده شده است:

 • با فرزندان خود در مورد خطرات بالقوه ای که ممکن است در اینترنت با آنها روبرو شوند صحبت کنید.
 • در صورت امکان کامپیوترهای فرزندانتان را به یک اتاق خانوادگی مشترک منتقل کنید.
 • سعی کنید کامپیوتر را به یک تجربه مشترک خانوادگی تبدیل کنید.
 • فرزندان خود را تشویق کنید تا در مورد هر چیزی که در اینترنت تجربه می کنند و باعث ناراحتی آنها می شود با شما صحبت کنند.
 • محدود کردن محتوایی که از طریق رایانه قابل دسترسی است.
 • رهنمودهایی ارائه دهید که به فرزندتان بفهماند که چه کارهایی می تواند و چه کاری نمی تواند در اینترنت انجام دهد. برای مثال، دستورالعمل‌های شما می‌تواند به فرزندتان بگوید که آیا او مجاز است در شبکه های اجتماعی یا وب سایت های خاصی ثبت نام کند، خرید آنلاین انجام دهد، فایل های موسیقی، ویدئو یا برنامه را دانلود کند، از برنامه های پیام رسانی فوری استفاده کند، از اتاق های گفتگوی اینترنتی دیدن کند.
 • اگر فرزند شما اجازه استفاده از پیام‌رسانی فوری و یا بازدید از اتاق‌های گفتگو را دارد، باید به او توضیح دهید که چت کردن با کسی که نمی‌شناسد و به او اعتماد ندارد خطرناک است.
 • آخرین محصولات امنیتی و به‌روزرسانی‌ها را برای همه دستگاه‌های خود به محض انتشار دانلود و نصب کنید. این شامل سیستم عامل ها، برنامه ها و سایر نرم افزارهای شما می شود.
 • یک محصول آنتی ویروس سختگیر نصب کنید که قادر است از تمام رایانه ها و دستگاه های تلفن همراه خانواده شما در برابر برنامه های مخرب و هکرها دفاع کند.
دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید