تاثیر خانواده بر ازدواج

تاثیر خانواده بر ازدواج
در این پست می‌خوانید:

سبک ارتباط، حل تعارض، نحوه تعیین نقش ها در خانه، نحوه ابراز محبت، و مسئولیت های هر یک از اعضای خانواده  همه جنبه هایی هستند که عمیقاً در خانواده ای که در آن بزرگ شده ایم ریشه دارد.

پدر و مادر چقدر با شما یا نسبت به هم رفتار محبت آمیز داشته اند؟ آیا آنها به شما یاد دادند که با در آغوش گرفتن خداحافظی کنید؟ آیا در خانه، نقش‌های سنتی در امور وجود داشته یا بیشتر خود به خود و با توجه به نیازهای رو به رشد خانواده تغییر کرده است؟

خانواده اصلی ما، خانواده ای که در آن بزرگ شده ایم، در طول زندگی بر هر یک از ما تأثیر می گذارد. محققان خانواده، عوامل خانوادگی خاصی را شناسایی کرده اند که ما را به عنوان اعضای فردی در خانواده شکل می دهد و بر شخصیت یا ترجیحات ما در آینده تأثیر می گذارد.

دانستن این عوامل خانوادگی می تواند به ما کمک کند هم سبک خانواده اصلی خود و هم انتظارات شخصی را که از زندگی زناشویی برای ایجاد خانواده ای که می خواهیم بسازیم را شناسایی کنیم.

از طریق فرآیند یادگیری بیشتر در مورد تفاوت‌هایمان و درک پویایی‌های متفاوت در هر یک از خانواده‌های مبدا، ما این فرصت را داریم که خود را به روش‌های مؤثر برای برقراری ارتباط در مورد جنبه‌های مهم زندگی‌مان مجهز کنیم. این کار باعث می شود در زمان های خوب و بد به همسرمان ابراز وجود کنیم و محیط خانه را بهبود می بخشیم.

قبل از هر چیز به یاد داشته باشید درک تفاوت‌ها و شباهت‌ها به زوج‌ها کمک می‌کند تا نزدیک‌تر شوند و بهتر با هم کنار بیایند.

ادغام دو زندگی با ازدواج

زوج نامزدی که قصد ازدواج دارند، با وظیفه ترکیب و ادغام دو زندگی برای شروع یک زندگی جدید مواجه می شوند. حتی زوج هایی که سال ها با هم بوده اند ممکن است در نهایت با این سوالات روبرو شوند.

برای ارزیابی اینکه چرا به شیوه خاصی فکر می کنیم یا رفتار می کنیم، هرگز دیر نیست. عشق نیرویی است که ما را به شناخت خود، ایجاد تغییرات و بهبود با تلاش و اراده برمی انگیزد.

از این نظر، همه زوج ها باید این فرصت را داشته باشند که در مورد این بخش از زندگی خود بیاموزند. بسته به نوع تجربیاتی که آنها در خانواده اصلی خود داشته اند، ممکن است این روند گاهی اوقات کمی ناراحت کننده باشد. اما در نهایت، فرصتی برای همدلی بیشتر و ارتباط قوی تر با یکدیگر ایجاد می کند.

انتظاراتی که از طریق خانواده اصلی در ما ریشه دوانده است، شاید آنهایی هستند که برای بهتر یا بدتر شدن، بیشتر ما را تحت تأثیر قرار می دهند. از دوران کودکی مشاهده کردیم که والدینمان چگونه در خانه تصمیم می گیرند و پویایی روابط با سایر دوستان و اعضای خانواده چگونه است. همه اینها زندگی، انتظارات و رفتار ما را شکل داده است.

نقشه روابط ما

به عنوان بزرگسال، ما باید با ایجاد نقشه ای از روابط خود، با روش های انجام کارها و ایده آل هایی که با خود به ارمغان می آوریم، امیدها و انتظارات منحصر به فرد خود را از خانواده در نظر بگیریم. اگرچه ممکن است برای ما طبیعی به نظر برسند، اما ممکن است برای همسرمان اینطور نباشند.

ایجاد درک بهتر از این تفاوت ها یا شباهت ها برای نزدیک شدن به عنوان یک زوج و شناخت بیشتر خود و شخصی که دوستش داریم، و همچنین دانستن اینکه چه انتظاراتی داریم و چه چیزی می توانیم به ازدواج خود بیاوریم، مفید است.

و به ما این امکان را می دهد که از میان تفاوت هایمان بهتر عبور کنیم، همدلی خود را افزایش دهیم و به عنوان یک زوج بهتر با هم ارتباط برقرار کنیم.

10 عامل خانوادگی که باید به عنوان یک زوج ارزیابی شود

یک شروع خوب این است که به دنبال مکالمه با شریک زندگی خود در مورد این موضوع باشید، یا اگر گفتگو از بین رفته است، دوباره آن را باز کنید. مکانی راحت و دور از حواس پرتی پیدا کنید. یک ساعت را برای قرار ملاقات بگذارید، یک فنجان چای یا قهوه خوب درست کنید و بر روی اختصاص چند دقیقه برای یادگیری در مورد یکدیگر و رابطه خود تمرکز کنید.

از یکدیگر سؤال بپرسید، برای هم داستان تعریف کنید و به حرف های طرف مقابل گوش دهید. رفتارهایی را که در گذشته دیده اید یا باورهایی که در رابطه با روابط به شما منتقل شده است را ارزیابی کنید. این را می توان با چیزهایی که والدین شما گفته یا انجام دادند روشن کرد.

در مورد آنچه که خانواده شما در دوران کودکی برای آن ارزش قائل بودند بحث کنید. این چیزها ممکن است آشکارا گفته نشده باشد، اما ممکن است سرنخ هایی پیدا کنید، مانند اینکه آیا آنها همیشه با هم غذا می خوردند، یک شب در هفته بیرون می رفتند یا زمان مستقل زیادی داشتند.

هر فرد می تواند با ارزیابی هر فاکتور خانواده و تعیین اینکه اهمیت آن در گذشته شما کم، متوسط ​​یا زیاد است، ارزیابی شخصی از خانواده خود و نامزد یا همسرش داشته باشد و سپس پاسخ های خود را با پاسخ های همسرتان مقایسه کند و به ادغام کردن آنها بپردازید.

این در مورد یافتن بهترین یا بدترین راه برای انجام کارها نیست. در نهایت خانواده ها با توجه به شرایطشان بهترین کار را انجام می دهند و کارهای مختلف برای افراد مختلف جواب می دهد. این در مورد بحث در مورد هر یک از عواملی است که در آن تفاوت هایی وجود دارد که می توان آنها را کشف کرد و فکر کرد که آیا هر یک از آنها جنبه چالش برانگیز ازدواج فعلی یا آینده یا برنامه خانوادگی شما خواهد بود.

مسائلی برای رسیدگی
  1. نزدیکی عاطفی: میزان ابراز صمیمیت اعضای خانواده با یکدیگر و کمک و حمایت از یکدیگر.
  2. بیانگر بودن: میزانی که اعضای خانواده تشویق می شوند تا انتخاب ها و احساسات خود را آشکارا بیان کنند.
  3. تعارض: تا چه حد به طور مستقیم با تعارض برخورد می شود و اعضای خانواده می توانند آشکارا خشم خود را ابراز کنند.
  4. استقلال: میزان تشویق اعضای خانواده به تصمیم گیری و حل مشکلات خود.
  5. دستاورد: روشی که خانواده دیگران را تشویق می‌کند تا با توجه به مدرسه، ورزش و شغل، پیشرفت‌محور و یا رقابت‌پذیر باشند.
  6. فرهنگ: نحوه توجه یا مشارکت خانواده در امور اجتماعی، آموزشی، فکری و فرهنگی.
  7. تفریح: میزان تاکید خانواده بر انواع ورزش ها و فعالیت های تفریحی یا اوقات فراغت.
  8. اخلاق و دین: میزان اولویت دادن خانواده به اعمال مذهبی و تربیت ارزش های اخلاقی.
  9. سازمان: اهمیتی که به مواردی مانند برنامه ریزی فعالیت ها، جلسات خانوادگی، امور مالی، مرزها و مسئولیت های درون خانواده داده می شود.
  10. کنترل: شیوه اعمال قدرت و اقتدار در خانواده. به عنوان مثال، اگر والدین به وضوح مسئول بودند، آیا آنها اقتدار را به شیوه ای محکم، محبت آمیز، سفت و سخت یا گاهی مستبدانه اعمال می کردند؟

پس از این ارزیابی، باید از یکدیگر بپرسید: آیا فکر می کنید هر یک از پاسخ های مختلف بالا چالشی برای ازدواج شما باشد یا خیر؟

فکر می کنید خانواده اصلی شما با موفقیت از عهده کدام یک از 10 عامل برآمدند؟ و از میان آنها، کدام یک نشان دهنده بزرگترین نقاط قوت خانواده اصلی شما هستند؟

بسیاری از زوج های تازه ازدواج کرده تصمیم می گیرند برخی کارها را متفاوت از آنچه در خانواده اصلی خود انجام می دادند انجام دهند.

از بین 10 عامل، کدام یک را متفاوت انجام می دهید؟ چرا؟

در مورد خانواده همسر آینده خود چه چیزی را بیشتر تحسین می کنید؟

آیا چیزی وجود دارد که در خانواده خود تحسین می کنید که در این 10 عامل گنجانده نشده باشد؟

اگر در شرف ازدواج هستید خواندن مطالب زیر نیز به شما توصیه می شود.

نکاتی که اگر با فردی مضطرب قرار می گذارید باید بدانید

11 نشانه که شریک زندگی شما برای شما مناسب نیست

مزایای ازدواج

ازدواج موفق

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید