10 راه برای آموزش به کودکان در مورد آزار جنسی

10 راه برای آموزش به کودکان در مورد آزار جنسی
در این پست می‌خوانید:

صحبت مستقیم در مورد اعضای بدن و یک خط مشی بدون راز می تواند به کودک کمک کند تا در صورت نیاز کمک بگیرند.

ما به فرزندان خردسال خود انواع راه‌ها را برای مراقب از خود آموزش می‌دهیم تا خود را ایمن نگه دارند. ما به آنها یاد می دهیم که از اجاق گاز داغ دوری کنند، یا قبل از عبور از خیابان به هر دو طرف نگاه کنند.

اما بیشتر اوقات نکات مربوط به ایمنی بدن، تا زمانی که سن کودکان بیشتر شود به آنها  آموزش داده نمی شود که گاهی می تواند خیلی دیر باشد.

تحقیقات انجام شده توسط مرکز کنترل بیماری (CDC) تخمین می زند که تقریباً از هر 6 پسر، 1 پسر و از هر 4 دختر، 1 نفر قبل از 18 سالگی مورد آزار جنسی قرار می گیرند. آیا می خواهید چیزی حتی ترسناک تر را بشنوید؟ طبق گزارش وزارت دادگستری ایالات متحده (nsopw.org) تنها 10 درصد از مجرمان با کودک غریبه بودند و 23 درصد از مجرمان خود کودک بودند!

آیا فرزندان شما برای بازی از خانه خارج می شوند؟ آیا به مهد کودک یا پیش دبستانی می روند؟ آیا عضوی از دوستان یا خانواده در منزل شما زندگی می کند؟ آیا آنها در خانه همسایه بازی می کنند؟ واقعیت این است که شما نمی توانید به طور کامل از خطر آزار جنسی فرزندتان جلوگیری کنید.

والدین همیشه به اندازه کافی در مورد ایمنی بدن با فرزندان خود صحبت نمی کنند. آنها فکر می کنند کودکان خیلی کوچک هستند و آمادگی لازم را ندارند اما هرگز صحبت در مورد این موضوع زود نیست، و نباید به چشم یک مکالمه ترسناک به آن نگاه کرد.

در ادامه 10 مورد عنوان شده که می تواند به کودک شما کمک کند تا کمتر در برابر سوء استفاده جنسی آسیب پذیر باشد:

1. در مورد اعضای بدن زود صحبت کنید

اعضای بدن را نام ببرید و خیلی زود در مورد آنها صحبت کنید. از اسامی مناسب برای اعضای بدن استفاده کنید، یا حداقل به کودک خود بیاموزید که کلمات واقعی اعضای بدن او چیست.

احساس راحتی در استفاده از این کلمات و دانستن معنای آنها می تواند به کودک کمک کند اگر اتفاق نامناسبی رخ داده است به وضوح صحبت کند.

2. به آنها بیاموزید که برخی از اعضای بدن خصوصی هستند

به فرزندتان بگویید که قسمت های عورتی او خصوصی نامیده می شود زیرا هرکسی اجازه ندارد اندام خصوصی آنها را ببیند. توضیح دهید که مامان و بابا می توانند آنها را برهنه ببینند، اما افراد خارج از خانه فقط باید آنها را با لباس هایشان ببینند. توضیح دهید که چگونه پزشک آنها می تواند آنها را بدون لباس ببیند زیرا مامان و بابا با آنها هستند و دکتر بدن آنها را بررسی می کند.

3. مرزهای بدن را به کودک خود آموزش دهید

در واقع به فرزندتان بگویید که هیچ کس نباید اندام خصوصی او را لمس کند و نباید از او بخواهد که به اندام خصوصی دیگران دست بزند. والدین اغلب قسمت دوم این جمله را فراموش می کنند. آزار جنسی اغلب با درخواست مرتکب از کودک برای لمس او یا شخص دیگری آغاز می شود.

4. به فرزندتان بگویید که رازهای بدن اشکالی ندارد

بیشتر مجرمان به کودک می گویند که آزار را مخفی نگه دارد. این کار ممکن است کاملا به روشی دوستانه انجام شود، مانند: «من عاشق بازی با شما هستم، اما اگر به دیگران بگویید که ما چه بازی هایی انجام دادیم، آنها اجازه نمی دهند دوباره با هم بازی کنیم.» یا می تواند به صورت یک تهدید باشد: «این راز ماست. اگر به کسی بگویید من به او می گویم که این ایده شما بوده و به دردسر بزرگی خواهید افتاد!» به فرزندان خود بگویید که مهم نیست که کسی به آنها چه می گوید، اسرار بدن اشکالی ندارد و اگر کسی سعی می کند آنها را مجبور به حفظ راز بدن کند، باید همیشه به شما بگویند.

5. به فرزندتان بگویید که هیچکس نباید از اندام خصوصی او عکس بگیرد

این مورد اغلب توسط والدین مورد توجه قرار نمی گیرد. دنیای مریضی از پدوفیل هایی وجود دارد که تمایل به عکس گرفتن و مبادله آنلاین آن دارند و کودک شما را در معرض خطر قرار می دهند. به فرزندان خود بگویید که هیچ کس نباید از اندام خصوصی آنها تحت هیچ عنوانی عکس بگیرد.

6. به کودک خود بیاموزید که چگونه از موقعیت های ترسناک یا ناراحت کننده رهایی یابد

برخی از کودکان از “نه” گفتن به مردم به ویژه همسالان یا بزرگسالان می هراسند. به آنها بگویید که اشکالی ندارد که به بزرگسالان بگویید که باید آنها را ترک کنند، اگر اتفاقی اشتباه می افتد، به آنها کمک کنید تا از موقعیت های ناراحت کننده خلاص شوند. به فرزندتان بگویید که اگر کسی بخواهد اندام‌های خصوصی بدن را ببیند یا لمس کند، می‌تواند به او بگوید که باید آنجا را ترک کند.

7. یک کلمه رمزی داشته باشید که فرزندانتان زمانی که احساس ناامنی می کنند از آن استفاده کنند

وقتی بچه ها کمی بزرگتر می شوند، می توانید یک کلمه رمز به آنها یاد بدهید که وقتی احساس ناامنی می کنند بتوانند از آن استفاده کنند.

8. به فرزندان خود بگویید که اگر راز بدنی را به شما بگویند هرگز دچار مشکل نخواهند شد

کودکان اغلب در مورد اتفاقاتی که برایشان رخ می دهد به والدینشان چیزی نمی گویند، زیرا فکر می‌کنند که آنها نیز دچار مشکل خواهند شد. این ترس اغلب توسط مجرم استفاده می شود. به فرزندتان بگویید که مهم نیست چه اتفاقی می افتد، وقتی چیزی در مورد ایمنی بدن یا اسرار بدن به شما می گوید، هرگز دچار مشکل نمی شود.

9. به کودک خود بگویید که لمس بدن ممکن است گاهی باعث غلغلک شود یا احساس خوبی داشته باشد

بسیاری از والدین و کتاب‌ها در مورد «لمس خوب و لمس بد» صحبت می‌کنند، اما این می‌تواند گیج‌کننده باشد زیرا اغلب این لمس‌ها صدمه نمی‌زنند یا احساس بدی ندارند. اصطلاح “لمس مخفی” می تواند مناسب تر باشد، زیرا تصویری دقیق تری از آنچه ممکن است اتفاق بیفتد بیان می کند.

10. به فرزندتان بگویید که این قوانین حتی در مورد افرادی که می شناسند و حتی در مورد کودک دیگری نیز صدق می کند

این نکته مهمی است که باید با فرزندتان صحبت کنید. وقتی از یک کودک خردسال می‌پرسید که یک «پسر بد» چه شکلی است، به احتمال زیاد یک شخصیت شرور کارتونی را توصیف می‌کند. و می‌توانید چیزی شبیه این بگویید: «مامان و بابا ممکن است وقتی شما را تمیز می‌کنند یا اگر به کرم نیاز دارید به اندام‌های خصوصی شما دست بزنند اما هیچ‌کس دیگری نباید شما را لمس کند. نه دوست، نه عمه یا عمو، نه معلم یا مربی. حتی اگر آنها را دوست دارید یا فکر می کنید آنها مسئول هستند، باز هم نباید به اندام های خصوصی شما دست بزنند.»

به یاد داشته باشید که یک بار صحبت در مورد این موضوع کافی نیست. زمان های طبیعی را برای تکرار این پیام ها پیدا کنید، مانند زمان حمام کردن یا زمانی که کودکان شما برهنه هستند مانند زمان تعویض لباس.

بلوغ در نوجوانان

اضطراب اجتماعی در کودکان و نوجوانان

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید