وقتی شریک زندگی شما به زوج درمانی نمی رود چه باید کرد؟

وقتی شریک زندگی شما به زوج درمانی نمی رود چه باید کرد؟
در این پست می‌خوانید:

نکات مهم

  • شما بیش از آنچه تصور می کنید در رابطه خود عاملیت دارید.
  • روابط یک سیستم هستند.
  • در سیستم ها، تمام قطعات به حفظ سیستم به همان شکلی که هست کمک می کنند.
  • مهارت های کلیدی رابطه ای را بیاموزید که تفاوت بزرگی در سلامت رابطه شما ایجاد می کند.

زمانی که در رابطه‌تان مشکلاتی وجود دارد و همسر شما مایل به کار بر روی آن همراه با شما نیست می تواند بسیار ناراحت‌کننده باشد. در حالی که ممکن است احساس ناتوانی و گیرافتادگی کنید، در واقع می‌توانید بسیاری از کارها را به تنهایی انجام دهید تا روابط بهتر و سالم‌تر ایجاد کنید.

شما بیش از آنچه تصور می کنید در رابطه خود عاملیت دارید. درک اینکه شریک زندگی شما باید روی چه چیزی کار کند، اغلب آسان تر از این است که خود شما باید چه کار کنید. با این حال، شما فقط نقش خود را در اختیار دارید، بنابراین به شما کمک نمی کند که روی تمام راه هایی که شریک زندگی تان برای تغییر نیاز دارد تمرکز کنید.

در عوض، توجه خود را به الگوهای ارتباطی خود معطوف کنید. هنگامی که از نحوه مشارکت خود در پویایی رابطه فعلی آگاه شدید، می توانید بفهمید که چه کاری را متفاوت انجام دهید تا یک رابطه سالم تر و مغذی تر ایجاد کنید.

این درست است که یک نفر نمی تواند یک رابطه را نجات دهد. اما، یک نفر می تواند تغییراتی ایجاد کند که رابطه را تا حد زیادی بهبود بخشد. اگر احساس ناتوانی می‌کنید و از امیدواری برای اینکه شریک زندگی‌تان تغییر کند خسته شده‌اید، وقت آن رسیده است که یاد بگیرید چگونه به قدرت خود پی ببرید تا بتوانید رابطه بهتری ایجاد کنید، چه شریک زندگی‌تان برای انجام کار به شما ملحق شود یا نه.

روابط یک سیستم هستند

در یک سیستم، تمام بخش‌ها تاثیرگذار بر دیگر بخش‌ها هستند. روابط نیز یک سیستم هستند. در رابطه شما، شما و شریک زندگیتان اجزایی هستید که کل را تشکیل می دهند. شما هر دو در فرآیند هم‌آفرینی و حفظ سیستم رابطه فعلی‌تان شرکت دارید. اگر سیستم رابطه شما ناسالم است، تا زمانی که یکی یا هر دوی شما روش ظاهر شدن خود را تغییر ندهید، در همین وضعیت باقی می‌ماند. هرگاه یکی از شما تغییراتی ایجاد می‌کند حتی تغییرات کوچک کل رابطه تحت تأثیر قرار می‌گیرد. این به این معناست که تغییرات کوچک توانایی زیادی برای بهبود رابطه شما دارند. به همین دلیل، با کار بر روی قسمت خودتان، توانایی زیادی برای بهبود رابطه خود دارید.

همه چیز به صورت مشترک ساخته می‌شود

مهم است که درک کنید که همه چیز به صورت مشترک ساخته می‌شود؛ همیشه در فرآیند مشارکت در هم‌آفرینی رابطه فعلی خود قرار دارید. وقتی کارهای متفاوتی انجام می‌دهید، یک رابطه متفاوت را هم خواهید داشت. این درباره سرزنش کردن نیست، بلکه درباره یادگیری این است که کجا قدرت عمل دارید تا احساس گیرفتگی و ناتوانی نکنید. همچنین مهم است که در سرزنش همسرتان گیر نیفتید. هر چند همسر شما برای قسمت خودش مسئول است، اما شما نیز برای قسمت خودتان مسئول هستید.

از آنجایی که شما فقط بر نقش خود قدرت دارید، این به شما کمک نمی کند که وقت خود را برای سرزنش دیگران تلف کنید. در واقع این هیچ چیز را بهتر نمی کند. با این حال، اگر شروع به تمرکز بر روی چگونگی کمک به مشکلات در رابطه خود کنید، متوجه خواهید شد که چگونه کارها را متفاوت انجام دهید. هدف ایجاد یک رابطه بهتر و سالم تر است. کار کردن از جانب شما راهی برای رسیدن به آن هدف است.

مهارت‌های ارتباطی کلیدی را که تاثیر بزرگی در سلامت رابطه‌ها دارند را یاد بگیرید

به منظور تغییر شیوه‌ی حضورتان و به طور قابل توجهی تغییر رابطه‌ی خود، شما باید مهارت‌های ارتباطی جدیدی یاد بگیرید. لیست زیر شامل مهارت‌های ارتباطی کلیدی است که هنگام تمرین، تأثیر زیادی در روابط دارند.

1. عذر خواهی کنید

از حالت دفاعی و انکار تأثیر کلمات یا اعمال خود دست بردارید. انحراف را متوقف کنید و مسئولیت کار خود را بپذیرید. اگر می‌خواهید از درصد زیادی از دعواها و بحث کردن در مورد اینکه آیا احساسات کسی را جریحه دار کرده‌اید یا نه اجتناب کنید آن را بپذیرید و بگویید: «متاسفم». اگر شریک زندگی تان به شما می گوید که شما احساسات او را جریحه دار کرده اید، نباید بحثی وجود داشته باشد.

2. احساسات خود را به اشتراک بگذارید

وقتی ناراحت هستید، به جای آنکه آن را درون خود نگه دارید و امیدوار باشید که از بین برود به همسرتان بگویید چه احساسی دارید. این احساسات از بین نمی‌رود، بلکه به تحقیر منجر می‌شود.

اگر به او نگویید همسر شما نمی‌داند چیزی که شما را آزار می‌دهد چیست، بنابراین احتمالاً به روش قبلی خود ادامه می‌دهد.

3. روی التیام زخم های کهنه کار کنید

مهم است که بتوانید به کاری که امروز شریکتان انجام داده واکنش نشان دهید و به کاری که شخص دیگری در گذشته شما انجام داده است واکنش نشان ندهید. شریک زندگی شما مسئول امروز است و شما مسئول التیام زخم هایی هستید که فعال می شوند.

4. یاد بگیرید چگونه سیستم عصبی خود را تنظیم کنید

بیاموزید تشخیص دهید که چه زمانی بی نظم هستید و مهارت های خود را تقویت کنید تا بتوانید سیستم عصبی خود را آرام کنید. هنگامی که شما عصبی هستید، نمی توانید مکالمات سازنده و هوشمندانه احساسی داشته باشید زیرا بدن شما در حالت مبارزه، گریز یا انجماد (بقا) قرار دارد. وقتی در حالت بقا هستید، به بقا علاقه دارید، نه گفتگو و ارتباط. هنگامی که سیستم خود را آرام می کنید، می توانید با مسائل موجود کنار بیایید و به طور سازنده به جلو حرکت کنید.

5. کنترل و انتقاد را کنار بگذارید

از انتقاد از شریک زندگی خود به خاطر انجام کارها به شیوه او خودداری کنید، حتی اگر فکر می کنید روش شما بهتر است. شریک زندگیتان لازم نیست مانند شما باشد. اگر می خواهید شریک زندگی تان برای شما مفید باشد، باید یاد بگیرید که کمک او را بپذیرید، حتی اگر از نظر شما ناقص باشد.

6. مدیریت استرس خود را بر عهده بگیرید

از خودتان مراقبت کنید، بدن خود را حرکت دهید، حمایت پیدا کنید، روی دوستی های خود سرمایه گذاری کنید و به یک روانشناس مراجعه کنید. اگر مراقب خودتان نباشید، تمام موارد ناپایدار شما به رابطه‌تان منتقل خواهد شد.

7. از اینکه شریک زندگیتان را از خود دور کنید دست بر دارید

یاد بگیرید روش هایی را که ناخواسته شریک زندگی خود را از خود دور می کنید، تشخیص دهید. اگر به شریک خود ضربه بزنید، از شریک زندگی خود انتقاد کنید، با بی احترامی صحبت کنید، او را مسخره کنید یا استرس خود را به او منتقل کنید باعث قطع ارتباط می شوید. از پارتنر خود بخواهید به شما بگوید که کی احساس دور شدن می‌کند تا بتوانید بهتر متوجه شوید که کی این کار را انجام می‌دهید. هنگامی که از نحوه ایجاد قطع ارتباط آگاه شدید، روی متوقف کردن آن کار کنید و بیاموزید چگونه رابطه خود را عمیق تر کنید.

با اختصاص زمان و به‌طور مداوم ارائه روش‌های جدید در رابطه‌تان، می‌توانید آن را تغییر دهید. اگرچه ممکن است مشکلات را به‌طور کامل حل نکند، اما تغییر دینامیک‌های رابطه خود به نحوی مثبت می‌تواند شادی و احساس امنیت شما را افزایش دهد.

نکاتی برای ایجاد یک رابطه سالم

 

چگونه موسیقی بر رابطه زوجین تأثیر می گذارد

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید