چگونه موسیقی از نظر احساسی بر ما تأثیر می گذارد

چگونه موسیقی از نظر احساسی بر ما تأثیر می گذارد
در این پست می‌خوانید:

موسیقی به دلیل توانایی فراگیر خود در برانگیختن احساسات عمیق (رنج و هیجان) در شنوندگان، قابل توجه است. ما اغلب قطعات موسیقی را به عنوان غمگین، شاد، آرامش بخش یا سخت توصیف می‌کنیم. اکثر شنوندگان موسیقی از بیان احساسات به عنوان مهم‌ترین عامل در ارزش‌گذاری موسیقی و تصمیم برای خرید یک آهنگ استفاده می‌کنند. در ادامه، عوامل کلیدی که تجربه‌های احساسی ما را نسبت به موسیقی توضیح می‌دهد شرح داده شده است.

۱. پاسخ ساقه مغز

پاسخ ساقه مغز یک پاسخ تکاملی به هر نوع صدایی است که برانگیختگی را ایجاد می‌کند. پاسخ ساقه مغز به صدا توضیح می دهد که چرا موسیقی به طور کلی لذت بخش است. به عنوان مثال، موسیقی (به ویژه آواز خواندن) به طور ذاتی برای نوزادان بیش از صحبت کردن لذت بخش است. موسیقی لذت بخش (لالایی) نوزادان برانگیخته را آرام می کند.

2. حباب ریتمیک

حباب ریتمیک به روشی اشاره دارد که شنونده همزمان با ضربان حرکت می کند (به عنوان مثال، رقص، راهپیمایی، یا ضربه زدن به پا). همگام بودن با موسیقی منبع لذت است. تصادفی نیست که موسیقی رقص مانند مردم را خوشحال می کند زیرا به راحتی می تواند افراد را با الگوی ریتمیک خود همراه کند. افرادی که همزمان می رقصند، درک بالاتری از نزدیکی به هم رقصندگان خود و آستانه درد بالاتری را به دلیل ترشح اندورفین تجربه می کنند. حباب ریتمیک همچنین اثرات انرژی بخش موسیقی را توضیح می دهد. به عنوان مثال، یک دونده هنگام دویدن به موسیقی تند گوش می دهد تا انگیزه و سرعت خود را افزایش دهد.

۳. همه‌گیری احساسی

موسیقی نه تنها در سطح فردی، بلکه در سطح بین فردی نیز احساسات را برمی انگیزد. هنگامی که مردم در کنسرت شرکت می کنند، احساسات آنها تا حدی تحت تأثیر احساسات سایر افراد حاضر است. وقتی طرفداران ورزش با هم آواز می خوانند، مغز آنها اکسی توسین ترشح می کند که باعث می شود با افراد گروه خود پیوند عاطفی داشته باشند.

۴. واکنش‌های شرطی به صداهای خاص

یکی از راه هایی که موسیقی می تواند احساسات را بیان کند، صرفاً از طریق یک تداعی آموخته شده است. به عنوان مثال، استفاده از ترومپت در موسیقی کلاسیک غربی، مناسبت های تشریفاتی را تداعی می کند. ما انواع خاصی از موسیقی را غمگین می شنویم زیرا یاد گرفته ایم آنها را با رویدادهای غم انگیزی مانند مراسم خاکسپاری مرتبط کنیم. احساس موسیقی نیست، بلکه چیزی است که ما را به یاد آن می اندازد.

۵. تصویرسازی بصری

تصویرسازی بصری مربوط به اشکال در موسیقی و الگوهای بصری در ذهن شنونده است که توسط موسیقی تحریک می شود. به عنوان مثال، تصور طبیعت، مانند کوه ها یا مزارع، واکنش های احساسی ما را به موسیقی هایی مانند چهار فصل اثر ویوالدی افزایش می دهد. گذر از Pathétique بتهوون ممکن است چنین تجربیاتی از دویدن به طبقه پایین یا سوار شدن بر ترن هوایی را تداعی کند. در عصر دیجیتال با فناوری پیشرفته، برای برخی از شنوندگان، ملودی آسان کانتری یادآور روزهای خوش گذشته است. متن یک آهنگ خاص صحنه‌ای را توصیف می‌کند که شما را به یاد زمان‌های شادی می‌اندازد.

۶. انتظارات موسیقیایی

چیزی که موسیقی را از نظر احساسی بسیار قدرتمند می کند، ایجاد انتظارات است. پژوهش‌ها نشان می‌دهد که انتظار یک عنصر کلیدی در فعال‌سازی سامانه پاداش و برانگیختن لذت موسیقی است. تغییر غیرمنتظره در شدت و سرعت ویژگی های موسیقی یکی از ابزارهای اولیه ای است که موسیقی از طریق آن واکنش های عاطفی قوی را در شنوندگان برمی انگیزد. به عنوان مثال، زمانی که موسیقی به آرامی شروع می شود و سپس به شدت بلند می شود، یا زمانی که یک ساز یا صدای جدید به طور ناگهانی معرفی می شود.

۷. حافظه پیوسته

وقتی که یک قطعه خاص از موسیقی با لحظات خاصی در زندگی شنوندگان همراه می‌شود، تمایل به برانگیختن احساساتی مانند حس نوستالژی دارد. گوش دادن به موسیقی که در یک رویداد مهم زندگی (به عنوان مثال، جشن خانوادگی) در سال‌های گذشته زیاد پخش شده است، می‌تواند یک تجربه عمیقاً نوستالژیک را به وجود آورد. احساس در موسیقی نیست، بلکه در آنچه ما را یادآوری می‌کند است. به عنوان مثال، آهنگ “دیروز” از پل مک‌کارتنی به عنوان یک جواهر نوستالژی مدرن شناخته می‌شود.

8. اندوه لذت بخش

موسیقی غم‌انگیز احساس ویژه‌ای را برانگیخته می‌کند که مردم از گوش دادن به آن لذت می‌برند. گوش دادن به موسیقی غم‌انگیز می‌تواند احساس منفی را پاک کند، بدون اینکه واقعاً تجربه از دست دادن را داشته باشیم. گوش دادن به یک آهنگ غمگین در حالی که حال و هوای غمگینی دارید مانند این است که کسی (یک دوست) با تجربه شما همدردی کند. این می‌تواند با ایجاد احساس ارتباط و اینکه تنها نیستیم، آرامش بخش باشد.

9. احساس زیبایی شناختی

موسیقی یکی از قدرتمندترین ابزار برای برانگیختن احساسات زیبایی شناختی است. عواطف زیباشناختی شامل احساس متاثر شدن، هیبت، شگفتی، تعالی، نوستالژی و مهربانی است. در پاسخ به این احساسات، ما ممکن است انگیزه برای بهبود خود و جامعه پیدا کنیم.

به طور خلاصه، موسیقی قادر به القای احساسات است. موسیقی می‌تواند برای ایجاد جوی احساسی مانند آرامش، آرام‌بخشی، شادی یاصمیمیت مورد استفاده قرار گیرد. این عوامل همچنین یک مزیت عاطفی مهم از موسیقی برای تنظیم خلق و خوی را توضیح می‌دهند.

چرا موسیقی خاطرات را زنده می کند؟ آنچه علم می گوید

پنج راهی که موسیقی می تواند از شما انسان بهتری بسازد

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید