چگونه یک رابطه سمی را ترک کنیم

چگونه یک رابطه سمی را ترک کنیم
در این پست می‌خوانید:

روابط صمیمانه ممکن است فراز و نشیب هایی را طی کند، اما یک رابطه سمی رابطه ای است که به طور مداوم خسته کننده و ناراحت کننده است. شرکای یک رابطه سمی از یکدیگر حمایت نمی کنند، اغلب رقابت و بی احترامی نشان می دهند و سعی می کنند یکدیگر را تضعیف کنند. اگر در یک رابطه مسموم هستید، ممکن است زمان آن رسیده باشد که برای ترک آن برنامه ریزی کنید.

رابطه سمی چیست؟

در ظاهر، ممکن است به نظر برسد که یک رابطه سمی به راحتی قابل تشخیص است. اما وقتی مسمومیت با یک رابطه عاشقانه گره خورده باشد، همه چیز می تواند پیچیده شود. اگر اینطور است و فکر می کنید ممکن است در یک رابطه سمی باشید، ممکن است زمان آن رسیده باشد که تغییرات سالمی ایجاد کنید.

روابط سمی در مقابل سوء استفاده و خشونت خانگی

روابط سمی و روابط توهین آمیز می توانند همپوشانی داشته باشند، اما یک تفاوت وجود دارد. در یک رابطه توهین آمیز، یک شریک همیشه در کنترل است. شریکی که از اعمال خود آگاه است و رفتارهای توهین آمیز را برای نشان دادن تسلط و تحریک خشونت انتخاب می کند، شریک خشونت آمیزی است که می خواهد کنترل خود را بر شریک دیگر حفظ کند. ممکن است با سوء استفاده عاطفی شروع شود و با گذشت زمان به آزار جسمی تبدیل شود.

تشخیص روابط توهین آمیز ممکن است دشوار باشد، اما مهم است که از انواع مختلف سوء استفاده ازجمله سوء استفاده فیزیکی و عاطفی، سوء استفاده مالی یا تحصیلی آگاه باشید. روابط سمی که تبدیل به سوء استفاده می شود همچنین می تواند از صمیمیت فیزیکی برای تداوم سوء استفاده با استفاده از اجبار جنسی استفاده کند. در هر رابطه ای باید احترام وجود داشته باشد.

نشانه های یک رابطه سمی

در اینجا پنج نشانه وجود دارد که ممکن است در یک رابطه سمی باشید:

ناراحتی مداوم: اگر احساس غمگینی، عصبانیت، اضطراب یا تسلیم شدن به رابطه دارید. تغییرات منفی در سلامت روان، شخصیت یا عزت نفس شما نیز می تواند نشانه قرمز باشد. این تغییرات می تواند از احساس سرگیجه در اطراف شریک زندگی تا شرایط بالینی قابل تشخیص مانند افسردگی یا اضطراب باشد.

شریک زندگی شما دوستانی غیر از شما ندارد: روابط زمانی قوی تر می شود که هر دو طرف دوستان و علایق خارج از یکدیگر داشته باشند. اگر شریک زندگی تان شما را از بیرون رفتن با دوستان منصرف می کند، این یک پرچم قرمز است.

شریک زندگی‌تان شما را با نام‌های مختلف صدا می‌زند یا از شما انتقاد می‌کند: حملات شخصی و یا بی‌ارزش‌کردن شخصیت، ارزش‌ها یا ظاهر فیزیکی یک فرد نشانه‌ای است که شما در یک رابطه سمی هستید.

همیشه شریک شما به شما پیام می‌دهد تا وضعیت شما را چک کند: برقراری ارتباط با ارسال میم‌های خنده دار یا پیام‌های زیبا مثبت است، اما یک شریک سمی از پیامک برای کنترل شما استفاده می‌کند. این می تواند شامل ردیابی موقعیت مکانی شما باشد، از شما بخواهد مکررا پیامک ارسال کنید یا عکس بگیرید تا ثابت کنید کجا هستید.

دوستان یا خانواده تان از شریک زندگی تان متنفرند: احساس نزدیکان شما نسبت به شریک زندگی شما احتمالاً دست کم گرفته شده ترین و در عین حال مهم ترین نشانه یک رابطه سمی است. به آنچه که عزیزانتان به شما می گویند و همچنین اگر احساس می کنید چیزهایی وجود دارد که نمی توانید به آنها بگویید بسیار توجه کنید.

چرا ترک یک رابطه سمی بسیار سخت است؟

ترک یک رابطه سمی ممکن است بسیار دشوار باشد زیرا به دلیل تمامی زحمات عاطفی و زمان صرف شده برای سعی در بهبود رابطه، ممکن است حس شود که این یک شکست داخلی است یا اینکه با ترک رابطه، شما دارید از چیزی که در آن سرمایه‌گذاری کرده‌اید، دست می‌کشید. در حالی که راه‌هایی برای تغییر یک رابطه سمی وجود دارد (که از طریق همکاری فراوان و چالشی از هر دو شریک نیاز دارد)، اهمیت دارد که به این نکته توجه کنیم که همه روابط سمی قابل نجات نیستند.

بدن‌ها و ذهن‌های ما معمولاً از آشنایی لذت می‌برند و این می‌تواند مانع ترک وضعیت‌هایی شود که برای سلامتی ما مضر هستند. زمانی که پیشرفتی رخ نداده باشد، ممکن است حتی ترک هم دشوارتر شود زیرا دلایل کمتری برای ادامه حضور وجود دارد. ترک کردن ممکن است دشوار باشد، اما اهمیت دارد که تمام مزایای پایان دادن به یک رابطه سمی را شناسایی کنید و بر تمرکز بر فرصت جدیدی برای پیدا کردن یک رابطه که شما را رضایت‌بخش می‌کند، تاکید کنید.

چه زمانی یک رابطه سمی را پایان دهیم

ترک رابطه سمی

مردم در الگوهای رابطه ای گیر می کنند که می تواند از بین بردن آن دشوار باشد، اما اگر رابطه شما سمی باشد، با ماندن در آن آسیب بیشتری خواهید دید. در حالی که یک رابطه لازم نیست که شامل سوء استفاده باشد تا به عنوان سمی در نظر گرفته شود، همه روابط سوء استفاده سمی هستند. همه روابط سمی نمی توانند یا نباید نجات یابند. با این حال، هر نوع خشونت خانگی، چه جسمی، جنسی یا عاطفی به طور خودکار باید پایان یابد.

11 نکته برای ترک یک رابطه سمی

ممکن است سخت باشد که بدانید از کجا شروع کنید، حتی زمانی که انگیزه ترک یک رابطه سمی را دارید. داشتن یک سیستم پشتیبانی و یافتن راه‌هایی برای افزایش عزت نفس بسیار مهم است. اگر احساس می‌کنید گیر افتاده‌اید، ممکن است زمان آن رسیده باشد که برای حمایت بیشتر با یک درمانگر صحبت کنید.

در اینجا 11 نکته برای ترک یک رابطه سمی آورده شده است:

1. یک سیستم پشتیبانی بسازید

احساساتی که بعد از یک جدایی سمی تجربه می کنید شبیه به شکستن در یک رابطه سالم است. شما احساس غمگینی، درگیری، دلتنگی، تسکین، افسردگی و موارد دیگر خواهید داشت. اگر از نظر مالی به شریک سابق خود وابسته بوده اید، ترک یک رابطه سمی حتی چالش برانگیزتر است. اما ناامید نشوید. به جای تمرکز بر این که چرا این کار سخت خواهد بود، روی ساختن سیستم پشتیبانی که در زمان تصمیم به ترک به آن نیاز دارید تمرکز کنید. تحقیقات نشان می‌دهد که حمایت خانواده و دوستان در زمان‌های سخت، پریشانی روانی را کاهش می‌دهد. وجود یک سیستم حمایتی برای تکیه کردن، انتقال را برای شما آسان‌تر می‌کند.

2. در تصمیم خود برای ترک ثابت بمانید

اگر در مرحله پایان دادن به رابطه هستید احتمالاً تلاش‌هایی برای تغییر رفتار شریک خود را بدون موفقیت انجام داده‌اید. اگر اینطور است، باید اغلب به خود یادآوری کنید که تقصیر شما نیست. حتی اگر یک شریک سابق بدرفتار یا سمی روش خود را تغییر دهد، احتمالاً به دلیل شوک جدایی است. اگر دوباره به هم برگردید، شانس او برای بازگشت به رفتارهای سمی خود بسیار زیاد است. ادامه دادن به ترک یک رابطه سمی مستلزم این است که در تصمیم خود محکم باشید.

3. تماس را قطع کنید

قطع رابطه با شریک سابق خود پس از پایان رابطه برای شما بسیار مهم خواهد بود. برقراری ارتباط با همسر سابقتان راه را برای بازگشت به هم باز می کند. افراد سمی می توانند از نظر عاطفی دیگران را دستکاری کنند و ممکن است از باج گیری عاطفی برای فریب دادن شما استفاده کنند. هنگامی که تصمیم به ترک شریک زندگی خود می گیرید، قانون عدم تماس را تمرین کنید، جایی که به هر شکلی از ارتباط با آنها پایان می دهید، مگر اینکه فرزندان مشترکی داشته باشید و نیاز به همکاری با والدین داشته باشید. . اگر اینطور است، فقط در مورد بچه ها ارتباط برقرار کنید.

4. آنها را در رسانه های اجتماعی لغو دنبال کنید

دیدن همسر سابق خود در رسانه های اجتماعی خاطره رابطه را تازه نگه می دارد، بنابراین بسیار مهم است که آنها را در تلفن خود مسدود کنید و راه هایی برای جلوگیری از برخورد حضوری با آنها پیدا کنید. این اقدامات مرز روشنی را تعیین می کند که رابطه سمی به پایان رسیده است و به شما کمک می کند به طور کلی به آنها فکر نکنید.

5. بدانید که شما لایق بهترین ها هستید

ماه ها یا سال ها مورد آزار و اذیت کلامی قرار گرفته اید یا به شما گفته می شود که هرگز کسی بهتر از او نمی یابید. این می تواند یک فرد را خسته کند و ممکن است شروع به باور آن کنید. اما این درست نیست. از بین بردن عزت نفس تکنیکی است که شرکای سمی از آن برای نگه داشتن شریک زندگی خود در دام رابطه استفاده می کنند. جمله “من لایق بهترین هستم!” با جایگزین کردن باورهای منفی در مورد ارزش خود با باورهای مثبت و تأیید کننده، باید تبدیل به شعار روزانه شما شوید. شما باید برای رفاه روحی و روانی خود به جلو حرکت کنید.

6. از یک درمانگر کمک حرفه ای بخواهید

بستگی به جدیت موضوع، ترک یک رابطه سمی ممکن است نیاز به کمک در ایجاد یک برنامه داشته باشد. به دیگران اعتماد کردن و با خانواده یا یک مشاور صحبت کردن نیز ممکن است مفید باشد. یک مشاور خوب می‌تواند به شما کمک کند تا با موقعیت کنار بیایید، احساس ارزش شخصی خود را بازسازی کنید و هر مسائل امنیتی را که پس از جدایی وجود دارد، مدیریت کنید. یک مشاور می‌تواند یک منبع بی‌طرف باشد که شما را هدایت کند و شما را در ایجاد اهداف و پیروی از آنها مسئول نگه دارد.

7. یک دفترچه خاطرات از احساسات خود نگه دارید

نوشتن در مورد احساسات و عواطف خود ممکن است آخرین کاری باشد که دوست دارید انجام دهید. ممکن است بیش از حد استرس داشته باشید که نمی توانید تمرکز کنید و نگران باشید که نوشتن آن ممکن است حال شما را بدتر کند. نوشتن رسا ممکن استموجب شود شما بیشتر احساس اضطراب، ترس یا ناراحتی کنید، اما چند هفته اینکار را ادامه دهید. تحقیقات نشان می‌دهد که احتمالاً متوجه مزایای ذهنی و جسمی آن خواهید شد، از جمله:

  • مراجعه کمتر به پزشک
  • بهبود سیستم ایمنی بدن
  • خلق و خوی بهتر
  • حس بهتری از رفاه
  • فشار خون پایین

8. یک برنامه دقیق بسازید

اگر تصمیم به ترک یک رابطه سمی گرفته‌اید، برنامه‌ای برای نحوه برخورد با این گذار تنظیم کنید. اگر در حال حاضر شغلی ندارید، ممکن است به مدرسه رفتن، آموزش جدید یا شروع کار فکر کنید. استقلال مالی برای آزادی شما بسیار مهم است. همچنین، در مورد اینکه کجا حرکت می‌کنید، کدام دارایی را با خود خواهید برد و غیره برنامه‌ریزی کنید.

9. خود را با مثبت اندیشی احاطه کنید

با احاطه کردن خود با مثبت اندیشی، مراقبت از خود را تمرین کنید. وقت خود را با افرادی بگذرانید که به شما احساس خوبی می دهند، از غذای مورد علاقه خود پذیرایی کنید، ورزش کنید و کارهایی را انجام دهید که باعث لبخند زدن شما می شود. افرادی که در روابط سمی هستند نیاز به شفا دارند، فرآیندی که زمان می برد. قرار گرفتن در یک رابطه سمی می تواند باعث استرس غیرقابل محاسبه شود، بنابراین ضروری است که سعی کنید احساسات منفی را با احساسات مثبت جایگزین کنید.

10. احساسات خود را بیان کنید

زمانی که تصمیم به ترک گرفتید، مهم است که احساسات خود را به شریک زندگی خود بیان کنید. اگر شریک شما از نظر عاطفی بالغ است، گفتگوی حضوری بهترین کار است. با این حال، اگر آنها تندخو یا احساساتی هستند، نوشتن احساسات خود ممکن است گزینه بهتری باشد.

مهم است که بیان کنید که شریک زندگی شما بدون سرزنش چه احساسی به شما می دهد. از جمله هایی مانند “شما باعث می شوید احساس کنم” اجتناب کنید و در عوض احساسات خود را با گفتن چیزی مانند “وقتی می شنوم می گویید احساس غم یا عصبانیت می کنم” بیان کنید. شما نمی توانید نحوه واکنش طرف مقابل را کنترل کنید، اما می توانید نحوه بیان احساسات خود را (به روشی خنثی) کنترل کنید. صرف نظر از پاسخ آنها، ابراز احساسات یک گام ضروری برای ترک رابطه است.

11. به تصمیم خود پایبند باشید

پس از ترک یک رابطه سمی، طبیعی است که دلتنگ آن شخص شوید و فقط لحظات خوب را به یاد آورید و قسمت های سمی را فراموش کنید. این می تواند وسوسه انگیز باشد که بخواهید آن شخص را به زندگی خود بازگردانید، اما به خاطر داشته باشید که پس از یک فرآیند طولانی و متفکرانه و به دلایل مشخص تصمیم به ترک گرفتید.

دلایلی را که باعث ترک رابطه سمی شده است را مرور کنید. قوی بمانید و به تصمیم خود پایبند باشید.

چگونه از یک رابطه سمی عبور کنیم

اثرات بعدی قرار گرفتن در یک رابطه سمی می تواند بر سلامتی شما تأثیر بگذارد، منجر به افسردگی، اضطراب و اعتماد به نفس پایین شود. این مهم است که مدتی را برای فکر کردن و شارژ کردن خود اختصاص دهید.

برای شفای خود از اثرات منفی یک رابطه سمی، این مراحل را در حین حرکت به جلو دنبال کنید:

1. روی عشق به خود تمرکز کنید

التیام زخم ها زمان می برد، بنابراین به خود فرصت دهید تا ثابت کنید که شایسته عشق ورزیدن و داشتن یک رابطه سالم هستید. به یاد داشته باشید که حتی در تاریک ترین و چالش برانگیزترین روزها خود را دوست داشته باشید، زیرا فقط شما می توانید خود را نجات دهید. به سرگرمی هایی که قبلاً از آنها لذت می بردید بازگردید. با خودتان به قرار قهوه بروید، زیرا برای ایجاد احساس خاص به شریکی نیاز ندارید.

2. هر احساسی را تجربه کنید

هر چقدر هم که ممکن است طاقت فرسا باشد، ضروری است که تمام احساساتی را که پس از ترک یک رابطه سمی به وجود می آیند، پشت سر بگذارید. شما اجازه دارید گریه کنید و غمگین شوید زیرا اینها احساسات طبیعی انسانی هستند. این ممکن است فرصت خوبی برای کمک گرفتن از یک درمانگر باشد که می تواند شما را راهنمایی کند و به شما در مقابله و بازگرداندن احساس ارزشمندی خود کمک کند.

3. زودتر از موعد وارد یک رابطه جدید نشوید

قبل از وارد شدن به یک رابطه جدید، به خود فرصت دهید تا بهبود پیدا کنید تا از بازگشت مجدد جلوگیری کنید. این زمان بسیار مهمی برای تمرکز بر درون نگری و تجزیه و تحلیل موقعیت شماست. همچنین زمان خوبی است که از اشتباهات خود درس بگیرید و نوع رابطه ای را که برای سرمایه گذاری روی آن انتخاب می کنید روشن کنید.

4. به یاد داشته باشید که دریافت انگیزه پایانی همیشه ضروری نیست

ادامه دادن به زندگی بدون دریافت انگیزه پایانی ممکن است دشوار باشد، اما به یاد داشته باشید که همه اینها موقتی است. منتظر عذرخواهی یک شریک سمی نباشید. درعوض، شخص بزرگتر باشید و هر گونه تلخی را که ممکن است به آن چنگ بزنید، رها کنید. یک نکته مفید این است که جای خالی و روزها را با چیزهای مفیدتر پر کنید، مانند یک سرگرمی جدید یا مهارت های جدید. این کار ذهن شما را مشغول و منحرف می کند.

نکته نهایی

اگر در یک رابطه سمی با مسائلی دست و پنجه نرم می کنید، صحبت با یک درمانگر می تواند تفاوت زیادی در احساس شما ایجاد کند. اگر در کنار آمدن با آن مشکل دارید یا نیاز به کمک برای ایجاد حد و مرز دارید، در تماس با یک درمانگر تردید نکنید. شما لایق خوشحالی در زندگی خود هستید، اما باید این قدم را بردارید!

12 نشانه که شما در یک رابطه سمی هستید

چگونه محترمانه از هم جدا شویم

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید