فواید گفتار درمانی

فواید گفتار درمانی
در این پست می‌خوانید:

گفتار درمانی می تواند به همه افراد در موقعیت های مختلف کمک کند. همچنین ممکن است بشنوید که از آن به عنوان درمان های گفتاری یا درمان های روانشناختی یاد می شود.

گفتاردرمانی‌ها برای چه پیر یا جوان، چه مرد یا زن، سیاه‌پوست یا سفیدپوست، ثروتمند یا فقیر به همان اندازه مؤثر هستند. سابقه تحصیلی شما هم فرقی نمی کند.

گفتار درمانی می تواند بسیار موثر برای افرادی باشد که در شرایط بدی هستند یا مشکلات عاطفی دارند که به تنهایی نمی توانند آنها را حل کنند.

برای بسیاری از بزرگسالان، گفتار درمانی واقعا ارزشمند است. برخی از افراد ممکن است گفتار درمانی را با یا بدون دارو دریافت کنند.

چگونه یک گفتار درمانی می تواند کمک کند

گاهی صحبت کردن با یک غریبه راحت تر از اقوام یا دوستان است. در طول گفتار درمانی، یک مشاور یا درمانگر آموزش دیده به شما گوش می دهد و به شما کمک می کند تا پاسخ های خود را برای مشکلات بیابید، بدون اینکه شما را قضاوت کند.

درمانگر به شما زمان می دهد تا صحبت کنید، گریه کنید، فریاد بزنید یا فقط فکر کنید. این فرصتی است که با کسی که به شما و نظرات شما احترام می گذارد به گونه ای متفاوت به مشکلات خود نگاه کنید.

معمولا، شما یک به یک با درمانگر صحبت خواهید کرد. گاهی اوقات درمان های صحبت کردن به صورت گروهی یا زوجی برگزار می شود، مانند مشاوره رابطه.

اگرچه انواع مختلفی از گفتار درمانی وجود دارد، اما همه آنها هدف مشابهی دارند: کمک به احساس بهتر. برخی از مردم می گویند که گفتار درمانی مشکلات آنها را برطرف نمی کند، اما کنار آمدن با آنها راحت تر می شوند و احساس شادی بیشتری می کنند.

گفتار درمانی برای مشکلات سلامت روان

در صورت داشتن موارد زیر، گفتار درمانی می تواند کمک کننده باشد:

آنها اغلب در صورت تشخیص بیماری روانی جدی مانند اسکیزوفرنی یا اختلال دوقطبی استفاده می شوند.

گفتار درمانی معمولا در کنار داروها استفاده می شود.

گفتار درمانی پس از رویدادهای دشوار زندگی

اگر دوران غم انگیز و ناراحت کننده ای را پشت سر می گذارید، صحبت درمانی می تواند به شما در مقابله با آن کمک کند. این می تواند پس از فوت یکی از اقوام یا دوستان، پس از اطلاع از ابتلا به بیماری جدی، اگر با ناباروری دست و پنجه نرم می کنید یا اگر شغل خود را از دست داده اید.

بیماری جسمی و گفتار درمانی

افراد مبتلا به بیماری های طولانی مدت در برابر افسردگی آسیب پذیرتر هستند و ثابت شده است که درمان های گفتاری به آنها کمک می کند.

گفتار درمانی ممکن است کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد اگر موارد زیر را داشته باشید:

  • دیابت
  • مولتیپل اسکلروزیس یا ام اس
  • بیماری قلبی
  • سکته مغزی

گفتار درمانی برای افراد بالای 65 سال

افراد مسن، به ویژه آنهایی که افسردگی دارند، به احتمال زیاد از درمان های گفتاری مانند دیگران سود می برند.

افسردگی در سنین بالاتر، به ویژه در سنین بالای 65 سال، اغلب به عنوان بخش طبیعی پیری نادیده گرفته می شود. اما اینطور نیست، و اگر احساس ضعف دارید، گفتار درمانی می تواند لذت شما را از زندگی بهبود بخشد.

گفتار درمانی و سوء استفاده گذشته

اگر مورد آزار جسمی یا جنسی قرار گرفته اید، یا تبعیض یا نژادپرستی را تجربه کرده اید، ممکن است پس از یک دوره گفتار درمانی، بهتر با زندگی کنار بیایید.

گفتار درمانی برای مشکلات رابطه

زوج درمانی می تواند رابطه ای را که مشکل دارد را نجات دهد یا به شما در جدایی و طلاق کمک کند. در حالت ایده‌آل، یک زوج باید با هم به مشاوره مراجعه کنند، اما اگر شریک زندگی‌تان از پیوستن به شما امتناع کرد، مشاوره می‌تواند به شما کمک کند تا خیلی چیزها را خودتان حل کنید.

خانواده های مشکل دار و گفتار درمانی

خانواده درمانی گفتار درمانی است که کل خانواده را درگیر می کند. این می تواند به ویژه برای کودکان مبتلا به افسردگی یا مشکلات رفتاری یا کودکانی که والدین آنها در حال جدایی هستند مفید باشد. همچنین می‌تواند به خانواده‌هایی کمک کند که در آن‌ها فردی دارای اختلال خوردن، وضعیت سلامت روان یا اعتیاد است.

گفتار درمانی برای خشم

گفتار درمانی می تواند به افرادی کمک کند که کنترل خشم خود برایشان دشوار است.

گفتار درمانی کودکان

گفتار درمانی به همان اندازه که برای بزرگسالان مفید است برای کودکان نیز موثر است. موسسه ملی بهداشت و مراقبت عالی (NICE) برای کودکان افسرده، به جای دارو درمانی، گفتار درمانی را توصیه می کند.

همچنین می تواند به کودکان مبتلا به اضطراب، اختلال کم توجهی بیش فعالی (ADHD) یا کسانی که بیشتر اوقات دارای دردهای فیزیکی هستند کمک کند.

کاربردها و فواید موسیقی درمانی

تأثیر درمانی نواختن طبل بر کاهش استرس و اضطراب

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید