مزایای ارتباطات سالم

مزایای ارتباطات سالم
در این پست می‌خوانید:

حتی اتصالات کوچک هم می‌توانند به فواید بزرگی در زمینه سلامت منجر شوند.

نکات کلیدی:

1. حتی اتصالات به مدت یک ثانیه هم می‌توانند تفاوت ایجاد کنند.
2. تحقیقات نشان می‌دهد که هر دو طرف ارتباط (ارائه‌دهنده و دریافت‌کننده) از مزایای ارتباطات بهره‌مند می‌شوند.
3. ارتباط با دیگران می‌تواند به بهبود سلامت و شادی منجر شود.

یکی از موثرترین جملات در باب ارتباط با دیگران از شاعر افسانه ای و الهام بخش مایا آنجلو است: “من آموخته ام که مردم آنچه شما گفتید را فراموش می کنند، مردم کارهای شما را فراموش می کنند، اما مردم هرگز احساسی که در آنها ایجاد کردید را فراموش نمی کنند.”

برای بسیاری، در حال حاضر، زندگی از منظر کلی و جهانی دشوار، دردناک و طاقت فرسا به نظر می رسد. جواب چیست؟ علم به ما می گوید که تا حدی، ارتباط است. و لزومی ندارد که یک ارتباط عمیق، وقت گیر، سخت، عاشقانه یا خانوادگی باشد. حتی یک دقیقه یا یک ثانیه، یعنی مدت زمانی که برای لبخند زدن طول می کشد، می تواند شفابخش باشد اگر آن را به عنوان یک عادت پرورش دهیم و آن را به بخشی از برنامه روزانه خود تبدیل کنیم. اتصال مانند هر ماهیچه در بدن انسان است و هرچه بیشتر با آن کار کنیم، قوی تر می شود و همچنین ظرفیت درمانی آن افزایش می یابد.

گام‌های کوچک نه تنها برای ارائه‌دهنده بلکه همچنین برای دریافت‌کننده به بهبودهای بزرگ منجر می‌شوند. ای موضوع را مرکز علوم خیریه بزرگ در دانشگاه برکلی و پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا در سان فرانسیسکو با پروژه “Big Joy” خود کشف کرده‌اند.

پروژه Big Joy، یک برنامه آنلاین رایگان و یک هفته ای، بسیار بزرگ است، با بیش از 83000 شرکت کننده در 206 کشور و در حال رشد است. تاکنون، این پروژه نشان داده است که افرادی که شرکت می کنند، روابط بهبود یافته، خواب بهتر و به طور کلی شادی بیشتر را گزارش می دهند(فقط پس از یک هفته) پروژه Big Joy دارای کارهایی است که به آنها می گویند ریز عمل هایی که به افراد کمک می کند شادی را در خود، یکدیگر و جهان افزایش دهند.

بعضی از نمونه‌های ریز عمل ها شامل انجام یک کار خوب، جشن گرفتن از شادی دیگران، زندگی در حالت تعجب، و ایجاد یک لیست سپاسگزاری می‌شوند. وقتی پژوهشگران داده‌ها را از 11,000 نفر از بیش از 22 کشور مورد بررسی قرار دادند، مشاهده کردند که پس از استفاده از برنامه به مدت یک هفته، احساس رفاه عاطفی با یک افزایش 26 درصد و افزایش 23 درصد در احساسات مثبت همراه بوده است. همچنین، 27 درصد احساس می‌کردند که می‌توانند در سطح شادی خود تأثیرگذار باشند یا نقش فعّالی در آن ایفا کنند. و حتی 30 درصد احساس می‌کردند که با دوستان و روابط خود راضی هستند.

تحقیقات دانشگاه هاروارد در حوزه توسعه بزرگسالان، بلندمدت‌ترین مطالعه علمی در زمینه خوشبختی جهان است و تقریباً 80 سال به طول انجامیده است، که به انتشار کتاب به نام “زندگی خوب” منجر شده است که توسط دو محقق، دکتر رابرت والدینگر و دکتر مارک شولتز، نوشته شده است. این مطالعه به این نتیجه رسید که روابط خوب و اتصال با دیگران می‌تواند به بهبود سلامت و شادی منجر شود.

همانطور که ارتباط مزایای سلامتی مثبتی دارد، برعکس آن نیز می تواند مضر باشد. یک مطالعه بزرگ در سال 2023 تأیید کرد که تنهایی و انزوای اجتماعی با افزایش مرگ و میر و بدتر شدن سلامت جسمی و روانی مرتبط است.

همچنین در همین سال، یک متاآنالیز بزرگ از مطالعات گروهی که بیش از 1.3 میلیون نفر را در بر گرفته بود، نشان داد که انزوای اجتماعی با افزایش خطر مرگ ناشی از هر علتی مرتبط است. یک تجزیه و تحلیل دیگر نیز در همین سال نشان داد که افرادی که احساس تنهایی و ایزوله بودن می‌کردند، احتمالاً از هر علتی، به خصوص از بیماری قلبی عروقی یا سرطان، زودتر می‌مردند.

اتصال، اساسی‌ترین عامل برای سلامت روانی و جسمی است و به ما کمک می‌کند تا احساسات انزوا و تنهایی را کاهش دهیم. و خبر خوب این است که هرکسی به اتصال دسترسی دارد، بدون توجه به شرایط زندگی، تعداد دوستان یا اندازه خانواده.

قدرت اتصال یک ثانیه

یکی از ساده‌ترین و شاید تاثیرگذارترین راه‌ها برای ارتقای ارتباط، برقراری تماس چشمی و لبخند زدن است. این عمل ساده مواد شیمیایی قوی از جمله اکسی توسین را در مغز آزاد می کند که به درستی به آن “هورمون عشق” می گویند.

از آنجایی که لبخند زدن مسری است، دریافت کننده لبخند شما همچنین اکسی توسین و سایر انتقال دهنده های عصبی مهم مانند سروتونین و دوپامین را دریافت می کند. این یک مزیت دو طرفه مهم است.

لبخند زدن همچنین به افراد کمک می کند تا بهتر با استرس کنار بیایند. لبخند زدن با سیستم ایمنی قوی تر نیز مرتبط است.

ایجاد دوره های کوتاه ارتباط مستلزم شجاعت، تعهد و هماهنگی است. بیایید با آن روبرو شویم، تعامل با دیگران همیشه آسان نیست. اما اگر سعی کنیم به طور مداوم با مهربانی پیش برویم، می‌توانیم سلامت عاطفی، ذهنی و جسمی خود را به روش‌های شگفت‌آوری افزایش دهیم و همچنین ارتباط خود را با دیگران تقویت کنیم و به یاد داشته باشید گیرنده نیز مزایایی دارد.

پروژه “Big Joy” به ما نشان می‌دهد که افزایش شادی درون خودمان، دیگران، و حتی در دنیا امکان‌پذیر است. این یک هدف بلندپروازانه است که با شروع از ارتباطات آغاز می‌شود.

نکاتی برای ایجاد یک رابطه سالم

آیا من در یک رابطه سالم هستم؟

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید