3 راه برای افزایش احساسات مثبت

3 راه برای افزایش احساسات مثبت
در این پست می‌خوانید:

احساسات مثبت فقط باعث ایجاد احساس خوب نمی شوند، بلکه اثرات مفیدی بر بدن خواهند داشت. تحقیقات نشان می‌دهد که افراد زمانی که بر اساس احساسات خود کاری را انجام می دهند حداقل سه برابر بیشتر از احساسات منفی احساسات مثبت را تجربه کنند.

برای افزایش حس مثبت نسبت به خود آماده اید؟

در ادامه 3 راه برای افزایش احساسات مثبت در زندگی روزمره آورده شده است:

 • احساسات مثبت خود را شناسایی و پیگیری کنید.
 • روی یک احساس مثبت خاص تمرکز کنید و برای افزایش آن اقدام کنید.
 • از یک صندوق گنج برای تقویت خود استفاده کنید.

احساسات مثبت خود را دنبال کنید

احساسات مثبتی را که قبلاً با آنها آشنا هستید، آنهایی که در زندگی روزمره خود تجربه کرده اید، نام ببرید. یک لیست تهیه کنید و با توجه به احساسات جدید به آن اضافه کنید.

حالا به لیست خود نگاه کنید و به این فکر کنید (در صورت دلخواه می توانید یادداشت کنید) زمانی که تمایل به یک حس خاص دارید درگیر کدام فعالیت ها، موقعیت ها یا افراد هستند.

همچنین می‌توانید فهرستی از احساسات خود را در پایان روز بررسی کنید و زمانی که احساسات مثبت متفاوتی را تجربه کردید، یادداشت کنید. آیا بعد از بازی خوب در زمین فوتبال احساس غرور کردید؟ وقتی دوستانتان تولدتان را به یاد آوردند خوشحال شدید؟

ردیابی احساسات مثبت به ما کمک می کند تا از احساسات خوبی که قبلاً تجربه کرده ایم و موقعیت ها یا فعالیت هایی که آنها را به همراه می آورند آگاه باشیم.

یک احساس مثبت خاص را افزایش دهید

احساس مثبتی را که می خواهید افزایش دهید، شناسایی کنید. فرض کنید می خواهید شادی بیشتری را احساس کنید. به موقعیت‌ها یا فعالیت‌هایی فکر کنید که تجربه کرده‌اید و شما را از شادی خود آگاه کرده است. تا جایی که می توانید بنویسید.

روی چیزهای کوچک و ساده تمرکز کنید، مانند موسیقی که هر وقت آن را می شنوید احساس شادی به شما دست می دهد. هر زمان متوجه شدید که احساس شادی می کنید، آن موقعیت یا فعالیت را به لیست خود اضافه کنید.

بعد از اینکه فهمیدید چه چیزی باعث می‌شود احساساتی که می‌خواهید افزایش دهید، تصمیم بگیرید که چگونه آن فعالیت‌ها یا فعالیت‌های مشابه آنها را در زندگی روزمره خود جای دهید.

کارهایی را انتخاب کنید که برای انجام هر روز به اندازه کافی واقع بینانه هستند. ممکن است نتوانید در ساحل راه بروید، اما همچنان می توانید با گوش دادن به آهنگی که شما را به یاد تعطیلات می اندازد، احساس شادی کنید.

به یک یا چند عمل روزانه متعهد شوید که احساسی را که بیشتر در زندگی خود می خواهید افزایش می دهد. برای این تجربیات وقت بگذارید. آنها را معادل عاطفی میوه ها و سبزیجات خود در نظر بگیرید  آنها برای سلامت عاطفی شما مفید هستند!

یک صندوقچه گنج بسازید

گاهی اوقات راه بازگشت به احساس مثبت را فراموش می کنیم. ممکن است به یادآوری نیاز داشته باشیم که بتواند ما را به مکان که احساس شادی می کردیم بازگرداند. این زمانی است که یک جعبه (یا پوشه) مثبت واقعاً می تواند کمک کننده باشد.

جعبه مثبت گرایی مجموعه ای از یادآوری تجربیات مثبتی است که داشته ایم. این یادآوری‌ها احساسات مرتبط با لحظات خوب زندگی، نقاط قوت، شادی‌ها و موفقیت‌های ما، سرگرمی‌هایی که داشته‌ایم، کتاب‌ها یا موسیقی‌هایی که برای ما معنا دارند، افرادی که برایمان مهم هستند را به ما باز می‌گرداند. این یک “صندوق گنج” مثبت است.

چیزهایی را جمع آوری کنید که شما را به یاد لحظات مثبت احساسی در زندگی تان می اندازد. به طور مثال:

 • عکس یا سایر یادگاری های دوران عالی
 • جوایزی که شما را به یاد یک دستاورد می اندازد.
 • کارت یا یادداشت از افراد خاص در زندگی شما
 • نقل قول های الهام بخش یا متن آهنگ مورد علاقه
 • یادگاری های دوران کودکی
 • چیزی که شما ساخته یا کشیده اید.
 • هدیه ای که کسی به شما داده است.
 • عکس کسی که به او نگاه می کنید.

همه چیز را در یک پوشه، کلاسور یا جعبه مخصوص قرار دهید تا بتوانید به راحتی آن را پیدا کنید. یا یک کلاژ، پوستر یا بکگراند موبایل از این اقلام بسازید. مهمترین چیز این است که فقط مواردی را انتخاب کنید که احساسات مثبت را برای شما تحریک می کنند. هر زمان که بخواهید می توانید به آنها چیزی را اضافه، کم و مرتب کنید.

زمانی که احساس ضعف یا دلسردی می کنید، چند دقیقه ای را به جعبه گنج خود نگاه کنید تا احساسات مثبت خود را تقویت کنید. هر زمان که خواستید آن را مرور کنید تا به خودتان یک وعده مثبت بدهید.

همانطور که روی افزایش احساسات مثبت خود کار می کنید، ممکن است متوجه شوید که احساس شادی، موفقیت و انرژی بیشتری دارید. یک سرمایه‌گذاری روزانه کوچک با تمرکز بر موارد مثبت با پاداش‌های بزرگ مادام‌العمر نتیجه می‌دهد.

مدیریت واکنش های عاطفی

موسیقی چگونه بر نحوه تفکر، احساس و رفتار ما تأثیر می گذارد؟

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید