اهمیت موسیقی در آموزش

اهمیت موسیقی در آموزش
در این پست می‌خوانید:

اهمیت موسیقی در آموزش، مجموعه‌ای از مزایای اساسی را نشان می‌دهد که کودکان از دریافت آموزش موسیقی از سنین کم به دست می‌آورند.

موسیقی مسلماً غنی‌ترین موضوع آکادمیک است. موسیقی یک زبان جهانی است که واکنش‌های احساسی را تحریک می‌کند و خلاقیت را مانند هیچ زبان دیگری آغاز می‌کند، موسیقی یک ستون اساسی آموزش هنر است.

موسیقی به عنوان یک هنر چند بعدی انسانی از اهمیت بسیاری برخوردار است. این به عنوان یک زبان جهانی شناخته می‌شود که می‌تواند ارتباطات انسانی را بهبود بخشد و واکنش‌های احساسی را تحریک می‌کند و احساسات را به نحوی عمیق بیان می کند که زبان‌های دیگر قادر به انجام آن نیستند.

همچنین، از طریق موسیقی، افراد می‌توانند خلاقیت خود را باز کنند و ایده‌ها و احساسات خود را با دیگران به اشتراک بگذارند. این همه ویژگی‌ها باعث می‌شوند که موسیقی به عنوان یکی از مهم‌ترین و جذاب‌ترین موضوعات آکادمیک محسوب شود و نه تنها به اثرگذاری در حوزه هنری بلکه در توسعه فردی و اجتماعی نیز کمک می‌کند.

این مقاله به تشریح مزایای گسترده موسیقی که فراتر از موضوع است و اینکه چرا موسیقی بخشی ضروری از هر برنامه دانشگاهی است، می پردازد.

13 فواید موسیقی در آموزش

موسیقی می تواند یک سری فواید مهم برای تحصیل فرزند شما به ارمغان بیاورد که ممکن است قبلاً به بسیاری از آنها فکر نکرده باشید.

1. بهبود قابلیت های زبان

موسیقی و زبان رابطه عمیق و تأثیرگذار دارند. ارتباط بین آموزش موسیقی و رشد بهتر زبان در کودکان خردسال مدت‌هاست که ثابت شده است.

آموزش موسیقی همان بخشی از مغز که با درک زبان سر و کار دارد را تحریک و آموزش می دهد. بنابراین، کودکانی که در معرض آموزش موسیقی قرار دارند، درک بیشتری از لحن و نحوه هماهنگی بخش‌های مختلف گفتار خواهند داشت. همچنین اگر فرزند شما در حال یادگیری زبان دوم باشد، می تواند فوق العاده مفید باشد.

2. توانایی های شناختی بهتر

نواختن ساز استفاده از شبکه عصبی شما را افزایش می دهد. در مقایسه با کسانی که ساز نمی نوازند، برخی پیشنهادها وجود دارد که نوازندگان رشد بیشتری در فعالیت عصبی دارند.

مطالعه‌ای در سال 2009 در آکادمی علوم نیویورک نشان داد که چگونه کودکانی که آموزش‌های موسیقی دریافت می‌کنند، تشخیص صدا و وظایف حرکتی ظریف را بهبود می‌بخشند، این تغییرات در طول تصویر برداری از مغز قابل مشاهده هستند.

3. مهارت های ریاضی بهتر

کودکانی که موسیقی را در آموزش انجام می دهند، توانایی ریاضی خود را نیز افزایش می دهند. یادگیری و شرکت در تعلیمات موسیقی است تأثیر مثبتی بر توانایی کودکان در درک و مهارت در حوزه ریاضی دارد.

ارتباطی بین موسیقی و بهبود کنترل وظایف فضایی-زمانی وجود دارد، همانطور که در مجله آموزش زیبایی (Journal of Aesthetic Education) اشاره شده است، به این معنی است که آموزش و تربیت موسیقی می‌تواند به کودکان کمک کند تا مهارت‌های کلیدی در حوزه ریاضی را بهتر یاد بگیرند و تسلط بیشتری در آنها داشته باشند.

یکی از نظریه‌ها می‌گوید که یادگیری ریتم مسئول این ارتباط است، زیرا ریاضیات شامل درک الگوها و چگونگی ترکیب عناصر بصری است.

4. نمرات بهتر

با توانایی بهتر در ریاضیات، پتانسیل برای نمرات بهتر در سایر آزمون‌ها نیز وجود دارد. یک مطالعه انجام‌شده در دانشگاه کانزاس در سال 2007 نشان داد که دانش‌آموزان مدارس ابتدایی با برنامه‌های موسیقی بهتر، نسبت به دانش‌آموزان مدارس با برنامه‌های موسیقی ضعیف‌تر در دروس زبان انگلیسی 22% بیشتر و در دروس ریاضی 20% بیشتر امتیاز کسب کردند. این امر بدون توجه به عوامل اقتصادی مختلف بین مدارس متفاوت بود.

5. الهام بخش خلاقیت

موسیقی یکی از فعالیت‌هایی است که به شدت خلاقیت هر فرد را تحریک می‌کند. اگر می‌خواهید خلاقیت کودک خود را ترغیب کنید، تعداد کمی از اقدامات بهتر از این وجود دارد که آنها را تشویق کنید تا با برداشتن یک ساز موسیقی یا شرکت در کلاس‌های موسیقی، موسیقی خود را ایجاد کنند.

6. بهبود هماهنگی بین دست‌ها و چشم‌ها

یادگیری یک ساز در سطح حرفه‌ای آسان نیست. تقریباً یادگیری هر ساز مهارت زیادی در هماهنگی دست و چشم نیاز دارد. کسانی که به تسلط در اجرای ساز خود می‌رسند، به یک مهارت منحصر به فرد دست پیدا می‌کنند. این مهارتی است که می‌توان آن را در سایر زمینه‌های تحصیلی و زندگی عمومی به کار برد.

هماهنگی چشم و دست در بسیاری از ورزش‌ها، به ویژه ورزش‌هایی که از چوب یا راکت مانند تنیس یا کریکت استفاده می‌کنند، بسیار مهم است.

در دوران بزرگسالی، فرزند شما متوجه خواهد شد که برای انجام بسیاری از وظایف نیاز به هماهنگی دست و چشم دارد. کارهای عملی مانند انجام کارهای دستی و ساخت و ساز را با داشتن هماهنگی خوب راحت‌تر می‌توان انجام داد.

7. حافظه بهتر

بهبود حافظه یکی از مزایای مستند شده‌ی موسیقی در آموزش است. یادگیری نواختن یک ساز موسیقی، درک زبان موسیقی، و حفظ نت‌ها و متن‌های ترانه‌ها همه نیازمند یک نوع تمرین حافظه هستند.

موسیقی اغلب یکی از ساده‌ترین چیزها برای ذخیره در حافظه ما است که اغلب به نحوی اذیت‌کننده در ذهن ما ماندگار میشود.

آهنگ‌ها در ذهن ما گیر می‌کنند، گاهی اوقات حتی به مدت چند روز، این نمایانگری کامل از این است که موسیقی چگونه می‌تواند به ماندگاری در ذهن ما کمک کند.

8. تشویق به کار گروهی

معمولاً موسیقی به عنوان یک تلاش فردی در نظر گرفته می‌شود، اما احتمالاً فرزند شما آموزش موسیقی را به طور گروهی بیاموزد. در کلاس یا به عنوان یک فعالیت فراتر از درس، موسیقی یکی از بهترین راه‌ها برای یادگیری مهارت‌های زندگی اساسی مانند همکاری است. اگر در یک گروه موسیقی یا گروه خوانندگی باشند، همکاری تیمی برای ایجاد موسیقی خوب بسیار مهم است.

9. استرس را از بین ببرید

دوران مدرسه برای کودکان زمان بسیار مهمی است و گاهی اوقات ممکن است استرس‌آور باشد، به ویژه در دوره‌های دشوار آزمون.

موسیقی به عنوان یک درمان موثر برای کاهش استرس شناخته شده است، و تحقیقات از دانشگاه استنفورد این مسئله را به ضربه‌های موسیقی مرتبط کرده‌اند.

با 60 ضربه در دقیقه، موسیقی می‌تواند باعث همگام‌سازی مغز ما شود و امواج مغزی آلفا را ایجاد کند که وقتی ما آرام هستیم وجود دارد. در مدت 45 دقیقه یا بیشتر، می تواند به خواب نیز کمک کند.

پس از یک روز طولانی مطالعه، یک جلسه موسیقی راهی آسان برای کاهش استرس و دور کردن ذهن فرزندتان از امتحانات است.

10. مهارت های اجتماعی را توسعه دهید

به عنوان گسترش کار گروهی، موسیقی همچنین راهی عالی برای فرزند شما برای ملاقات با افراد جدید و ایجاد دوستی های پایدار است. موسیقی یک راه عالی برای گرد هم آوردن افراد است.

اگر فرزندان شما تصمیم بگیرند که موسیقی را به عنوان یک فعالیت فراتر از درس (فعالیت خارج از ساعات تحصیل) انتخاب کنند، آنها با دیگر کودکانی که علابق مشترکی به موسیقی دارند، در ارتباط می‌باشند. این فعالیت می‌تواند باعث شود که دوستان جدیدی پیدا کنند و روابط اجتماعی خود را افزایش دهند.

در زمانی که کودکان به طور فزاینده ای به برقراری ارتباط آنلاین و تمرکز بر مهارت های دیجیتال علاقه مند هستند، موسیقی بازگشتی تازه به تماس چهره به چهره است.

11. تقویت استمرار و استقامت

با هر کسی که در یک ساز موسیقی تسلط دارد یا در یک گروه موسیقی موفق می نوازد صحبت کنید. خواهد گفت که به سختی می توان به برتری موسیقی دست یافت و نیاز به تمرین زیاد و تمایل به ادامه دارد.

برای ادامه بهبود و پیشرفت نیاز به تصمیم و اصرار داریم. برای یک کودک، درک از اینکه برای دستیابی به چیزی باید سخت کار کنند، قدرتمند است و یک مهارتی است که تمام زندگیشان از آن بهره خواهند برد.

موسیقی به خوبی و به شیوه‌ای موثر می‌تواند به افراد یاد دهد که اهمیت تصمیم‌گیری، کار سخت و پیگیری در رسیدن به اهداف را درک کنند.

12. ایجاد و تقویت احساس موفقیت

وقتی فرزند شما به یک هدف موسیقی دست می یابد، رضایت باورنکردنی حاصل از تلاش سخت برای رسیدن به چیزی را دریافت می کند. از این نظر، موسیقی یک اعتمادساز عالی است. ایجاد چیزی به اندازه موسیقی گویا و دوست داشتنی و دیدن تماشاگران روی صحنه یا اعضای خانواده در خانه که از آن لذت می برند، می تواند تجربه فوق العاده لذت بخشی باشد.

وقتی که فرزند شما به یک هدف موسیقی دست یافت، او احساس فوق‌العاده‌ای از رضایت حاصل از کار سخت برای دستیابی به هدفش دارد. از این نظر، موسیقی یک بنیان بزرگ برای اعتماد به نفس است.

اعتماد به نفس یکی از با ارزش ترین مهارت هایی است که کودک می تواند داشته باشد و موسیقی یکی از بهترین راه ها برای شکوفا شدن آن در کودک است.

13. یادگیریی یک مهارت زندگی

تا بحال چند بار با یک بزرگتر ملاقات کرده‌اید که می‌گوید بزرگترین پشیمانی او این است که به عنوان یک کودک ساز و موسیقی یاد نگرفته است؟

اغلب افرادی که موسیقی را در  کودکی فرا نگرفته اند، از آن به عنوان یکی از مهارت‌های مورد تقاضا در دوران بزرگسالی یاد می کنند.

آموزش و توسعه مهارت‌های موسیقی از سنین کودکی، یک هدیه بزرگ و بسیار ارزشمندی است که تاثیر مثبتی بر زندگی طولانی‌مدت فرزند شما و همچنین دیگران خواهد داشت.

موسیقی و یادگیری: آیا موسیقی شما را باهوش‌تر می‌کند؟

فواید موسیقی در رشد کودک

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید