بازگشت به مدرسه: نکاتی برای کمک به دانش آموزان

بازگشت به مدرسه: نکاتی برای کمک به دانش آموزان
در این پست می‌خوانید:

با نزدیک شدن به پاییز، فصل بازگشت به مدرسه به سرعت نزدیک می شود. این می تواند زمان هیجان انگیزی باشد زیرا کودکان و نوجوانان یک قدم به فارغ التحصیلی، دانشگاه یا پیوستن به نیروی کار نزدیک تر می شوند. همچنین زمانی برای شروع تجربیات جدید است: دوستان جدید، ارتباط مجدد با دوستان قبلی، ملاقات با معلمان مختلف و خرید وسایل جدید مدرسه.

اما بازگشت به مدرسه می تواند برای برخی از دانش آموزان یک تر جمه ترسناک و سخت باشد. نگرانی آنها ممکن است مربوط به سازگاری با حضور در مدرسه جدید، ترس از اینکه سال تحصیلی امسال چگونه خواهد بود، پذیرفته شدن توسط همکلاسی ها یا معلمان و احساس فشار برای گرفتن نمرات خوب باشد.

هرچند این افکار و احساسات اغلب پاسخ‌های عادی و احساسی به شروع مدرسه هستند، اما این نکات می‌توانند به دانش‌آموز شما کمک کنند تا سازگاری بهتری با شرایط جدید داشته باشند:

 • برای دانش آموزانی که در مدرسه جدید تحصیل می کنند، در صورت امکان قبل از شروع سال از محوطه مدرسه دیدن کنید.
  بسیاری از مدارس قبل از شروع مدرسه کنفرانس های دانش آموز، والدین و معلمان را ارائه می دهند، بنابراین همه می توانند شریک کنند و با فضای مدرسه آشنا شوند. علاوه بر این، فرصتی را برای والدین و دانش آموزان فراهم می کند تا مدرسه جدید را ببینند.
 • تعیین انتظارات در مورد تکالیف.
  محلی را در خانه برای انجام تکالیف فرزندتان مشخص کنید، مثلاً پشت تحریر یا میز آشپزخانه. انتظار می رود چه زمانی تکالیف خود را شروع کنند؟ درست بعد از رسیدن به خانه یا بعد از صرف یک میان وعده و استراحت 30 دقیقه ای؟ انتظارات برای نمرات و نحوه برخورد خانواده با چالش های تحصیلی را مرور کنید. تعیین انتظارات قبل از شروع مدرسه به کودکان و هم به والدین کمک می کند.
 • هر روز صبح یک صبحانه سالم بخورید.
  تغذیه مناسب می تواند به آمادگی دانش آموزان برای یادگیری کمک کند. اگر گرسنه باشند، به احتمال زیاد در تمرکز مشکل دارند.
 • برای درگیری های مربوط به مدرسه برنامه ای داشته باشید.
  سال‌های مدرسه زمانی است که دانش‌آموزان یاد می گیرند که چگونه روابط خود را خارج از خانواده هدایت کنند و برای بزرگسالی آماده شوند. گاهی اوقات این به معنی حل کردن تعارض یا اختلاف نظر با یک همکلاسی یا معلم است. در  اولین قدم برای ارائه راه حل های مختلف با فرزندتان بحث کنید و در عین حال به خاطر داشته باشید که هدف والدین تربیت بزرگسالان مستقل است. با این حال دخالت بیش از حد می‌تواند توانایی توسعه مهارت‌ها و اعتماد به نفس مورد نیاز برای تبدیل به یک بزرگسال مستقل که توانایی حل مشکلات خود را داشته باشد را کاهش دهد. توسعه یک رویکرد برای کمک به دانش‌آموز در پردازش و توسعه راه‌حل‌ها به رشد مهارت‌های آنها کمک می‌کند و به شما کمک می‌کند تا مسائل جدی را که نیاز به مشارکت والدین دارند شناسایی کنید.

مواقعی وجود دارد که برنامه ریزی کافی نیستند. اگر مشکوک هستید که فرزندتان به خوبی با مدرسه سازگاری ندارد و اضطراب یا افسردگی ممکن است یکی از عوامل موثر باشد، برای حمایت بیشتر کمک بگیرید. با مددکار یا مشاور اجتماعی مدرسه ارتباط برقرار کنید. شما همچنین می توانید از طریق یک ارائه دهنده بهداشت رفتاری به دنبال پشتیبانی خارج از سیستم مدرسه باشید.

اضطراب اجتماعی در کودکان و نوجوانان

10 راه برای کمک به کاهش اضطراب دوران کودکی و مهار ترس

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید