نکاتی برای ایجاد یک رابطه سالم

نکاتی برای ایجاد یک رابطه سالم
در این پست می‌خوانید:

چه به دنبال قوی نگه داشتن یک رابطه عاشقانه جدید باشید و چه به دنبال ترمیم رابطه ای که روی سنگ است، این نکات می تواند به شما کمک کند تا احساس عشق و دوستی داشته باشید و با شریک زندگی خود ارتباط برقرار کنید.

ایجاد یک رابطه سالم

همه روابط عاشقانه از فراز و نشیب هایی برخوردار هستند و همه آنها نیازمند کار، تعهد و تمایل به انطباق و تغییر با همسرتان هستند. اما چه رابطه شما تازه شروع شده باشد و چه سال ها با هم هستید، گام هایی وجود دارد که می توانید برای ایجاد یک رابطه سالم بردارید.

حتی اگر در گذشته روابط ناموفق زیادی را تجربه کرده‌اید یا قبلاً برای شعله‌ور کردن دوباره آتش عشق در رابطه فعلی خود تلاش کرده‌اید، می‌توانید راه‌هایی برای رسیدن به رضایت و لذت بردن از شادی پایدار بیابید.

چه چیزی باعث ایجاد یک رابطه سالم می شود؟

چه چیزی باعث ایجاد یک رابطه سالم می شود؟

هر رابطه ای منحصر به فرد است و افراد به دلایل مختلف دور هم جمع می شوند. بخشی از چیزی که یک رابطه سالم را تعریف می کند، اشتراک یک هدف مشترک است که دقیقاً می خواهید رابطه چه باشد و به کجا برسد. و این چیزی است که شما فقط با صحبت عمیق و صادقانه با شریک زندگی خود خواهید فهمید.

با این حال، برخی از ویژگی ها نیز وجود دارد که در بیشتر روابط سالم مشترک هستند. دانستن این اصول اولیه می تواند به معنی دار نگه داشتن رابطه شما، تحقق بخشیدن و هیجان انگیز بودن هر هدفی که برای رسیدن به آن کار می کنید یا چالش هایی که با هم روبرو هستید کمک کند.

یک ارتباط عاطفی معنادار را با یکدیگر حفظ کنید. هرکدام باعث می‌شوید که دیگری احساس عشق و رضایت کند. بین دوست داشته شدن و احساس دوست داشتن تفاوت وجود دارد. وقتی عشق را احساس می‌کنید باعث می‌شود احساس کنید که توسط شریک زندگی‌تان پذیرفته شده‌اید و ارزشمند هستید، مثل اینکه کسی واقعاً شما را درک می‌کند.

برخی از روابط در همزیستی مسالمت آمیز گیر می کنند، بدون اینکه شرکا واقعاً از نظر عاطفی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. در حالی که ممکن است اتحادیه در ظاهر پایدار به نظر برسد، اما فقدان درگیری مداوم و ارتباط عاطفی فقط به افزایش فاصله بین دو نفر کمک می کند.

از اختلاف نظر (محترمانه) نترسید. برخی از زوج ها بی سر و صدا صحبت می کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است صدای خود را بلند کرده و به شدت مخالفت کنند. با این حال، کلید یک رابطه قوی این است که از درگیری نترسید. شما باید احساس امنیت کنید تا بدون ترس از انتقام، چیزهایی را که شما را آزار می دهد، بیان کنید و بتوانید بدون تحقیر یا اصرار بر حق بودن، تعارض را حل کنید.

روابط و علایق بیرونی را زنده نگه دارید. علیرغم ادعای داستان های عاشقانه یا فیلم ها، هیچ فردی نمی تواند تمام نیازهای شما را برآورده کند. در واقع، توقع بیش از حد از شریک زندگی خود می تواند فشار ناسالمی را بر رابطه وارد کند. برای تحریک و غنی‌تر کردن رابطه عاشقانه‌تان، حفظ هویت خود در خارج از رابطه، حفظ ارتباطات با خانواده و دوستان و حفظ سرگرمی‌ها و علایق‌تان مهم است.

صریح و صادقانه ارتباط برقرار کنید. ارتباط خوب بخش کلیدی هر رابطه است. وقتی هر دو نفر بدانند از رابطه چه می خواهند و در بیان نیازها، ترس ها و خواسته های خود احساس راحتی می کنند، می تواند اعتماد را افزایش داده و پیوند را تقویت کنند.

عاشق شدن در مقابل عاشق ماندن

عاشق شدن در مقابل عاشق ماندن

برای اکثر مردم، عاشق شدن معمولاً اتفاق می افتد. اما این عاشق ماندن یا حفظ آن تجربه “عاشق شدن” است که به تعهد نیاز دارد. با این حال، با توجه به پاداش های آن، ارزش تلاش را دارد.

یک رابطه عاشقانه سالم و ایمن می تواند به عنوان منبعی مداوم از حمایت و شادی در زندگی شما باشد، چه در روزهای خوب و چه بد، و همه جنبه های رفاه شما را تقویت کند.

با برداشتن گام‌هایی برای حفظ یا احیای دوباره تجربه عاشق شدن خود، می‌توانید یک رابطه معنادار ایجاد کنید که حتی برای یک عمر ادامه دارد.

بسیاری از زوج ها تنها زمانی روی رابطه خود تمرکز می کنند که مشکلات خاص و اجتناب ناپذیری برای غلبه بر آنها وجود دارد. هنگامی که مشکلات حل شد، اغلب توجه خود را به حرفه، فرزندان یا سایر علایق خود معطوف می کنند.

با این حال، روابط عاشقانه نیازمند توجه و تعهد مداوم برای شکوفایی عشق است. تا زمانی که سلامت یک رابطه عاشقانه برای شما مهم باشد، به توجه و تلاش شما نیاز دارد. و شناسایی و رفع یک مشکل کوچک در رابطه شما در حال حاضر اغلب می تواند به جلوگیری از تبدیل آن به مسیری بسیار بزرگتر کمک کند.

نکات زیر می تواند به شما کمک کند تا تجربه عاشق شدن را حفظ کنید و رابطه عاشقانه خود را سالم نگه دارید.

نکته 1: زمان با کیفیت را رو در رو سپری کنید

شما عاشق نگاه کردن و گوش دادن به یکدیگر می شوید. اگر به همان روش های دقیق نگاه کنید و گوش دهید، می توانید تجربه عاشق شدن را در طولانی مدت حفظ کنید. احتمالاً خاطرات خوبی از زمانی که برای اولین بار با محبوب خود قرار می گرفتید، دارید.

همه چیز جدید و هیجان انگیز به نظر می رسید، و شما احتمالاً ساعت ها صرف چت کردن با هم یا ارائه چیزهای جدید و هیجان انگیز برای امتحان کرده اید. با این حال، با گذشت زمان، نیازهای کار، خانواده، سایر تعهدات و نیازی که همه ما به زمان برای خود داریم می تواند پیدا کردن زمان با هم را دشوارتر کند.

بسیاری از زوج‌ها متوجه می‌شوند که تماس‌های چهره به چهره در روزهای اولیه قرارشان به تدریج با پیامک‌ها، ایمیل‌ها و پیام‌های فوری جایگزین می‌شود. در حالی که ارتباطات دیجیتال برای برخی مقاصد عالی است، اما مانند ارتباط چهره به چهره بر مغز و سیستم عصبی شما تأثیر مثبتی ندارد.

ارسال پیامک یا پیام صوتی به همسرتان با گفتن «دوستت دارم» عالی است، اما اگر به ندرت به او نگاه کنید یا وقت داشته باشید کنار هم بنشینید، همچنان احساس می‌کند که شما او را درک نمی‌کنید یا از او قدردانی نمی‌کنید. و به عنوان یک زوج بیشتر از هم دور می شوید یا از هم جدا می شوید. نشانه‌های احساسی که هر دوی شما برای احساس دوست داشتن نیاز دارید، فقط می‌توانند شخصاً منتقل شوند، بنابراین مهم نیست که چقدر زندگی پرمشغله است، باید زمانی را برای گذراندن با هم اختصاص دهید.

متعهد شوید که به طور منظم زمان با کیفیتی را با هم بگذرانید.

مهم نیست که چقدر مشغله دارید، هر روز چند دقیقه را به کنار گذاشتن وسایل الکترونیکی خود اختصاص دهید، به چیزهای دیگر فکر نکنید و واقعاً روی شریک زندگی خود تمرکز کنید و با او ارتباط برقرار کنید.

کاری را پیدا کنید که از انجام آن با هم لذت می برید.

چه یک سرگرمی مشترک، کلاس رقص، پیاده روی روزانه، یا باهم خوردن یک فنجان قهوه در صبح باشد.

چیز جدیدی را با هم امتحان کنید.

انجام کارهای جدید با هم می تواند راهی سرگرم کننده برای ارتباط و جذاب نگه داشتن چیزها باشد. این می تواند به سادگی امتحان یک رستوران جدید یا رفتن به یک سفر یک روزه به مکانی باشد که قبلاً هرگز نرفته اید.

روی تفریح ​​با هم تمرکز کنید.

زوج ها اغلب در مراحل اولیه یک رابطه سرگرم کننده و بازیگوش هستند. با این حال، گاهی اوقات می توان این نگرش بازیگوش را فراموش کرد زیرا چالش های زندگی شروع به ایجاد مشکل می کند یا کینه های قدیمی شروع به ایجاد می کنند.

حفظ حس شوخ طبعی در واقع می تواند به شما کمک کند تا از دوران سخت گذر کنید، استرس را کاهش دهید و راحت تر با مسائل کنار بیایید. به روش های برای غافلگیری شریک زندگی خود فکر کنید، مانند آوردن گل به خانه یا رزرو غیرمنتظره میز در رستوران مورد علاقه او. بازی با حیوانات خانگی یا کودکان کوچک نیز می تواند به شما کمک کند تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنید.

کارهایی را با هم انجام دهید که به نفع دیگران باشد.

یکی از قوی‌ترین راه‌های نزدیک و مرتبط ماندن، تمرکز مشترک روی چیزی است که خارج از رابطه برایتان ارزشمند است. داوطلب شدن برای یک هدف، پروژه یا کار اجتماعی که برای هر دوی شما معنی دارد، می تواند یک رابطه را تازه و جالب نگه دارد. همچنین می‌تواند شما را در معرض افراد و ایده‌های جدید قرار دهد، فرصت مقابله با چالش‌های جدید را با هم فراهم کند و راه‌های جدیدی برای تعامل با یکدیگر ارائه دهد.

نکته 2: از طریق ارتباط عاطفی باهم در تماس باشید

ارتباط خوب بخش اساسی یک رابطه سالم است. هنگامی که یک ارتباط عاطفی مثبت با شریک زندگی خود تجربه می کنید، احساس امنیت و خوشحالی می کنید.

ممکن است ساده به نظر برسد، اما تا زمانی که در حال برقراری ارتباط هستید، معمولاً می‌توانید مشکلاتی را که با آن روبرو هستید حل کنید.

به همسرتان بگویید چه چیزی نیاز دارید، او را مجبور نکنید حدس بزند.

صحبت کردن در مورد چیزهایی که نیاز دارید همیشه آسان نیست. برای مثال، بسیاری از ما زمان کافی را صرف فکر کردن در مورد آنچه واقعاً در یک رابطه برای ما مهم است، نمی کنیم.

و حتی اگر می دانید به چه چیزی نیاز دارید، صحبت کردن در مورد آن می تواند باعث شود شما احساس آسیب پذیری، خجالت یا حتی شرمندگی کنید. اما از دیدگاه شریک زندگی خود به آن نگاه کنید. فراهم کردن راحتی و درک برای کسی که دوستش دارید یک لذت است، نه یک بار.

اگر مدتی است که یکدیگر را می شناسید، ممکن است تصور کنید که شریک زندگی شما ایده بسیار خوبی از آنچه شما فکر می کنید و نیازهای شما را دارد. با این حال، شریک زندگی شما ذهن خوان نیست.

در حالی که پارتنر شما ممکن است ایده ای داشته باشد، اما بسیار سالم تر است که نیازهای خود را مستقیماً بیان کنید تا از هرگونه سردرگمی جلوگیری کنید.

ممکن است همسر شما چیزی را حس کند، اما آن چیزی نباشد که شما نیاز دارید. علاوه بر این، مردم تغییر می‌کنند، و مثلاً آنچه پنج سال پیش به آن نیاز داشتید و می‌خواستید، اکنون ممکن است بسیار متفاوت باشد. بنابراین به جای اینکه اجازه دهید به عصبانیت یا سوء تفاهم در زمانی که همسرتان مدام اشتباه می کند بیشتر شود، عادت کنید دقیقاً آنچه را که نیاز دارید به او بگویید.

به نشانه های غیرکلامی همسرتان توجه کنید.

بسیاری از ارتباطات ما با آنچه که نمی گوییم منتقل می شود. نشانه‌های غیرکلامی، که شامل تماس چشمی، لحن صدا، وضعیت بدنی، و حرکاتی مانند خم شدن به جلو، روی هم زدن بازوها یا لمس دست کسی است، بسیار بیشتر از کلمات ارتباط برقرار می‌کنند.

هنگامی که بتوانید نشانه های غیرکلامی شریک زندگی خود یا “زبان بدن” خود را دریافت کنید، می توانید بگویید که واقعاً چه احساسی دارد و می توانید بر اساس آن پاسخ دهید. برای اینکه یک رابطه خوب کار کند، هر فرد باید نشانه های غیرکلامی خود و شریک زندگی اش را درک کند. پاسخ های شریک زندگی شما ممکن است متفاوت از پاسخ شما باشد.

برای مثال، ممکن است یک نفر بعد از یک روز پر استرس، در آغوش گرفتن را به عنوان یک روش ارتباطی دوست داشتنی بیابد، در حالی که دیگری ممکن است بخواهد قدم بزند یا بنشیند و گپ بزند.
همچنین مهم است که مطمئن شوید آنچه می گویید با زبان بدن شما مطابقت دارد. اگر بگویید «من خوبم»، اما دندان‌هایتان را به هم فشار دهید و به دور نگاه کنید، بدنتان به وضوح نشان می‌دهد که هرچیزی جز «خوب» هستید.

وقتی نشانه های عاطفی مثبتی را از طرف شریک زندگی خود تجربه می کنید، احساس دوست داشتن و خوشحالی می کنید و زمانی که نشانه های عاطفی مثبت ارسال می کنید، شریک زندگی شما نیز همین احساس را دارد. هنگامی که علاقه ای به احساسات خود یا شریک زندگی تان ندارید، به ارتباط بین خود آسیب می رسانید و توانایی شما در برقراری ارتباط به خصوص در مواقع استرس زا آسیب خواهد دید.

شنونده خوبی باشید.

در حالی که در جامعه ما تاکید زیادی بر صحبت کردن است، اگر بتوانید یاد بگیرید که به گونه ای گوش دهید که باعث شود شخص دیگری احساس ارزشمندی و درک کند، می توانید ارتباط عمیق تر و قوی تری بین خود ایجاد کنید.

تفاوت زیادی بین گوش دادن به این روش و شنیدن ساده وجود دارد. وقتی واقعاً گوش می‌دهید (زمانی که با آنچه گفته می‌شود درگیر می‌شوید) لحن‌های ظریفی را در صدای شریک زندگی‌تان می‌شنوید که به شما می‌گوید واقعاً چه احساسی دارد و احساساتی که در تلاش برای برقراری ارتباط است. شنونده خوبی بودن به این معنی نیست که باید با شریک زندگی خود موافق باشید یا نظر خود را تغییر دهید. اما به شما کمک می کند تا نقطه نظرات مشترکی را پیدا کنید که می تواند به شما در حل تعارض کمک کند.

استرس را مدیریت کنید.

وقتی استرس دارید یا از نظر عاطفی تحت فشار هستید، به احتمال زیاد در مورد شریک عاشقانه خود دچار اشتباه می شوید، سیگنال‌های غیرکلامی گیج‌کننده یا بیهوده ارسال می‌کنید، یا در الگوهای رفتاری ناسالم قرار می‌گیرید. چند بار تا به حال تحت استرس قرار گرفته اید و از معشوق خود دور شده اید و چیزی گفته یا انجام داده اید که بعداً از آن پشیمان شده اید؟

اگر بتوانید به سرعت مدیریت استرس را یاد بگیرید و به حالت آرام برگردید، نه تنها از چنین پشیمانی جلوگیری می کنید، بلکه به جلوگیری از تعارض و سوء تفاهم نیز کمک می کنید و حتی به آرام کردن شریک زندگی خود در هنگام افزایش عصبانیت کمک می کنید.

نکته 3: صمیمیت فیزیکی را زنده نگه دارید.

لمس بخش اساسی وجود انسان است. مطالعات روی نوزادان اهمیت تماس منظم و محبت آمیز را برای رشد مغز نشان داده است. و مزایای آن به دوران کودکی ختم نمی شود.

تماس محبت آمیز سطح اکسی توسین بدن را افزایش می دهد، هورمونی که بر پیوند و دلبستگی تأثیر می گذارد.

لمس مکرر و محبت آمیز، دست هم را گرفتن، در آغوش گرفتن و بوسیدن در یک رابطه متعهدانه بسیار از اهمیت برخوردار است.

البته، مهم است که نسبت به آنچه که همسرتان دوست دارد حساس باشید. لمس ناخواسته یا نامناسب می تواند طرف مقابل را متشنج کند و به عقب نشینی وا دارد دقیقاً همان چیزی که شما نمی خواهید.

مانند بسیاری از جنبه‌های دیگر یک رابطه سالم، این موضوع می‌تواند به نحوه ارتباط شما با نیازها و مقاصد خود با شریک زندگی‌تان بستگی داشته باشد.

حتی اگر مشغله‌های کاری شدید یا کودکان خردسال دارید که باید نگران آن باشید، می‌توانید با اختصاص دادن زمان‌های منظم برای زوج‌ها به حفظ صمیمیت فیزیکی کمک کنید، چه به شکل یک شب قرار ملاقات یا صرفاً یک ساعت در پایان روز باشد که می توانید بنشیند و صحبت کنید.

نکته 4: یاد بگیرید که در رابطه خود ببخشید.

اگر انتظار دارید 100% در یک رابطه به آنچه می خواهید برسید، خود را برای ناامیدی آماده کرده اید. روابط سالم بر اساس سازش ساخته می شوند. با این حال، برای اطمینان از اینکه مبادله معقولی وجود دارد، باید از طرف هر فرد کار شود.

آنچه برای شریک زندگی شما مهم است را تشخیص دهید.

دانستن اینکه چه چیزی واقعاً برای شریک زندگی شما مهم است می تواند راه درازی را به سمت ایجاد حسن نیت و جو سازش پیش ببرد. از طرف دیگر، برای شریک زندگی شما نیز مهم است که خواسته های شما را تشخیص دهد و شما آنها را به وضوح بیان کنید. بخشیدن مداوم به دیگران به بهای نیازهای خود تنها باعث ایجاد خشم و عصبانیت می شود.

«برنده شدن» را هدف خود قرار ندهید.

اگر با این نگرش به شریک زندگی خود نزدیک شوید که همه چیز باید مطابق با نظر شما باشد، رسیدن به سازش دشوار خواهد بود. گاهی اوقات این نگرش ناشی از برآورده نشدن نیازهای شما در دوران جوانی است، یا ممکن است سال ها رنجش انباشته در رابطه به نقطه جوش خود رسیده باشد.

خوب است که در مورد چیزی اعتقاد قوی داشته باشید، اما شریک زندگی شما نیز سزاوار شنیده شدن است. به طرف مقابل و دیدگاه او احترام بگذارید.

یاد بگیرید چگونه تعارض را با احترام حل کنید.

تعارض در هر رابطه ای اجتناب ناپذیر است، اما برای قوی نگه داشتن یک رابطه، هر دو نفر باید احساس کنند که شنیده شده اند. هدف برنده شدن نیست بلکه حفظ و تقویت رابطه است.

مطمئن شوید که منصفانه مبارزه می کنید. تمرکز خود را روی موضوع مورد نظر نگه دارید و به طرف مقابل احترام بگذارید. بحث و جدل بر سر چیزهایی که قابل تغییر نیستند را شروع نکنید.

مستقیماً به کسی حمله نکنید بلکه از جملات «من» برای بیان احساس خود استفاده کنید. برای مثال، به جای گفتن «تو احساس بدی به من بدهی»، جمله «وقتی این کار را می‌کنی احساس بدی دارم» را امتحان کنید.

استدلال های قدیمی را وارد بحث نکنید. به جای نگاه کردن به درگیری ها یا کینه های گذشته و سرزنش کردن، بر آنچه می توانید در اینجا و اکنون برای حل مشکل انجام دهید تمرکز کنید.

مایل به بخشش باشید. اگر مایل نباشید یا نتوانید دیگران را ببخشید، حل تعارض غیرممکن است.

اگر احساس خشم شعله ور شد، استراحت کنید. قبل از گفتن یا انجام کاری که پشیمان می شوید، چند دقیقه را به کاهش استرس اختصاص دهید و آرام شوید. همیشه به یاد داشته باشید که با کسی که دوستش دارید بحث می کنید.

بدانید چه زمانی باید چیزی را رها کنید. اگر نمی توانید به توافق برسید، موافقت کنید که نمی توانید با هم سازگار شوید. برای ادامه بحث دو نفر لازم است. اگر بحث به جایی نمی رسد، می توانید تصمیم بگیرید که ادامه ندهید.

نکته 5: برای فراز و نشیب ها آماده باشید.

مهم است که بدانیم در هر رابطه ای فراز و نشیب هایی وجود دارد. شما همیشه در یک صفحه نخواهید بود. گاهی اوقات ممکن است یکی از شرکا با مشکلی دست و پنجه نرم کند که او را تحت فشار قرار می دهد، مانند مرگ یکی از اعضای نزدیک خانواده.

رویدادهای دیگر، مانند از دست دادن شغل یا مشکلات شدید سلامتی، می‌تواند بر هر دو شریک زندگی تأثیر بگذارد و برقراری ارتباط با یکدیگر را دشوار کند. ممکن است ایده های متفاوتی در مورد مدیریت امور مالی یا تربیت فرزندان داشته باشید.

افراد مختلف به طور متفاوتی با استرس کنار می آیند و سوء تفاهم ها می تواند به سرعت به ناامیدی و عصبانیت تبدیل شود.

مشکلات خود را بر سر شریک زندگی خود نریزید. استرس های زندگی می تواند ما را از کوره به در کند. اگر با استرس زیادی کنار می‌آیید، ممکن است راحت‌تر به نظر برسد و حتی احساس امنیت بیشتری در شما ایجاد کند که شریک زندگی خود سرزنش کنید و او را مسئول ببنید.

در دعوای این چنینی ممکن است در ابتدا احساس رهایی داشته باشد، اما به آرامی رابطه شما را مسموم می کند. راه های سالم تری برای مدیریت استرس، عصبانیت و ناامیدی خود بیابید.

تلاش برای ایجاد راه حل می تواند مشکلات بیشتری را ایجاد کند. هر فردی با مشکلات و مسائل به روش خود کار می کند. به یاد داشته باشید که شما یک تیم هستید. ادامه حرکت رو به جلو با هم می تواند شما را از نقاط سخت عبور دهد.

به مراحل اولیه رابطه خود نگاه کنید. لحظاتی را که شما دو نفر را به هم نزدیک کرد، به اشتراک بگذارید، نقطه‌ای را بررسی کنید که در آن شروع به دور شدن کردید، و تصمیم بگیرید که چگونه می‌توانید با هم کار کنید تا آن تجربه عاشق شدن را دوباره زنده کنید.

برای تغییر باز باشید. تغییر در زندگی اجتناب ناپذیر است و چه با آن همراه شوید و چه با آن بجنگید، اتفاق خواهد افتاد. انعطاف پذیری برای انطباق با تغییری که همیشه در هر رابطه ای رخ می دهد ضروری است و به شما امکان می دهد در زمان های خوب و بد با هم رشد کنید.

اگر برای رابطه خود به کمک خارجی نیاز دارید، با هم آن را دریافت کنید. گاهی اوقات مشکلات در یک رابطه برای شما به عنوان یک زوج بسیار پیچیده یا طاقت فرسا به نظر می رسد. زوج درمانی یا صحبت با یک دوست قابل اعتماد یا شخصیت مذهبی می تواند کمک کننده باشد.

انتظارات سالم در روابط زوجین

نکات مهم قبل از ازدواج

 

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید