12 نشانه که شما در یک رابطه سمی هستید

12 نشانه که شما در یک رابطه سمی هستید
در این پست می‌خوانید:

افراد به خصوص نزدیکترین افراد به شما تأثیر عمیقی بر رفاه شما دارند. همه ما فراز و نشیب های زندگی با افراد ناقص و دوست داشتن آنها را تجربه خواهیم کرد، اما در نهایت، روابط ما باید منبع شادی باشد، نه ناامیدی.

هر انسانی در این سیاره ارزش داشتن روابط غنی، با ارزش و ایمن را دارد. ما باید بتوانیم نشانه‌ها و علائمی که به وضوح نشان‌دهنده یک رابطه ناسالم و مخرب هستند را تشخیص دهیم و به جای روابط ناسالم، روابط سالم و مثبتی را بنا کنیم.

رابطه سمی چیست؟

یک رابطه سمی رابطه ای است که پویایی ناسالمی دارد و به دلیل حمایت نشدن، کنترل یا بی احترامی باعث ناراحتی یا آسیب به فرد می شود. رفتار خودخواهانه معمولاً در برخی لحظات زندگی انسان‌ها ظاهر می‌شود، اما در مواجهه با یک فرد سمی، این رفتار به صورت مداوم و بدون تعادل است.

رابطه با یک فرد سمی مثل این است که توسط یک خون آشام گاز گرفته شوید و انرژی، شادی و استقلال خود را از دست بدهید. شما خود را متعهد به خدمت به شخص دیگری می‌یابید، اما به قیمت از دست دادن هویت و کنترل بر احساسات، نیازها و شادیتان.

اشتباه نکنید، خدمت و فداکاری بخشی از یک رابطه خوب است و همینطور چالش ها، اختلاف نظرها، بخشش و ناراحتی، اما یک رابطه سالم به صورت دوطرفه حیات بخش است.

یشتر افراد معتقد اند که روابط مسموم بیشتر در زمینه عاشقانه رخ می دهد، اما واقعیت این است که هر رابطه ای می تواند سمی شود، از جمله روابط با همکاران، پدر و مادر، خواهر و برادر و دوستان.

روابط توهین آمیز در مقابل سمی

قبل از اینکه ادامه دهیم، لازم است یک هشدار مهم را به اشتراک بگذارم: سمی را با سوء استفاده اشتباه نکنید. سوء استفاده یک شکل شدید از مسمومیت است و هیچ کس نباید آن را به هر دلیلی و برای مدت زمانی تحمل کند.

اگر شما یا هرکسی که می شناسید در یک رابطه آزاردهنده جسمی، جنسی یا عاطفی گرفتار شده است، لطفاً برای دریافت کمک با متخصصان مربوطه از جمله پلیس تماس بگیرید. شما و عزیزانتان ارزش امنیت را دارید.

12 نشانه که شما در یک رابطه سمی هستید

بنابراین، چگونه بین چالش‌های عادی هر رابطه و یک رابطه واقعاً سمی تمایز قائل شویم؟ در ادامه چند نشانه رایج از روابط سمی وجود دارد که باید مراقب آنها باشید.

1. شما احساس امنیت نمی کنید

وقتی صحبت از امنیت می شود بعد فیزیکی چشمگیرتر است اما امنیت عاطفی نیز بسیار از اهمیت برخوردار است. آیا می توانید افکار و احساسات خود را آشکارا با شریکتان در میان بگذارید؟ آیا صدای شما مهم است؟ یا احساس می کنید که همیشه در حال ویرایش خود هستید، و از اینکه کاملاً صادق باشید و چه کاری انجام دهند یا بگویند می ترسید؟

 یک رابطه سالم، افراد اجازه دارند که نهایت توانایی‌ها و کمبودهای خود را بیان کنند و مسئولیت‌پذیری در مورد اعمال و تصمیمات خود را بپذیرند. در چنین رابطه‌ای، افراد می‌توانند با صراحت در مورد احساسات و تجارب شخصی خود با یکدیگر صحبت کنند و احترام و پذیرش به یکدیگر نشان دهند، حتی با وجود نواقص و اشتباهاتی که ممکن است داشته باشند

حالا بیایید واضح بگوییم: در بیشتر موارد، عمیق‌ترین صدمات خود را آنطور که ممکن است با یک دوست مورد اعتماد خود در میان بگذارید، با همسرتان در میان نمی‌گذارید. بسته به رابطه، ایمنی سطوحی دارد. تشخیص عمق و تفاوت های هر رابطه به خرد نیاز دارد.

2. شما دارای ارتباط نامناسب یا عدم وجود ارتباط هستید

ارتباط خوب، ضربان قلب هر رابطه است، که گاهی اوقات حتی بدون قصد یا به دلیل توجه نکردن به اهمیت ارتباط، ممکن است رابطه از مسیر درست منحرف شود.

دفن دردها و نیازهایتان در اعماق درونتان فقط به کینه منجر می شود. اغلب، یک مکالمه دارای بار احساسی واکنش مبارزه، فرار یا انجماد ما را فعال می کند.

گفت‌وگوهای پراحساسی می‌توانند واکنش‌های انسانی را فعال کنند که به عنوان “نبرد، فرار یا انجماد” شناخته می‌شوند.

مکالمات احساسی معمولاً منجر به واکنش‌های شدید از سوی ما می‌شوند. ما ممکن است در موقعیت‌هایی مختلف واکنش‌های متفاوتی داشته باشیم. این واکنش‌ها می‌توانند شامل تصمیم برای مقابله مستقیم با تهدید (نبرد)، فرار از موقعیت (گریز) یا به یخ‌زدگی تمایل به ترک وضعیت (تنش) باشند.

موارد دیگری از ارتباط نامناسب شامل موارد زیر هستند:

Gaslighting: این اصطلاح به معنی تلاش برای تاریک کردن واقعیت یا مردم را به اشتباه درآوردن است. در یک رابطه، یک فرد ممکن است تلاش کند تا شما را متقاعد کند که واقعیت‌ها را اشتباه می‌فهمید یا اشتباه از آنها باخبر هستید.

Manipulating words: این واژه به معنی تغییر مفهوم یا استفاده از کلمات به نحوی که اطلاعات یا معانی اشتباهی ایجاد کنند اشاره دارد. این می‌تواند به منظور مطلق کردن یا نادرست نمایاندن موضوعات باشد.

Being dishonest: صادق نبودن یا دروغ گفتن نیز از نمونه‌های ارتباط نامناسب است. وقتی کسی در یک رابطه دروغ می‌گوید، اعتماد متضرر می‌شود و ارتباط می‌تواند تضعیف شود.

Attaching judgment to their words without asking for clarification: این به معنی این است که شما بدون اینکه از شخص دیگر درخواست توضیح یا توضیحات بیشتری بگیرید، به کلام یا نظرات او ارزیابی منفی یا قضاوت‌های نادرست انتساب می‌دهید. این ممکن است به ایجاد تنش در رابطه منجر شود.

3. احساس می کنید مورد بی توجهی و استثمار قرار گرفته اید

این را تصور کنید: اگر گیاهانم را به حال خود رها کنم و هرگز آبیاری یا علف های هرز یا کود دهی نکنم چه می شود؟ همه چیز به خوبی پایان نخواهد یافت. افراد دقیقاً مانند باغ به پرورش نیاز دارند. در یک رابطه سالم، شریک‌ها باید به نیازهای اساسی یکدیگر احترام بگذارند و از هم مراقبت کنند. اگر این احترام و مراقبت وجود نداشته باشد و شما توجه و احترامی که به آنها نیاز دارید را در رابطه نیافته باشید، ممکن است در یک رابطه ناسالم و سمی باشید.

4. احساس می کنید خود را گم کرده اید

افراد سمی تمایل دارند که کلمات و افراد را به منظور تطابق با اهداف شخصی خود تغییر دهند.

 افراد سمی در روابط خود معمولاً سعی دارند از دیگران به عنوان وسیله‌ای برای رسیدن به اهداف و مطالب خود استفاده کنند. این استفاده می‌تواند شامل تلاش برای تغییر شخصیت دیگران، کنترل آنها یا فراهم کردن شرایطی باشد که با منافع آنها منطبق باشد.

در نتیجه، شما ممکن است در رابطه با این افراد به انجام کارها و فعالیت‌هایی وادار شوید که متمایل به انجام آن نیستید. این ممکن است به نقض ارزش‌ها و اصول اخلاقی شما، رفتن به مکان‌ها یا وقت‌گذرانی با افرادی که شما با آنها احساس ناراحتی می‌کنید، منجر شود.

شما دارای قدرت و کنترل بر روی وضعیت‌های رابطه‌ای خودتان هستید. شما مسئول تشخیص الگوهای ناسالم در رابطه‌تان و تعیین مرزهای سالم برای حفظ خودتان هستید. همچنین وظیفه شما این است که نه بگویید و حق خودتان را تأیید کنید و بر اساس اصول و ارزش‌هایتان زندگی کنید. اما این نکته نیز بیان می‌شود که افراد سمی معمولاً زمانی که شما مرزها را تعیین می‌کنید یا به تطابق با ارزش‌هایتان زندگی می‌کنید، اغلب عصبانی، ناامید و پرخاشگر می‌شوند.

به شما توصیه می‌کند که از دوستان یا عزیزانی که به آنها اعتماد دارید، کمک بگیرید تا به شما نقدها و بازخوردهای سازنده دهند. زمانی که شما به طور ناخودآگاه در زندگی کسی دیگر دچار ناپدید شدن شدید و خودتان نمی‌توانید این وضعیت را ببینید، این افراد ممکن است شما را آگاه کنند و به شما کمک کنند تا بهتر بفهمید که چه اتفاقی می‌افتد.

5. قضاوت به جای کنجکاوی و تعهد به درک و شناخت

در یک رابطه سالم، به جای قضاوت کردن یا اجبار دادن دیگران به انجام چیزها به سبک خودتان، سوال کردن و تحقیق در مورد دیدگاه‌ها و ترجیحات شخصی طرف مقابل می‌تواند رویکرد بهتری باشد. این نشان می‌دهد که شما به تنوع و اختلافات در رفتار و ترجیحات دیگران احترام می‌گذارید و به جای محکوم کردن، سعی در درک بیشتر دارید.

اگر شما دوست دارید زود بیدار شوید و همسرتان دوست دارد دیر بخوابد، این کاملاً قابل قبول است. به جای اینکه بگویید: “تو باید زودتر بیدار شوی!” بپرسید: “چرا دوست داری آخر هفته دیر بخوابی؟

فراموش نکنید اشتباهات انسانی در روابط سالم به عنوان نشانه‌های سمی تلقی نمی‌شوند. در واقع، این اشتباهات بخشی از تجربه‌های انسانی هستند و در هر رابطه‌ای ممکن است رخ دهند. اما در رابطه با افراد سمی، تعاملات به گونه‌ای است که به شما حمله می‌شوند و از اشتباهات گذشته‌تان به عنوان ابزاری برای محکوم کردن شما استفاده می‌کنند. این افراد به جای همدردی و مسئولیت‌پذیری با انتقاد به شما نزدیک می‌شوند. این تفاوت در نگرش نسبت به اشتباهات و اشخاص دیگر نشانه‌ای از رابطه‌های سمی است.

6. احساس تحقیر و شرم می کنید

آیا شریکتان باعث می‌شود که احساس کم‌ارزشی کنید؟ آیا او شما را کوچک می‌شاند یا شما را مسخره می‌کند؟ آیا او شما را احمق یا شرمسار می‌کند؟ این همه نشانه‌های نابالغی عاطفی هستند و نمایانگر واضحی از یک رابطه سمی هستند.

افراد نابالغ در روابط عاطفی نیاز دارند که خودشان را با تکیه بر اشتباهات، شکست‌ها و نقائص شما تقویت کنند. وقتی نتوانند چیزی بد بیابند تا به شما اشاره کنند، معمولاً چیزی اختراع می‌کنند یا به چیزی از گذشته شما اشاره می‌کنند.

7. شما همدلی دریافت نمی کنید

همدلی مثل عینکی است تا دنیا را از چشم دیگران ببینید. این به انتخاب شما برمی‌گردد که با کسانی که در خوشحالی هستند، خوشحالی کنید و با کسانی که در غم و اندوه هستند، با گریه و اندوه همراه شوید.

در مواجهه با افرادی که در زمان‌های دشواری قرار دارند، شما نباید سعی کنید تا به آنها توضیح دهید که چرا باید سپاسگزار باشند یا از آنها بخواهید که به این موضوع فکر کنند. همدلی نباید به یک نوع انتقاد یا تصحیح تبدیل شود و به جای آن، باید فقط حاضر به گوش دادن به احساسات و تجربیات آنها باشید.

در برخورد با افرادی که در حال موفقیت و شادی هستند نیز، نباید آنها را به یادآوری تمامی دردها و رنج‌ها در دنیا ترغیب کنید. به عبارتی همدلی نباید به این شکل استفاده شود که آنها را در احساس خوبی که دارند متوقف کند یا احساس سرزندگی آنها را کم کند.

فرد سمی یا سمی‌گرا (toxic person) به شدت بر تمایلات و خواسته‌های خود تمرکز دارد و این باعث می‌شود که نتواند واقعیت‌ها و موقعیت‌های افراد اطراف خود را ببیند. وقتی که شما احساسات و افکار خود را به یک فرد سمی افشا می‌کنید، به جای همدلی با بی‌تفاوتی مواجه می‌شوید.

وقتی که اطلاعات مهمی را با آنها به اشتراک می‌گذارید ممکن است شما را نادیده بگیرند و مکالمه را به خودشان برگردانند و وقتی که داستانی به آنها می‌گویید، سعی کنند با داستانی قوی‌تر یا بیشتر تجربه شده شما را کم اهمیت تر نشان دهند.

به طور کلی یک فرد سمی ممکن است احساسات و تجربیات شما را نادیده بگیرد و تمرکز بزرگی بر خودش داشته باشد به جای اینکه با شما همدل باشد یا شما را تحت تأثیر قرار دهد.

8. در رابطه‌ نقشی را ایفا می‌کنید که با موفقیت و سلامتی شما سازگار نیست

معمولاً ما الگوها و داستان‌های خانوادگی و روابطی از دوران کودکی خود را در روابط بزرگسالی خود تکرار می‌کنیم.

خوب یا بد، این داستان ها نقشه راه ما برای زندگی هستند. به عنوان مثال، یک زن ممکن است با مردی ازدواج کند که تمام روز روی مبل می نشیند و بازی های ویدیویی انجام می دهد تا بتواند نقش مادری را ایفا کند.

یا ممکن است یک کودک مراقبت از والدینی را که معتاد هستند به عهده بگیرد، با این باور که وظیفه آنها این است که والدین خود را اصلاح کنند.

گیر افتادن در یک نقش ناکارآمد نشانه یک رابطه سمی است زیرا رابطه ای مانند آن نمی تواند متقابلاً حیات بخش و حمایت کننده باشد.

آیا شخصی که با او هستید تمایل به رشد و پذیرفتن مسئولیت‌های خود دارد؟ آیا شما تمایل به رشد دارید؟ زیرا تنها زمانی که شروع به زیر سوال بردن نقش های خودکار خود می کنیم، شروع به التیام و تغییر میراث نسلی خود می کنیم.

9. احساس می‌کنید که در موقعیتی هستید که کسی دیگر شما را کنترل می کند

یک فرد سمی مجبور است تعادل قدرت را به نفع خود تغییر دهد. او ممکن است همیشه شما را چک کنند یا دائماً شما را در مورد اینکه کجا می روید و چه کار می کنید با مشکل مواجه می کنند.

شریک زندگی شما ممکن است از رابطه استفاده کند تا شما را در انجام کارها تحت کنترل درآورد و رابطه را به عنوان یک ابزار برای کنترل رفتار شما به کار ببرد.

وقتی که او ناراحت می‌شود، ممکن است از شما فاصله بگیرد و وقتی شما کارهایی که او تصور می‌کند درست است را انجام می‌دهید، دوباره به شما نزدیک شود. این نشان از یک الگوی رفتاری منفی و مخرب در رابطه است.

10. شما در زیر ابری از خشم زندگی می کنید

افراد سمی یا سمی‌گرا معمولاً دیگران را به طور مداوم مورد انتقاد، تمسخر و سرزنش قرار می دهند. آیا شما همیشه در حال پرهیز از بحران با این شخص هستید؟ آیا او همیشه ناراحت است؟ آیا او زود خشمگین می شود؟ فردی که به صورت مداوم عصبانی است، احتمالاً از نظر روحی در وضعیت خوبی نیست و نمی‌تواند شریک پشتیبانی‌کننده‌ای باشد. وقتی که احساس می‌کنید که باید خودتان را پنهان کنید، این نشان‌دهنده وجود عناصری سمی در رابطه است.

11. حسادت شدید بر اعمال شما تأثیر می گذارد

تفاوتی زیادی بین اشتیاق به دیدار کسی و نشان دادن حسادت و بیان آن از طریق رفتارهای پس‌زمینه‌ای و غیرمستقیم وجود دارد.

اگر فرد دیگری واکنش‌های حسودانه نسبت به فعالیت‌های عادی شما نشان دهد یا شما به طور غیرضروری حسادت را احساس کنید، ممکن است نشانه‌ای از یک رابطه سمی باشد.

12. عدم یا دسترسی محدود به پول، دوستان، خانواده یا منابع دیگر

نشانه بارز روابط سمی زمانی است که یک نفر منابعی را محدود می کند که فرد دیگر را سالم و حمایت می کند.

شاید به حساب های بانکی دسترسی نداشته باشید، یا شریک زندگی شما سوابق تماس های تلفنی شما را پیگیری می کند.

اکنون، رابطه با مرزهای سالم به این معنی است که اگر همسرتان از شما بخواهد وقت خود را با کسی که خطرناک یا تهدیدی برای خانواده شما است نگذرانید، به خواسته های شریکتان احترام می گذارید.

اما اگر از دوستان و خانواده حامی و دوست داشتنی خود جدا هستید، این می تواند یکی از نشانه های مهم از یک رابطه سمی باشد.

اگر در یک رابطه سمی هستید چه باید کرد؟

بنابراین، با این اطلاعات، چه کار باید انجام دهید؟ ؟ آیا ممکن است یک رابطه سمی تغییر کند؟ در ادامه چند نکته وجود دارد که باید در مسیر پیش رویتان در نظر بگیرید:

 •  دست برداشتن از تلاش برای درک یا پیش‌بینی افکار و احساسات دیگران

جدا کردن و تجزیه و تحلیل رفتارهای دیگران وسوسه انگیز است، به خصوص زمانی که شخصی شما را به شدت آزار می دهد.

اما این اتلاف کامل زمان و انرژی احساسی شماست. بهتر است انرژی و توجه خود را بر روی خودتان در رابطه متمرکز کنید به جای تلاش برای درک یا تغییر دیگران.

فقط دو چیز وجود دارد که می توانید آنها را کنترل کنید: افکار و اعمالتان. بنابراین، به جای اینکه سعی کنید تا به درک و کنترل افکار و رفتارهای دیگران بپردازید، بهتر است وقت و توجه خود را بر روی فهم و کنترل درست افکار و اعمال شخصی خودتان متمرکز کنید.

 • درک کنید که رفتار یک زبان است (به این معنی که رفتار انسان‌ها می‌تواند پیام‌ها و اطلاعاتی را منتقل کند)

رفتار یک زبان است. اگر با کسی در ارتباط هستید که به طور مکرر شما را آزار می‌دهد یا شما را تحقیر می‌کند، او تمام آنچه را که باید بدانید را می‌گوید حتی اگر از کلمات استفاده نمی‌کند. آن را دوباره بخوانید.

 • آیا ما فقط در یک دوره سمی هستیم؟

گاهی اوقات، زندگی بسیار سخت است و یکی از شما (یا هر دو) آن را به خوبی مدیریت نمی کنید.

اگر در حال گذراندن یک تغییر بزرگ، داشتن فرزند، یا تجربه از دست دادن یا بیماری هستید، ممکن است فقط نیاز داشته باشید که در آنجا بمانید و کمی زمان به خود و همسرتان بدهید. افزایش تحمل و توجه به نیازهای روحی و عاطفی همسرتان می‌تواند رابطه شما را تقویت کند.

به یاد داشته باشید که هرچه زودتر احساسات، آسیب ها و نگرانی های خود را آشکار کنید، زودتر همه چیز بهبود می یابد.

 • تصویری از نوع رابطه ای که می خواهید بکشید

ممکن است آنقدر به مسمومیت عادت کرده باشید که حتی ندانید یک رابطه سالم چگونه به نظر می رسد.

به خودتان اجازه دهید تا رویای ببینید که واقعاً می خواهید با شما چگونه رفتار شود.

یک ازدواج سالم و حمایتی تنها در صورتی جواب می دهد که هر روز با این فکر بیدار شوید که چگونه می توانم روز شریکم را بهتر کنم؟ (و اگر آنها در مورد شما همین فکر را می کنند!) این یک تقسیم 50/50 تلاش و عشق و نیت نیست، بلکه 100٪ در هر راه است. وقتی به این فکر کنید که نیازهای یکدیگر را در مقابل نیازهای خود قرار دهید، همه برنده می شوند.

شما ارزش داشتن روابط فوق العاده را دارید، حتی اگر ندانید که در حال حاضر چگونه به نظر می رسد.

 • با یک دوست یا مشاور قابل اعتماد صحبت کنید

شما نمی توانید یک شبه از روابط سمی به روابط سالم حرکت کنید. نیاز به زمان و تمرین دارد. با یک دوست قابل اعتماد، مهربان و عاقل صحبت کنید که می تواند به شما کمک کند دیدگاهی پیدا کنید.

حتی ممکن است لازم باشد به یک درمانگر حرفه ای مراجعه کنید.

 • ابزارهای رابطه ای جدید را بیاموزید

مهارت‌های رابطه‌، درست مانند هر چیز دیگری در زندگی  قابل یادگیری هستند.

ممکن است لازم باشد مهارت هایی مانند قاطعیت، مرزبندی، خودبخشی، رویارویی یا آسیب پذیری را بیاموزید.

برای بهبود روابط و مشکلات رابطه خود می‌توانید از منابعی مانند کتاب‌ها، پادکست‌ها و منابع رایگان دیگر استفاده کنید. مشاوره با یک متخصص بهداشت روان نیز می‌تواند کمک کننده باشد. اما مهمترین نکته این است که برای بهتر شدن در استفاده از این ابزارها باید آنها را تمرین کنید و به مرور زمان تغییرات و بهبود‌های لازم را در روابطتان ایجاد کنید.

 • در صورت نیاز رابطه را ترک کنید.

اگر رابطه شما به طور کامل سمی باشد، ممکن است وقت آن رسیده باشد که آن را پایان دهید، به ویژه اگر در اوایل رابطه قرار دارید.

 • ازدواج یا بچه دار شدن مشکلات شما را حل نمی کند در واقع، احتمالاً آنها را بدتر می کند.
 • اگر فقط منتظر هستید و امیدوار هستید که شریکتان روزی تغییر کنند، وقت آن است که خیال را از بین ببرید و ادامه دهید.
 • اما اگر متاهل هستید، وسوسه نشوید که رابطه را قطع کنید فقط به این دلیل که همه چیز سخت شده است.
 • قبل از تصمیم گیری نهایی مانند طلاق، تمام گزینه های خود را بررسی. به یک مشاور مراجعه کنید، با یک فرد مورد اعتماد مشورت بگیرید.
 • روابط سالم و رضایت بخش ارزش تلاش و ناهنجاری و گفتگوهای سختی را دارد که برای ایجاد آنها لازم است.

بیاموزید که چگونه به طور مشترک روابط سالم ایجاد کنید

روابط انسانی پیچیده و دارای چالش‌هایی می‌باشند، اما در عین حال برای داشتن یک زندگی سالم و کامل به آنها نیاز دارید. نباید به خود بگویید که از روابط دوری کنید یا از همه انسان‌ها فاصه بگیرید. بلکه باید به این توجه داشته باشید که روابط به عنوان یک نیاز اساسی برای رشد و رفاه جسمی و عاطفی ما ایفای نقش می‌کنند.

بله، روابط خطرناک و پر از چالش‌ها هستند و ممکن است برای شما نیز مشکلات ایجاد کنند، اما زمانی که به درستی مدیریت شوند، می‌توانند به شما احساسات مثبتی نظیر زندگی‌بخشی، حمایت و ارتقاء بخشند. به یکدیگر نیاز داریم و نباید از انسان‌ها یا از خودتان دست بکشید.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید