چگونه اعتماد از دست رفته متقابل را در یک رابطه بازسازی کنیم

چگونه اعتماد از دست رفته متقابل را در یک رابطه بازسازی کنیم
در این پست می‌خوانید:

آیا رابطه شما از خیانت مضاعف رنج می برد؟ شاید اعتراف کردید که در مورد گذشته خود به شریک زندگی خود دروغ گفته اید فقط برای اینکه او را وادار به اعتراف به خیانت کنید. اگر می خواهید رابطه شما کار کند، اعتماد باید در هر دو طرف معادله وجود داشته باشد.

قبل از اینکه بتوانید اعتماد را بازیابی کنید، هر یک از شما باید صادق باشید که آیا علاقه مند به تلاش برای رابطه خود هستید یا خیر. وقتی مشخص شد که همه دست‌ها روی عرشه هستند، می‌توانید برای شروع با صداقت کامل و اجرای استراتژی‌های اعتمادسازی، به سمت بازسازی اعتماد متقابل پیش بروید.

1. ارزیابی اینکه آیا باید بمانید یا خیر

ارزیابی رابطه

1. معامله گران خود را شناسایی و به اشتراک بگذارید.

اگر شما و همسرتان هر دو به اعتماد یکدیگر خیانت کرده اید، این احتمال وجود دارد که درباره موارد غیر قابل مذاکره خود بحثی نداشته باشید. اینها رفتارهایی هستند که وقتی از طرف شریک زندگی تان می آیید غیرقابل قبول می دانید زیرا ارزش ها و اخلاق شما را نقض می کند. با هم بنشینید و بفهمید مال شما چیست.

 • کاغذهای جداگانه بگیرید. هر یک از شما باید لیستی از چیزهایی که در یک رابطه تحمل نمی کنید تهیه کنید. هنگامی که لیست های خود را جمع آوری کردید، آنها را با صدای بلند با یکدیگر به اشتراک بگذارید.
 • موارد غیرقابل مذاکره می تواند خواسته های بی اهمیتی باشد، مانند ترجیح دادن این که شریک شما فضای خود را تمیز نگه دارد تا نگرانی های جدی تری مانند امتناع از قرار ملاقات با فردی که مواد مخدر مصرف می کند.
 • بی وفایی در روابط زمانی رخ می دهد که هر یک از طرفین از موارد غیر قابل مذاکره دیگری آگاه نباشد. اکنون که در نظر دارید از نو شروع کنید، زمان خوبی است تا همه چیز را روی میز بگذارید. باز بودن و صادق بودن با یکدیگر یک راه عالی برای شروع اصلاح مسائلی است که در وهله اول اعتماد شما را شکسته است.

2. ارزیابی کنید که آیا می توانید نیازهای یکدیگر را برآورده کنید.

پس از شنیدن مخالفت‌های همسرتان، از خود بپرسید که آیا می‌توانید نیازهای او را برآورده کنید. حتی ممکن است لازم باشد قبل از اینکه رابطه را به جلو برسانید، زمانی را از هم جدا کنید تا واقعاً این موضوع را در نظر بگیرید.

 • این قابل درک است که یک فرد مایل به سازش در مورد این موارد غیرقابل مذاکره نیست. بنابراین، آیا می توانید شریک مورد نظر آنها باشید؟
 • بیایید تصور کنیم شریک زندگی شما می گوید که او مطلقاً شریک نژادپرست را تحمل نمی کند. در نتیجه، ممکن است به این فکر کنید که آیا می‌توانید دیدگاه‌های متعصبانه خود را سرکوب کنید یا بر آن غلبه کنید.

3. تعهد مجدد به رابطه.

اگر هر دو شریک غیرقابل مذاکره طرف مقابل را تصدیق کرده و بپذیرند، اکنون باید تعهد جدیدی به رابطه بدهید. به یک معنا، شما قول داده اید که اختلافات خود را کنار بگذارید و تلاش کنید تا رابطه خود را به نتیجه برسانید.

 • حتی ممکن است با بیرون رفتن در یک قرار خوب یا خرید یک کیک و فوت شمع، تعهد مجدد خود را تشریفاتی کنید. حتی ممکن است معنی دار باشد که هر یک از خیانت های خود را روی یک برگه بنویسید. و سپس کاغذ را به قطعات ریز پاره کنید یا آن را روی آتش روشن کنید.

4. رابطه را ترک کنید.

اگر پس از بحث، یکی یا هر دو شریک به این نتیجه رسیدند که نمی‌توانند این نیازها را برآورده کنند، این احتمالاً بهترین زمان برای ترک رابطه است. هیچ یک از شما نباید چیزهای غیر قابل مذاکره خود را برای رابطه کنار بگذارید. انجام این کار فقط منجر به ناراحتی و رنجش می شود.

 • قربانی کردن ارزش‌هایتان به خاطر رابطه، توانایی شما را برای بازگرداندن اعتماد به خطر می‌اندازد. اگر نمی توانید نیازهای شریک خود را برآورده کنید، موافقت کنید که راه های جداگانه خود را انتخاب کنید.
 • سعی کنید قبل از تصمیم به ترک ابتدا کمی فضا به یکدیگر بدهید. دادن فضا به یکدیگر ممکن است دیدگاه متفاوتی ارائه دهد و کمک کند تا مشخص شود که آیا موارد غیر قابل مذاکره شما واقعا قابل مذاکره هستند یا خیر.

2. ایجاد یک بنیاد جدید صداقت

بنیاد جدید صداقت

1. رفتارهای اعتماد شکن را فوراً متوقف کنید.

این امر بدیهی به نظر می‌رسد، اما پس از اینکه هر دوی شما تعهد خود را به رابطه تأیید کردید، تمام خیانت‌ها باید پایان یابد. تنها راهی که می توانید اعتماد را بازسازی کنید، برقراری مجدد صداقت است. این بدان معناست که اگر یکی از شرکا دروغ گفته است، باید دست از کار بکشد. اگر یکی از شرکا خیانت کرده باشد، رابطه نامشروع باید قطع شود.

2. همه چیز را در فضای باز بیرون بیاورید.

دروغ و خیانت می تواند یک مسیر لغزنده باشد. شما یک دروغ “سفید” می گویید که به ده ها دروغ بزرگتر تبدیل می شود. با به اشتراک گذاشتن هر چیزی که از شریک زندگی خود پنهان کرده اید، پایه و اساس اعتماد ایجاد کنید.

 • این راه می تواند گام سختی باشد، اما آسیب پذیری هر دو طرف را نشان می دهد. هر یک از طرفین باید به شریک خود اعتماد کنند تا به هر اشتباهی اعتراف کنند. به نوبه خود، شریک دیگر باید از افشای اطلاعات سپاسگزار باشد. این کار باید به روشی غیر تهدیدآمیز و بدون قضاوت انجام شود تا مؤثر واقع شود. زوج هایی که می توانند افکار صمیمی خود را بدون ترس از انتقام به اشتراک بگذارند، می توانند از روابط پایدار سالم لذت ببرند.
 • برای مثال، زن ممکن است به شوهرش بگوید: «عزیزم، من در چند هفته گذشته در مورد مرد دیگری خیال پردازی کرده ام. من به این افکار عمل نکرده ام. با این حال، من عمیقاً شرمنده هستم زیرا فقط تو را می خواهم. امیدوارم که بتوانید مرا ببخشید.»
 • حتما این مکالمه را در یک فضای امن مانند مطب درمانگر انجام دهید، زیرا ممکن است موارد خاصی باعث تحریک شما یا شریک زندگیتان شود و این ممکن است منجر به درگیری بیشتر شود.

3. خود و یکدیگر را ببخشید. بخشش عذر خیانت یا فراموش کردن آن نیست.

بلکه این عمل تبرئه شریک زندگی خود از گناه است تا بتوانید به جلو حرکت کنید. از آنجا که هر دوی شما اعتماد یکدیگر را شکستید، هر دو باید بخشیده شوید. با این حال، شما همچنین باید خود را به خاطر شکستن اعتماد شریک زندگی خود ببخشید.

 • صدمه را به خاطر بیاور به خودتان اجازه دهید خیانت را همان طور که هست بپذیرید. از افکار و احساسات اجتناب نکنید یا سعی نکنید آنها را سرکوب کنید.
 • با مجرم همدردی کنید. سعی کنید بفهمید که چرا همسرتان ممکن است به شما خیانت کرده باشد.
 • هدیه نوع دوستانه بخشش. به زمانی فکر کنید که به کسی صدمه زدید و او به شما هدیه بخشش را عطا کرد. بخشش را به عنوان هدیه ای در نظر بگیرید که به دهنده با آرامش خاطر اعطا می کند.
 • خودتان را متعهد کنید. بخشش خود را به خود، شریک زندگیتان و سایر عزیزان برای پاسخگویی اعلام کنید.
 • بخشش را نگه دارید هنگامی که خاطرات خیانت دوباره زنده شد، به خود یادآوری کنید که بخشیدن را انتخاب کرده اید و هرگونه فکر انتقام جویی را رها کنید.

4. موافقت کنید که گذشته را در گذشته رها کنید.

هنگامی که هر یک از شما موافقت کردید که ببخشید، از تکرار آنچه رخ داده است خودداری کنید. امروز را اولین روز رابطه خود بدانید. هر آنچه در افق نهفته است همان چیزی است که شما آن را می سازید.

 • همدیگر را به خاطر مطرح نکردن خیانت های گذشته در بحث های آینده مسئول بدانید. با عبارتی مانند “بیایید به حال بمانیم، عزیزم” زمانی که گذشته ظاهر می شود، توافق کنید.

3. انجام تمرین های اعتماد سازی

تمرین های اعتماد سازی

1. سعی کنید خوبی های همسرتان را ببینید.

اغلب اوقات، روابط به بدترین حالت تبدیل می شود زیرا شما فقط می توانید عیوب شریک خود را تشخیص دهید. همانطور که برای بازسازی اعتماد کار می کنید، سعی کنید مهی را که دید شما را تیره کرده است پاک کنید. تمام دلایل شگفت انگیزی که این شریک را انتخاب کردید را بازگو کنید.

 • خودتان را به چالش بکشید تا خوبی های یکدیگر را ببینید. هر روز به مدت یک هفته، سه چیز را که در مورد شریک زندگی خود تحسین می کنید به اشتراک بگذارید. یا از کاری که شریکتان انجام داده خوشحال باشید.

2. ارتباطات غیر دفاعی را تمرین کنید.

خیانت زمانی وارد یک رابطه می شود که یکی از طرفین یا هر دوی آنها قدرت برقراری ارتباط را نداشته باشند. شما باید بتوانید افکار، احساسات و نظرات خود را بدون سانسور به اشتراک بگذارید. عادات ارتباطی خود را با صحبت کردن با جملات “من” بهبود بخشید.

 • جملات “من” احتمال آزرده شدن شریک زندگی تان از حرف های شما را کاهش می دهد. آنها به شما این امکان را می دهند که مالکیت هر فکر یا احساسی را که دارید به دست بگیرید.
 •  این جملات معمولاً با «احساس می کنم شروع می شوند. برای مثال، ممکن است از یک مهمانی به خانه بیایید و بگویید: «احساس کردم در جشن تولد نادیده گرفته شدم. احساس می کردم با همه به جز من صحبت می کنی.» این جملات می توانند بسیار تاثیر گذار تر از جملاتی مانند “تو من را در مهمانی نادیده گرفتی!” باشند.

3. واقع بین باش.

گاهی اوقات، شریک زندگی شما به نقطه ضعیفی اشاره می کند که می تواند برای شما بسیار دردناک باشد. شاید شما در مورد خانواده خود حساس هستید و شریک زندگی تان اظهارات بی تدبیری می کند. شما فکر می کنید “چه احمقانه!” یا “آیا او عمداً از من انتقاد کرد؟” برای اینکه اعتماد خود را دوباره بسازید، باید صدای این حالت تدافعی را کم کنید.

 • اگر به هر چیزی که شریک زندگی تان می گوید حمله کنید، شروع به سانسور حرف های خود در اطراف شما می کند. این شیب لغزنده قبل از دروغ و خیانت است که دوباره وارد تصویر شوید.
 • علاوه بر این، همسرتان احتمالاً بهترین علایق شما را در دل دارد. انتظار نداشته باشید هر چیزی که از دهان آنها خارج می شود به طلا بچرخد. خود و شریک زندگی تان را مطابق با استانداردهای واقع بینانه نگه دارید تا رابطه شما پیشرفت کند.

4. گوش دادن فعال را تمرین کنید.

همانطور که شما و همسرتان شروع به برقراری ارتباط بازتر و منظم می کنید، می تواند به بهبود مهارت های گوش دادن شما کمک کند. گوش دادن به صحبت های همسرتان هنگام صحبت کردن، راهی عالی برای نشان دادن احترام به او و جلب اعتماد اوست.

 • وقتی همسرتان در حال صحبت است، توجه کامل خود را به او معطوف کنید. عوامل حواس پرتی مانند تلفن همراه و تلویزیون را حذف کنید. زمانی که بچه ها مشغول هستند یا خواب هستند، منتظر بحث جدی باشید. تماس چشمی مکرر برقرار کنید. و بازوها و پاهای خود را با حالتی آرام به پهلوها استراحت دهید. در صورت لزوم لبخند بزنید یا سری تکان دهید.
 • وقتی همسرتان صحبتش را به پایان رساند، آنچه را که گفته است را بازنویسی کنید تا مطمئن شوید که درست متوجه شده اید. ممکن است بگویید، “به نظر می رسد که شما می گویید …” یا چیزی مشابه. این تأیید می‌کند که شما گوش می‌دادید و باعث می‌شود که شریک زندگی‌تان احساس اعتبار بهتری نسبت به زمانی که عجله کرده‌اید به او پاسخ دهید.

5. به زوج درمانگر مراجعه کنید.

خیانت متقابل می تواند بر یک رابطه تأثیر بگذارد. اگر شما و همسرتان در تلاش برای بازگرداندن اعتماد هستید، به یک زوج درمانگر حرفه ای مراجعه کنید. یک درمانگر می تواند به شما کمک کند تا اهداف رابطه خود را روشن کنید و راهبردهای عملی برای بهبود صداقت و ارتباط ابداع کنید.

8 نکته برای از بین بردن یکنواختی در ازدواج

8 نکته شگفت انگیز برای یک آخر هفته عاشقانه با شریک زندگی خود

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید