چگونه موسیقی می تواند به زوال عقل کمک کند

چگونه موسیقی می تواند به زوال عقل کمک کند
در این پست می‌خوانید:

موسیقی به ما کمک می کند تا به یاد بیاوریم که کی هستیم و از کجا آمده ایم”

اگر چیزی به غیر از غذا وجود داشته باشد که ما را در طول نسل‌ها، جنسیت، نژاد و فرهنگ متحد می‌کند آن موسیقی است. برخلاف موسیقی متن یک فیلم، ما اغلب برخی از بهترین و بدترین لحظات زندگی خود یا مهم ترین خاطرات خود را با هر موسیقی که در آن زمان گوش می دادیم مرتبط می کنیم.

هرگز آهنگی را که در مراسم عروسی تان با آن رقصیدید، یا آهنگ هایی که والدینتان در کودکی تکرار می کردند، یا سرودهایی که در اولین دلشکستگی هایتان گوش داده اید، فراموش نخواهید کرد. این به این دلیل است که مغز آهنگ‌هایی را که برای ما معنادار است به حافظه عاطفی اختصاص می‌دهد، خاطره تجربیاتی که واکنش عاطفی ما را برانگیخته می کند.

موسیقی فواید زیادی برای سلامت جسمی و روحی کلی بیماران مبتلا به زوال عقل دارد از جمله:

1. یادآوری حافظه

اگرچه ارتباط و خاطرات ممکن است از بین برود، موسیقی آشنا باعث می شود بیماران مبتلا به زوال عقل لبخند بزنند، حرکت کنند و حتی برقصند. این مطالعات همچنین نشان داد که به نظر می‌رسد آواز خواندن خاطرات از دست رفته کودکان، دوستان و یادآوری فوری داستان کوتاه را تداعی می‌کند.

2. بهبود خلق و خو و حالات عاطفی

مطالعات نشان داده است که موسیقی فواید سلامتی متعددی برای کسانی دارد که با یا بدون زوال عقل زندگی می کنند. آواز خواندن، رقصیدن و یا گوش دادن به موسیقی به کاهش علائم افسردگی، اضطراب و استرس کلی کمک می کند. حتی اگر بیشتر آهنگ‌ها سه تا چهار دقیقه طول بکشد، افزایش خلق و خو، رفتار و عملکرد شناختی می‌تواند ساعت‌ها و روزها بعد از آن ادامه داشته باشد.

3. مدیریت درد

تحقیقات نشان داده است که موسیقی با تحریک حواس و کاهش میزان درد درک شده توسط بیمار به درد مزمن کمک می کند. علاوه بر این، تنفس ریتمیک باعث آرامش، استراحت و برانگیختن پاسخ آرام‌تری در سیستم عصبی می‌شود.

4. ارائه ساختاری که باعث تقویت حرکات موزون یا مداوم یا روانی صوتی در توانبخشی فیزیکی شود.

وقتی یک آهنگ خوب می شنویم، سخت است که در مقابل میل به رقصیدن یا ضربه زدن به پاهایمان مقاومت کنیم. همه ما با یک غریزه ذاتی به دنیا آمده ایم تا حرکات و گفتار بدن خود را با موسیقی هماهنگ کنیم. انجام این ورزش ساده به دلیل افزایش جریان خون مغزی به قشر جلوی مغز، علائم زوال عقل را کاهش می دهد.

5. فرصت های بیشتر برای تعامل اجتماعی و ارتباطات

بدون شک یکی از سخت ترین جنبه های زوال عقل، گوشه گیری است. کاهش در معاشرت منجر به کاهش عملکردهای رفتاری و شناختی می شود. موسیقی با گرد هم آوردن افراد و ایجاد تجربیات گروهی به عنوان مانعی در برابر تأثیرات تنهایی عمل می کند. علاوه بر این، بیماران مبتلا به زوال عقل تأیید کرده اند که ماهیت حمایتی آواز خواندن در گروه به آنها کمک کرده است تا شرایط خود را بپذیرند و با آن کنار بیایند.

درگیر شدن با موسیقی همچنین باعث افزایش ضربان قلب و سطح هورمون در بیماران مبتلا به اختلال شناختی می شود.

نتیجه گیری در مورد اینکه چرا موسیقی چنین تأثیر عمیقی بر افراد مبتلا به زوال عقل یا بدون زوال عقل دارد دشوار است، اما واضح است که موسیقی اغلب با هویت و تاریخ شخصی ما در هم تنیده است. به عبارت دیگر، موسیقی به ما کمک می کند تا به یاد بیاوریم که کی هستیم و از کجا آمده ایم.

تأثیر موسیقی بر جنین

موسیقی و خواب

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید