آرام کردن و تسکین ترس از کابوس‌ها

آرام کردن و تسکین ترس از کابوس‌ها
در این پست می‌خوانید:

کابوس‌ها می‌توانند برای کودکان و والدینشان ترسناک باشند. کودکان معمولاً از سن ۳ تا ۶ سالگی شروع به دیدن کابوس می‌کنند. کابوس‌ها معمولاً پس از سن ۱۰ سالگی کاهش می‌یابند.

محتوای کابوس‌های کودکان به تغییر با سن مربوط می‌شود. کودکان جوان‌تر ممکن است کابوس‌هایی درباره هیولاها داشته باشند، در حالی که کودکان بزرگتر ممکن است کابوس‌هایی درباره مدرسه یا مشکلات خانوادگی داشته باشند.

علت کابوس دیدن

عوامل موجب کابوس‌ها می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

کابوس‌های گاه به گاه معمولاً دلیل نگرانی نیستند و می‌توانید در یک ویزیت معمولی برای بررسی کودک، در مورد آنها صحبت کنید. اگر کابوس‌های کودک شما به طور مکرر رخ دهند و به مدت زمان طولانی ادامه داشته باشند، باعث قطعی خواب، ایجاد ترس از خوابیدن یا ایجاد مشکلات رفتاری در طول روز شوند، ممکن است لازم باشد به زودی با پزشک مشورت کنید.

وقتی کودک شما در نیمه‌ی شب به خاطر یک کابوس بیدار می‌شود، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

علت کابوس دیدن

صبور، آرام و اطمینان بخش باشید.
همچنین این نکات را برای آرامش بیشتر امتحان کنید:

 • درباره رویا صحبت کنید
  از کودک خود بخواهید تا کابوس را شرح دهد. چه اتفاقی افتاد؟ چه چیزی آن را ترسناک کرد؟ سپس به کودک خود یادآوری کنید که کابوس‌ها واقعی نیستند و نمی‌توانند به شما آسیب برسانند.
 • استرس را مدیریت کنید
  اگر کودک شما مضطرب است یا استرس دارد، در مورد چیزی که او را آزار می دهد صحبت کنید. بیشتر در مورد افزایش انعطاف‌پذیری در کودکان بخوانید. همچنین، اگر فرزندتان غمگین است، راهکارهای حمایتی را بیاموزید.
 • فراهم کردن همراهی و حضور در کنار کودک
  کودک شما ممکن است احساس امنیت بیشتری کند اگر با یک عروسک مورد علاقه، پتو یا شیء آرامش‌بخش دیگر بخوابد.
 • نور را روشن کنید
  از چراغ خواب در اتاق کودک خود استفاده کنید. اگر کودک شما در حین شب بیدار شود، نور ممکن است آرامش بخش باشد. از چراغ شبی استفاده کنید که در حد امکان نور کمی داشته باشد تا خواب را مختل نکند.
 • درها را باز کنید
  درهای اتاق کودکتان را شب‌ها باز بگذارید تا او حس نکند تنهاست و همچنین درهای اتاق خواب خود را نیز باز بگذارید تا در صورتی که کودکتان کابوس داشته باشد، به سرعت واکنش نشان دهید.

4 نکته برای کج خلقی در کودکان

چگونه به کودکان در مدیریت ترس کمک کنیم

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید