تأثیر موسیقی بر جنین

تأثیر موسیقی بر جنین
در این پست می‌خوانید:
چگونه و چرا کودک شما به موسیقی در رحم واکنش نشان می دهد؟

دانشمندان ثابت کرده اند که در سه ماهه سوم، جنین می تواند صدای مادر و زبان مادری خود را تشخیص دهد و حتی الگوهای کلمات و قافیه ها را به خاطر بسپارد. پس منطقی است که موسیقی نیز تأثیرگذار باشد، اما آیا واقعاً گوش دادن به موسیقی کلاسیک جنین را باهوش‌تر می‌کند؟

اثر موتزارت

اثر موتزارت

این مفهوم که نواختن موسیقی کلاسیک باعث می شود فرزند شما باهوش تر شود در اواخر دهه 1990 رایج شد و صنعتی را ایجاد کرد که موسیقی تقویت کننده مغز را به مادران باردار می فروخت.

اما واقعیت این است که شواهد کمی وجود دارد که فرزندان شما را درخشان‌تر می‌کند.

این افسانه از مطالعه روانشناس فرانسیس راوشر بر روی دانشجویان آمریکایی سرچشمه می گیرد، جایی که او ارتباط کوچکی بین IQ و گوش دادن به موتزارت پیدا کرد. اینکه چگونه از دانش‌آموزان به نوزادان متولد نشده جهش شد، یک راز است.

اگرچه ممکن است موتزارت کودک شما را باهوش‌تر نکند، اما ممکن است مغز او را فعال‌تر کند. جنین در رحم هنگام قرار گرفتن در معرض موسیقی، فعالیت مغزی خود را افزایش می دهد.

صدای شما و کودک شما

تحقیقات زیادی در مورد تأثیر صدای مادر بر جنین انجام شده است. وقتی مادری با صدای بلند می خواند، صدای او تأثیر آرام بخشی بر نوزاد متولد نشده یا تازه متولد شده اش دارد و ضربان قلب آنها را کاهش می دهد.

ثابت شده است که لحن یک صدا به یادگیری شنوایی شکل می‌دهد، که منجر به تشخیص و ترجیح دادن صدای مادرش توسط نوزاد می‌شود. و نه تنها صدای او بر رشد سیستم شنوایی نوزادش تأثیر می گذارد، بلکه به طرز شگفت انگیزی بر رشد اجتماعی و عاطفی آنها نیز تأثیر می گذارد.

موسیقی در دوران بارداری تأثیر طولانی مدتی بر مغز نوزاد متولد نشده دارد.

موسیقی و مغز

علیرغم فقدان شواهدی مبنی بر اینکه موسیقی کلاسیک نوزادان باهوش‌تری ایجاد می‌کند، مطالعات جالبی نشان داده‌اند که موسیقی ممکن است نقشی در رشد مغز قبل از تولد داشته باشد. برای مثال، تحقیقات اروپایی در سال 2013 نشان داد که قرار دادن نوزاد متولد نشده در معرض موسیقی تأثیر طولانی مدتی بر مغز آنها دارد.

آنها دریافتند که نوزادان تازه متولد شده می توانند نسخه ای از “Twinkle, Twinkle Little Star” (یک آهنگ کودکانه) را که در رحم برای آنها نواخته شده است به خاطر بسپارند و در هنگام پخش نسخه های جایگزین واکنش متفاوتی نشان دادند. این خاطرات که قبل از تولدشان ایجاد شد، و تا چهار ماهگی ادامه داشت.

به طور باورنکردنی، مطالعات دیگر نشان داده اند که نوزادان با توانایی ذاتی برای تشخیص ضربات موسیقی متولد می شوند. و حتی مهمتر از آن، برخی تحقیقات نشان می دهد که موسیقی آرام بخش ممکن است نوزادان نارس را به تغذیه تشویق کند و علائم حیاتی آنها مانند ضربان قلب و سطح اشباع O2 را بهبود بخشد.

لالایی خواندن برای نوزادان همیشه برای والدین و مراقبین به طور طبیعی انجام می شود، و ممکن است فوایدی از گوش دادن به موسیقی در رحم مادر وجود داشته باشد که هنوز به طور کامل درک نشده است.

به عنوان یک نکته جالب، تحقیقات انجام شده در سال 2014 نشان می دهد که زنان باردار نسبت به زنان غیر باردار حساسیت بیشتری نسبت به موسیقی دارند و به عنوان پاسخ به این موضوع، افزایش فشار خون را از خود نشان می دهند.

امن و بی خطر بنوازید

در سه ماهه سوم، کودک شما قطعاً می‌تواند آهنگی را که می‌نوازید بشنود. و در حالی که صداهای ملایم مانند لالایی ها به گونه ای طراحی شده اند که آرام بخش باشند، نوزادان متولد نشده از صداهای بسیار بلند یا نامنظم دچار وحشت می شوند و سر و صدای زیاد ممکن است استرس زا باشد. مطمئن شوید که صدا خیلی زیاد نباشد و انتخاب موسیقی شما نسبتاً ملودیک باش.

شاید چند سال دیگر باید صبر کنید تا کودک خود را با آهنگ های متال مورد علاقه خود آشنا کنید!

  • چرا در خانه موسیقی پخش نمی کنید و ببینید آیا واکنشی نشان می دهید؟ فقط به یاد داشته باشید که صدا را پایین نگه دارید!
  • آرامش برای هر دوی شما خوب است، بنابراین زمانی را به پاهای خود اختصاص دهید و به آهنگ هایی گوش دهید که شما را خوشحال می کند.
  • اگر از دیدن موسیقی زنده لذت می برید، آن را دنبال کنید. کودک شما از اکثر صداهای بلند توسط لایه های اطراف محافظت می شود. با این حال، قرار گرفتن در معرض صدای طولانی و شدید ممکن است مضر باشد.
  • خواندن آهنگ برای جنین شما یک راه دوست داشتنی برای پیوند است و کودک شما از صدای شما قدردانی می کند، حتی اگر دیگران این کار را نکنند.
دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید