تأثیر درمانی نواختن طبل بر کاهش استرس و اضطراب

تأثیر درمانی نواختن طبل بر کاهش استرس و اضطراب
در این پست می‌خوانید:

درمان های تکمیلی، مانند طبل زدن، به طرق مختلف در بهبودی پس از مصرف مواد مورد استفاده قرار می گیرند. آنها به کاهش اضطراب، ترویج آرامش، و ایجاد احساس راحتی و آسیب پذیری برای برای شروع مسیر بهبودی مؤثر هستند.

رایج ترین شکل طبل درمانی، دایره طبل زدن است. این به افراد در حال بهبودی کمک می کند تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و پیوندهای عمیق تری ایجاد کنند.

دایره نواختن طبل به دلیل عدم نیاز به مهارت‌های دقیق حرکتی و همچنین وجود ریتم ابتدایی، برای همه افراد قابل دسترسی است. این به افراد اجازه می‌دهد که در درمان با طبل شرکت کنند بدون در نظر گرفتن مهارت‌های حرکتی دقیق یا تخصص خاصی.

درمان با طبل بسیار چندگانه و به راحتی با هر گونه روش‌های بهبودی هماهنگ می‌شود و همچنین بسیار سرگرم‌کننده است.

چه چیزی می‌تواند بیشتر از یک گروه از افراد که موسیقی می نوازند، آواز می خوانند، می رقصند و می خندند، انرژی‌دهنده‌تر باشد؟ دایره‌های نواختن طبل می‌توانند با هر اندازه‌ای و شامل افرادی از همه سنین باشند و در محیط‌های متعددی برگزار شود، نه فقط در محیط بالینی.

یادگیری نواختن طبل سرگرم‌کننده‌ است و می‌تواند در رشد و بهتر شدن افرادی که در حال بهبود از اختلال مصرف مواد هستند، از نظر روانی و احساسی حمایت کند.

درام تراپی (Drama therapy) چیست؟

درام تراپی (Drama therapy) چیست؟

طبل زدن ابزاری برای ارتباط، جشن برای هزاران سال بوده است. اخیراً به دلیل تأثیرات مثبت آن در محافل بهبود اختلال مصرف مواد محبوبیت پیدا کرده است. طبل درمانی به معنای رهایی سرگرم کننده از استرس و اضطراب در سفر بهبودی است. درمانگران یا مشاورانی که در نوازندگی طبل آموزش دیده اند، یک دایره نوازندگی درام را رهبری می کنند و به کسانی که تازه وارد این تمرین شده اند کمک می کنند.

شرکت کنندگان در حالی که از درمانگر آموزش می گیرند، با طبل ها و سازهای کوبه ای مختلف به صورت دایره ای می نشینند. وقتی صحبت از طبل و سازهای کوبه ای می شود، واقعاً سازها و راه های بی پایانی وجود دارد که همه را شامل می شود. دست زدن، کوبیدن پا، و حتی آواز خواندن را می توان در دایره طبل استفاده کرد. با تمرین منظم، دایره‌های نوازنده درام می‌توانند با هم کار کنند تا ریتم‌های استاندارد فرهنگ‌های مختلف و قطعات موسیقی کوبه‌ای را بنوازند یا الگوها و ضرب‌های خود را توسعه دهند.

ایجاد شادی و به اشتراک گذاشتن آن با دیگران فواید جسمی، ذهنی و عاطفی بی‌اندازه‌ای را به همراه می‌آورد، که طب مدرن غربی تازه شروع به درک و مطالعه آن کرده است.

چرا از طبل در فرآیند بهبودی استفاده می شود؟

بر اساس نظر دکتر بری بی. بیتمن (Dr. Barry B. Bittman)، دایره‌های نواختن طبل به تقویت سیستم ایمنی و ترویج بهبود فیزیکی کمک می‌کنند. درمان با طبل افراد را تشویق به تخلیه ترومای داخلی از طریق حرکت فیزیکی و ریتم‌های معاشرتی می‌کند، همچنین افراد را گرد هم می‌آورد.

دایره نواختن طبل می‌تواند یک فضای ایمن باشد که در آن شرکت‌کنندگان می‌توانند خود را بیان کنند و از طریق نواختن ساز در یک محیط مساوی ارتباط برقرار کنند. ارتباط غیرکلامی و کلامی با دیگران تجربه‌ای آرامش‌بخش و ملاقات‌های ملایم و دوستانه را ایجاد می‌کند. این احساس به تقویت ارتباطات انسانی که به بهبود کلیت عمومی و روانی یک شخص کمک می‌کند منجر می شود.

وقتی که افراد در همسازی با ریتم موسیقی حرکت می‌کنند، احساسات و تجربیات داخلی خود را به صورت طبیعی و از طریق حرکت بیان می‌کنند، همچنین تنش‌ها و استرس‌ها را کاهش می‌دهند. برخی افراد حتی ممکن است بتوانند وارد حالت تاملی شوند که باعث آرامش ذهنی می‌شود.

اگرچه افراد ممکن است در یک محیط گروهی احساس نگرانی کنند، اما مهم است که به یاد داشته باشند که تمرکز در آن لحظه بر روی خودشان و طبل است و کار در تیم به منظور ارتباط برقرار کردن برای ایجاد جریان صحیح دایره نواختن طبل است.

نواختن طبل به شرکت‌کنندگان این امکان را می‌دهد که در حین نواختن طبل در تمرکز و تفکر عمیق فرو روند و از آن حالت آرامش و توجه ذهنی آرامی که به همراه می‌آورد، لذت ببرند.

مزایای شگفت انگیز

نواختن طبل برای افراد، به ویژه در فرآیند بهبود، مزایای بی‌شماری دارد. کسانی که در حال بهبودی از اختلال مصرف مواد هستند ممکن است با اضطراب، استرس، PTSD و سایر نگرانی های کلی سلامت روان دست و پنجه نرم کنند.

از طریق درمان گروهی با نواختن طبل، افراد می‌توانند خود را در یک مکان آسوده بیان کنند و به درک عمیق تری برسند.

احساس انزوا و قطع ارتباط در دنیای مدرن ما که تحت سلطه تماشای صفحه نمایش و رسانه های اجتماعی است، رایج است. یک دایره نواختن طبل می‌تواند به ترمیم این ارتباط‌ها کمک کند و برای افراد احساس جدیدی از تعلق و اشتراک به همراه داشته باشد.

تنها در چند سال گذشته علم و پزشکی بیشتر به رویکرد جامع درمان با طبل باز شده و فواید آن را در مطالعات بالینی و اجتماعی مورد مطالعه قرار داده‌اند.

یک مطالعه گروهی در سال ۲۰۱۶ در مورد درمان با نواختن طبل فواید زیادی از جمله موارد زیر را کشف و ثبت کرد:

  • کاهش استرس
  • تسکین دردهای مزمن
  • تقویت سیستم ایمنی
  • آگاهی عمیق‌تر
  • دسترسی به بخش‌های مغز برای بهبود و آگاهی
  • ارتباط با طبیعت، منبع معنوی یا توانایی بالاتر
  • تخلیه احساسات منفی و تروما
  • احساس تعلق
  • احساس پذیرفته شدن

دلایلی که به افراد تراپی نواختن طبل پیشنهاد می شود متنوع است، اما می‌تواند آن را به هر کسی که در فرآیند بهبود قرار دارد یا به عنوان یک تمرین اختیاری ارائه کرد. به غیر از مراکز ترمیمی و درمان، برخی از مکان‌ها و افراد دایره‌های بهبود را ارائه می‌دهند.

با توجه به تعداد زیادی از مزایا، دلایلی وجود دارد که این تمرین ممکن است برای همه کسانی که آن را امتحان می‌کنند مفید باشد.

تراپی‌های جامع (تراپی‌های جامع به رویکردی درمانی اشاره دارند که به جامعه و تعادل کلی انسان توجه می‌کنند، نه فقط به علائم یک بیماری یا مسئله خاص) عموماً مورد توجه زیادی قرار نمی‌گیرند، اما می‌توانند به عنوان یک ابزار درمانی مفید باشند.

علاوه بر درمان روانی منظم، سرمایه‌گذاری در فرصت شرکت در تمرینات نواختن طبل، هم در دوران درمان و هم در برنامه‌های مراقبت پس از درمان، می‌تواند بسیار مفید باشد.

5 اثر مثبت موسیقی بر سلامت روان شما

دلایل علمی موسیقی در درمان افسردگی

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید