خطر جدایی عاطفی

خطر جدایی عاطفی
در این پست می‌خوانید:

شرکای صمیمی متعهد می دانند که چقدر مهم است که از نظر عاطفی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. قدرت آنها به عنوان یک تیم حیاتی ترین ابزاری است که آنها برای حفظ این پیوند در هنگام بروز چالش ها دارند.

بسیاری از زوجین برای مواجهه با فشارهای زندگی استراتژی‌های مختلفی دارند. متأسفانه، اگر این استراتژی‌ها را به درستی تفسیر نکنند، ممکن است هنگامی که بیشتر احتیاج به ارتباط دارند، از هم دور شوند.

زوج‌هایی که یکدیگر را می‌شناسند عمیقاً درک می‌کنند که چرا و چه زمانی شرکایشان از مکانیسم‌های مقابله‌ای استفاده می‌کنند و اجازه نمی‌دهند این تفاوت‌ها باعث شود زمانی که رابطه آن‌ها در معرض تهدید است، از اتصال عاطفی با یکدیگر دور نشوند.

بیشتر افرادی که در یک رابطه متعهدانه هستند، احساس ارتباط عاطفی را زمانی که چالش‌ها از سوی بیرون زندگی آن‌ها ظاهر می‌شود، آسان‌تر می‌یابند، اما زمانی که این چالش‌ها در داخل رابطه بروز می‌کنند شرایط سخت‌تر و دشوار‌تر می‌شود.

نشانه‌های واضحی وجود دارد که نشان می‌دهد یک زوج به سمت یک جدایی عاطفی خطرناک پیش می‌روند و هر چه زودتر شناسایی شوند، شانس بیشتری برای حل این شکاف دارند.

در زیر ده مورد از مهم ترین نشانه های جدایی عاطفی آورده شده است.

شما یا شریک زندگی تان ممکن است فقط تعداد کمی از آنها را داشته باشید، یا نشانه‌های نامشخص دیگری که ممکن است برای رابطهٔ شما منحصر به فرد باشد. در هر صورت، بررسی این نشانه‌ها ممکن است به شما کمک کند تشخیص دهید که آیا پیوند عاطفی شما در خطر است یا خیر.

1. کاهش در دسترس بودن

آیا به یاد دارید زمانی که به همسرتان نزدیک شدید و پاسخ گرم و مهربانی دریافت می‌کردید؟ یک پاسخی که با لبخند و دعوت واضح به ارتباط ارائه می‌شد؟ “عزیزم، چه اتفاقی افتاده؟” “چه نیازی داری؟”

درخواست‌های برقراری ارتباط روش‌هایی هستند که افراد از طریق آن به یکدیگر نزدیک می شوند. آنها می‌توانند فقط یک “سلام”، یک درخواست برای چیزی که نیاز است یا یک فوریت بحرانی باشند. هر چیز که باشد، همسری که درخواست می‌کند، امیدوار است که درخواستش با آغوش باز پاسخ داده شود.

گرچه گاهی اوقات ممکن است زمان های وجود داشته باشد که هر همسری کمتر در دسترس باشد که امیدواریم این زمان‌ها کوتاه‌مدت باشند و دلیل واضحی برایشان وجود داشته باشد. اما اگر درخواست‌های برقراری ارتباط به طور پیوسته رد یا نادیده گرفته شوند، ممکن است مشکلی در حال رخ دادن باشد.

2. ناپدید شدن بدون اطلاع

شرکای یک رابطه متعهدانه به ندرت یکدیگر را ترک می کنند بدون اینکه به اشتراک بگذارند که کجا و چرا می روند و چه زمانی انتظار بازگشت دارند. آنها هنگام تغییر برنامه ها برای یکدیگر یادداشت می گذارند، یا هر گونه تفاوت در انتظارات را پیامک می کنند.

هدف این است که همیشه قابلیت برقراری ارتباط را داشته باشید و بخواهید این ارتباط برقرار شود، چه در مواقع اضطراری و چه فقط برای احساس امنیت. همسران متصل با دل‌های یکدیگر زندگی می‌کنند و همیشه در زمانی که نیاز باشد می‌توانند یکدیگر را پیدا کنند.

قطع ارتباط بدون داشتن آدرس ارتباطی هیجانی یا عدم قابلیت پیدا شدن، ممکن است نشانگر وجود مشکلی باشد.

3. پاسخ‌های کوتاه و بی‌حوصله

گرچه هر کسی ممکن است لحظات ناراحتی یا زمان‌هایی داشته باشد که به هر دلیلی نمی‌خواهد کسی مزاحم او شود، اما زوجین به طور عادی بدون دلیل واضح اغلب به شدت و ناراحتی واکنش نشان نمی‌دهند.

بیان انزجار یا بی حوصلگی در اعضای صورت نشانه‌ای از نفرت یا بی‌صبری است، تن‌های صدایی که خشن و رد کننده هستند، حرکات بدنی که به داخل کشیده شده‌اند یا فاصله فیزیکی که به نظر می‌رسد به دلخواه انتخاب شده است، همه نشانه‌هایی هستند که همسر علاقه‌ای به برقراری ارتباط ندارد.

در روابط مرتبط، شریکی که واکنش منفی نشان می دهد، معمولاً زمانی که احساس بهتری دارد عذرخواهی می کند. اما، با افزایش قطع ارتباط عاطفی، احتمال وقوع آن کمتر است. آن شریک عاطفی که از نظر عاطفی فاصله می گیرد بیشتر احتمال دارد که سرزنش شود و بدود تا اینکه به نتیجه اهمیت دهد.

4. مشغله

آیا تا بحال در ارتباط با همسرتان با تفکر عمیق او در امور، دوره‌های طولانی سکوت یا عدم تمرکز مواجه شده اید؟ آیا به نظر می‌رسد که بیشتر از هر زمان دیگری در دنیایی هست که شما نمی‌توانید به آن دسترسی پیدا کنید؟

مشغولیت ذهنی که پایدار است و عمیق‌تر می‌شود ممکن است ناشی از چیزهای مختلف باشد، برخی از آن‌ها حتی ممکن است مربوط به همسر فرد نباشند. مشکل این است که همسری که درگیر و مشغول است، اطلاعات خود را به اشتراک نمی‌گذارد یا همسرش را درگیر نمی‌کند.

وقتی این اتفاق می‌افتد، کاملا طبیعی است که شریک طرد شده بیشتر و بیشتر احساس تنهایی کند و نه تنها به آنچه اتفاق می‌افتد، بلکه به بدترین ترس هایش نیز فکر کند.

5. ارتباط کوتاه و مختصر

اما اگر یک همسر که قبلاً به طور آشکار و شفاف ارتباط برقرار می‌کرد، به طور منظم شروع به پاسخ دادن با جملات کوتاه و مختصر که نشان دهنده تمایل به تنهایی است می‌کند، چه اتفاقی می‌افتد؟ و زمانی که از او درباره این تفاوت رو به رشد سؤال می‌شود، می‌گوید که هیچ مشکلی وجود ندارد و ادامه می‌دهد به دور شدن از دیگری؟

6. دیگران اهمیت بیشتری دارند

همسرانی که رابطه‌ی محکمی دارند و ارتباط آن‌ها در مسیر درستی قرار دارد، در اولویت ارتباط “ما” خود را قرار می‌دهند و اغلب قبل از اینکه چیزهایی را با افراد خارج از رابطه به اشتراک بگذارند، آن را با هم به اشتراک می‌گذارند و یکدیگر را در آن مشمول می‌کنند.

اگر همسرتان دیگر با شما دیگر صحبت نکند و هم‌زمان دیگران را از خود دور نگه دارد، احتمالاً یک عقب‌نشینی عمومی است. اما اگر همسرتان شما را از خود دور نگه داشته و به طور روشن دیگران را مشمول خودش کند، ممکن است مشکلی مخفی در پس پرده وجود داشته باشد.

مثلث‌ها زمانی که فقط دو طرف آن قوی باشد چیزهای ناخوشایندی هستند. آن‌ها به ویژه زمانی که پایه ای که از بین رفته، اتصال بین زوجین باشد برای یک رابطه بد هستند.

7. افسردگی

افرادی که از نظر بالینی افسرده هستند انرژی کمی دارند، خوب نمی خوابند، تحمل ناامیدی پایینی دارند، نسبت به خود احساس خوبی ندارند، نمی توانند به وضوح فکر کنند و هیچ لذتی در زندگی پیدا نمی کنند.

بعضی افراد روزانه با افسردگی در سطح پایین زندگی می‌کنند و همسرانشان می‌دانند که نباید این حالات ذهنی را به طور شخصی بگیرند. افرادی که افسرده‌اند نمی‌توانند به طور زیادی به رابطه کمک کنند و اغلب احساس می‌کنند که لایق داشتن عشق یا پذیرفته شدن نیستند. همسرانشان همدردی و ترحم می‌کنند اما می‌فهمند که انزوای همراه با افسردگی نشانه‌ای از مشکل در رابطه نیست.

اما اگر علائم افسردگی مدت زیادی طول بکشد یا در حال افزایش باشد، زمان کمک گرفتن فرا رسیده است. قطع ارتباط عاطفی ناشی از افسردگی هنوز هم می تواند به رابطه آسیب برساند و اغلب قابل درمان است.

8. خیانت

متأسفانه، اما به طور معمول، شریکی که در حال فکر کردن یا آغاز رابطه ای خارج از شراکت متعهد است، اغلب از راه هایی که قبلاً نبوده است، کنار می رود و به نظر غیرقابل دسترس می رسد. جدایی عاطفی از یک شریک به وضوح ناشی از یک وابستگی عاطفی قوی تر به شخص دیگر است.

وقتی عشق، تماس جنسی، مهربانی، نگرانی و دسترسی همگی به طریقی جدید و نگران‌کننده کاهش پیدا می‌کنند، اغلب ناشی از انرژی و تمرکزی است که به سمت رابطه‌ی اصلی ارائه نمی‌شود.

اگر شریک طرد شده در مورد رفتار جدید بپرسد، اگر دیگری با انکار، اجتناب یا حمله پاسخ دهد، او دلایل معقولی برای شک و تردید دارد که یک مشکل وجود دارد.

9. کاهش محبت

هر یک از زوجین در یک رابطه محبت خود را به روش منحصر به فرد خود ابراز می کنند. برخی افراد از نظر ظاهری حساس هستند و جملات شیرینی را به یکدیگر بیان می کنند. دیگران ممکن است با انجام کارهایی که باعث شادی یا احساس اهمیت می شود، محبت خود را ابراز کنند.

برخی از زوج‌ها ممکن است گفت‌وگوهای طولانی در نیمه‌شب داشته باشند، یا با هم زمان‌های شخصی و حساسیت‌خاصی را تجربه کنند. هر روشی که افراد استفاده می‌کنند تا نشان دهند که عزیزانشان برایشان اهمیت دارند، در هر صورت جدایی عاطفی به طور قوی بر این اقدامات تأثیر می‌گذارد.

10. تحول کند و مصنوعی

روابط سرمایه‌گذاری‌هایی از زمان و انرژی هستند که با منابع زمان، انرژی، عشق و دسترسی همکاری ترکیب می‌شوند. همانطور که هر کسب و کار یا حرفه‌ای، نیازمند ارزیابی مداوم و رشد هستند، روابط نیز نیازمند ارزیابی مداوم، توسعه جدید و پایبندی به آینده هستند.

اگر بخواهیم برجسته‌ترین دلیلی را انتخاب کنیم که روابط از بین می‌روند، این است که آن‌ها با شرکای شروع می‌شوند که بهترین توانایی خود را در آن سرمایه‌گذاری می‌کنند و سپس علاقه و تعهدشان را به مرور زمان کاهش می‌دهند. همچون اینکه در ابتدا با هم در مسابقه‌ی بزرگی شرکت کرده و سپس یکدیگر را به ایستگاه‌های سرگرمی تبدیل می‌کنند، فقط به خانه برمی‌گردند تا استراحت کنند و مسابقه خود را خارج از رابطه ادامه دهند.

همانطور که شرکای رابطه با ارزش ترین منابع خود را از رابطه می کشند، کمتر روی رویاهای یکدیگر سرمایه گذاری می کنند و بیشتر بر روی خود تمرکز می کنند. به جای اینکه یک تیم ترکیبی برای حفظ بهترین بهره وری ممکن از رابطه کار کنند، آنها موازی می شوند و از رابطه به عنوان پایه ای برای تعهد به چیزهای مهم تر استفاده می کنند.

“تغییر ناگهانی” و “تحول عاطفی” به طور پیچیده با یکدیگر پیوند دارند. هر دو همزمان رخ می‌دهند، در یک فرآیند پیوسته که اغلب نشانه‌ای از نابودی نهایی یک رابطه است.

جدایی عاطفی موقت، به ویژه زمانی که دلایل آن خارج از توانایی زوج برای کنترل آنها باشد، لزوماً نگران کننده نیست. اگر همسران در تماس با یکدیگر بمانند و اجازه ندهند که ترس‌ها آنها را نسبت به هم دلسرد کند، اغلب ارتباط‌شان دوباره برقرار می‌شود.

صمیمیت عاطفی چیست؟

ساخت عشق پایدار: اهمیت هوش عاطفی

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید