تصویر بدن: پیش از نوجوانی و نوجوانی

تصویر بدن: پیش از نوجوانی و نوجوانی
در این پست می‌خوانید:

تصویر بدن چیست؟

تصویر بدن به این معناست که چگونه و چه فکر و احساسی در مورد بدن خود دارید. این شامل تصویری از بدن شما است که در ذهن دارید، و ممکن است با شکل و اندازه واقعی بدن شما مطابقت داشته باشد یا نباشد.

یک تصویر مثبت یا سالم از بدن، احساس شادی و رضایت از بدن خود و همچنین احساس راحتی و پذیرش ظاهر خود است.

یک تصویر بدنی منفی یا ناسالم، احساس نارضایتی از ظاهر است. افرادی که چنین احساسی دارند ممکن است بخواهند وزن یا شکل بدن خود را تغییر دهند.

تصویر بدن می تواند در طول زندگی شما تغییر کند.

تصویر بدن سالم بسیار حائز اهمیت است زیرا وقتی نسبت به بدن خود احساس خوبی دارید، به احتمال زیاد عزت نفس و سلامت روان و همچنین نگرش متعادلی نسبت به غذا خوردن و فعالیت بدنی خواهید داشت.

 • یک تصویر بدنی سالم در دوران کودکی می‌تواند پایه‌های سلامت جسمی و روانی خوب را در آینده ایجاد کند. تصویر بدن ناسالم در دوران کودکی می تواند عواقب طولانی مدتی داشته باشد.

تصویر بدن در پیش از نوجوانی و نوجوانی:

تأثیرات

تصویر بدن کودک شما تحت تاثیر عوامل زیادی قرار می گیرد.

این عوامل شامل محیط خانواده، توانایی یا ناتوانی، نگرش همسالان، رسانه های اجتماعی، پیشینه فرهنگی و غیره است.

بلوغ نیز تأثیر زیادی دارد. در دوران بلوغ، بدن فرزند شما دستخوش تغییرات زیادی می شود. اما در عین حال، تناسب و ظاهر مشابه با افراد دیگر اهمیت بیشتری پیدا می کند.

شما روی تصویر بدن فرزندتان نیز تأثیر دارید. کارهای زیادی می توانید انجام دهید تا به فرزندتان کمک کنید تصویر بدنی مثبتی ایجاد کند، از جمله:

 • صحبت کردن و گوش دادن به فرزندتان
 • تمرکز بر کودک خود به عنوان یک فرد کامل
 • الگوی مثبت تصویر بدن بودن

صحبت در مورد بدن و تصویر بدن در پیش از نوجوانی و نوجوانی

فرزند شما برای مرتب کردن و درک پیام های مربوط به بدنش به کمک شما نیاز دارد.

گاهی اوقات شما می توانید فقط با گوش دادن فعالانه به احساس فرزندتان در مورد تغییرات فیزیکی دوران بلوغ کمک کنید. این بدان معناست که واقعاً به نگرانی های فرزندتان توجه کنید و نشان دهید که به حرف های او اهمیت می دهید و علاقه مند هستید. اگر کودک شما احساس سردرگمی می کند، می توانید به او اطمینان دهید که این تغییرات بخشی طبیعی از رشد است.

همچنین خوب است که با فرزند خود در مورد تصاویر در رسانه های اجتماعی و دیگر رسانه ها صحبت کنید. برخی از تصاویر ایده‌آل‌های غیرواقعی را برای نوجوانان و نوجوانان تنظیم می‌کنند. اما می‌توانید با توضیح اینکه چگونه تصاویر اغلب به صورت دیجیتالی دستکاری می‌شوند تا افراد زیباتر از آنچه هستند به نظر برسند به فرزندتان کمک کنید.

اگر فرزندتان با شما صحبت نمی کند یا با شما صحبت نمی کند، ممکن است دوست داشته باشد با بزرگسال مورد اعتماد دیگری صحبت کند. مانند:

 • یک سرویس ناشناس مانند خط راهنمای کودکان تماس بگیرید.
 • از خدمات مشاوره اینترنتی مطمئن استفاده کنید.

تمرکز بر کل فرد

تمرکز بر کل فرد به معنای تحسین فرزندتان برای اینکه چه کسی است و چه کاری می تواند انجام دهد، به جای اندازه یا شکلش است.

می توانید به فرزندتان بفهمانید که به خاطر چیزهایی که به ظاهر ربطی ندارد به او افتخار می کنید. این ممکن است شامل حس شوخ طبعی، تلاش در مدرسه، کمک رسانی یا سایر مهارت های خاص کودک شما باشد.

همچنین می‌توانید به فرزندتان کمک کنید تا زمانی را صرف علایق و فعالیت‌هایی کند که به او احساس خوبی می‌دهد.

و شما می توانید با تمرکز بر آنچه بدن او می تواند انجام دهد، به جای اینکه چگونه بدن او به نظر می رسد، پیام های مثبتی در مورد خودش ارسال کنید. به عنوان مثال، می‌توانید به جای اینکه بگویید «وای خدای من، چه ماهیچه‌های بازوی قوی داری» بگویید «وای، تو خیلی محکم به آن توپ ضربه زدی».

الگوی مثبت تصویر بدن بودن

اگر نشان دهید که نسبت به بدن خود احساس مثبتی دارید، برای فرزندتان راحت تر خواهد بود که نسبت به بدن خود مثبت باشد. نگرش مثبت شامل:

 • تغذیه سالم و فعالیت بدنی را به بخشی از زندگی روزمره خانوادگی خود تبدیل کنید.
 • پرهیز از رژیم‌های مد روز یا بد
 • ژنتیک خود را بپذیرید و در مورد اینکه چگونه این روی اندازه و شکل بدن تأثیر می گذارد صحبت کنید.
 • قدردانی از بدن خود برای کارهایی که می تواند انجام دهد، نه فقط برای ظاهرش
 • به چیزهایی در خودتان که به ظاهر مربوط نمی شود افتخار کنید.
 • پذیرفتن و ارزش گذاری افراد برای کاری که انجام می دهند و اظهار نظر نکردن در مورد ظاهر افراد.

گاهی اوقات نگرش های بدنی غیر مفید می تواند در نظرات و پیام های ظریف ظاهر شود بدون اینکه ما واقعاً از آن آگاه باشیم. به عنوان مثال، ممکن است دوستی را ببینیم و چیزی بگوییم: «تو عالی به نظر می‌رسی، خیلی وزن کم کردی!» نظراتی از این دست می‌توانند بر روی احساس کودکان نسبت به بدنشان تأثیر بگذارند.

مهم است که به همه اعضای خانواده خود اطلاع دهید که تمسخر در مورد وزن یا ظاهر خوب نیست. تمسخر می تواند تأثیر منفی بر تصویر بدن داشته باشد و همچنین می تواند منجر به قلدری شود.

نگرانی های مربوط به تصویر بدن قبل از نوجوانی و نوجوانی: علائمی که باید مراقب آنها بود

برای نوجوانان معمول است که از بدن خود آگاه باشند و بخواهند سبک زندگی سالمی داشته باشند.

اما نشانه هایی وجود دارد که نشان می دهد کودک شما بیش از حد روی بدن خود تمرکز می کند، از جمله استرس و اضطراب در مورد ظاهر خود. فرزند شما ممکن است این حساست بیش از اندازه را با موارد زیر نشان دهد:

 • از بدن خود انتقاد می کنند. برای مثال، ممکن است بگویند چاق یا زشت هستند.
 • به طور مداوم بدن خود را با دیگران مقایسه می کنند.
 • به خاطر ظاهرشان نمی خواهند خانه را ترک کنند.
 • به دلیل احساسی که نسبت به بدن خود دارند فعالیتی انجام نمی دهند یا چیزهای جدید را امتحان نمی کنند.
 • وسواس در مورد وزن یا قسمت های خاصی از بدن خود مانند صورت، شکم یا پاها
 • صحبت در مورد تمایل به انجام جراحی یا سایر روش های زیبایی
 • زمان زیادی را صرف نگاه کردن در آینه یا عکس گرفتن و جستجوی تغییرات یا نقص می کند.
 • بدن خود را با لباس های گشاد می پوشانند.
 • ارتباط غذا با احساس گناه، شرم یا سرزنش

اگر فکر می‌کنید فرزندتان هر یک از این علائم را تجربه می‌کند، با او در مورد نگرانی‌های خود صحبت کنید. اگر چیزی تغییر نکرد و همچنان نگران هستید، با پزشک عمومی خود یا یک متخصص بهداشت صحبت کنید.

 • اگر کودک شما می خواهد متفاوت غذا بخورد یا ورزش بیشتری انجام دهد، اشکالی ندارد اما مطمئن شوید که این به دلایل سالم است و خوردن یا ورزش او افراطی نمی شود. به کودک خود اجازه دهید بداند که تغذیه سالم و فعالیت بدنی فقط برای کنترل وزن نیست و برای سلامت جسمانی در حال حاضر و در آینده حیاتی هستند.

اثرات تصویر بدن ناسالم در نوجوانی

صحبت در مورد بدن

تصویر بدن ناسالم قبل از نوجوانی و نوجوانی ارتباط مستقیمی با عزت نفس پایین دارد که می تواند منجر به اضطراب، عصبانیت و خلق و خوی ضعیف شود.

جوانانی که احساس ناراحتی می‌کنند، بیشتر بر پیام‌های منفی اطراف خود تمرکز می‌کنند و بین بدن خود و بدن‌های «ایده‌آل» مقایسه‌های منفی انجام می‌دهند. اعتماد به نفس پایین و تصویر ضعیف بدن از عوامل خطر برای توسعه استراتژی های کاهش وزن خطرناک، اختلالات خوردن و اختلالات سلامت روان مانند افسردگی هستند.

برخی از نوجوانان با تصویر بدنی ناسالم ممکن است در مورد تمایل به انجام جراحی زیبایی برای تغییر بدن خود صحبت کنند. اگر این به نظر فرزند شماست، بهتر است با او در مورد علت صحبت کنید. اگر در مورد علاقه فرزندتان به جراحی زیبایی نگران هستید، با پزشک عمومی خود یا یکی دیگر از متخصصان سلامت صحبت کنید.

 • افراد از هر جنسیت ممکن است تحت تأثیر مشکلات تصویر بدن قرار گیرند اما به روش های مختلف. به عنوان مثال، دختران نوجوانی که بدن خود را دوست ندارند، اغلب می خواهند وزن کم کنند و لاغرتر شوند. پسران نوجوان اغلب می خواهند بدن خود را تقویت کنند، قد بلندتر یا عضلات بیشتری داشته باشند.

تصویر منفی بدن: عوامل خطر برای پیش از نوجوانی و نوجوانی

برخی از کودکان بیشتر از سایرین نسبت به بدن خود احساس نارضایتی می کنند. نوجوانان ممکن است بیشتر در معرض خطر ایجاد تصویر بدنی ناسالم باشند اگر:

 • تحت فشار خانواده، همسالان یا رسانه ها قرار بگیرید تا در ایده های محدود زیبایی قرار بگیرید.
 • شکل بدن یا وزن متفاوتی نسبت به همسالان خود دارند.
 • از تصاویر رسانه ها و تأثیرگذاران درباره بدن های «ایده آل» ایده بگیرید.
 • احساس نیاز به کامل بودن
 • تمرکز بیش از حد روی ظاهر و اینکه دیگران چگونه آنها را می بینند.
 • خود را با دیگران مقایسه کنند.
 • عزت نفس پایین یا علائم افسردگی دارند.
 • متعلق به یک گروه دوستی، ورزش یا رقص است که بر یک نوع بدن خاص تأکید دارد.
 • ناتوانی جسمی دارند.

کودکان نوجوان به طور کلی، دختران نوجوان به طور خاص و جوانانی که اضافه وزن دارند نیز بیشتر احتمال دارد نسبت به بدن خود احساس منفی داشته باشند یا تصویر بدنی ناسالم داشته باشند.

تصویر بدن برای پیش از نوجوانان و نوجوانان با نیازهای خاص

ایجاد تصویری از بدن سالم برای نوجوانان با نیازهای ویژه سخت‌تر است، به‌ویژه اگر ناتوانی جسمی داشته باشند یا بدن‌شان باعث درد و مشکل باشد. همچنین ممکن است کودک شما احساس کند که از بحث در مورد تصویر بدن خود کنار گذاشته شده است زیرا افراد با تیپ بدنی خود اغلب در رسانه ها دیده نمی شوند.

همه بدن «استاندارد» ندارند. می توانید در مورد تصویر بدن سالم با فرزندتان صحبت کنید و تاکید کنید که این تصویر شامل همه انواع اندام ها می شود، حتی آنهایی که با ایده آل های رایج همخوانی ندارند.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید