آیا من در یک رابطه سالم هستم؟

آیا من در یک رابطه سالم هستم؟
در این پست می‌خوانید:

شبیه عشق است، اما آیا اینطور است؟

این کاملا طبیعی است که در مراحل اولیه یک رابطه به دنیا با عینک خوشبینی نگاه کنید. اما برای برخی از افراد، این خوشبینی مانع از این می شود که حقایق موجود در یک رابطه را ببینند.

چه چیزی باعث ایجاد یک رابطه سالم می شود؟

امیدوارم شما و طرف مقابلتان به خوبی با یکدیگر رفتار کنید. اما آیا مطمئن نیستید که در این مورد درست عمل کرده اید؟

پس به این فکر کنید که آیا رابطه شما این ویژگی ها را دارد یا خیر:

 • احترام متقابل. آیا او متوجه می شود که شما چقدر عالی هستید و چرا؟ مطمئن شوید که شریک زندگی شما همان چیزی است که می گوید. آیا شریک زندگی شما وقتی می گویید در انجام کاری راحت نیستید گوش می دهد و بلافاصله عقب نشینی می کند؟ احترام در یک رابطه به این معنی است که هر فرد برای دیگری ارزش قائل است و مرزهای شخص دیگر را درک می کند و هرگز آن را به چالش نمی کشد.
 • اعتماد کنید. فرض کنید که شما با پسری از کلاس فرانسوی صحبت می کنید و پارتنر شما از آنجا عبور می کند. آیا او کاملاً خونسردی خود را از دست می دهد یا به راه رفتن ادامه می دهد زیرا می داند که شما هرگز به او خیانت نمی کنید؟ اشکالی ندارد که گاهی اوقات کمی حسادت کنیم زیرا حسادت یک احساس طبیعی است. اما نحوه واکنش یک فرد در هنگام احساس حسادت مهم است. اگر به یکدیگر اعتماد ندارید، هیچ راهی وجود ندارد که بتوانید رابطه سالمی داشته باشید.
 • صداقت. این یکی با اعتماد همراه است زیرا وقتی یکی از شما صادق نیست اعتماد کردن به کسی سخت است. آیا تا به حال شریک زندگی خود را در حین گفتن یک دروغ بزرگ غافلگیر کرده اید؟ مثل اینکه به شما گفته بود که باید جمعه شب کار می کرد اما معلوم شد که با دوستانش در سینما بوده است؟ دفعه بعد که بگوید باید کار کند، برای باور کردنش با مشکل بیشتری مواجه خواهید شد و اعتماد روی زمین لرزان خواهد بود.
 • حمایت کردن. فقط در مواقع بد نیست که شریک زندگیتان باید از شما حمایت کند. بعضی از آدم ها وقتی همه دنیا در حال فروپاشی است عالی هستند اما علاقه ای به شنیدن چیزهای خوب زندگی تان ندارند. در یک رابطه سالم، طرف مقابلتان همیشه شما را حمایت می کند مانند وقتی که متوجه می‌شوید والدینتان در حال طلاق هستند یا وقتی در یک نمایشنامه نقش اول را به دست می‌آورید، با شما جشن می‌گیرد.
 • انصاف و برابری. شما باید در رابطه خود ببخشید و بپذیرید. آیا به نوبت انتخاب می کنید که کدام فیلم جدید را ببینید؟ آیا به عنوان یک زوج، به همان اندازه که با دوستان خود می نشینید، با دوستان شریک زندگی خود معاشرت می کنید؟ اگر تعادل بسیار منصفانه ای نباشد، متوجه خواهید شد. وقتی یک رابطه به جنگ قدرت تبدیل می‌شود، اوضاع خیلی سریع بد می‌شود با یک نفر که دائماً برای رسیدن به مسیر خود می‌جنگد.
 • هویت های جداگانه. در یک رابطه سالم، همه باید مصالحه کنند. اما این بدان معنا نیست که شما باید احساس کنید که خودتان بودن را از دست می دهید. وقتی شروع به بیرون رفتن کردید، هر دوی شما زندگی خود را داشتید (خانواده، دوستان، علایق، سرگرمی ها و غیره) و این نباید تغییر کند. هیچ یک از شما نباید وانمود کنید که چیزی را دوست دارید که دوست ندارید، یا از دیدن دوستان خود دست بکشید، یا فعالیت هایی را که دوست دارید کنار بگذارید. و همچنین باید با خیال راحت به رشد استعدادها یا علایق جدید، پیدا کردن دوستان جدید و حرکت رو به جلو ادامه دهید.
 • ارتباط خوب. آیا می توانید با یکدیگر صحبت کنید و احساساتی را که برایتان مهم است به اشتراک بگذارید؟ احساسات را مخفی نگه ندارید زیرا می ترسید آن چیزی نباشد که شریک شما می خواهد بشنود. و اگر قبل از اینکه آماده صحبت کردن در مورد چیزی شوید به زمان نیاز دارید تا درباره آن فکر کنید، فرد مناسب به شما فضایی برای انجام این کارها می دهد.

رابطه ناسالم چیست؟

یک رابطه زمانی ناسالم است که شامل رفتار بد، بی احترامی، کنترل کننده یا توهین آمیز باشد. برخی از افراد در خانه‌هایی با والدینی زندگی می‌کنند که زیاد دعوا می‌کنند یا از یکدیگر از نظر احساسی، کلامی یا فیزیکی سوءاستفاده می‌کنند. برای برخی از افرادی که با این نوع رفتار بزرگ شده اند، این می تواند تقریبا طبیعی یا خوب به نظر برسد. این اینطور نیست!

بسیاری از ما از تماشا و تقلید از افراد نزدیک خود یاد می گیریم. بنابراین کسی که در اطراف رفتار خشونت آمیز یا بی احترامی زندگی کرده است، ممکن است یاد نگرفته باشد که چگونه با دیگران با مهربانی و احترام رفتار کند یا چگونه انتظار رفتار مشابه را داشته باشد.

ویژگی هایی مانند مهربانی و احترام شرط مطلق یک رابطه سالم هستند. کسی که هنوز این قسمت را درک نکرده باشد، ممکن است لازم باشد قبل از اینکه برای یک رابطه آماده شود، با یک درمانگر آموزش دیده روی آن کار کند.

در همین حال، حتی اگر ممکن است نسبت به خود یا به کسی که مورد بدرفتاری قرار گرفته احساس بدی داشته باشید، باید از خود مراقبت کنید. ماندن در رابطه ای که شامل هر نوع رفتار توهین آمیز باشد، سالم نیست.

علائم هشدار دهنده

وقتی پسر یا دختری که در رابطه است از توهین های کلامی، زبان بد، تحقیرهای زننده استفاده می کند، و آسیب های فیزیکی مانند سیلی زدن شروع شود یا کسی را مجبور به فعالیت جنسی می کند، نشانه آزار کلامی، عاطفی یا فیزیکی است.

از خود بپرسید آیا شریک زندگی من:

 • وقتی همه چیز را به خاطر او رها نمی کنم عصبانی می شود؟
 • از ظاهر یا لباس پوشیدن من انتقاد می کند و بگویید هرگز نمی توانم شخص دیگری را پیدا کنم که با من قرار بگذارد؟
 • من را از دیدن دوستان یا صحبت با پسران یا دختران دیگر باز می دارد؟
 • می خواهید من یک فعالیت را ترک کنم، حتی اگر آن را دوست دارم؟
 • آیا تا به حال در هنگام عصبانیت کنترل خود را از دست داده است مانند اینکه می خواهد مرا بزند؟

اینها تنها سوالاتی نیستند که می توانید از خود بپرسید. اگر می توانید به هر طریقی فکر کنید که دوست پسر یا دوست دختر یا همسرتان سعی می کند شما را کنترل کند، باعث می شود احساس بدی نسبت به خودتان داشته باشید، شما را از بقیه دنیای خود منزوی کند یا از نظر جسمی یا جنسی به شما آسیب برساند، پس وقت آن است که سریع از این رابطه بیرون بیایید و به یک دوست قابل اعتماد یا یکی از اعضای خانواده اطلاع دهید که چه اتفاقی می افتد و مطمئن شوید که در امنیت هستید.

بهانه آوردن یا تعبیر نادرست خشونت، مالکیت یا خشم به عنوان ابراز عشق می تواند وسوسه انگیز باشد. اما حتی اگر بدانید کسی که به شما آسیب می‌زند شما را دوست دارد، باز هم سالم نیست. هیچ کس سزاوار ضربه زدن، هل دادن یا مجبور به انجام کاری نیست که نمی خواهد انجام دهد.

چرا برخی از روابط بسیار دشوار هستند؟

چرا برخی از روابط بسیار دشوار هستند؟

تا به حال شنیده اید که چقدر برای کسی سخت است که شما را دوست داشته باشد، وقتی خودتان را دوست ندارید؟

زمانی که یک یا هر دو نفر با مشکلات عزت نفس دست و پنجه نرم می کنند، موجب ایجاد یک مانع بزرگ در رابطه می شود. شریک زندگی شما به تنهایی قادر نیست که احساسات مثبتی نسبت به خودتان در شما ایجاد کند. پس روی خوشحال بودن خودتان تمرکز کنید و مسئولیت نگرانی در مورد شادی دیگران را به عهده نگیرید.

اگر احساس می کنید که دوست دختر یا دوست پسرتان بیش از حد به شما نیاز دارد چه؟ اگر رابطه به جای شادی مثل یک بار یا کشش به نظر می رسد، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که به این فکر کنید که آیا این رابطه برای شما مناسب است یا خیر. ممکن است فردی که خوشحال یا ایمن نیست برای داشتن یک شریک زندگی سالم مشکل داشته باشد.

همچنین، روابط شدید می تواند برای برخی از نوجوانان سخت باشد. برخی آنقدر روی احساسات و مسئولیت های در حال رشد خود متمرکز هستند که انرژی عاطفی لازم برای پاسخ به احساسات و نیازهای دیگران را در یک رابطه نزدیک ندارند. اگر هنوز آماده نیستید نگران نباشید. شما خواهید بود و می توانید تمام زمانی را که نیاز دارید صرف کنید.

آیا تا به حال متوجه شده اید که برخی از روابط نوجوانان خیلی دوام نمی آورند؟

جای تعجبی وجود ندارد زیرا هر دو نوجوان درگیر در رابطه همچنان در حال رشد و تغییر روزانه هستند.

ممکن است در ابتدا برای یکدیگر عالی به نظر بیایید، اما این می تواند تغییر کند. اگر سعی کنید به هر حال رابطه خود را حفظ کنید، به احتمال زیاد این رابطه تیره خواهد شد. بهتر است به عنوان دوست از هم جدا شوید تا در چیزی بمانید که از آن بزرگتر شده اید یا دیگر برای یکی یا هر دوی شما مناسب نیست.

روابط می تواند پر از سرگرمی، عاشقانه، هیجان، احساسات شدید و گاهی دل درد نیز باشد. چه مجرد باشید و چه در یک رابطه، به یاد داشته باشید که خوب است در مورد افرادی که به آنها نزدیک می شوید، انتخابگر باشید. اگر هنوز منتظر هستید، وقت بگذارید و با افراد زیادی آشنا شوید.

به ویژگی هایی که در یک دوستی برای شما ارزش قائل هستید فکر کنید و ببینید که چگونه با اجزای یک رابطه سالم مطابقت دارند. روی توسعه این ویژگی های خوب در خود کار کنید.

آنها شما را برای دیگران بسیار جذاب تر می کنند. و اگر قبلاً بخشی از یک رابطه بودید مطمئن شوید که رابطه ای که در آن قرار دارید بهترین ها را در هر دوی شما به ارمغان می آورد.

8 نکته برای از بین بردن یکنواختی در ازدواج

نکاتی که اگر با فردی مضطرب قرار می گذارید باید بدانید

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید