کاربردها و فواید موسیقی درمانی

کاربردها و فواید موسیقی درمانی
در این پست می‌خوانید:

موسیقی درمانی چیست؟

صوت درمانی از جنبه های مختلف موسیقی برای بهبود سلامت جسمی و عاطفی و رفاه استفاده می کند. فرد تحت درمان با یک پزشک آموزش دیده در این تجربه شرکت می کند.

موسیقی درمانی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

اعتقاد بر این است که شفا با صدا به یونان باستان بازمی‌گردد، زمانی که از موسیقی برای درمان اختلالات روانی استفاده می‌شد. در طول تاریخ، از موسیقی برای تقویت روحیه در نیروهای نظامی، کمک به مردم برای کار سریعتر و موثرتر و حتی دفع ارواح شیطانی با شعار استفاده شده است.

اخیراً، تحقیقات موسیقی را با تعدادی از فواید سلامتی، از تقویت عملکرد سیستم ایمنی و کاهش سطح استرس گرفته تا بهبود سلامت نوزادان نارس، مرتبط کرده است.

انواع صدا یا موسیقی درمانی

انواع مختلفی از صدا درمانی وجود دارد که هر کدام دارای مزایای متفاوتی هستند، اگرچه همه آنها از طریق تحقیقات پشتیبانی نشده اند.

مدیتیشن هدایت شده (Guided meditation)

مدیتیشن هدایت‌شده شکلی از شفابخشی صدا است که در آن برای آموزش صوتی مدیتیشن می‌کنید، چه در یک جلسه یا کلاس، یا با استفاده از یک ویدیو یا برنامه. مدیتیشن می تواند شامل خواندن یا تکرار مانتراها یا دعاها باشد.

تحقیقاتی دریافته است که مدیتیشن فواید زیادی برای سلامتی دارد، از جمله:

موسیقی درمانی نورولوژیک (Neurologic music therapy)

موسیقی درمانی می تواند استرس را کاهش دهد و آرامش را تقویت کند. نشان داده شده است که این درمان نسبت به داروهای تجویزی در کاهش سطح اضطراب قبل از جراحی موثرتر است. مطالعه ای که در سال 2017 منتشر شد نشان داد که یک جلسه موسیقی درمانی 30 دقیقه ای همراه با مراقبت های سنتی پس از جراحی ستون فقرات باعث کاهش درد می شود.

موسیقی درمانی توسط یک ارائه دهنده معتبر انجام می شود که نیازهای فرد را ارزیابی می کند. درمان شامل ایجاد، گوش دادن، آواز خواندن یا حرکت به موسیقی است. این برای توانبخشی فیزیکی، مدیریت درد و آسیب های مغزی استفاده می شود.

روش بانی (Bonny Method)

این روش بر گرفته از نام دکتر هلن ال. بانی (Helen L. Bonny)، درای دکترای موسیقی و تصاویر کلاسیک Bonny Method of Guided Imagery and Music (GIM) برای کمک به کشف رشد شخصی، آگاهی و تحول است.

یک مطالعه در سال 2017 طی شواهد امیدوارکننده‌ای نشان داد که یک سری جلسات GIM می‌تواند سلامت روانی و فیزیولوژیکی را در بزرگسالان با نیازهای پزشکی و روانی بهبود بخشد.

نورداف-رابینز (Nordoff-Robbins)

این روش شفابخش صدا توسط نوازندگان ماهری ارائه می‌شود که برنامه کارشناسی ارشد ۲ ساله Nordoff-Robbins را تکمیل می‌کنند. آن‌ها از موسیقی آشنا برای کسانی که تحت درمان هستند استفاده می‌کنند، با هم موسیقی جدیدی می‌سازند یا برای اجرا تلاش می‌کنند.

رویکرد Nordoff-Robbins برای درمان کودکان دارای تاخیر رشد (و همچنین والدین آنها)، مشکلات سلامت روان، مشکلات یادگیری، اختلال طیف اوتیسم، زوال عقل و سایر شرایط استفاده می شود.

تراپی چنگال تنظیم (Tuning fork therapy)

چنگال تراپی از چنگال های تنظیم فلزی کالیبره شده برای اعمال ارتعاشات خاص در قسمت های مختلف بدن استفاده می کند. این روش می تواند در کاهش تنش و آزاد سازی انرژی کمک کند و تعادل عاطفی را تقویت بخشد. ظاهراً مشابه طب سوزنی عمل می کند و از فرکانس های صوتی برای تحریک نقطه ای به جای سوزن استفاده می کند.

تحقیقاتی وجود دارد که نشان می‌دهد درمان با چنگال تنظیم ممکن است به تسکین درد عضلات و استخوان کمک کند.

حباب امواج مغزی (Brainwave entrainment)

این روش همچنین به عنوان ضربان دو گوش شناخته می شود که با استفاده از صدای ضربان دار مغز را به حالت خاصی تحریک می کند تا امواج مغز را تشویق کند که با فرکانس ضربان هماهنگ شوند.

این روش به افزایش تمرکز، سرخوشی، آرامش و خواب کمک کند. اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، اما شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد امواج مغزی شنیداری اضطراب، درد و علائم سندرم پیش از قاعدگی را کاهش می‌دهد و همچنین مشکلات رفتاری را در کودکان بهبود می‌بخشد.

موسیقی درمانی چه چیزی را درمان می کند

موسیقی درمانی برای درمان مواردی از جمله موارد زیر استفاده می شود:

برخی از مزایای فرضی موسیقی درمانی عبارتند از:

چگونه کار می کند

موسیقی درمانی از جنبه های مختلف صدا برای بهبود سلامت عاطفی و جسمی شما استفاده می کند. نحوه کار بستگی به روش مورد استفاده دارد. اکثر جلسات موسیقی درمانی به صورت انفرادی و با یک متخصص آموزش دیده انجام می شود.

یک جلسه ممکن است شامل نشستن یا دراز کشیدن در حین گوش دادن به موسیقی یا صداهای بلندگو یا سازها یا اعمال ارتعاشات با استفاده از یک ابزار خاص مانند چنگال تنظیم باشد. بسته به روش، ممکن است با آواز خواندن، حرکت یا حتی استفاده از یک آلت موسیقی تشویق به شرکت در آن شوید، یا ممکن است لازم باشد ساکت بمانید تا صداها تاثیرگذار باشند.

ابزار شفا

در کنار صدا، موارد زیر برخی از ابزارهای مختلف مورد استفاده در موسیقی درمانی است:

  • کاسه های آوازخوانی (نوعی کاسه است که در هنگام نواختن و ضربه زدن، صدای زنگی از آن مرتعش شده که بسیار عمیق و اسرار آمیز است)
  • چنگال های تنظیم (tuning forks)
  • پن فلوت (Pan Flute)
  • ساز چنگ (harp)
  • طبل (drums)

برخی از روش ها از سازهای مختلفی در یک جلسه استفاده می کنند که می تواند شامل گیتار، پیانو یا سازهای دیگر باشد.

اگرچه شواهد ممکن است در مورد برخی از روش‌ها محدود باشد، اما موسیقی درمانی برای کاهش استرس و آرامش مؤثر است و نشان داده شده است که فواید سلامتی زیادی دارد.

گوش دادن به موسیقی خطر کمی دارد پس صداهایی را پیدا کنید که برای شما مفید است.

موسیقی چگونه بر نحوه تفکر، احساس و رفتار ما تأثیر می گذارد؟

فواید گوش دادن به موسیقی

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید