چگونه محترمانه از هم جدا شویم

چگونه محترمانه از هم جدا شویم
در این پست می‌خوانید:

وقتی روابط پایان می یابد

یک رابطه جدید در آغاز، هیجان انگیز است و نمی توانید برای دیدن شریک زندگی خود صبر کنید و این احساس شگفت انگیزی است که بدانید او نیز همین احساس را دارد. شادی و هیجان یک رابطه جدید می تواند بر هر چیز دیگری غلبه کند.

هر چند هیچ چیز برای همیشه جدید نمی ماند. با شناخت بهتر زوج ها همه چیز تغییر می کند. برخی از افراد وارد یک رابطه راحت و نزدیک می شوند اما زوج های دیگر از هم دور می شوند.

دلایل مختلفی برای جدایی افراد وجود دارد ممکن است متوجه شوید که علایق، ایده ها، ارزش ها و احساسات شما آنطور که فکر می کردید مطابقت ندارند. تغییر عقیده یا احساست نسبت به طرف مقابل چیز دیگری است. شاید شما فقط از با هم بودن لذت نمی برید. شاید شما هم دعوا می کنید یا همین را نمی خواهید.

ممکن است احساساتی نسبت به شخص دیگری ایجاد کرده باشید. یا شاید متوجه شده اید که در حال حاضر علاقه ای به داشتن یک رابطه جدی ندارید.

اکثر مردم در زندگی خود یک جدایی (یا چندین جدایی) را تجربه می کنند. اگر تا به حال آن را پشت سر گذاشته اید، می دانید که می تواند دردناک باشد حتی اگر به نظر می رسد که کار درستی باشد.

چرا جدایی سخت است؟

اگر به جدایی از کسی فکر می کنید، ممکن است احساسات متفاوتی در مورد آن داشته باشید. بنابراین طبیعی است که تعجب کنیم: “آیا اوضاع بهتر خواهد شد؟” “آیا باید فرصت دیگری به آن بدهم؟” “آیا از این تصمیم پشیمان خواهم شد؟” جدایی تصمیم آسانی نیست. شاید لازم باشد برای فکر کردن به آن زمان بگذارید.

حتی اگر از تصمیم خود مطمئن هستید، جدایی به معنای داشتن یک گفتگوی ناخوشایند یا دشوار است. ممکن است شخصی که از او جدا می‌شوید آسیب دیده، ناامید، غمگین، طرد شده یا دلشکسته باشد. وقتی شما کسی هستید که به رابطه پایان می دهد، احتمالاً می خواهید این کار را به روشی محترمانه و حساس انجام دهید. شما نمی خواهید طرف مقابل آسیب ببیند و همچنین نمی خواهید ناراحت شوید.

اجتناب از آن؟ یا با آن کنار بیایید؟

برخی از افراد از کار ناخوشایند شروع یک مکالمه دشوار اجتناب می کنند. اما هیچ یک از این رویکردها بهترین نیستند. اجتناب فقط باعث طولانی شدن وضعیت می شود (و ممکن است در نهایت باعث آسیب بیشتر به طرف مقابل شود). و اگر بدون فکر کردن به یک مکالمه دشوار عجله کنید، ممکن است چیزهایی بگویید که پشیمان شوید.

به همه چیز فکر کنید تا با خودتان روشن شوید که چرا می خواهید جدا شوید سپس اقدام کنید.

جدایی از بایدها و نبایدها

هر موقعیتی متفاوت است. هیچ رویکرد یکسانی برای جدایی وجود ندارد. اما برخی از “بایدها و نبایدهای” کلی وجود دارد که می توانید در هنگام شروع به فکر کردن درباره گفتگوی جدایی در ذهن داشته باشید.

انجام دادن:

 • به این فکر کنید که چه می خواهید و چرا آن را می خواهید. زمانی را برای در نظر گرفتن احساسات و دلایل تصمیم خود اختصاص دهید. با خود روراست باشد حتی اگر ممکن است طرف مقابل از تصمیم شما صدمه ببیند، خوب است آنچه را که برای شما مناسب است انجام دهید. شما فقط باید این کار را به روشی درست انجام دهید.
 • به این فکر کنید که چه می گویید و ممکن است طرف مقابل چه واکنشی نشان دهد. آیا شریک شما شگفت زده؟ غمگین؟ عصبی؟ ناراحت؟ یا حتی آرام؟ خواهد شد. فکر کردن در مورد دیدگاه و احساسات طرف مقابل می تواند به شما کمک کند تصمیم درستی بگیرید و همچنین به شما در آماده سازی کمک می کند. آیا فکر می کنید ممکن است فردی که از او جدا می شوید گریه کند؟ کنترل خود را از دست بدهد؟ با چنین واکنشی چگونه برخورد خواهید کرد؟
 • نیت خوبی داشته باشید بگذارید طرف مقابل بداند که برای شما مهم است. در مورد ویژگی هایی که می خواهید به طرف مقابل نشان دهید فکر کنید مانند صداقت، مهربانی، حساسیت، احترام و مراقبت.
 • صادق باشید اما نه آزار دهنده. مواردی را که در وهله اول شما را جذب کرده اند و چیزهایی را در مورد او دوست دارید به طرف مقابل بگویید. سپس بگویید چرا می خواهید به رابطه خود پایان دهید. “صداقت” به معنای “خشن بودن” نیست. ویژگی های طرف مقابل را به عنوان راهی برای توضیح پایان رابطه، جدا نکنید. به راه‌هایی فکر کنید که می‌توانید مهربان و در عین حال صادق باشید.
 • حضوری بگویید شما چیزهای زیادی را با یکدیگر به اشتراک گذاشته اید. به او احترام بگذارید (و ویژگی های خوب را با گفت و گوی حضوری نشان دهید). اگر از هم دور هستید، سعی کنید چت تصویری داشته باشید یا حداقل یک تماس تلفنی برقرار کنید. جدا شدن از طریق پیامک یا فیس بوک ممکن است آسان به نظر برسد. اما به این فکر کنید که اگر شریک شما این کار را با شما انجام دهد چه احساسی خواهید داشت و دوستانتان در مورد شخصیت آن فرد چه می‌گویند!
 • اگر کمک کننده است، به کسی که به او اعتماد دارید اعتماد کنید. این می تواند کمک کند که در مورد احساسات خود با یک دوست مورد اعتماد صحبت کنید. اما مطمئن شوید که شخصی که به او اعتماد می کنید این موضوع را تا زمانی که با شریکتان در مورد آن صحبت نکرده اید بیان نمی کند. مطمئن شوید که شریکتان ابتدا آن را از شما می شنود نه از شخص دیگری. این یکی از دلایلی است که چرا والدین، خواهران یا برادران بزرگتر و سایر بزرگسالان می توانند برای صحبت انتخاب مناسبی باشند.

انجام ندادن:

 • از طرف مقابل یا مکالمه ای که باید داشته باشید اجتناب نکنید. فرار کردن از انجام کارها در دراز مدت آن را سخت تر می کند به‌علاوه، وقتی مردم کارها را به تعویق می‌اندازند، به هر حال ممکن است اطلاعات به بیرون درز کند. شما هرگز نمی خواهید شخصی که از او جدا می شوید قبل از اینکه آن را از شما بشنود از دیگران بشنود.
 • در یک مکالمه دشوار بدون فکر کردن به آن عجله نکنید. ممکن است چیزهایی بگویید که پشیمان شوید پس قبل از مکالمه حتما در مورد آن خوب فکر کنید.
 • بی احترامی نکنید و با احترام صحبت کنید. مراقب باشید که او در مورد شریکتان بدگویی نکنید و به احساست او فکر کنید، قطعا دوست ندارید بعد از اینکه دیگر با هم نیستید، شریک سابقتان فقط چیزهای منقی در مورد شما بگوید. به علاوه، ممکن است که شریک سابقتان توانایی تبدیل شدن به یک دوست را داشته باشد یا حتی ممکن است روزی یک رابطه عاشقانه را دوباره زنده کنید.

این «بایدها و نبایدها» فقط برای جدایی نیست. اگر کسی از شما درخواستی کرد اما شما واقعاً علاقه‌مند نیستید، می‌توانید دستورالعمل‌های مشابهی را برای برخورد با  آن شخص به آرامی دنبال کنید.

چه باید گفت و چگونه آن را گفت

وقتی تصمیم به جدایی گرفتید اکنون باید زمان مناسبی برای گفتگو پیدا کنید و راهی برای گفتگوی محترمانه، منصفانه، شفاف و مهربانانه داشته باشید. جدایی ها چیزی فراتر از برنامه ریزی برای گفتن است. شما همچنین می خواهید در نظر بگیرید که چگونه آن را بیان می کنید.

در اینجا چند نمونه از آنچه ممکن است بگویید آورده شده است. از این ایده ها استفاده کنید و آنها را متناسب با موقعیت و سبک خود تغییر دهید:

 1. به شریک زندگی خود بگویید که می خواهید در مورد چیزی مهم صحبت کنید.
 2. با ذکر چیزی که دوست دارید یا برای طرف مقابل ارزش قائل هستید شروع کنید.
  به عنوان مثال: “ما برای مدت طولانی صمیمی بودیم و شما برای من مهم هستید.”
  یا: “من واقعا شما را دوست دارم و خوشحالم که با هم آشنا شدیم.”
 3. بگویید چه چیزی کار نمی کند (دلیل شما برای جدایی).
  به عنوان مثال: “اما من در حال حاضر آمادگی یک رابطه جدی را ندارم.”
  یا: “اما تو به من خیانت کردی و من نمی توانم آن را بپذیرم.”
  یا: “اما ما بیشتر بحث می کنیم تا خوش گذرانی.”
  یا: “اما دیگر احساس خوبی ندارید.”
  یا: “اما شخص دیگری وجود دارد.”
 4. بگویید میخوای جدا بشیوید
  به عنوان مثال: “من می خواهم جدا شوم.”
  یا: “من می خواهم بدون داشتن یک رابطه عاشقانه با هم دوست باشیم.”
 5. اگر مناسب می دانید عذر خواهی کنید.
  به عنوان مثال: “من نمی خواهم به شما صدمه بزنم.”
  یا: “متاسفم اگر این طوری نیست که شما می خواستید.”
  یا: “متاسفم اگر این به شما آسیب می زند.”
  یا: “می دانم که شنیدن این موضوع سخت است.”
 6. یک چیز مثبت بگویید.
  به عنوان مثال: “من می دانم که شما خوب خواهید شد.”
  یا: “من می دانم که ما همیشه به فکر یکدیگر خواهیم بود.”
  یا: “من همیشه روزهای خوبی را که داشتیم به یاد خواهم داشت.”
  یا: “من همیشه خوشحال خواهم شد که شما را شناختم.”
  یا: “من می دانم که فرد دیگری وجود دارد که می توانی با او خوشبختی را تجربه کنید.”
 7. به آنچه طرف مقابل می خواهد بگوید گوش دهید. صبور باشید و اگر طرف مقابل از حرف شما ناراحت یا ناراضی باشد تعجب نکنید.
 8. به فرد فضا بدهید. پیام یا مکالمه‌ای دوستانه را دنبال کنید که به همسر سابقتان بفهماند که به وضعیت او اهمیت می‌دهید.

روابط به ما کمک می کند یاد بگیریم

چه برای مدت طولانی و چه کوتاه، روابط می توانند معنا و ارزش خاصی داشته باشند. هر رابطه ای می تواند چیزی در مورد خودمان، شخص دیگری و آنچه در شریک آینده می خواهیم و نیاز داریم به ما بیاموزد. این فرصتی است برای ما که یاد بگیریم به شخص دیگری اهمیت بدهیم و بدون با او را تجربه کنیم.

جدایی فرصتی برای یادگیری است گرچه کار آسانی نیست. اما این فرصتی است که تمام تلاش خود را برای احترام گذاشتن به احساسات دیگران انجام دهید.

پایان دادن به یک رابطه به همان اندازه که سخت است مهارت های ما را در صداقت و مهربانی در طول مکالمات دشوار می سازد.

چگونه بفهمیم چه زمانی یک رابطه را پایان دهیم

تاثیرات طلاق بر کودکان

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید