فواید گوش دادن به موسیقی

فواید گوش دادن به موسیقی
در این پست می‌خوانید:

در سال 2009، باستان شناسان در حفاری غاری در جنوب آلمان، فلوتی را که از استخوان بال کرکس تراشیده شده بود، کشف کردند. این مصنوع ظریف قدیمی ترین ساز شناخته شده روی زمین است که نشان می دهد مردم بیش از 40000 سال است که موسیقی می سازند.

اگرچه نمی‌توانیم دقیقاً مطمئن باشیم که انسان‌ها از چه زمانی شروع به گوش دادن به موسیقی کرده‌اند، اما دانشمندان مواردی در مورد علت گوش دادن به موسیقی می‌دانند.

گوش دادن به موسیقی برای ما به صورت فردی و جمعی مفید است. این چیزی است که تحقیقات در مورد قدرت موسیقی در بهبود سلامت جسمی، ذهنی و عاطفی به ما می گوید.

موسیقی ما را به هم متصل می کند

محققان معتقدند یکی از مهمترین کارکردهای موسیقی ایجاد احساس انسجام یا پیوند اجتماعی است.

دانشمندان تکاملی می گویند که انسان ها ممکن است به موسیقی به عنوان یک ابزار ارتباطی وابستگی پیدا کرده باشند، زیرا اجداد ما از گونه های درخت نشینانی بودند که با یکدیگر توسط صدا ارتباط برقرار می کردند.

موسیقی همچنان یک راه قدرتمند برای متحد کردن مردم است:

  • سرودهای ملی جمعیت را در رویدادهای ورزشی به هم متصل می کند.
  • آهنگ های اعتراضی در طول راهپیمایی ها حس هدف مشترک را ایجاد می کنند.
  • سرودها هویت گروهی را در عبادتگاه ها می سازند.
  • آهنگ های عاشقانه به شرکای آینده کمک می کند تا در طول خواستگاری با هم پیوند برقرار کنند.
  • لالایی ها والدین و نوزادان را قادر می سازد تا وابستگی های ایمن ایجاد کنند.

بنابراین، موسیقی چگونه برای ما به عنوان یک فرد مفید است؟

تاثیرات موسیقی بر ذهن

می تواند منجر به یادگیری بهتر شود

پزشکان دانشگاه جانز هاپکینز توصیه می کنند برای تحریک مغز به موسیقی گوش دهید. دانشمندان می دانند که گوش دادن به موسیقی مغز شما را درگیر می کن زیرا در زمان گوش دادن به موزیک نور مناطق فعال در اسکن MRI دیده می شود.

اکنون محققان می‌دانند که تنها وعده گوش دادن به موسیقی می‌تواند شما را به یادگیری بیشتر وادار کند. در یک مطالعه در سال 2019، مردم زمانی انگیزه بیشتری برای یادگیری داشتند که انتظار داشتند به عنوان پاداش به یک آهنگ گوش دهند.

گوش دادن محدودیت هایی دارد

  • یک نکته احتیاطی: ممکن است بخواهید هدفون های گوش را برای برخی از دانش آموزان نگه دارید. محققان منبع معتبری که دانش‌آموزانی را که ظرفیت حافظه کاری کمتری داشتند مورد آزمایش قرار دادند، دریافتند که گوش دادن به موسیقی به‌ویژه آهنگ‌هایی با متن گاهی اوقات تأثیر منفی بر یادگیری دارد.

می تواند حافظه را بهبود بخشد

موسیقی همچنین تأثیر مثبتی بر توانایی شما در حفظ کردن دارد.

در یک مطالعه منبع معتبر، محققان وظایفی را به افراد دادند که آنها را ملزم به خواندن و سپس یادآوری لیست کوتاه کلمات می کرد. کسانی که به موسیقی کلاسیک گوش می‌دادند از کسانی که در سکوت یا با صدای سفید کار می‌کردند بهتر عمل کردند.

در همین مطالعه بررسی شد که افراد با چه سرعتی می توانند وظایف پردازشی ساده را انجام دهند، تطبیق اعداد با اشکال هندسی و یک مزیت مشابه نشان داد شد.

موتزارت به مردم کمک کرد تا کار را سریعتر و دقیق تر انجام دهند.

اگرچه موسیقی از دست دادن حافظه افراد مبتلا به بیماری آلزایمر و سایر اشکال زوال عقل را معکوس نمی‌کند، اما مشخص شده است که موسیقی زوال شناختی را کاهش می‌دهد و به افراد مبتلا به زوال عقل خفیف یا متوسط ​​کمک می‌کند تا قسمت‌هایی از زندگی خود را به خاطر بسپارند.

حافظه موسیقی یکی از عملکردهای مغزی است که در برابر زوال عقل بسیار مقاوم است. به همین دلیل است که برخی از مراقبان در استفاده از موسیقی برای آرام کردن بیماران مبتلا به زوال عقل و ایجاد ارتباط قابل اعتماد با آنها موفق بوده اند.

می تواند به درمان بیماری های روانی کمک کند

موسیقی به معنای واقعی کلمه مغز را تغییر می دهد. محققان عصب شناس دریافته اند که گوش دادن به موسیقی باعث ترشح چندین ماده شیمیایی عصبی می شود که در عملکرد مغز و سلامت روان نقش دارند:

  • دوپامین، یک ماده شیمیایی مرتبط با مراکز لذت و پاداش
  • هورمون های استرس مانند کورتیزول
  • سروتونین و سایر هورمون های مرتبط با ایمنی
  • اکسی توسین، یک ماده شیمیایی که توانایی اتصال به دیگران را تقویت می کند.

اگرچه برای درک دقیق چگونگی استفاده درمانی از موسیقی برای درمان بیماری های روانی باید تحقیقات بیشتری انجام شود، برخی از مطالعات منبع معتبر نشان می دهد که موسیقی درمانی می تواند کیفیت زندگی و ارتباط اجتماعی افراد مبتلا به اسکیزوفرنی را بهبود بخشد.

تاثیرات موسیقی بر خلق و خو

تعدادی از محققان با گروه هایی در مورد علت گوش دادن به موسیقی مصاحبه کرده اند. شرکت کنندگان در مطالعه از نظر سن، جنسیت و پیشینه بسیار متفاوت هستند، اما آنها دلایل بسیار مشابهی را گزارش می کنند.

یکی از رایج ترین کاربردهای موسیقی به گفته محققان، این است که به افراد کمک می کند تا احساسات خود را تنظیم کنند. این قدرت را دارد که خلق و خو را تغییر دهد و به افراد کمک کند تا احساسات خود را پردازش کنند.

می تواند به کاهش اضطراب کمک کند

شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد گوش دادن به موسیقی می تواند به آرامش شما در موقعیت هایی که ممکن است احساس اضطراب کنید کمک کند.

منابع معتبر مطالعات نشان داده اند که افرادی که پس از سکته در دوره توانبخشی قرار می گیرند، پس از یک ساعت گوش دادن به موسیقی، آرامش بیشتری دارند.

مطالعات مشابه منبع مورد اعتماد نشان می دهد که موسیقی آمیخته با صداهای طبیعت به افراد کمک می کند کمتر مضطرب شوند. حتی افرادی که با بیماری بحرانی مواجه هستند پس از موسیقی درمانی احساس اضطراب کمتری می کنند.

با این حال، شواهد متناقضی در مورد اینکه آیا گوش دادن به موسیقی بر پاسخ استرس فیزیولوژیکی بدن شما تأثیر دارد یا خیر وجود دارد. یک مطالعه نشان داد که وقتی افراد به موسیقی گوش می دهند، بدن کورتیزول (هورمون استرس) کمتری ترشح می کند. همین مطالعه به تحقیقات قبلی اشاره کرد که بیان می‌کرد موسیقی اثر قابل اندازه‌گیری کمی بر سطح کورتیزول دارد.

یک مطالعه اخیر که چندین شاخص استرس (نه فقط کورتیزول) را اندازه گیری کرد، به این نتیجه رسید که در حالی که گوش دادن به موسیقی قبل از یک رویداد استرس زا باعث کاهش اضطراب نمی شود، گوش دادن به موسیقی آرامش بخش بعد از یک رویداد استرس زا می تواند به بهبود سریعتر سیستم عصبی شما کمک کند.

به علائم افسردگی کمک می کند

یک بررسی تحقیقاتی در سال 2017 به این نتیجه رسید که گوش دادن به موسیقی، به ویژه موسیقی کلاسیک همراه با جاز، تأثیر مثبتی بر علائم افسردگی دارد، به ویژه زمانی که چندین جلسه گوش دادن توسط موسیقی درمانگران معتبر انجام می شود.

اهل جاز یا کلاسیک نیستید؟ ممکن است بخواهید به جای آن یک جلسه ضربی گروهی را امتحان کنید. همان بررسی تحقیقاتی نشان داد که دایره‌های درام برای افرادی که با افسردگی سر و کار دارند نیز دارای مزایای بالاتر از حد متوسط ​​هستند.

ژانر موسیقی برای افسردگی مهم است

یک نکته مهم: منابع معتبر مطالعات دریافته اند که آهنگ های غمگین نوستالژیک در واقع می توانند علائم افسردگی را افزایش دهند، به خصوص اگر تمایل به نشخوار فکری یا کناره گیری اجتماعی دارید. شاید تعجب آور نباشد، اما مهم است بدانید که آیا می خواهید از موسیقی برای مقابله با افسردگی استفاده کنید یا خیر.

تاثیرات موسیقی بر بدن

می تواند به سلامت قلب شما کمک کند

موسیقی می تواند شما را به حرکت وادار کند و مزایای رقص به خوبی ثبت شده است. دانشمندان همچنین می‌دانند که گوش دادن به موسیقی می‌تواند تنفس، ضربان قلب و فشار خون شما را بسته به شدت و سرعت موسیقی تغییر دهد.

خستگی را کاهش می دهد

هرکسی که شیشه های ماشین را پایین انداخته و رادیو را روشن کرده باشد می داند که موسیقی می تواند انرژی زا باشد. پشت این تجربه زنده، علم محکمی نهفته است.

در سال 2015، محققان دانشگاه شانگهای دریافتند که موسیقی آرام بخش به کاهش خستگی و حفظ استقامت عضلانی در زمانی که افراد درگیر یک کار تکراری هستند، کمک می کند.

جلسات موسیقی درمانی همچنین خستگی را در افرادی که درمان سرطان دریافت می‌کنند کاهش می‌دهد و آستانه خستگی را برای افرادی که درگیر تمرینات عصبی و عضلانی می‌باشند افزایش می‌دهد، که ما را به سود بزرگ بعدی هدایت می‌کند.

عملکرد ورزشی را افزایش می دهد

علاقه مندان به ورزش مدت هاست که می دانند موسیقی عملکرد فیزیکی آنها را افزایش می دهد.

یک بررسی تحقیقاتی در سال 2020 تأیید می‌کند که کار کردن با موسیقی خلق و خوی شما را بهبود می‌بخشد، به بدن شما کمک می‌کند کارآمدتر ورزش کند و آگاهی شما از فعالیت را کاهش می‌دهد. کار کردن با موسیقی همچنین منجر به تمرین طولانی‌ تری می‌شود.

در محیط‌های بالینی، ورزشکارانی که در حین گرم کردن به موسیقی با شدت بالا و سریع گوش می‌دادند، انگیزه بیشتری داشتند تا عملکرد رقابتی بهتری داشته باشند.

برای بهره مندی لازم نیست رقیب در سطح جهانی باشید: تحقیقات نشان می دهد که همگام سازی تمرین خود با موسیقی به شما امکان می دهد با استفاده از اکسیژن کمتری نسبت به زمانی که همان تمرین را بدون ضرب انجام می دادید به اوج عملکرد خود برسید. به گفته محققان، موسیقی به عنوان یک مترونوم در بدن شما عمل می کند.

می تواند به مدیریت درد کمک کند

موسیقی درمانگران آموزش دیده خاص از موسیقی برای کمک به کاهش درد در محیط های بستری و سرپایی استفاده می کنند. یک متاآنالیز در سال 2016 با بیش از 90 مطالعه گزارش داد که موسیقی به افراد کمک می کند دردهای حاد و مزمن را بهتر از دارو به تنهایی مدیریت کنند.

درباره موسیقی درمانی

انجمن موسیقی درمانی آمریکا موسیقی درمانی را به عنوان استفاده از موسیقی در بیمارستان ها، کلینیک های سرپایی، کلینیک های توانبخشی، خانه های سالمندان، مدارس، مراکز اصلاحی و برنامه های مصرف مواد برای کمک به رفع نیازهای پزشکی، فیزیکی، عاطفی و شناختی بیماران توصیه می کند.

نکته پایانی

موسيقي تاثير بسزايي بر انسان دارد. می تواند حافظه را تقویت کند، استقامت کار را افزایش دهد، خلق و خوی شما را سبک کند، اضطراب و افسردگی را کاهش دهد، خستگی را از بین ببرد، پاسخ شما به درد را بهبود بخشد و به شما کمک کند تا به طور موثرتری ورزش کنید.

کار با یک موسیقی‌درمانگر یکی از راه‌های مؤثر برای بهره‌گیری از مزایای بسیاری است که موسیقی می‌تواند بر بدن، ذهن و سلامت کلی شما داشته باشد.

موسیقی و خواب

فواید مطالعه با موسیقی

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید