مراقبت از کودکان دارای معلولیت

مراقبت از کودکان دارای معلولیت
در این پست می‌خوانید:

چگونه می توانم از فرزند معلول خود حمایت کنم؟ چگونه می توانم با کودک معلول خود بازی کنم؟ پروفسور مورین سامز وان، کارشناس رشد کودک به این سؤالات و سؤالات دیگر پاسخ می دهد. طبیعی است که وقتی به شما می گویند فرزندتان ناتوانی دارد احساس ناراحتی کنید، اما در اینجا چند توصیه مفید برای کمک به فرزندتان برای دستیابی به پتانسیل کامل وجود دارد.

به عنوان یک والد، برای حمایت از فرزند معلولم چه کار می توانم انجام دهم؟ چرا تمرکز بر توانایی های کودک مهم است؟

هر کودک دارای معلولیت دارای نقاط قوتی نیز می باشد و این پتانسیل ها ممکن است در انجام کارهای هنری، شخصیت یا مهارت های حرکتی آنها باشد.

برای ما مهم‌تر است که به جای ناتوانی‌شان، روی کارهایی که کودکان می‌توانند انجام دهند و توانایی‌هایشان تمرکز کنیم.

ما می‌توانیم از توانایی‌های کودکان برای کمک به حوزه‌هایی که بیشترین چالش‌ها را دارند، استفاده کنیم.

چگونه می توانم با فرزند معلولم ارتباط برقرار کنم و چگونه بفهمم که او چه زمانی می خواهد با من ارتباط برقرار کند؟

مراقبت از کودکان دارای معلولیت

برخی از کودکان دارای معلولیت می توانند با شما صحبت کنند اما برخی از آنها توانایی هم صحبتی را ندارد. ممکن است آنها ارتباط برقرار کنند، حتی اگر صحبت نمی کنند. به عنوان مثال، هنگامی که یک نوزاد تازه متولد شده وارد خانواده ای می شود، بدون سخن گفتن با سایر اعضای خانواده ارتباط برقرار می کند.

شما علاقه ها و نارضایتی های کودک را با لبخند زدن، خندیدن یا گریه کردنش می آموزید. همین امر در مورد کودکان معلولی که نمی توانند صحبت کنند نیز اتفاق می افتد. آنها با لبخند زدن یا خندیدن به شما می گویند چه چیزی را دوست دارند و با گریه کردن یا چهره ناراحت به شما می گویند که چه چیزی را دوست ندارند.

برای اینکه مطمئن شوم فرزندم و رشد مغز او را تحریک می کنم، چه کاری می توانم انجام دهم؟

کودکان با هر چیزی در محیطشان تحریک می شوند: صداها، تعاملات، لبخند شما.

بنابراین اگر کودک معلول شما در اطراف شما است، باید مطمئن شوید که زمانی را صرف صحبت کردن با او می کنید، به زبان ساده توضیح می دهید که چه کاری انجام می دهید، به آنها لبخند می زنید، همه چیز را در مورد محیط اطراف به آنها می گویید و در اطراف صدا ایجاد می کنید تا بتوانند به صداها پاسخ دهند.

هر کاری که انجام می دهید در حین جابجایی در خانه، در حین انجام کارهای خانه، فرزندتان را درگیر و در آن مشارکت دهید.

فرزندتان را به اتاقی که در آن کار می کنید ببرید. به آنها بگویید چه کار می کنید: ظرف ها را می شویید، ظرف ها را در آب فرو می کنید. به آنها بگویید دقیقاً چه کاری انجام می دهید. همه این موارد آنها را تحریک می کند.

همچنین می‌توانید با بازی مستقیم با آنها، ساختن اسباب‌بازی‌های کوچک در خانه، گذاشتن سنگ در بطری و تکان دادن آن، با تکان دادن روبان‌هایی در مقابل چشمانشان، روبان‌هایی با رنگ‌های مختلف، آنها را تحریک کنید. کارهای زیادی وجود دارد که می توانید فقط با چیزهای اطراف خانه خود انجام دهید.

آیا می توانم در صورت ناتوانی فرزندم به او شیر دهم؟

تغذیه با شیر مادر واقعا برای همه کودکان مهم است، اما به طور ویژه برای کودکان دارای معلولیت از اهمیت برخوردار است. تغذیه با شیر مادر برای رشد بدنی کودکان و رشد مغز آنها بسیار مهم است.

بسیاری از کودکان دارای معلولیت در واقع قادر به شیر خوردن هستند، تنها تعداد کمی قادر به شیر خوردن نمی باشند. و کسانی که می توانند، حتما باید با شیر مادر تغذیه شوند، زیرا شیر مادر واقعا بهترین گزینه است.

چرا سال های اولیه زندگی هر کودکی بسیار حساس است؟

سال‌های اولیه هر کودک، خواه ناتوانی داشته باشد یا نداشته باشد، حیاتی است، زیرا وقتی مغز را در این سال‌های اولیه تحریک می‌کنیم، اطمینان حاصل می‌کنیم که مغز با پتانسیل کامل خود رشد می‌کند. ما مطمئن هستیم که کودکان بهترین رشدی را که می توانند داشته باشند و این برای کودکان معلول و کودکان بدون معلولیت اتفاق می افتد.

چگونه با کودک معلولم بازی کنم؟

چگونه با کودک معلولم بازی کنم؟

کودکان دارای معلولیت مانند هر کودک دیگری از بازی کردن لذت می برند. آنها از آواز خواندن، نشان دادن عکس، قلقلک دادن، در آغوش گرفتن و… لذت می برند. آنها با خنده و لبخند به شما پاسخ می دهند.

اگر بازی خاصی را که شما انجام می دهید دوست نداشته باشند، به شما خواهند گفت. آنها از خندیدن و بروز هیجانات دست می کشند. بازی دیگری را امتحان کنید و قطعا قادر به ارتباط با آنها خواهید بود زیرا آنها را بهتر از هرکسی می شناسید.

اگر وقت بازی یا پولی برای خرید اسباب بازی نداشته باشم، چه کاری می توانم انجام دهم؟

اگر زمان زیادی برای بازی با کودک خود ندارید، ممکن است اعضای خانواده دیگری در خانه شما باشند که بتوانند با کودک معلول شما بازی کنند. برادران و خواهران در اطراف کودکان معلول واقعا بهترین گزینه برای ارتباط با آنها هستند. ارتباط با سایر کودکان و بازی کردن با آنها می تواند بسیار موثر واقع شود. به نظر نمی رسد آنها نگران این باشند که آیا یک خواهر یا برادر معلولیت دارد یا خیر و مانند سایرین با آنها بازی می کنند.

توصیه به والدینی که مشکوک به معلولیت فرزندشان هستند چیست؟

اگر نگران این هستید که فرزندتان ناتوانی داشته باشد، به نزدیکترین ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود بروید و نگرانی های خود را با آنها در میان بگذارید. برخی از نگرانی ها ممکن است به هیچ وجه مشکل ساز نباشند، اما برخی ممکن است، نشان دهنده معلولیت در فرزند شما باشد.

فراهم کردن محیطی دوست داشتنی برای کودکان معلول به همان اندازه مهم است. کودکانی که به آنها صمیمیت و محبت نشان داده می شود، به عنوان افرادی مهربان و صمیمی بزرگ می شوند. کودک معلولی که به او صمیمیت و محبت نشان داده می شود، بزرگسالی می شود که ممکن است معلولیت داشته باشد، اما به فردی فوق العاده برای خود و جامعه تبدیل شوند.

اگر خواندن این مقاله برای شما مفید بوده است خواندن مطالب زیر نیز به شما توصیه می شود.

مهارت‌های رفتاری با افراد مبتلا به اوتیسم

نحوه ایجاد انگیزه در کودکان معلول

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید