12 راه برای تشویق خلاقیت در کودکان

12 راه برای تشویق خلاقیت در کودکان
در این پست می‌خوانید:

خلاقیت شامل استفاده از تخیل و ایده ها برای رسیدن به چیزی ارزشمند است. یک اختراع فیزیکی، اثر هنری یا راه حلی برای یک مشکل.

در طول تحصیل، زندگی و شغل ما، خلاقیت ممکن است نقش مهمی در پیشرفت و موفقیت داشته باشد. خلاقیت را می توان پرورش داد و اغلب یک روش تفکر است تا یک استعداد ذاتی.

بیشتر افرادی که ممکن است آنها را خلاق توصیف کنیم، احتمالاً افرادی هستند که در حرفه خود بسیار سخت کار کرده اند و مهارت های خاصی را تمرین کرده اند.

نقل قول معروف پیکاسو می گوید: «هر کودک یک هنرمند است. مشکل این است که چگونه وقتی بزرگ شدند هنرمند باقی بمانند.» برخی معتقدند که مدارس تا حدودی خلاقیت را در تعقیب موفقیت تحصیلی کاهش می دهند. سخنرانی معروف کن رابینسون در TED درمورد اینکه آیا مدارس خلاقیت را از بین می‌برند، یکی از پربیننده‌ترین سخنرانی‌های TED در تمام دوران‌ها، از این مفهوم پشتیبانی می‌کند.

طبق مقاله PBS:

«خلاقیت آزادترین شکل ابراز وجود است. هیچ چیز برای کودکان رضایت‌بخش‌تر از این نیست که بتوانند خود را آشکارا و بدون قضاوت بیان کنند.»

گاهی اوقات خلاقیت به عنوان یک توانایی ذاتی در نظر گرفته می شود. اینکه ما خلاق به دنیا آمده ایم یا نه درست نیست. مطمئناً، برخی از افراد ممکن است با ویژگی‌هایی متولد شوند که به خوبی به رشد مهارت‌های خاصی کمک می‌کنند، و افراد ظرفیت‌های متفاوتی برای پردازش اطلاعات و یادگیری دارند، اما این نباید مانع از رشد خلاقیت شود.

بیایید به روش های برتر برای ایجاد ذهنیت خلاق در کودکان نگاه کنیم:

ذهنیت خلاق در کودکان

1. هیچ ایده ای ایده بدی نیست

بچه ها پر از ایده هستند. ایده ها جلوه ای از خلاقیت هستند. نادیده گرفتن یا حتی تمسخر یک ایده به معنای بی اعتبار کردن خلاقیت در ارائه آن است. مطمئناً، کودکان بدون شک ایده‌های بدی به ذهنشان خطور می‌کند، اما اغلب بخش‌هایی از فرآیند فکری یا منطق آنها شایستگی دارد. سعی کنید نکات خوب را به زبان بیاورید و به آنها کمک کنید تا درک کنند که در مورد اجرای چنین ایده ای چه چیزهای بیشتری باید در نظر بگیرند.

کودکانی که از اشتباه کردن می ترسند، معمولا کمتر خلاقانه فکر می کنند. این بدان معناست که شما باید محیطی ایجاد کنید که در آن بچه‌ها خلاق باشند، بتوانند در هم ریخته باشند و احساس کنند که اشتباه کردن اشکالی ندارد.

2. از برچسب زدن به کودکان به عنوان خلاق یا غیر خلاق خودداری کنید

کودکان می توانند برچسب ها و نام ها را چه آگاهانه و چه ناآگاهانه بسیار جدی بگیرند. برای مثال، برچسب زدن به هر کسی به عنوان “غیرخلاق” یا “در ریاضیات و علوم بهتر”، ممکن است آنها را از تلاش در موضوعات خلاقانه در مدرسه یا سرگرمی های خلاقانه تر منصرف کند.

در عوض، موضوعات و فعالیت های مختلف زیادی را با تشویق یکسان و بدون قضاوت کاوش کنید.

3. خلاقیت را تمرین کنید

افرادی که بیشتر آنها را با خلاق ترین افراد ارتباط می دهیم، معمولاً هنرمند هستند. آنها نقاش، مجسمه ساز، نوازنده و گاهی اوقات ورزشکار هستند. اما این افراد در هنر خود بسیار تلاش کرده اند تا به استادانی تبدیل شوند که امروز می شناسیم. آنها با این مهارت ها متولد نشدند، باید تمرین می کردند.

بسیاری از آنها ساعت ها در روز، برای چندین دهه تمرین مداوم داشته اند.

هیچ تمرین فراری در پیگیری توسعه مهارت وجود ندارد و این مهارت ها شامل مهارت هایی است که ما با خلاقیت مرتبط می کنیم.

4. به آنها آزادی و استقلال بدهید

وقتی بچه ها به حال خودشان رها می شوند، تنها چیزی که دارند تخیل و منابعشان است. اجازه دادن به کودکان برای کشف علایق و ایده های خود یک راه عالی برای ارتقای خلاقیت آنها است زیرا هیچ محدودیتی برای آنچه که آنها ممکن است انجام دهند وجود ندارد.

به گفته Bringing Up Great Kids، «کودکان از دو سالگی برای استقلال بیشتر تلاش می کنند. از این سن، شما باید فرزندتان را تشویق کنید تا تصمیمات ساده ای در مورد زندگی خود داشته باشد.» البته، سطح استقلالی که می توانید از کودکان انتظار داشته باشید باید با سن، توانایی و فعالیت آنها مناسب باشد (احتمالاً نباید انتظار داشته باشید که کودک 3 ساله شما شروع به گرفتن اتوبوس کند!).

از مدیریت بیش از حد کودکان خودداری کنید و به آنها بگویید که اشکالی ندارد که خارج از خطوط بکشید! تشویق آنها به ارائه بازی ها و برنامه های روزانه خود تنها یکی از راه هایی است که می توانید جنبه خلاقانه آنها را پرورش دهید.

5. به آنها کمک کنید تا علایق خود را دنبال کنند

به عنوان والدین، متقاعد کردن کودکان به دنبال ورزش یا سرگرمی‌هایی که ما از آن لذت می‌بریم یا می‌خواهیم در آنها خوب باشند، متداول است. در حالی که این ایده خوبی است که کودکان را در معرض طیف وسیعی از فعالیت ها قرار دهید، اجازه دادن به آنها در انتخاب حوزه تمرکز خود می تواند ذهن خلاق آنها را تقویت کند.

به عنوان انسان، زمانی که به طور کامل درگیر کاری هستیم، در توسعه مهارت ها و تخصص خود بسیار بهتر عمل می کنیم.

به چیزهایی که به نظر می رسد فرزندتان به آنها علاقه دارد توجه کنید، سپس این فعالیت ها را در نوک انگشتان او قرار دهید. از آنجایی که کودکان ممکن است در مورد سرگرمی های خود بی ثبات باشند، اگر نظر خود را تغییر دادند، ناامید نشوید. به سادگی آنها را تشویق کنید که به دنبال اشتیاق بعدی خود بروند و ممکن است به سمت چیزی که قبلاً امتحان کرده اند برگردند.

6. مشارکت دادن کودکان

در حالی که برخی از سرگرمی‌های شما ممکن است نیازمند این باشد که بچه‌هایتان کمی بزرگ‌تر باشند تا بتوانند در آن شرکت کنند، مشارکت دادن فرزندانتان در کاری که انجام می‌دهید، که آن‌ها به نظرشان جالب می‌آیند، مکان خوبی برای شروع است.

ما به تجربه می دانیم که کودکان به دنبال الگوبرداری هستند و والدین معمولا اولین و بهترین الگوهای کودکان هستند. بچه‌ها اغلب در هر کاری که انجام می‌دهید کنجکاوی طبیعی نشان می‌دهند و فراموش نکنید که به شما نگاه می‌کنند و احتمالاً می‌خواهند مثل شما بزرگ شوند!

اکنون وقت شماست که الگو بگیرید و به مخاطبان مجذوب خود نشان دهید که چه کاری انجام می دهید و چگونه در مورد آن فکر می کنید.

علاوه بر افزایش زمان ارتباط با فرزندانتان، درگیر کردن آن‌ها در سرگرمی‌هایی که به آن علاقه دارید نیز علاقه و لذت آن‌ها را افزایش می‌دهد. از رنگ آمیزی اتاق خواب یا خرید تا رفتن به ماهیگیری یا کمپینگ همیشه چیزی هست که بتوانیم در مورد آن خلاق باشیم.

7. مصرف را کاهش دهید

نه، ما در مورد تنقلات و نوشیدنی های گازدار صحبت نمی کنیم! ما در مورد مصرف انواع رسانه ها از جمله تلویزیون صحبت می کنیم. هنگام تماشای یک برنامه تلویزیونی، معمولاً اطلاعاتی را بدون نیاز به پردازش واقعی یا فکر کردن پیشگیرانه جذب می کنیم.

صرف ساعت‌ها در روز برای انجام این کار مطمئناً مانع از تفکر خلاق یا در واقع انجام کاری خلاقانه می‌شود.

در عوض، کودکان را تشویق کنید که برای لذت بخوانند یا درگیر کارهای هنری مانند طراحی، نقاشی یا داستان نوشتن شوند. ممکن است انتخاب کنید که زمان تلویزیون و دیگر نمایشگرها را محدود کنید تا تعادل خوبی بین مصرف و خلق وجود داشته باشد.

8. رقصیدن (یا حتی جادو!)

برخی فعالیت ها وجود دارند که نشان داده اند ظرفیت خلاقیت کودکان را افزایش می دهند. مطالعه‌ای که توسط دانشگاه Surrey انجام شد نشان داد کودکانی که به جای پیروی از یک روال، حرکات رقص خود را بهبود بخشیده‌اند، در تست‌های خلاقیت نامرتبط ایده‌های بدیع‌تری دارند.

یک آزمایش جداگانه توسط دانشگاه Lancaster نشان داد که کودکان 4 تا 6 ساله در روزهای پس از تماشای یک کلیپ 15 دقیقه ای از هری پاتر و سنگ جادو خلاق تر بودند. چندین مطالعه این ایده را تأیید می کنند که اعتقاد به جادو و فانتزی منجر به خلاقیت بیشتر می شود.

9. آن را ساده نگه دارید

گاهی اوقات، بازگشت به اصول اولیه بهترین اقدام است. خلاقیت به هیچ چیز فانتزی یا منابع خاصی نیاز ندارد. برعکس، هر چه کمتر با آن کار کنید، باید خلاق تر باشید. کاغذ، لوله، نوار چسب، آب، آهن ربا و دیگر لوازم التحریر دنیایی از فرصت را ایجاد می کند.

10. تکنولوژی را تخفیف ندهید

علیرغم نکته فوق، فناوری می تواند در حمایت از خلاقیت فرزند شما نقش داشته باشد. این مطالعه در واقع نشان داد که بازی آفلاین و آنلاین خلاقیت را در کودکان تقویت می کند. در حین مشاهده کودکانی که از تبلت استفاده می‌کردند، متوجه شدند که برنامه‌هایی که به کودکان اجازه می‌دهد نقاشی کنند، بنویسند و موسیقی بسازند، برای این منظور مؤثر هستند.

11. به آنها پاداش ندهید!

 پس شما می‌خواهید به بچه‌ها انگیزه دهید تا خلاق باشند، بنابراین منطقی است که وقتی این کار را انجام دادند به آنها پاداش دهید، درست است؟ خوب، کلید موفقیت خلاقیت بلندمدت داشتن انگیزه درونی است.

در واقع، ایجاد انگیزه برای خلاقیت ممکن است بر آزادی افکار آنها تأثیر بگذارد و به این معنی است که آنها آن را بیشتر از یک فرآیند روان و ارگانیک که باید باشد، یک تمرین تیک تاک می دانند.

در عوض، از فرزندانتان در مورد کارشان بپرسید. چگونه به ایده خود رسیدند، آیا از ساخت آن لذت بردند و در آینده چه کاری انجام خواهند داد. تأکید بیشتر بر فرآیند خلاقیت و فکر به جای نتایج واقعی، به جای اینکه صرفاً به آنها برای ساختن چیزی پاداش دهد، اشتیاق و درک آنها را عمیق تر می کند.

تمجید از تلاش کودک به جای هوش یا توانایی ذاتی او می تواند به رشد ذهنیت او کمک کند.

12. جرقه را شروع کنید

سخت است که بدانیم جرقه اولیه علاقه از کجا خواهد آمد. ممکن است به نظر برسد که برخی از کودکان به غیر از اسباب‌بازی‌ها یا فناوری‌شان علایق خاصی ندارند، اما هرچه این مدت طولانی‌تر شود، احتمال اینکه بتوانید کودکان را از آنها دور کنید، کمتر می‌شود!

گاهی اوقات دیدن افراد با استعداد و خلاق در عمل می تواند باعث علاقه و پیگیری آنها در یک فعالیت خاص شود. تئاتر مکان مناسبی برای شروع با مجموعه ای از استعدادها در نمایش است. ورزش زنده یکی دیگر از موارد است.

نکته پایانی

خلاقیت در کودکان بسیار مهم است زیرا در بسیاری از تلاش های زندگی نقش دارد. خلاق بودن به این معنی است که آنها می توانند مشکلات را حل کنند و به آنها اعتماد به نفس می دهد تا بتوانند در محل کارها را انجام دهند. آنها را تشویق می کند تا چیزهای جدید را امتحان کنند، به دستاوردهای خود افتخار کنند و خارج از چارچوب فکر کنند. رشد ذهن کودکان بسیار مهم است و خلاقیت بخش اساسی این امر است.

چگونه از رویکردهای یادگیری کودکان حمایت کنیم؟

چگونه مسئولیت پذیری را در کودکان پرورش دهیم؟

 

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید