ساخت عشق پایدار: اهمیت هوش عاطفی

ساخت عشق پایدار: اهمیت هوش عاطفی
در این پست می‌خوانید:

شراکت برای زندگی نیاز به فداکاری دارد. تقریباً همه موافقند که برای شکوفا شدن هر رابطه سالم، اعتماد، عشق و تعهد لازم است. اما برخی از ویژگی های ضروری دیگر برای یک مشارکت متقابل رضایت بخش و دوست داشتنی چیست؟

افرادی که در رابطه هستند یا می خواهند عشق پایدار پیدا کنند ممکن است تعجب کنند که چه چیزی باعث می شود عشق پایدار بماند؟ چگونه برخی از ازدواج ها یا شراکت ها زنده می مانند و رشد می کنند در حالی که برخی دیگر در نابودی غوطه ور می شوند؟ به نظر می رسد زوج هایی که از نظر عاطفی باهوش هستند درگیر چیزی هستند. اما آنها به طور خاص برای تقویت و توسعه روابط خود چه می کنند؟

عشق چیست؟

کلمه “عشق” ممکن است افکار و احساسات مختلفی را به ذهن متبادر کند. این ایده ها ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. پس عشق واقعاً به چه معناست؟

وقتی صحبت از مطالعه عشق می شود، زبان انگلیسی می تواند تا حدودی در تعریف آن محدود کننده باشد.

یونان باستان درک بسیار غنی تری از بسیاری از ابعاد عشق ارائه می دهد. در یونان باستان، کلمات مختلفی برای عشق وجود دارد. برای اهداف این مقاله، بر سه کلمه تمرکز خواهیم کرد:

éros، philia، و storgē.

  • éros نوعی عشق صمیمی، پرشور یا جنسی را توصیف می کند. این نوع عشق شبیه ترین ایده فعلی ما از عشق رمانتیک است.
  • philia یک احترام محبت آمیز است، مانند دوستی عمیق. در ارتباط با همراهی، اعتماد و قابل اعتماد بودن، به حسن نیت مشترک نسبت به شخص دیگر اشاره دارد.
  • Storgē به عشق خانوادگی اشاره دارد. اغلب به عشقی که بین والدین و فرزندانشان نشان داده می شود اشاره دارد، اما می تواند عشق بین شرکای عاشقانه را نیز توصیف کند. این یک احساس طبیعی است که فرد نسبت به کسی (یا چیزی) نزدیک خود دارد و نسبت به آن احساس خوبی دارد.

هوش هیجانی

معمولاً زوج‌هایی که روابط قوی و شکوفا دارند، هوش هیجانی خوبی دارند. هوش هیجانی توانایی فرد را برای آگاهی، کنترل و ابراز احساسات به شیوه ای سالم توصیف می کند.

به عبارت دیگر، ظرفیت مدیریت مناسب و همدلانه روابط است. در یک مشارکت، هوش هیجانی به توانایی ارتباط با احساسات خود و همچنین شریک زندگی تان تبدیل می شود.

ظرفیت فرد برای همدلی و توانایی صحبت کردن در مورد احساسات به شیوه ای سالم و محبت آمیز هر دو جزء هوش هیجانی هستند. در یک شراکت یا ازدواج، هوش هیجانی ممکن است در بسیاری از زمینه ها دیده شود. این در طول زندگی پایدار است و برای ماندگاری عشق حیاتی است.

در زیر هشت زمینه کلیدی وجود دارد که در آن زوج‌های باهوش عاطفی به خوبی عشق ورزیدن را تمرین می‌کنند.

1. دوستی

هسته اصلی یک رابطه خوب، دوستی است. زوج های باهوش عاطفی در آزمون زمان مقاومت می کنند، زیرا آنها دوستانی هستند که از یکدیگر حمایت می کنند و از یکدیگر مراقبت می کنند. آنها پیوندی از محبت متقابل دارند. آن‌ها دنیای درونی یکدیگر را می‌شناسند و علایق یکدیگر را درک می‌کنند. آنها همراه و محرم هستند.

2. احترام عمیق

زوج های باهوش عاطفی به یکدیگر احترام می گذارند و نسبت به یکدیگر احساس تحسین عمیقی دارند. آنها می توانند به شریک زندگی خود و نیازها و خواسته های او احترام بگذارند و به آنها این را نشان می دهند. معمولاً شرکا در مورد یکدیگر بسیار خوب فکر می کنند و هر یک می توانند از ویژگی ها، دستاوردها یا توانایی های منحصر به فرد دیگری قدردانی کنند. آنها به طور منظم نشان می دهند که هم به صورت کلامی و هم غیرکلامی از یکدیگر قدردانی می کنند.

3. ارتباطات

در یک شراکت یا ازدواج، هوش هیجانی ممکن است در بسیاری از زمینه ها به نمایش گذاشته شود. این در طول زندگی پایدار است و برای ماندگاری عشق حیاتی است.

زوج‌هایی که می‌توانند افکار، نیازها و احساسات خود را به شیوه‌ای سالم بیان کنند، نسبت به زوج‌هایی که در برقراری ارتباط مشکل دارند، احتمال بیشتری برای داشتن یک رابطه پررونق دارند. مکالمات آنها به طور منظم نشانه هایی از انتقاد یا تحقیر را نشان نمی دهد و معمولاً ناگهان شروع نمی شود.

دکتر جان گاتمن، در حین انجام تحقیقات روی زوج‌ها، دریافت که مکالمه‌ها معمولاً زمانی که با شدت شروع می‌شوند، پایان ضعیفی دارند. در واقع، سه دقیقه اول مکالمه اغلب نتیجه آن را تعیین می کند. زوج هایی که از نظر عاطفی باهوش هستند، عموماً به شیوه ای محترمانه با یکدیگر صحبت می کنند و این احترام را از طریق لحن و قصد بیان می کنند.

4. مدیریت تعارض

زوج هایی که روابط پر رونق و پایداری دارند، عموماً می دانند که چگونه درگیری را مدیریت کنند. آنها یاد گرفته اند که چگونه به طور مؤثر اختلافات خود را در زندگی مدیریت کنند. لزوماً اینطور نیست که آنها نسبت به سایر زوج ها کمتر درگیری داشته باشند. در عوض، آنها متوجه شده اند که چگونه گوش دهند و دیدگاه یا موقعیت دیگری را درک کنند. آنها همچنین احتمالاً یاد گرفته اند که چگونه در رابطه خود سازش کنند.

5. تشویق رابطه

زوج های باهوش عاطفی از طریق درک هویت خود به عنوان یک زوج و هویت جداگانه خود به عنوان یک فرد، رابطه را تشویق می کنند. آنها در نقش های مربوطه خود و مشارکت احساس اطمینان می کنند. آنها با گفتن جملاتی مانند “من طلاق می خواهم” یا “من شما را ترک می کنم” همدیگر را تهدید نمی کنند. در عوض، آنها در مورد مشکلاتی که به وجود می آیند صحبت می کنند و اگر حل مشکلات به خودی خود بسیار دشوار است، از یک متخصص کمک می گیرند.

6. تمرین مرزهای سالم

زوج‌هایی که شکوفا می‌شوند، مرزهای مشخصی را تعیین می کنند، به‌ویژه وقتی با روابط دیگر سروکار دارند. آنها شیب لغزنده خیانت را تشخیص می دهند و فضایی برای وقوع امور عاطفی یا فیزیکی ایجاد نمی کنند.

آنها با هم دیواری می سازند که از آنها در برابر نیروهایی محافظت می کند که قدرت جدایی آنها را دارند یا رابطه را به چالش می کشند. آنها برای اینکه رابطه خود را در اولویت قرار دهند، جبهه متحدی را اعمال می کنند.

7. آگاهی از معنا، ارزش و هدف

زوج های باهوش عاطفی از آنچه برای یکدیگر معنادار است آگاه هستند. این ممکن است به درک اینکه چه چیز دیگری را در زندگی انگیزه می‌دهد و به چه چیزهایی علاقه دارد، مانند رویاها، اهداف یا ارزش‌هایشان ترجمه شود. زوج‌هایی که شکوفا می‌شوند از تلاش‌های یکدیگر برای داشتن یک زندگی معنادار و هدفمند هم به صورت فردی و هم با هم حمایت می‌کنند.

8. زندگی مشترک

زوج هایی که پیشرفت می کنند زندگی خود را به اشتراک می گذارند. آنها راه هایی برای اتصال به طور منظم پیدا می کنند. چه آنها آن را تصدیق کنند یا نه، آنها مراقب هستند که در ارتباط باقی بمانند و به طرف شریک زندگی خود برگردند.

آنها حداقل چند مورد علاقه یا فعالیت مشترک دارند و برای بازسازی با هم وقت می گذارند. به قول هنری دیوید ثورو، “هیچ درمانی برای عشق وجود ندارد جز اینکه بیشتر دوست داشته باشیم.”

دوام داشتن عشق به فداکاری و تعهد نیاز دارد. توجه به روش‌های تمرین عشق éros، philia و storgē می‌تواند به شما کمک کند تا عشق را در تمام زمینه‌های زندگی‌تان ماندگار کنید.

هوش هیجانی (EQ) چیست؟

8 نکته برای از بین بردن یکنواختی در ازدواج

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید