چگونه موسیقی بر رابطه زوجین تأثیر می گذارد

چگونه موسیقی بر رابطه زوجین تأثیر می گذارد

همه ما می‌دانیم که موسیقی تأثیری زیادی بر روی انسان دارد. از لحظه تولد، ما موسیقی را گوش می‌دهیم و به ژانرهای خاصی عادت می‌کنیم.

از انتخاب موسیقی، می‌توان نیروی متصل به سبک ارتباطات، انتخاب لباس و رفتار در جامعه را استخراج کرد. تأثیر موسیقی بر انسان همچنان در حال مطالعه است و این دیگر راز نیست که موسیقی کلاسیک حتی قادر به درمان بدن است، به طوری که یک رشته در پزشکی به نام اورنیتوتراپی (ornithotherapy) کشف شده است.

موسیقی و روابط

سعی کنید وقایعی را که برای قلب شما به یاد ماندنی است و با موسیقی مرتبط است را به خاطر بیاورید، مانند اولین رقص یا رابطه عاشقانه ای که داشتید. این رویدادها با موسیقی هماهنگ بوده و احتمالاً خاطرات خوبی را در شما ایجاد کرده‌اند.

بسیاری از لحظات زیبا و به یادماندنی در زندگی زوج‌ها با موسیقی خاصی همراه هستند و این موسیقی‌ها تأثیر مثبتی بر حافظه ما دارند.

این جمله تاکید دارد که در لحظات شک و تردید، معمولاً پس از یک دعوا، یک ملودی آشنا می‌تواند به ما کمک کند که به یک وضعیتی منتقل شویم که با یک شخص خاص احساس خوبی داشته‌ایم و احساسات نارضایتی و عصبانیت کمتر می‌شود. این موسیقی ممکن است به ما یادآوری کند که لحظات خوبی با آن شخص داشته‌ایم و به مرور زمان تنش‌ها کاهش می‌یابند.

وقتی لحظات شک و تردیدی وجود دارد، به طور معمول بعد از یک مشاجره، یک ملودی آشنا به ایجاد یک وضعیتی کمک می‌کند که در آن با یک شخص خاص حال خوبی داشته‌اید و احساسات منفی کاهش می‌یابند.

موسیقی و زندگی مشترک

موسیقی تأثیر مثبتی بر روابط عاطفی زوج‌ها دارد. به عبارت دیگر، زوج‌هایی که به طور منظم در خانه موسیقی گوش می‌دهند، ممکن است روابط عاطفی عمیق‌تری داشته باشند و از لحاظ عاطفی بهتر عمل کنند.

بسیاری از شرکت‌کنندگان موافقت کردند که انجام کارهای خانگی با گوش دادن به موسیقی کمتر آزاردهنده است.

یک مطالعه دیگر نشان می‌دهد که اگر موسیقی به طور مداوم در خانه پخش شود زوجین احتمالاً بیشتر با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند، حالت و روابط بهتری با هم خواهند داشت.

دنیل لویتین (Daniel Levitin)، عصب شناس آمریکایی، در تحقیقات خود با اپل موزیک به این موضوع پی برد. از سی خانواده خواسته شد که به مدت یک هفته در خانه موسیقی گوش ندهند و در هفته بعد آن را به طور مداوم و بلندتر پخش کنند.

گوش دادن به موسیقی به همراه یکدیگر تأثیر مثبتی بر روی بسیاری از شاخص‌ها داشت. افراد در آن هفته که به طور مشترک موسیقی گوش می‌دادند، سه ساعت بیشتر وقت را با خانواده‌شان گذراندند.

در نتیجه مطالعه مشخص شد که:

  •  وضعیت روحی آنها 16 درصد بهتر بود.
  • آنها 15 درصد بیشتر خندیدند.
  • بیان عشق و محبت 14 درصد افزایش یافت.
  • کودکان 19 درصد بیشتر به والدین خود کمک کردند.
  • طعم غذا 58 درصد بهتر بود.

گوش دادن به موسیقی به صورت مشترک تأثیر بر تولید هورمون‌های اکسیتوسین و سروتونین دارد.

  • هورمون اکسیتوسین به عنوان هورمون ارتباطات اجتماعی و ایجاد احساس ارتباط و انسجام به شناخته می‌شود.
  • هورمون سروتونین نیز به عنوان هورمون خوشحالی شناخته می‌شود و بر احساسات خوب و رضایت تأثیر مثبت دارد.

سلیقه‌های موسیقی

یکی از مشاهدات جالب دیگر این است که برخی افراد ممکن است ترجیحات موسیقی خود را با ترجیحات جنس مخالف ترتیب دهند. به عبارت دیگر، دختران ممکن است به پسرانی که موسیقی راک را ترجیح می‌دهند، علاقه بیشتری داشته باشند، در حالی که پسران ممکن است به دخترانی که موسیقی کلاسیک را ترجیح می‌دهند، علاقه بیشتری نشان دهند.

این ادعا ممکن است بر اساس تصورات جنسیتی شکل گرفته باشد. اما باید به یاد داشت که ترجیحات موسیقی افراد بسیار متنوع و شخصی هستند و نمی‌توان همه را بر اساس جنسیت دسته‌بندی کرد.

بسیاری از متخصصان به این نتیجه رسیده‌اند که زمانی که سلیقه‌های موسیقی زوجین همخوانی دارد، رابطه آنها قوی‌تر و پایدارتر می‌شود. این همخوانی در سلیقه‌های موسیقی ممکن است به عنوان یک علامت از انسجام و اشتراک در زندگی روزمره و علاقه‌مندی‌ها در یک زوج تلقی شود.

به یاد داشته باشید، حضور آهنگ ها و ملودی های بیشتر در خانه به معنای عشق بیشتر، صمیمیت، نزاع کمتر و روابط قوی تر است.

این یک رابطه مستقیم است که برای مدت طولانی کار خواهد کرد. علاوه بر این، موسیقی بخشی از زندگی ما است و بسیار خوب است که آهنگ مورد علاقه خود را با شریک زندگی خود به اشتراک بگذارید و عشق را در قلب خود بیدار کنید.

چگونه موسیقی، هنر و رقص منجر به طول عمر می شود

8 نکته شگفت انگیز برای یک آخر هفته عاشقانه با شریک زندگی خود

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید