چگونه موسیقی می تواند به تسکین درد مزمن کمک کند

چگونه موسیقی می تواند به تسکین درد مزمن کمک کند
در این پست می‌خوانید:

همانطور که ویلیام کنگرو، نمایشنامه‌نویس قرن هفدهم انگلیسی می‌گوید: «موسیقی برای تسکین سینه‌های وحشی جذابیت‌ دارد».

ثابت شده است که گوش دادن به موسیقی می تواند به طور قابل توجهی سلامت و احساس عمومی ما را افزایش دهد.

یک حوزه مهم و رو به رشد تحقیقات مربوط به این است که چگونه موسیقی به کاهش درد و اثرات منفی آن کمک می کند. طبق تحقیقات اثبات شده است که موسیقی اضطراب، ترس، افسردگی، ناراحتی ناشی از درد و فشار خون را کاهش می دهد.

همچنین مشخص شده است که موسیقی سطح شدت درد را کاهش می دهد و نیاز به مواد افیونی (به مجموعه ترکیبات شیمیایی طبیعی و صنعتی مسکن شبیه به مرفین گفته می‌شود) را در بیماران مبتلا به درد پس از عمل کاهش می دهد.

موسیقی به کودکانی که تحت درمان های پزشکی و دندانپزشکی متعددی قرار می گیرند، کمک کرده است و نشان داده شده است که در انواع تنظیمات بالینی دیگر مانند مراقبت های تسکینی، اطفال، جراحی و بیهوشی موثر واقع شده است.

بنابراین چه چیزی باعث می‌شود موسیقی در ایجاد احساس بهتر در ما موثر باشد؟ این تحقیق اغلب بر اساس نظریه هایی در مورد اینکه چگونه تکانه های عصبی در سیستم عصبی مرکزی تحت تأثیر فرآیندهای فکری و احساسات ما قرار می گیرند، انجام شده است.

هر چیزی که ما را از درد منحرف کند ممکن است میزان تمرکز ما را بر آن کاهش دهد و موسیقی ممکن است در این زمینه قدرت ویژه ای داشته باشد. زیبایی این است که وقتی متوجه شدیم موسیقی چگونه با درد ارتباط دارد، این پتانسیل را داریم که خودمان را درمان کنیم.

موسیقی توجه ما را به خود جلب می کند و از نظر احساسی جذاب است، به خصوص اگر رابطه ما با قطعه قوی باشد. موسیقی مورد علاقه ما احتمالاً تأثیرات مثبت قوی تری نسبت به آهنگ هایی دارد که دوست نداریم یا نمی شناسیم.

محققان نشان داده اند که موسیقی مورد علاقه ما اثرات مثبت بیشتری بر تحمل و درک درد دارد، اضطراب را کاهش می دهد و احساس کنترل بر درد را افزایش می دهد. در افراد مسن مبتلا به زوال عقل، گوش دادن به موسیقی ترجیحی با کاهش رفتار تحریک آمیز مرتبط است.

در کنار مزایای گوش دادن به آنچه ترجیح می دهید، ماهیت موسیقی نیز در افزایش جذابیت عاطفی آن برای بیماران مهم است.

تحقیقات اخیر در رابطه با دینامیک، روشنایی، سطوح برانگیختگی و سایر ویژگی های صوتی نشان داده است، موسیقی روشن، با شدت کم و سرعت پایین‌تر بیشترین تأثیر مثبت را بر میزان دردی که تجربه می‌کنیم دارد.

مانع درد

مانع درد

در پشت همه این بینش ها، ما شروع به دیدن موسیقی درمانی برای دردهای مرتبط با طیف گسترده ای از شرایط پزشکی می کنیم. انواع درمان شامل نواختن آلات موسیقی، آواز خواندن و گوش دادن به موسیقی، البته بیشتر در یک محیط بالینی است.

دولت ها برای کاهش بار بر دوش متخصصان سلامت، از مبتلایان می‌خواهد که به طور فزاینده‌ای درد خود را مدیریت کنند که در اصطلاح به عنوان خود مدیریتی شناخته می شود، این به طور سنتی شامل مصرف دارو، کشش، تمرینات آرامش بخش و غیره است.

موسیقی به عنوان یک افزودنی جذاب به این لیست پیشنهاد شده است، با توجه به اینکه ارزان است، می تواند حول فعالیت های روزمره فرد تنظیم شود و اثرات منفی ثانویه مرتبط با بسیاری از داروهای تجویزی را ندارد.

فراتر از خود درد، همچنین این پتانسیل را دارد که به بخش‌های پایدار چرخه درد مانند استرس و افکار منفی کمک کند به‌ ویژه در این دوره که موسیقی را از انواع دستگاه‌های قابل حمل که همه جا حاضر هستند می توان گوش داد.

با این حال، چیزهای زیادی برای مطالعه وجود دارد. ممکن است بدانیم که موسیقی مورد علاقه ما می تواند به کاهش علائم منفی درد کمک کند، اما مکانیسم های کلیدی هنوز به طور کامل درک نشده اند.

اگر درگیر عاطفی با موسیقی برای به حداکثر رساندن حواس پرتی ما در این زمینه کلیدی است، عوامل بی‌شماری بر رابطه عاطفی ما با موسیقی تأثیر می‌گذارد که باید آنها را درک کنیم.

که شامل معنای شخصی و خاطراتی است که موسیقی برای یک فرد خاص تداعی می کند، زمینه ای که شنونده در آن قرار دارد و عواملی مانند سن، جنسیت، شغل و هویت.

همچنین چیزهای زیادی در مورد نحوه استفاده مردم از موسیقی برای تنظیم احساسات خود، مانند استفاده از آن برای رسیدن به اوج روانی یا سرکوب احساسات منفی، وجود دارد. بینش در این زمینه ها نه تنها در رابطه با درد مزمن کمک می کند، بلکه مطمئناً مزایای مهمی در آن زمینه به همراه خواهد داشت.

بیشتر تحقیقات تا به امروز در آزمایشگاه‌ها و محیط‌های بالینی بوده است از این رو بیشتر درمان‌ها در حضور متخصصان انجام می‌شود.

به خصوص اگر بخواهیم یاد بگیریم که چگونه موسیقی را به بهترین نحو برای دردهای مزمن به کار ببریم، جایی که خود مدیریتی بسیار مهم است، به تحقیقات بیشتری نیاز خواهیم داشت که در محیط‌های روزمره قرار گیرد.

آواز خواندن و موسیقی به حافظه، سلامت عاطفی و زوال عقل کمک می کند

موسیقی چگونه بر نحوه تفکر، احساس و رفتار ما تأثیر می گذارد؟

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید