چگونه موسیقی بر سلامت روان تأثیر می گذارد

چگونه موسیقی بر سلامت روان تأثیر می گذارد

اگر تا به حال با رقصیدن در اتاق خود با آهنگ های مورد علاقه تان استرس را از بین برده اید یا با گریستن با کمک یک آهنگ عاشقانه تاثیرگذار لذت برده اید، می دانید که موسیقی چقدر می تواند قدرتمند باشد. تاثیر موسیقی به حدی است که می تواند حال روحی شما را به طور کامل عوض کند و زمانی که مضطرب هستید آرامتان کند.

موسیقی ابزاری قدرتمند برای تنظیم خلق و خو و استرس است و بهترین بخش این است که همیشه برای هر کسی که به آن نیاز دارد در دسترس است.

فواید موسیقی

فرقی نمی‌کند که در حال پیشرفت باشید یا نیاز به تقویت داشته باشید، حتی فقط یک آهنگ می‌تواند شما را به مکان یکنواخت‌تر و سالم‌تر بازگرداند. وقتی صحبت از سلامت روان شما می شود، موسیقی می تواند:‌

به شما کمک کند بهتر استراحت کنید. مطالعه ای که شامل دانش آموزان بود نشان داد که گوش دادن به موسیقی کلاسیک آرامش بخش قبل از خواب کیفیت خواب را بهبود می بخشد. این فعالیت همچنین با کاهش علائم افسردگی همراه بود. ‌

روحیه شما را بالا ببرید. تحقیقات نشان می دهد که گوش دادن به موسیقی شاد می تواند احساس شادی بیشتری در شما ایجاد کند، به خصوص اگر سعی کنید در حین گوش دادن، خلق و خوی خود را بالا ببرید. همچنین شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه موسیقی درمانی رسمی می تواند در کنار سایر درمان ها به افسردگی کمک کند.

استرس را کاهش دهید. اگر احساس اضطراب یا استرس می کنید، موسیقی آرام بخش می تواند به آرامش ذهن شما کمک کند. چندین مطالعه نشان داده است که وقتی افرادی که تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند موسیقی آرام‌بخش می‌شنوند، فشار خون کمتری دارند و نسبت به افرادی که موسیقی آرام‌بخش گوش نمی‌دهند، به داروهای مسکن کمتری نیاز دارند.

با این حال، برای آرام کردن خود با موسیقی، لازم نیست برای جراحی آماده شوید. گوش دادن به موسیقی می تواند فشار خون، سطح هورمون استرس (کورتیزول) و ضربان قلب را نیز کاهش دهد.

نکاتی برای استفاده از موسیقی برای بهبود سلامتی

نکاتی برای استفاده از موسیقی برای بهبود سلامتی

موسیقی درمانگران می توانند به شما کمک کنند تا راه هایی برای استفاده از موسیقی برای سلامت روان خود پیدا کنید. این نوع درمانگر می آموزد که چگونه از ساختن موسیقی و گوش دادن برای کمک به افراد در درک و پردازش احساسات خود استفاده کند. مانند مشاوره سنتی سلامت روان، موسیقی درمانی با نیازهای مشتری سفارشی می شود.

اما لزوماً نیازی به درمانگر ندارید. همچنین می توانید از موسیقی به تنهایی برای بهبود سلامت ذهنی خود استفاده کنید:

به موسیقی آرامش بخش گوش دهید. بهترین موسیقی برای کاهش استرس، موسیقی است که برای شما مفید است. اگر مطمئن نیستید از کجا شروع کنید، به دنبال موسیقی با سرعت 60 ضربه در دقیقه باشید. محققان می گویند این سرعت برای تشویق امواج مغزی آلفا که به ذهن آرام و هوشیار سیگنال می دهند بهترین است.

اکثر سرویس‌های استریم دارای آهنگ‌های مدیتیشن با این سرعت هستند. بسیاری از مردم همچنین متوجه می شوند که موسیقی زهی یا فلوت سلتیک، بومیان آمریکا و هند تأثیر آرام بخشی دارد.

خود را با ضربان بیان کنید. برای ساخت موسیقی لازم نیست یک نوازنده آموزش دیده باشید. هرکسی می‌تواند یک ساز ریتم مانند طبل یا چوب باران را در دست بگیرد و ضرباتی بسازد که سوگوار، عصبانی، شادی‌آور یا هیجان‌انگیز است.

این تکنیک موسیقی درمانی را امتحان کنید: خودتان یا با چند دوست، چند ساز تهیه کنید و صداهای طوفان را ایجاد کنید. بگذارید طوفان شدیدتر و کمتر شود، برای مدتی بیداد کند و سپس به حالت آرام‌تر برگردد.

ریتم هایی ایجاد کنید که احساساتی را که احساس کرده اید بیان کند. اگر مایل هستید می توانید پس از گذشتن طوفان بداهه درباره آن احساسات صحبت کنید.

یک آهنگ بنویس. مفهوم ترانه سرایی می تواند مردم را بترساند اگر احساس کنند آهنگ خوب نخواهد بود. به یاد داشته باشید که وقتی از موسیقی به صورت درمانی استفاده می کنید، مهم نیست که دیگران در مورد آن چه فکر می کنند. آنها حتی مجبور نیستند آن را بشنوند.

اگر احساس می کنید گیر کرده اید، با آهنگی که از قبل می شناسید شروع کنید. اجازه دهید ملودی شما را به نوشتن اشعاری تشویق کند که احساس شما را بیان کند. آن را در تلفن خود بخوانید و آن را پخش کنید. شنیدن بازتاب احساسات خود به شما بخش مهمی از شفا از طریق موسیقی است.

یک لیست پخش با حال و هوای خود ایجاد کنید. اگر احساس اضطرب یا ناراحتی دارید، آهنگی پیدا کنید که احساس شما را بیان کند. آن احساسات را حس کنید و اجازه دهید اشعار با شما طنین انداز شوند. سپس، به تدریج انتخاب های گوش دادن خود را تغییر دهید تا موسیقی شما را به مکانی شادتر یا آرام تر ببرد. این یک تکنیک محبوب است که توسط موسیقی درمانگران استفاده می شود.

محدودیت های موسیقی به عنوان تقویت کننده خلق و خو

تطبیق موسیقی با حال و هوای فعلی شما می تواند اعتباربخش باشد، اما همچنین اگر اجازه دهید می تواند شما را در یک حالت عاطفی منفی گیر بیاندازد.

وقتی ناراحت هستید یا عصبانیت خود را با گوش دادن به هوی متال نشان می دهید، همچنان می توانید به یک آهنگ غمگین گوش دهید. فقط حواستان باشد که این حس و حال شما را به کجا می برد و اگر احساس می‌کنید گیر کرده‌اید، چیز متفاوتی را امتحان کنید.

همچنین در نظر گرفتن این نکته مهم است که اگرچه موسیقی می‌تواند ابزاری قدرتمند برای تنظیم و تغییر احساسات شما باشد، اما جایگزینی برای درمان سلامت روان نیست. اگر تجربیات عاطفی ناراحت کننده ای دارید که با توانایی عملکرد شما تداخل می کند، با یک متخصص بهداشت روان دارای مجوز صحبت کنید.

کاربردها و فواید موسیقی درمانی

آواز خواندن و موسیقی به حافظه، سلامت عاطفی و زوال عقل کمک می کند

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید