پنج راهی که موسیقی می تواند از شما انسان بهتری بسازد

پنج راهی که موسیقی می تواند از شما انسان بهتری بسازد
در این پست می‌خوانید:

آیا گوش دادن به موسیقی می تواند رفتار شما را به سمت بهتر شدن تغییر دهد؟

مردم امروزه نسبت به گذشته زمان بیشتری به موسیقی گوش می دهند. آیا این روی رفتار شما یا اطرافیانتان تاثیر گذاشته است؟

برخی از مردم بر این باورند که گوش دادن بیش از اندازه به موسیقی می‌تواند تأثیر منفی داشته باشد.

به طور خاص، تحقیقات نشان می دهد که سه جنبه موسیقی، طنین عاطفی آن، محتوای غنایی آن، و روش منحصر به فرد آن برای همگام سازی گروه های مردم ممکن است قدرت استناد به اعمال خوب را داشته باشد. در اینجا لیستی از روش‌های آزمایش شده  آمده است که نشان می دهد موسیقی می‌تواند تأثیر مثبتی بر شما و دنیای شما داشته باشد.

1. گوش دادن به موسیقی نشاط آور ممکن است شما را شادتر و احتمالاً سخاوتمندتر کند.

همه ما با گوش دادن به موسیقی احساسات قوی تجربه می کنیم. آهنگ های غمگین ممکن است اشک ما را در بیاورد، در حالی که موسیقی شاد می تواند ما را به سرخوشی برساند. در واقع، یکی از راه‌هایی که ممکن است موسیقی از ما انسان‌های بهتری بسازد این است که ما را شادتر کند و درنتیجه بخشنده تر خواهیم شد.

تحقیقات نشان می دهد که یک حلقه بازخورد بین شادی و سخاوت وجود دارد، احساس شادی بیشتر باعث می شود افراد تمایل بیشتری به بخشش داشته باشند و بالعکس.

2. آهنگ‌هایی با اشعار «مناسب اجتماعی» ممکن است شما را مفیدتر و همدل‌تر کند.

اشعار شاد از آهنگ‌های شاد ممکن است به اندازه اشعار «محبت‌آمیز» که از مهربانی و مفید بودن حمایت می‌کنند، بر رفتار مردم تأثیر نداشته باشد، به آهنگ «Heal the World» اثر مایکل جکسون فکر کنید. در حالی که گاهی اوقات ممکن است این اشعار تلخ به نظر برسند، در عین حال می توانند این توانایی را داشته باشند که طرز فکر و عمل ما را حداقل در کوتاه مدت تغییر دهند.

وقتی به کسی می گویید که از طریق اشعار آهنگ، دنیا را شفا دهد، به نظر می رسد که او واقعاً تلاش می کند.

گرایت مایر می نویسد: «برخورد مکرر با رسانه های اجتماعی ممکن است تغییرات بلندمدتی در شخصیت از طریق توسعه و ساخت ساختارهای دانش ایجاد کند. به عبارت دیگر، «زمانی که افراد ممکن است به طور مکرر به آهنگ‌های اجتماعی گوش دهند، تأثیرات مثبت آن بر رفتار جامعه‌پسند ممکن است حتی بیشتر شود».

3. گوش دادن به آهنگ های اجتماعی ممکن است بر نحوه خرج کردن پول موثر باشد.

در یک آزمایش، تقریباً 800 مشتری رستوران فرانسوی در حالی که به موسیقی با اشعار اجتماعی یا موسیقی با اشعار خنثی گوش می‌دادند نهار یا شام خود را صرف نمودنند. مشتریان رستورانی که به موسیقی اجتماعی گوش داده بودند به طور قابل توجهی بیشتر احتمال داشت که انعام بدهند و انعام آنها بیشتر از دیگران بود.

با این حال، یک مطالعه جدیدتر توسط Nicolas Ruth نشان داد که مهمانانی که از یک کافه آلمانی بازدید می کردند در حالی که به موسیقی با اشعار اجتماعی گوش می دادند، به اندازه افرادی که به آهنگ هایی با اشعار خنثی گوش می دادند، انعام دادند.

با این اوصاف، روث رفتار مثبت متفاوتی را مشاهده کرد: در مهمانانی که به اشعار اجتماعی گوش می‌دادند، احتمال خرید قهوه ارگانیک تجارت منصفانه به میزان قابل توجهی بیشتر بود.

روت در مقاله خود چند احتمال را برای اینکه چرا این آزمایش نتوانست شاهد افزایش انعام باشد، پیشنهاد می کند: شاید به این دلیل است که در آلمان به انعام نگاه متفاوتی می شود، یا شاید انگیزه اجتماعی مردم را به حمایت از کشاورزان قهوه منصفانه و محیط زیست سوق داد.

4. متن آهنگ ممکن است نگرش شما را نسبت به افراد متفاوت از شما تغییر دهد.

در واقع، گوش دادن به این آهنگ‌ها ممکن است ما را کمتر تهاجمی کند، باعث شود تفاوت ها را بیشتر بپذیریم و حتی موجب نگرش بهتر و احترام به زنان می شود!

برای مثال، مطالعه‌ای که توسط روث و همکارانش انجام شد، نشان داد شرکت‌کنندگانی که به آهنگ «روی من حساب کن» برونو مارس آهنگی با اشعار اجتماعی گوش داده بودند، در مقایسه با کسانی که به آهنگ مریخ گوش می‌دادند، افکار تهاجمی کمتری داشتند (اما نه احساسات تهاجمی کمتری).

5. ساختن و حرکت با موسیقی ممکن است همکاری و ارتباط را تقویت کند.

فقط گوش دادن به موسیقی نیست که می تواند رفتار ما را ب سمت بهتر شدن تغییر دهد. حرکت و رقصیدن نیز می تواند کمک کننده باشد.اما این خود حرکت رقص نیست که محبت و کمک را القا می کند (اگرچه ممکن استتاحودی کمک کنده باشد). در عوض، این راهی است که موسیقی به همگام سازی ما با افراد دیگر کمک می کند.

مطالعات متعددی وجود دارد که نشان می دهد رقصیدن با موسیقی با دیگران (و همچنین ساختن یا گوش دادن به موسیقی مشترک) می تواند رفتار اجتماعی را تقویت کند.

در مطالعه‌ای که توسط سباستین کرشنر و مایکل تومازلو انجام شد، کودکان چهار ساله پس از ساخت موسیقی با هم، در مقایسه با کودکانی که در فعالیت‌های دیگری با سطوح مشابهی از تعامل اجتماعی و زبانی مشغول بودند، رفتاری مشارکتی و اجتماعی‌تری داشتند.

یک مطالعه اخیر توسط یان استوپاچر و همکارانش نشان می‌دهد که تماشای حرکات همگام‌سازی شده می‌تواند بر نحوه دید دیگران تأثیر بگذارد. در این مطالعه، شرکت‌کنندگان بزرگسال ویدئوهایی از دو نفر را که در کنار هم راه می‌رفتند تماشا کردند و تصور کردند که یکی از افراد هستند.

زمانی که موسیقی با ویدیوها همراه بود، شرکت‌کنندگان بیشتر تمایل داشتند که این دو چهره را نزدیک‌تر ببینند و به دیگری احساس بیشتری از خودنشان دادند، در مقایسه با زمانی که سکوت ویدیو را همراهی می‌کرد.

چرا؟ به نظر محققان، شاید موسیقی آنها را شادتر کرده است یا شاید موسیقی نقش منحصر به فردی در پیوند اجتماعی ایفا می کند.

جالب اینجاست که به هم خوردن هماهنگی بین موسیقی و فیگورها، برداشت مردم را تغییر داد. در برخی از نسخه‌های آزمایش، این دو شکل با یکدیگر هماهنگ نبودند.

بنابراین، به نظر می‌رسد موسیقی می‌تواند فواید زیادی داشته باشد، اما آیا واقعاً می‌تواند «جهان را شفا دهد؟» با توجه به اینکه تحقیقات در مورد تأثیرات اجتماعی موسیقی هنوز در مراحل ابتدایی است، گفتنش سخت است. اما تعداد کمی از مطالعات نشان می‌دهد که راه‌هایی وجود دارد که موسیقی واقعاً می‌تواند به شما کمک کند.

موسیقی و یادگیری: آیا موسیقی شما را باهوش‌تر می‌کند؟

آواز خواندن و موسیقی به حافظه، سلامت عاطفی و زوال عقل کمک می کند

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید