چگونه موسیقی درمانی می تواند به کودکان مضطرب کمک کند

چگونه موسیقی درمانی می تواند به کودکان مضطرب کمک کند
در این پست می‌خوانید:

یکی از روش‌های مؤثر برای حمایت از اضطراب در کودکان، موسیقی درمانی است، که در آن موسیقی به ابزار اصلی درمانگر برای ارتباط و کار با بیمار تبدیل می‌شود. نشان داده شده است که این نوع درمان در کودکان و جوانان مبتلا به اختلالات مبتنی بر اضطراب موثر است.

به هر حال، بسیاری از جوانان عاشق گوش دادن به موسیقی هستند، و انتخاب های موسیقی آنها می تواند با احساس خود و هویت آنها ارتباط تنگاتنگی داشته باشد. تحقیقات نشان می‌دهد که در مواقع استرس و نگرانی، جوانان حسی ذاتی نسبت به انواع موسیقی‌هایی دارند که باید به آن گوش دهند.

این نوع درمان قابل تطبیق است. تحقیقات نشان می‌دهد که تعهد شدید جوانان به ترانه‌ها و ژانرهای موسیقی می‌تواند بسته به وضعیت تغییر کند.

برای مثال، آهنگی مانند «رقصیدن با دست‌های بسته» تیلور سویفت، ابتدا به‌عنوان یک آهنگ عاشقانه، سپس به‌ عنوان آهنگ جدایی و سپس دوباره به‌عنوان آهنگ پیروزی و بقا شنیده می‌شود. این مجموعه پیچیده و قابل انطباق از تعاملات عاطفی با موسیقی را نشان می‌دهد و بیان می کند که چگونه می‌تواند در شرایطی که همواره در حال تغییر هستند با آن ارتباط برقرار کرد.

یک جلسه موسیقی درمانی

موسیقی درمانی

در یک جلسه موسیقی درمانی، درمانگر ممکن است از انواع ابزارهای قابل دسترس مانند طبل، سازهای کوبه ای کوچک و کیبورد و همچنین برنامه هایی برای کنار هم قرار دادن ضرب و لوپ برای ساختن موسیقی با کودک استفاده کند. ترانه سرایی نیز گزینه خوبی است، شاید یک آهنگ موجود را بگیرید و متن آن را متناسب با وضعیت فعلی تغییر دهید، یا آهنگی اصلی بسازید.

مزایای اثبات شده دیگری نیز وجود دارد. یک کارآزمایی بالینی به نام “موسیقی در ذهن ” در ایرلند شمالی از موسیقی درمانی برای درمان انفرادی کودکان و جوانان با مشکلات رفتاری و نیازهای سلامت روان استفاده کرد. نشانه هایی از بهبود در ارتباطات، عزت نفس و عملکرد اجتماعی دیده شد.

مطالعات دیگر نتایج مثبتی را در استفاده ترکیبی از درمان شناختی رفتاری (CBT) و موسیقی درمانی مشاهده کرده اند.

علاوه بر ارزش حمایتی آن، موسیقی درمانی می تواند به جوانان کمک کند تا مهارت های تنظیم هیجانی خود را توسعه دهند. مکانیزمی که به ما امکان می دهد در زندگی روزمره خود عمل کنیم، موقعیت های دشوار را با تنظیم پاسخ های عاطفی خود به رویدادها و احساسات مدیریت کنیم.

توسعه مهارت‌های تنظیم عاطفی کلیدی برای کاهش خطرات چالش‌های روان‌شناختی در آینده است و می‌تواند در اوایل دوران کودکی با بازی موسیقی تعاملی آغاز شود.

موسیقی درمانگر و کودک بازی هایی را انجام می دهند که هر دو به نوبت مسئول موسیقی هستند. داشتن فرصتی برای نمایش “توقف” و “ادامه”، و همچنین انتخاب اینکه موسیقی بلند یا کم باشد، به کودک فرصتی می‌دهد تا احساس کند که مسئول انجام کاری بودن به چه شکل است.

آنها همچنین قادر خواهد بود بررسی کند که تفاوت‌های موسیقی چگونه احساسشان را تغییر می‌دهد. یک مطالعه آمریکایی با استفاده از این روش، بهبود قابل توجهی را در نمرات تنظیم عاطفی نشان داد، که بیان می کند استفاده از موسیقی در فعالیت هایی مانند بازی می تواند تأثیرات بسیار مثبتی بر کودکان خردسال داشته باشد.

واضح است که امکان طیف گسترده‌ای از تمرینات و کاربردهای موسیقی برای پشتیبانی از کودکان و نوجوانانی که با اختلالات اضطرابی زندگی می‌کنند، وجود دارد.

فواید یادگیری موسیقی در سنین پایین

اهمیت موسیقی در آموزش

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید