تروما

تروما
در این پست می‌خوانید:

تروما پاسخی به یک رویداد یا موقعیت های شدید استرس زا است. اثرات می تواند طولانی مدت باشد، اما بهبودی امکان پذیر است.

حوادث آسیب زا می توانند در هر سنی اتفاق بیفتند و تأثیرات ماندگاری بر سلامت جسمی و روحی شما بگذارند. تجربه هر فرد منحصر به فرد است، اما دلایل مشترکی وجود دارد، و بسیاری از افراد در برخی از علائم استرس پس از سانحه، مانند اضطراب، فلاش بک (به معنای بازگشت به یک رویداد گذشته یا یک حالت احساسی است که به شما احساسات و نظرات خاصی را به یاد می‌آور) و اختلال خواب مشترک هستند.

در مورد اینکه تروما چیست و چگونه تعریف می شود در بین برخی از جامعه پزشکی مورد بحث است. همانطور که محققان و درمانگران بیشتر یاد می گیرند، مکالمات در مورد تعریف تروما بر اساس شواهد جدید همیشه در حال تکامل هستند.

با درمان مناسب و حمایت اجتماعی به ویژه از طریق تروما درمانی بسیاری از افراد می توانند بر این اثرات منفی غلبه کنند، کیفیت زندگی بهتری را تجربه کنند و به سمت بهبودی حرکت کنند.

تروما چیست؟

تروما به واکنش شما در پی رویدادی اشاره دارد که از نظر روانی شما را تحت تأثیر قرار می دهد و اغلب منجر به شوک، انکار و تغییرات در بدن، ذهن و رفتار می شود.

طبق گفته اداره خدمات بهداشت روانی و سوء مصرف مواد (SAMHSA)، تروما رویدادی است که شما آن را به عنوان مضر یا تهدید کننده زندگی تجربه می کنید. اثرات نامطلوب پایداری بر سلامت روانی، جسمی، عاطفی، اجتماعی یا معنوی شما دارد.

تروما معمولاً با رویدادهای مهمی مانند تجاوز فیزیکی یا جنسی، خشونت یا تصادف همراه است. اما همچنین می‌تواند شامل پاسخ‌هایی به رویدادهای مکرر، مانند سوء استفاده عاطفی مداوم یا بی‌توجهی در دوران کودکی باشد.

همه کسانی که یک رویداد آسیب زا را تجربه کرده اند، اثرات طولانی مدت ندارند. حدود 20 درصد از افرادی که یک رویداد آسیب زا را تجربه می کنند به اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) مبتلا می شوند و بسیاری دیگر ممکن است هنوز علائم زیرآستانه استرس پس از سانحه را داشته باشند.

ترومای پیچیده

ضربه ای که به طور مکرر در طول زمان اتفاق می افتد می تواند تأثیر تجمعی داشته باشد به عنوان ترومای پیچیده شناخته می شود.

ترومای پیچیده اغلب با ترومای دوران کودکی همراه است. تجارب اولیه تروما می تواند تأثیر عمیقی بر جهان بینی، احساس خود و روابط بعدی شما بگذارد.

اثرات روحی و جسمی تروما چیست؟

اثرات روحی و جسمی تروما چیست؟

تروما می تواند بسیاری از بخش های زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد، از جمله سلامت عاطفی، اجتماعی و جسمی شما.

در طول استرس شدید، بدن و ذهن غرق می شوند و سیستم عصبی را درگیر مبارزه، فرار یا واکنش انجماد می کند.

علائم استرس پس از سانحه پیامدهای سیستم عصبی تحت فشار شما هستند. بدن و ذهن شما نمی توانند به طور کامل رویدادهای آسیب زا را همانطور که در حال وقوع هستند پردازش کنند.

علائم شایع پس از ضربه عبارتند از:

 • افکار مزاحم، از جمله فلاش بک یا کابوس
 • اجتناب از چیزهایی که شما را به یاد آسیب می اندازد، از جمله افراد، مکان ها یا اشیا
 • هوشیاری بیش از حد، یا بسیار آگاه بودن از خطر
 • به راحتی مبهوت شدن یا پریدن (پرش احساسی است که به راحتی مبهوت می شوید یا می پرید)
 • توسط محرک هایی فعال می شود که شما را به یاد تروما می اندازد، چه آگاهانه یا ناخودآگاه
 • تغییر در نحوه نگرش خود، مانند باور اینکه شما “بد” هستید، یا احساس گناه یا شرم بیش از حد
 • یک پنجره کوچک از تحمل، به این معنی که به راحتی احساس می کنید تحت فشار قرار می گیرید یا در کنترل احساسات خود مشکل دارید.

استرس تروماتیک می تواند در سلامت جسمانی شما نیز ظاهر شود. اثرات مبتنی بر بدن به عنوان علائم جسمی شناخته می شود و می تواند شامل موارد زیر باشد:

تروما چقدر شایع است؟

به گفته موسسه سیدران (Sidran Institute) تروما در ایالات متحده فراگیر است:

 • حدود 70 درصد از بزرگسالان ایالات متحده حداقل یک بار یک رویداد آسیب زا را تجربه کرده اند. اما همه کسانی که تروما را تجربه می کنند دچار PTSD نمی شوند.
 • تا 20 درصد از این افراد معیارهای PTSD را دارند.
 • احتمال ابتلای زنان به PTSD دو برابر بیشتر از مردان است.
 • خطر ابتلا به PTSD بر اساس تروما متفاوت است. این خطر به ویژه پس از تجاوز جنسی (49٪)، تجاوز فیزیکی (حدود 32٪) و سایر حملات جنسی (حدود 24٪) است.

با توجه به مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، تجربیات نامطلوب دوران کودکی (ACEs، رویدادهای بالقوه آسیب زا که در دوران کودکی رخ می دهد) رایج هستند:

 • حدود 61 درصد از بزرگسالان مورد بررسی در 25 ایالت گزارش دادند که حداقل یک ACE مانند خشونت، سوء استفاده، بی توجهی یا مسائل مربوط به مصرف مواد در خانه را تجربه کرده اند.
 • تقریباً از هر 6 نفر 1 نفر 4 یا بیشتر ACE را تجربه کرده اند.
 • زنان و برخی از گروه های اقلیت قومی خطر بیشتری برای تجربه چهار یا بیشتر ACE داشتند.

علل و انواع تروما

تروما کمتر به رویداد مربوط می شود و بیشتر به نحوه واکنش شما مربوط می شود.اما برخی از رویدادها بیشتر از سایرین منجر به تروما می شوند.

 رویدادهای زیر می توانند منجر به تروما شوند:

بنیاد جید (The Jed Foundation)، یک سازمان غیرانتفاعی است که از سلامت عاطفی محافظت می کند و از خودکشی نوجوانان و جوانان جلوگیری می کند، تروما را به سه نوع تقسیم می کند:

 • آسیب عاطفی: احساساتی که رویدادهای آسیب زا برای ما به جا می گذارند. آسیب عاطفی که با احساس ناامنی در بدن مشخص می شود، می تواند عملکرد مغز ما را تغییر دهد و منجر به احساس ناامیدی فراگیر شود.
 • ترومای پیچیده: مجموعه ای از رویدادهای آسیب زا که می تواند تأثیری پایدار داشته باشد.
 • ترومای ثانویه: ترومای ثانویه که به عنوان ترومای جانشین نیز شناخته می شود، به شاهد بودن یک تروما اشاره دارد. شاهد یک رویداد آسیب زا می تواند بر سلامت عاطفی شما تأثیر بگذارد و مستحق حمایت، همدلی و شفقت است.

ترومای “T بزرگ” و “ت کوچک”.

برخی از پزشکان تروما را به رویدادهای “T بزرگ” و “T کوچک” تقسیم می کنند. ترومای “T بزرگ” معمولا با PTSD، از جمله جنگ و تجاوز جنسی، همراه است. ترومای “ت کوچک” ممکن است شامل تغییرات بزرگ زندگی، سوء استفاده عاطفی یا قلدری باشد.

اما تقسیم تجربیات آسیب زا به این دسته ها بحث برانگیز است. با گذشت زمان، قرار گرفتن مکرر در معرض ترومای “t کوچک” ممکن است به اندازه قرار گرفتن در معرض ترومای “T بزرگ” آسیب عاطفی ایجاد کند، به ویژه هنگامی که در دوران کودکی و در مورد ترومای پیچیده تجربه شود.

همه زخم‌های عاطفی مستحق همدلی و حمایت هستند و همه رویدادهایی که منجر به آسیب می‌شوند، نیاز به تأیید و حمایت را تضمین می‌کنند.

چه شرایط سلامت روانی با تروما مرتبط است؟

تروما با شرایط مختلف سلامتی مرتبط است، از جمله:

PTSD

همه کسانی که تروما را تجربه می کنند به PTSD مبتلا نمی شوند، اما حدود 20٪ معیارهای تشخیصی را دارند.

اختلالات تجزیه ای

تفکیک یک پاسخ رایج به تروما است. با توجه به انجمن روانپزشکی آمریکا، 90 درصد از اختلالات تجزیه ای ممکن است با تروما مرتبط باشد. اختلالات تجزیه ای عبارتند از:

 • اختلال تجزیه هویت (dissociative identity disorder)
 • فراموشی تجزیه یا فوگ تجزیه (dissociative amnesia or dissociative fugue)
 • اختلال مسخ شخصیت/واقعیت (depersonalization/derealization disorder)

اختلال شخصیت مرزی

طبق یک مطالعه در سال 2021، در 30٪ تا 90٪ موارد، اختلال شخصیت مرزی (BPD) با سوء استفاده و بی توجهی در دوران کودکی همراه است.

افسردگی

افسردگی که با کمبود انرژی و احساس بی ارزشی، از جمله علائم دیگر مشخص می شود، یک پاسخ رایج به تروما است.

اختلالات اضطرابی

علائم اضطراب، مانند احساس ترس و وحشت، اغلب با علائم PTSD همپوشانی دارند. وقتی با چیزی مواجه می شوید که شما را به یاد یک تروما می اندازد، ممکن است اضطراب ایجاد شود. برخی از افراد ممکن است دچار اختلالات اضطرابی مرتبط با تروما شوند.

چگونه از تروما بهبود پیدا کنیم

چگونه از تروما بهبود پیدا کنیم

اگرچه بهبودی پس از تروما آسان نیست، اما ممکن است. روان درمانی متمرکز بر تروما یکی از موثرترین کارهایی است که می توانید برای بهبودی انجام دهید.

انجمن روانشناسی آمریکا به شدت درمان های زیر را برای تروما توصیه می کند:

 • درمان شناختی رفتاری (CBT)
 • درمان پردازش شناختی (CPT)
 • مواجهه درمانی طولانی‌مدت (PE)

آنها همچنین به طور مشروط درمان حساسیت زدایی و پردازش مجدد حرکت چشم (EMDR) و درمان مواجهه روایتی (NET) را توصیه می کنند.

علاوه بر روان درمانی سنتی، هنرهای بیانی، مانند نوشتن خلاقانه یا تئاتر، می تواند به درمان تروما کمک کند. طبق یک مطالعه در سال 2019، نوشتن رسا می تواند تاب آوری در برابر تروما را بهبود بخشد.

بسیاری از افرادی که تروما را تجربه کرده اند، تمرین مراقبت از خود را دشوار می دانند. تروما درمانگران می توانند با شما همکاری کنند تا مهارت های شما را در این زمینه ها تقویت کنند، که می تواند تأثیرات ماندگاری در بسیاری از زمینه های زندگی داشته باشد.

آموزش روانی همچنین می تواند به شما در درک علائم خود کمک کند، که می تواند گام بزرگی در جهت بهبود باشد. خواندن داستان های شفابخش درباره تروما از سوی متخصصان برجسته می تواند نیرومند و الهام بخش باشد.

اختلال افسردگی (Depressive disorder)

اختلال وسواس اجباری(OCD)

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید