اضطراب اجتماعی در کودکان و نوجوانان

اضطراب اجتماعی در کودکان و نوجوانان
در این پست می‌خوانید:

این ایده که مردم ممکن است به کاری که شما انجام می دهید توجه خاصی داشته باشند، بسیاری از کودکان را مضطرب می کند. برخی از کودکان آنقدر مضطرب می‌شوند که به چیزی به نام اختلال اضطراب اجتماعی مبتلا می‌شوند، که زمانی تشخیص داده می‌شود که شما آنقدر نگران ظاهر خود در مقابل دیگران هستید که از ترس شرمسار کردن خود، انجام کارهایی را که باید و می‌خواهید انجام دهید را متوقف می‌کنید.

اکثر افراد مبتلا به این اختلال در سنین بین 8 تا 15 سالگی متوجه این اضطراب می شوند. برای مدتی، کودکان معمولاً می توانند اختلال اضطراب اجتماعی را پنهان کنند. والدین و معلمان آنها ممکن است متوجه نباشند که چیزی اشتباه است، به ویژه از آنجایی که بچه ها اغلب از اعتراف به نگرانی خود در مورد چیزهایی که به نظر می رسد دیگران از آنها ناراحت می شوند، خجالت می کشند.

آنچه شما در این مقاله یاد خواهید گرفت

  • بهترین راه پاسخ والدین به یک کودک مضطرب چیست؟
  • چگونه کودکان می توانند تحمل اضطراب را یاد بگیرند؟
  • چگونه والدین می توانند به کودکان کمک کنند در موقعیت های استرس زا آرام بمانند؟

خجالتی بودن

خجالتی بودن

کودکان مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی فقط وقتی در مهمانی ها هستند یا در کلاس سخنرانی می کنند عصبی نیستند. جری بابریک، دکتر و روانشناس بالینی در موسسه ذهن کودک توضیح می دهد: “این ترس از قرار گرفتن در موقعیت های اجتماعی نیست، بلکه ترس از این است که مردم چگونه شما را درک می کنند.”

حتی تعاملات کوچک، مانند پاسخ دادن به یک سوال در کلاس یا غذا خوردن با دوستان در کافه، می تواند برای کودکان مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی بسیار ترسناک باشد. این به این دلیل است که آنها می ترسند که ممکن است به طور تصادفی کاری شرم آور یا توهین آمیز انجام دهند و باعث شود دیگران آنها را قضاوت یا حتی رد کنند.

در حالی که بچه‌هایی که خجالتی هستند به مرور زمان با افراد و موقعیت‌های جدید آشنا می‌شوند، اما بچه‌های مبتلا به اضطراب اجتماعی اینطور نیستند.

ریچل بوسمن، روانشناسی که در زمینه اضطراب تخصص دارد، توضیح می دهد: “خجالتی بودن ممکن است شما را تا حدی از انجام کارها باز دارد، اما تأثیر قابل توجهی بر توانایی شما برای انجام کارهایتان به عنوان یک نوجوان، یعنی عملکرد در مدرسه و حضور در خانواده یا پیدا کردن دوست نداشته باشد و شما می توانید بخشی از جامعه همسالان خود باشید. اما اضطراب اجتماعی اینطور نیست .”

مثال ها

انواع موقعیت هایی که باعث اضطراب می شوند بسته به فرد می توانند بسیار متفاوت باشند. برخی از کودکان مبتلا به اضطراب اجتماعی بیشتر از اجرا در مقابل مردم می ترسند، در حالی که برخی دیگر در بسیاری از موقعیت ها مضطرب هستند مانند صحبت کردن با یک فروشنده، درخواست کمک، خوردن یا نوشیدن در مقابل دیگران.

در اینجا چند نمونه از آنچه که اضطراب اجتماعی ممکن است به نظر برسد آورده شده است:

  • وارد کافه تریا می شوید و می بینید که دوستانتان زمزمه می کنند و می خندند. اولین چیزی که به ذهنتان می رسد این است که دلیل این خنده شما هستید و ترس و اضطراب را برای شما به همراه خواهد داشت حتی اگر دوستانتان اطمینان دهند که اینطور نبوده.
  • شما عاشق فوتبال هستید و می خواهید برای تیم تلاش کنید، اما این کار را نمی کنید زیرا نگران هستید که مردم به شما نگاه کنند.
  • شما می خواهید از معلم سؤالی بپرسید، اما نمی توانید زیرا می ترسید احمق به نظر برسید.
  • شما از موضع گیری در مقاله ای که می نویسید عذاب می کشید زیرا فکر می کنید ممکن است اشتباه باشد.
  • شما از خواندن با صدای بلند می ترسید زیرا ممکن است چیزی را اشتباه تلفظ کنید یا کلمه ای را نادیده بگیرید.

آنچه شما احساس می کنید و آنچه دیگران می بینند

اختلال اضطراب اجتماعی

اگر به اختلال اضطراب اجتماعی مبتلا هستید، احتمالاً فکر می کنید که اضطراب شما برای همه آشکار است اما در واقع، مضطرب به نظر رسیدن چیز دیگری است که بچه های مبتلا به اضطراب اجتماعی از آن می ترسند.

ممکن است افراد دیگر آن را تشخیص ندهند. این به این دلیل است که بسیاری از علائم اضطراب در زیر سطح اتفاق می افتد. شما ممکن است افکار وحشتناک داشته باشید و برخی از علائم فیزیکی اضطراب را احساس کنید مانند افزایش ضربان قلب یا ناراحتی معده اما افراد دیگر احتمالاً این موضوع را درک نمی کنند.

علائم قابل مشاهده تر مانند سرخ شدن می تواند یک سرنخ باشد، اما حتی سرخ شدن چیزی است که مردم وقتی برای خودشان اتفاق می افتد بیشتر به آن توجه می کنند.

دکتر بوسمن می افزاید، از آنجایی که کودکان مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی از انجام هر کاری شرم آور می ترسند، آنها می توانند در پنهان کردن احساس واقعی خود متخصص باشند.

«یکی از دخترانی که با او کار کرده‌ام دچار حملات پانیک شد و بسیار مضطرب بود. از آنجایی که من او را به خوبی می شناسم، می دانستم که اگر به زمین نگاه می کرد و ساکت بود، به این معنی بود که احساس اضطراب می کرد. اما افراد دیگر متوجه این موضوع نمی‌شوند و فقط می‌توانند با آنچه می‌بینند تصور کنند.»

برای سایر بچه ها، اضطراب آنها می تواند آنها را عصبانی یا پرخاشگر به نظر برساند.

چرا اجتناب از اضطراب کارساز نیست

یکی از کارهایی که کودکان در هنگام اضطرب یاد می گیرند این است که از چیزهایی که آنها را نگران می کند دوری کنند. بهانه آوردن برای ماندن در خانه یا نادیده گرفتن مهمانی ها یا سایر رویدادهای اجتماعی.

در حالی که این ممکن است برای آرام کردن اضطراب شما در کوتاه مدت کار کند، اما کارشناسان هشدار می دهند که پنهان کردن اضطراب آن را بدتر می کند.

یکی دیگر از چیزهای خطرناک در مورد اجتناب از ترس این است که می تواند به یک عادت تبدیل شود، بنابراین ممکن است بیشتر و بیشتر کناره گیری کنید.

این اضطراب شما را بدتر می‌کند و دیگران نمی‌فهمند چرا شما کنار می‌کشید و موجب می شود حتی بیشتر احساس تنهایی کنید.

مثال ها

  • شما آنقدر نگران ارائه سخنرانی در مدرسه هستید که تصمیم می گیرید به کلاس نروید، زیرا ترجیح می دهید نمره کمتری بگیرید تا سخنرانی کنید. انجام این کار باعث می‌شود معلم فکر کند که شما به نمرات اهمیت نمی‌دهید و فقط حداقل‌ها را انجام می‌دهید. در واقع شما ممکن است خیلی به تکالیف خود علاقمند باشید، اما از این ایده که باید در حضور سایرین درکلاس جلو بروید، دستپاچه شده اید.
  • شما با همکلاسی جدید خود دوست می شوید و او مدام از شما دعوت می کند تا بعد از مدرسه با او بازی های ویدیویی انجام دهید. گرچه علاقمند به رفتن هستید، اما می ترسید کار عجیبی مرتکب شوید، بنابراین مدام بهانه می آورید. در نهایت او کمتر و کمتر به جستجوی شما می‌پردازد و تصور می‌کند که شما نمی‌خواهید با هم دوست باشید.

چرا درخواست کمک مهم است

داشتن اضطراب اجتماعی می تواند شما را از انجام کارهایی که می خواهید انجام دهید باز دارد و شما را از افرادی که دوست دارید دور کند. همچنین می تواند شما را بیشتر در معرض افسردگی قرار دهد. درخواست کمک می تواند سخت باشد، اما واقعاً مهم است.

بسیاری از نوجوانان اختلالات اضطرابی را تجربه می کنند. شجاع بودن و گفتن احساس خود به کسی ممکن است ترسناک به نظر برسد، اما اگر بتوانید از این مانع عبور کنید، به یاد داشته باشید کسانی هستند که به شما کمک کنند.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید