عذرخواهی

عذرخواهی
در این پست می‌خوانید:

تقریباً هر کسی تا به حال چیزی گفته یا کاری انجام داده است که به احساسات دیگران آسیب رسانده است. گاهی اوقات ممکن است به کسی بدون منظور آسیب برسانید یا کار ناخوشایندی انجام  دهید و بعداً پشیمان شوید.

وقتی متوجه شدید که اعتماد کسی را نسبت به خود شکسته اید یا با گفتار یا اعمال خود به او آسیب رسانده اید، ایده خوبی است که عذرخواهی کنید.

چه زمانی عذرخواهی کنیم

در اینجا نمونه هایی از زمان عذرخواهی آورده شده است:

  • اگر کسی را آزار می‌دهید، اذیت می‌کنید، توهین می‌کنید، فریاد می‌زنید یا به کسی بی‌احترامی می‌کنید.
  • اگر چیزی از آنها را از دست بدهید یا بشکنید، حتی اگر قصد نداشتید.
  • اگر بی انصاف یا خشن بودید.
  • اگر کاری را انجام دادید که می‌دانستید اشتباه است، مانند دروغ گفتن، ارسال نظرات آزاردهنده، شایعه پراکنی یا شکستن یک قانون عمدی.
  • اگر کاری را که قرار بود انجام نمی دادید، مانند وفای به عهد یا منع رفت و آمد، انجام دادید.

آیا باید عذرخواهی کنم؟

اعتراف کردن زمانی که کاری را انجام داده اید که به آن افتخار نمی کنید دشوار است حتی اگر قصد انجام آن را نداشته باشید. به نظر می رسد راحت تر است که رفتار کنید که انگار این اتفاق نیفتاده، یا بگویید تقصیر شما نبوده است، یا امیدوار باشید که طرف مقابل متوجه این موضوع نشده یا آن را فراموش کرده است اما بهتر است عذرخواهی کنید.

چگونه عذرخواهی می تواند کمک کند

عذرخواهی می تواند به شما در ایجاد و حفظ دوستی های خوب کمک کند. وقتی می گویید متاسفم، می توانید اعتماد را ترمیم کنید. گفتن متاسفم فراتر از کلمات است. شما نشان می دهید که به احساسات طرف مقابل احترام می گذارید و برای دوستی آنها ارزش قائل هستید.

عذرخواهی فرصتی برای شماست که صادق و فروتن باشید و با صداقت رفتار کنید. این به شما امکان می دهد دریابید که گفتار و اعمال شما می تواند تأثیر مثبتی بر روی دیگران و شما داشته باشد.

چگونه عذرخواهی کنیم

یک عذرخواهی خوب بر کاری که انجام دادید تمرکز می کند، نه بر واکنش طرف مقابل. وقتی عذرخواهی می‌کنید، این تکرار چیزی نیست که اتفاق افتاده است. می توانید آن را ساده نگه دارید. به عنوان مثال، شما می توانید:

  • به شخص بگویید که از کاری که انجام داده اید متاسفید، حتی اگر عمدی نبوده باشد.
  • آنچه را که انجام دادید بدون اینکه بخواهید آن را توضیح دهید، در اختیار داشته باشید. اگر بهانه یا توضیحی برای اینکه چرا کاری را انجام داده اید دنبال کنید، عذرخواهی را از بین می برد.
  • بگذارید بدانند پشیمان هستید. بگویید که می دانید این موضوع بر آنها تأثیر گذاشته است و سعی خواهید کرد در آینده بهتر عمل کنید.

آیا عذرخواهی همه چیز را حل می کند؟

بستگی به این دارد که چه اتفاقی افتاده است و رابطه شما با آن شخص چگونه است. گاهی اوقات گفتن «متاسفم» فوراً همه چیز را برطرف می کند. مواقع دیگر، ممکن است مدتی طول بکشد تا کسی احساس ناراحتی را پشت سر بگذارد. ممکن است لازم باشد کمی به آنها زمان بدهید. اما وقتی از صمیم قلب عذرخواهی می کنید، می توانید احساس خوبی در مورد تلاش برای اصلاح دوباره اوضاع داشته باشید.

وقتی کسی از شما عذرخواهی می کند

وقتی کسی از شما عذرخواهی می کند، ممکن است آماده باشید که اتفاقی که افتاده را ببخشید و ادامه دهید. یا ممکن است بلافاصله دیگر دوست نداشته باشید. اگر کسی مدام به شما صدمه می زند و بدون تلاش برای تغییر عذرخواهی می کند، ممکن است دیگر نخواهید با او وقت بگذرانید و این اشکالی ندارد.

وقتی کسی را می‌بخشید یا عذرخواهی او را می‌پذیرید، به این معنا نیست که با کاری که انجام شده موافق هستید. و فقط به این دلیل که کسی عذرخواهی می کند به این معنی نیست که شما باید دوست باشید. هنوز هم می توانید عذرخواهی آنها را بپذیرید. اما هر چیزی بیشتر به شما بستگی دارد.

چگونه خشم را کنترل کنیم: 25 نکته برای حفظ آرامش

مدیریت واکنش های عاطفی

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید