شرم از بدن: اثرات و چگونگی غلبه بر آن

شرم از بدن: اثرات و چگونگی غلبه بر آن
در این پست می‌خوانید:

شنیدن نظرات منفی در مورد ظاهر شما می تواند بر روی تصویر بدن شما تأثیر بگذارد و احساس اضطراب و خودآگاهی و شرم از بدن در شما ایجاد کند. اما راه هایی برای مدیریت شرمساری از چاقی یا سایر نظرات انتقادی و رسیدن به پذیرش بدن وجود دارد.

شرمساری از بدن چیست؟

شرمساری بدن شامل تحقیر کسی با اظهار نظرهای نامناسب یا منفی در مورد اندازه یا شکل بدن او است. علاوه بر «شرم‌انگاری اضافه وزن»، در صورت کمبود وزن یا اشاره به بخش خاصی از بدن، ممکن است نظرات منفی را بشنوید.

این نوع انتقاد را می توان به دیگران یا خودتان کرد. ممکن است از وزن یا ظاهر بدن خود ناراضی باشید و خود را به شدت قضاوت کنید. حتی ممکن است درگیر خودگویی های منفی باشید، مانند «امروز احساس می کنم خیلی چاق هستم» یا «باید از پر کردن صورتم با غذا دست بردارم».

عمل شرم کردن از بدن می تواند شخصاً یا از راه دور از طریق اینترنت و رسانه های اجتماعی انجام شود و می تواند توسط والدین، خواهر و برادر، دوستان یا افرادی که حتی با آنها نزدیک نیستید انجام شود.

حتی به شیوه ای شوخی، اظهار نظر در مورد آنچه می خورید یا مقدار غذایی که مصرف می کنید باعث شرمساری بدن می شود. توصیه به دیگران در مورد رژیم گرفتن یا تمجید از کاهش وزن نیز شرمساری بدن محسوب می شود، خواه عمدی یا غیرعمدی. اغلب دوستان و اعضای خانواده شما نمی خواهند به احساسات شما آسیب برسانند اما نظرات آنها همچنان می تواند ماهیت انتقادی داشته باشد. آنها ممکن است متوجه تاثیر منفی که سوالاتی مانند “آیا وزن کم کرده اید؟” یا “آیا واقعاً نیاز دارید که همه اینها را بخورید؟” می تواند داشته باشد نشوند.

در حالی که هیچ کس در برابر فشارهای اجتماعی مصون نیست تا ظاهری خاص داشته باشد، اظهار نظر در مورد بدن شما در هر زمینه ای غیر ضروری است. فرقی نمی کند که شرمساری توسط خودتان انجام شود یا دیگران، راه هایی برای غلبه بر مشکل، ایجاد حس مثبت در بدن و یادگیری نگاه دلسوزانه تر و واقع بینانه به خود وجود دارد.

رسانه های اجتماعی و شرمساری بدن

رسانه‌های اجتماعی اغلب بر ظاهر تأکید می‌کنند و ارسال نظرات آزاردهنده درباره دیگران را آسان می‌کنند. پیام کلی اغلب این است که باید برای داشتن اندامی عالی تلاش کنید و راه هایی برای پنهان کردن عیوب خود بیابید. این می تواند تأثیر زیادی بر تصویر بدن شما داشته باشد.

شرمساری بدن در پلتفرم‌های دیجیتال با آزار و اذیت سایبری مرتبط است، اما راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید با کسانی که در فضای آنلاین به دیگران احساس شرمساری می دهند و بر درد و رنجی که ایجاد می‌کنند غلبه کنید و احساس ارزشمندی خود را بازیابید.

علل شرمساری بدن

فرهنگ “سلفی” ما بر زیبایی ظاهری تأکید دارد و ما دائماً با تصاویر افراد مشهور پر زرق و برق در مجلات، تبلیغات، برنامه های تلویزیونی و سایر انواع رسانه ها بمباران می شویم.

آنچه که هر روز در تیک‌تاک، فیسبوک و اینستاگرام می‌بینید، به‌طور قابل‌توجهی می‌تواند باعث حس حسادت شما نسبت به دیگران یا تمرکز افکارتان بر روی ظاهر فیزیکی و هرگونه نقصی شود. ممکن است برای مطابقت با این استانداردها تلاش کنید و احساسات و قضاوت های منفی را در مورد خودتان تجربه کنید. این می تواند زمانی مخرب شود که ارزش خود و تصویر بدن شما را کاهش دهد.

تثبیت ظاهر شما می تواند انتظارات غیر واقعی ایجاد کند که دستیابی به آنها غیرممکن است. حتی زمانی که می‌دانید این تصاویر ایده‌آل‌شده به صورت دیجیتالی تغییر یافته یا بهبود یافته‌اند، به راحتی می‌توانید در دام مقایسه نامطلوب خود یا دیگران بیفتید.

شرمساری بدن در نوجوانان

نوجوانان به ویژه در برابر شرمساری بدن، شرمساری وزن و شرمساری مبتنی بر ظاهر آسیب پذیر هستند. در سال های نوجوانی، نگرش ها و باورهای شما در مورد تصویر بدن و عزت نفس تا حد زیادی تحت تاثیر اعضای خانواده، همسالان و رسانه های اجتماعی است. به عنوان مثال، مادران اغلب می توانند الگوی دختران خود باشند. اگر مادرتان مدام از شکل یا وزن خود شکایت می‌کند یا به مشکلاتی در نحوه ظاهر یا غذا خوردن شما اشاره می‌کند مطمئناً بر نحوه نگاه شما به خودتان تأثیر می‌گذارد.

همانطور که در دوران نوجوانی رشد می کنید، طبیعی است که به نظرات در مورد شکل بدن، وزن و ظاهر بسیار حساس باشید. قلدری مرتبط با وزن در دوران نوجوانی به ادراکات منفی بدن و مشغله های ذهنی نسبت به قسمت های خاص بدن کمک می کند. نوجوانانی که اضافه وزن دارند به ویژه آسیب پذیر هستند و این اغلب می تواند منجر به افسردگی شود.

ممکن است فکر کنید که فقط دختران نوجوان قربانی شرمساری بدن می شوند، اما پسرها نیز می توانند تحت تأثیر قرار بگیرند. آنها ممکن است به ویژه نگران نبودن کافی عضلانی در رابطه با مفهوم رایج مردانگی باشند.

اثرات شرمساری بدن

حتی سوپرمدل ها و بالرین ها هم ناامنی ها و نقص هایی دارند اما ما هنوز تمایل داریم آنها را به عنوان نمایش نهایی زیبایی تصور کنیم. اگر این استانداردها را رعایت نکنید، ممکن است احساس بی کفایتی و بی لیاقتی کنید. و اگر شرمساری بدن توسط دیگران را تجربه کنید و نظرات منفی آنها را به دل بگیرید، می تواند منجر به رفتارهای ناسالم و مشکلات سلامت روانی شود، مانند:

اختلالات اشتها

داشتن تصویر بدنی منفی یکی از عوامل اصلی ایجاد اختلال در خوردن یا اختلالات خوردن مانند بی اشتهایی، پرخوری عصبی یا پرخوری است.

ممکن است رژیمی را شروع کنید که شامل خوردن محدود در تلاش برای تغییر شکل یا اندازه بدن شما باشد. اما چنین رژیم‌هایی می‌تواند به رفتارهای مضری مانند حذف وعده‌های غذایی، روزه‌داری، استفراغ بعد از غذا خوردن، ورزش بیش از حد یا استفاده بیش از حد از ملین‌ها تبدیل شود. با گذشت زمان بدن و مغز خود را از مواد مغذی ضروری که برای سلامتی مطلوب ضروری هستند محروم می‌کنید.

کامنت های مانند «آیا وزن کم کردی؟ شما خیلی بهتر به نظر می رسید،» می تواند باعث تحریک و ایجاد عادات غذایی نامنظم در تلاش برای حفظ یا کاهش وزن بیشتر شود.

اختلال بدشکلی بدن (BDD)

تجربه شرمساری بدن می تواند با تصور شما از خود تداخل داشته باشد و باعث شود که شما به شدت خودآگاه باشید. این می تواند به اختلال بدشکلی بدن تشدید شود، جایی که شما با یک نقص ظاهری درک شده وسواس پیدا می کنید که می تواند رفتارهای اجتنابی مکرر ایجاد کند.

زندگی روزمره شما ممکن است با نگرانی در مورد یک نقص کوچک یا نقصی که برای دیگران آشکار نیست، درگیر شود. ممکن است دائماً خود را در آینه نگاه کنید یا به طور کلی از آینه ها دوری کنید، قسمت هایی از بدن را که دوست ندارید پنهان کنید، پوست خود را زخم کنید یا مرتباً از دیگران بپرسید که خوب به نظر می رسید.

اگر دائماً از بدن خود خجالت می‌کشید، می‌تواند عملکرد شما را در مدرسه مختل کند و در روابط شما با همسالان، معلمان و اعضای خانواده اختلال ایجاد کند. ترس از قضاوت شدن توسط دیگران ممکن است باعث شود که فعالیت های اجتماعی را محدود کنید یا از آن اجتناب کنید.

علائم شدید BDD می تواند منجر به ترک تحصیل شما شود زیرا نمی توانید با سطح مداوم پریشانی کنار بیایید. حتی ممکن است دچار افسردگی یا افکار و رفتارهای خودکشی شوید.

ورزش بیش از حد

فعالیت بدنی به طور معمول یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای سلامتی و تندرستی خود انجام دهید. با این حال، اگر به اعتیاد تبدیل شود و شما به ورزش اجباری بپردازید، می تواند منجر به خستگی مداوم، آسیب دیدگی و استعداد ابتلا به بیماری شود یا باعث اضطراب، افسردگی یا تحریک پذیری شود.

اگر به طور اجباری ورزش می کنید، ممکن است از موقعیت های اجتماعی کناره گیری کنید زیرا ورزش تمرکز اصلی شما می شود. ورزش بیش از حد می تواند به سندرمی به نام کمبود انرژی نسبی در ورزش (RED-S) تبدیل شود که زمانی رخ می دهد که کالری دریافتی شما برای مقدار انرژی که برای حفظ عملکرد سالم مصرف می کنید کافی نباشد.

اضطراب و افسردگی

شرمساری بدن می تواند علائم موجود اضطراب و افسردگی را تحریک یا بدتر کند. اگر در ملاء عام یا در رسانه های اجتماعی شرمنده هستید، ممکن است سعی کنید از رفتن به مدرسه یا موقعیت های دیگری که ممکن است این شرمساری رخ دهد اجتناب کنید. ممکن است از دیگران کناره گیری کنید و احساس انزوا و تنهایی کنید.

شنیدن نظرات انتقادی در مورد ظاهر خود نیز می تواند تحقیرآمیز باشد، ناامنی های شما را افزایش دهد و به عزت نفس شما آسیب برساند. در نتیجه، با درونی کردن این احساسات بی ارزشی، ممکن است درگیر خودگویی منفی شوید. ممکن است به خود جملاتی مانند «من آدم بدی هستم» یا «من کاملاً بی ارزش هستم» بگویید. این می تواند به تنهایی شدید، افسردگی، اضطراب و تصویر ضعیف از بدن تبدیل شود.

مسائل سلامت جسمانی

شرمساری از چاقی به ویژه در جامعه ما شایع است، زیرا چاقی با تنبلی، غیرجذاب بودن و نداشتن اراده برای کاهش وزن همراه است. در یک مطالعه، بیش از 70 درصد از نوجوانان گزارش دادند که در چند سال گذشته در مورد وزن خود مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند. این می تواند برای سلامت جسمی و روانی شما مضر باشد.

به جای اینکه یک عامل محرک برای کاهش وزن باشد، شرمساری از بدن در واقع اثر معکوس دارد. استرس با کاهش فعالیت بدنی و مصرف کالری بیشتر مرتبط است.

هدف تعصب و تبعیض وزن نیز می تواند بر متابولیسم شما تأثیر بگذارد و منجر به افزایش وزن بیشتر شود و شانس چاق شدن شما را افزایش دهد. این به نوبه خود می تواند عوامل خطر فشار خون بالا، کلسترول بالا، بیماری قلبی، دیابت نوع 2 و سایر مشکلات سلامت جسمی را افزایش دهد.

چگونه شرمساری بدن را به مثبت بودن بدن تبدیل کنیم؟

در سال‌های اخیر، تلاش‌هایی برای معکوس کردن تأکید بر شرم کردن بدن و ترویج عشق و پذیرش بیشتر نسبت به ظاهر ما صورت گرفته است. پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی از هشتگ‌های مثبت بدن برای به دست آوردن فالوورهای بیشتر و کمک به رفع تعصبات ظاهری که در ما ریشه‌دار شده‌اند استفاده کرده‌اند.

البته تغییر ایده‌آل‌های قدیمی زیبایی زمان بر است. همه ما بر اساس باورها و هنجارهای فرهنگی خود این پیام ها را به روش های مختلف درونی کرده ایم. همانطور که گفته می شود، “زیبایی در چشم بیننده است” و این برای دیدگاه های ما در مورد اشکال و اندازه های مختلف بدن نیز صادق است.

چگونه دید خود را به بدن مثبت کنیم

مثبت بودن بدن یک سفر مداوم به سوی پذیرش خود و دیگران است. تغییر باورهای فرهنگی دیرینه و یادگیری شفقت به خود نیازمند صبر و تمرین است. شما نمی توانید آنچه را که دیگران می گویند یا انجام می دهند کنترل کنید اما می توانید تفکر همه یا هیچ خود را تغییر دهید و خود را به عنوان یک فرد کامل ببینید.

پیروی از این مراحل اولیه می تواند به شما کمک کند بر شرمساری بدن غلبه کنید و دید مثبتی به بدن خود پیدا کنید:

 • عشق به خود را در خود پرورش دهید.
 • خودگویی مثبت را جایگزین کنید.
 • زمان صرف شده در شبکه های اجتماعی را مدیریت کنید.
 • با غذا دوست شوید.
 • برای راهنمایی و حمایت با شخصی که به او اعتماد دارید تماس بگیرید.

شرمندگی از بدن را به دید مثبت به بدن تبدیل کنید

نکته 1: عشق به خود را در خود پرورش دهید

شرم از بدن

اولین قدم برای محافظت از خود در برابر شرمساری از بدن این است که از شرمساری خود دست بردارید و شفقت به خود را توسعه دهید. به یاد داشته باشید که وضعیت سلامتی شما بر ظاهر فیزیکی شما اولویت دارد و این باید همیشه دغدغه اصلی شما باشد.

 • خود را از دیگران پنهان یا منزوی نکنید. همه ما روزهایی را داریم که ظاهر و احساس خوبی نداریم اما اجازه ندهید این کار عزت نفس یا احساس ارزشمندی شما را از بین ببرد. یک قدم به عقب بردارید و به گفتگوی درونی انتقادی که به خودتان تحمیل می کنید فکر کنید. آیا این واقعاً نمایانگر دقیق شخصیت شماست؟ زمانی که در آینه نگاه می کنید و نسبت به صورت یا بدن خود احساس انزجار می کنید به خود «نه» بگویید.
 • با خودتان با مهربانی و درک رفتار کنید. همانطور که با بهترین دوستتان رفتار می کنید با خود رفتار کنید. مراقبت از خود یک عمل خودخواهانه نیست و برای رفاه شخصی شما ضروری است. ورزش کنید، غذای سالم بخورید، از همراهی با افرادی که به شما اهمیت می دهند لذت ببرید و مدتی را در خارج از منزل بگذرانید تا بدن و ذهن خود را شاداب کنید.
 • استرس را مدیریت کنید. تجربه شرمساری بدن می تواند بسیار استرس زا باشد. تکنیک های تمدد اعصاب مانند ورزش، مدیتیشن و تمرینات تنفس عمیق همگی راه های خوبی برای ایجاد انعطاف پذیری و جلوگیری از غرق شدن در تجربیات منفی هستند.
 • قدرت بدن خود را در آغوش بگیرید. بدن ما به طور روزانه به خوبی به ما خدمات می دهد تا به طور موثر عمل کند و ما را سالم نگه دارد. به جای اینکه از ظاهر خود ناراحت شوید، از این “رگ مقدس” که در آن زندگی می کنید سپاسگزاری کنید. به چیزهای ساده ای که اغلب بدیهی می دانید مانند تنفس، پمپاژ خون به قلب و حواس معجزه آسای خود توجه کنید. مهمترین کاری که می توانید انجام دهید این است که برای داشتن بدنی سالم تلاش کنید که جدا از احساسات شما در مورد وزن و میل به کمال است.

نکته 2: خودگویی منفی را جایگزین کنید

در حالی که نمی توانید آنچه را که دیگران در مورد شما می گویند کنترل کنید، شما این قدرت را دارید که بر جنبه های مثبت خود تمرکز کنید نه اینکه بر روی هر گونه نقص درک شده تمرکز کنید. یادگیری پذیرش عیوب خود در نهایت شما را از قضاوت ناعادلانه خود یا دیگران رها می کند.

جایگزینی خودگویی منفی با افکار و جملات تاکیدی مثبت می تواند برای ایجاد احساس بهتر نسبت به خود و بدنتان مفید باشد.

 • تمرکز خود را به چیزهایی که در مورد خود دوست دارید تغییر دهید. برای مثال، اگر موهای یا چشم‌های زیبایی دارید این موضوع به اندازه ویژگی‌هایی که دوست ندارید یا دیگران سعی در تمسخر آن‌ها دارند مهم است. دفعه بعد که در آینه نگاه می کنید به این ویژگی های مثبت توجه کنید.
 • به جای تکرار پیام های منفی، خود را بدون انتقاد بپذیرید. می توانید به خود بگویید: “من بدنم را همان طور که هست می پذیرم” یا “بدن من قوی و سالم است.”
 • به فردیت خود افتخار کنید. ارزش شما به عنوان یک انسان بسیار بیشتر از بدن فیزیکی شماست. به خاطر سپردن ویژگی های مثبتی که به دنیا می آورید پایه ای برای رسیدن به پذیرش بدن است.
 • با بی طرفی بدن شروع کنید. اگر کاملاً آماده پذیرش مثبت بودن بدن نیستید، به سمت بی طرفی بدن تلاش کنید. این بدان معناست که شما بدن خود را می پذیرید و به آن احترام می گذارید بدون اینکه مجبور باشید آن را دوست داشته باشید یا از آن متنفر باشید. وقتی بی طرفی بدن را تمرین می کنید، به جای ظاهر بدنتان بر آنچه بدنتان می تواند انجام دهد تأکید می کنید. به عنوان مثال، می توانید به خود یادآوری کنید: “پاهای من به من امکان می دهند مسافت های طولانی را راه بروم و بدوم.”

بدن دیگران را شرمنده نکنید

تحقیقات نشان می دهد که وقتی شما مثبت بودن بدن را به دیگران ارتقا می دهید، نسبت به بدن خود نیز احساس مثبت تری دارید. اطراف خود را با افرادی احاطه کنید که مودب هستند و با دیگران با احترام رفتار کنید. از قلدرهایی که درگیر شرمساری بدن هستند و در مورد عیوب دیگران صحبت می کنند اجتناب کنید.

با دایره دوستان خود حد و مرزی تعیین کنید و مشخص کنید که نظرات درباره بدن یا وزن خود را تحمل نخواهید کرد. شما همچنین می توانید با ایستادن در برابر افرادی که هدف شرمساری بدن هستند الگو باشید.

نکته 3: زمان صرف شده در رسانه های اجتماعی را مدیریت کنید

صرف زمان زیاد در رسانه های اجتماعی می تواند بر اضطراب، تنهایی و نارضایتی بدن شما بیفزاید، انتظارات غیر واقعی از خودتان را تقویت کند و شما را در معرض شرمساری بدن و زورگویی سایبری قرار دهد.

اگر زمان خود را در رسانه های اجتماعی کاهش دهید می توانید در فعالیت های دیگری شرکت کنید که خلق و خوی شما را بالا می برد و از پتانسیل خلاقانه شما بهره می برد.

تلاش کنید که:

 • ارتباط حضوری. ارتباط با دیگران و قطع کردن یا دور شدن از رسانه‌های اجتماعی می‌تواند به شما فرصتی برای ارتباط حضوری و بهبود کیفیت تعاملات اجتماعی خود بدهد. برقراری ارتباط چهره به چهره پادزهر طبیعت برای استرس است و می تواند بسیار مفیدتر از پیامک یا پیام رسانی باشد.
 • فعالیت های بدنی. فعالیت های مانند پیاده روی، دویدن، شنا، رقصیدن و سایر ورزش های سرگرم کننده انجام دهید. فعال بودن برای سلامت و رفاه کلی شما مهم است و می تواند به افزایش اعتماد به نفس، عزت نفس و احساس موفقیت شما کمک کند.
 • تمرین تمرکز. تمرین تمرکز حواس از طریق یوگا، مدیتیشن، تنفس عمیق یا یادداشت روزانه.

نکته 4: با غذا دوست شوید

اگر از وزن خود خجالت می‌کشید ایجاد نگرش ناسالم نسبت به غذا آسان است. خوردن آگاهانه می تواند به شما کمک کند به یاد داشته باشید که غذا دشمن نیست و وزن شما هر چه باشد همچنان می توانید از خوردن لذت ببرید.

برای دوستی با غذا و خوردن با دقت بیشتر:

 • تمام عوامل حواس‌پرتی را در حین غذا خوردن مانند تلفن، تلویزیون و دیگر انواع کارهای چندوظیفه‌ای را تنظیم کنید تا این تجربه دلپذیر را غنی کنید.
 • با تمرکز بر لحظه حال و پذیرش افکار و احساسات خود، می توانید هر لقمه را بچشید، آهسته غذا بخورید و به نیازهای بدن خود پاسخ دهید.
 • برنامه ریزی وعده های غذایی مغذی از قبل یا امتحان دستور العمل های جدید از دیگر راه های عالی برای دوستی با غذا است.

نکته 5: با کسی که به او اعتماد دارید تماس بگیرید

ممکن است از این که به کسی در مورد شرمساری که تجربه می کنید اطلاع دهید خجالت بکشید، اما دلیلی وجود ندارد که مجبور باشید به تنهایی با این موضوع کنار بیایید. برای راهنمایی و پشتیبانی با دیگران تماس بگیرید و به آنها اطلاع دهید که چه چیزی را تجربه کرده اید.

بسیار مهم است که فردی را پیدا کنید که به او اعتماد داشته باشید و احساس راحتی کنید و احساسات خود را با او به اشتراک بگذارید. داشتن یک خروجی امن برای ابراز احساسات می تواند به شما کمک کند تا با پریشانی و تحقیر ناشی از شرمساری کنار بیایید.

اگر در روند بهبودی به کمک بیشتری نیاز دارید، در تعیین قرار ملاقات با یک مشاور یا درمانگر مجاز سلامت روان تردید نکنید. آنها می توانند توصیه های بی طرفانه ای ارائه دهند تا به شما کمک کنند احساس قدرت بیشتری داشته باشید و از اثرات شرمساری بدن بهبود پیدا کنید.

چگونه به یک عزیز در شرم کردن از بدن کمک کنیم

اگر دوست یا عزیزی از طرف دیگران شرمنده شود، شفقت و درک شما می تواند ارزشمند باشد.

به آنها بگویید که شما نگران هستید و چقدر به آنها اهمیت می دهید. می‌توانید بگویید: «از اینکه همیشه در مورد وزن خود صحبت می‌کنید احساس نگرانی می‌کنم» یا «وقتی در مورد ظاهرتان منفی صحبت می‌کنید احساس ناراحتی می‌کنم».

 • صبور باشید و به نگرانی های آنها گوش دهید. تصور نکنید که می دانید عزیزتان به چه چیزی نیاز دارد بلکه بپرسید چگونه می توانید به بهترین شکل از او حمایت کنید. آنها ممکن است فقط شانه ای بخواهند که روی آن گریه کنند، کسی که بدون قضاوت به نگرانی های آنها گوش دهد.
 • سعی کنید تمرکز را از بدن عزیزتان به چیز دیگری که در مورد او تحسین می کنید تغییر دهید. برای مثال، می‌توانید حس شوخ‌طبعی فوق‌العاده، باهوش بودن، روحیه ماجراجویانه‌شان را به آنها یادآوری کنید یا استعداد خاصی را که دارند برجسته کنید.

اگر کودک شما دچار شرم از بدن شده است

این می تواند بسیار آزاردهنده باشد که بدانید کودک یا نوجوان شما شرمنده شده است. اما مانند هر رفتار قلدری یا قلدری سایبری، اقداماتی وجود دارد که می‌توانید برای مقابله با این مشکل انجام دهید یا حتی قبل از شروع آن به جلوگیری از آن کمک کنید.

 • به کودک خود در مورد شرمساری بدن آموزش دهید. به آنها اجازه دهید بدانند که مردم گاهی اوقات می توانند نسبت به یکدیگر ظالمانه رفتار کنند و چگونه فرزند شما باید برای خود و دیگران ارزش و احترام قائل باشد. به آنها یادآوری کنید که شرمساری بدن به هر شکلی غیر قابل قبول است.
 • اگر مشکل در مدرسه رخ داده است، با معلمان یا مدیران مدرسه فرزندتان صحبت کنید.
 • اگر دوستان فعلی او به وی حس شرمساری بدن را منتقل کرده اند فرزندتان را تشویق کنید که به دنبال دوستان جدید بگردد. ثبت نام در تیم‌های ورزشی، باشگاه‌های جوانان و فعالیت‌های بعد از مدرسه راه‌های بسیار خوبی برای کودک شما برای گسترش دایره اجتماعی خود است.
 • الگوی خوبی باشید. در مورد بدن خود مثبت صحبت کنید. سعی کنید از زبان مثبت بدن یا بدن خنثی استفاده کنید تا مثالی سالم باشید.
 • زمانی را که فرزندتان در شبکه های اجتماعی می گذراند کاهش دهید. از آنچه فرزندتان در پلتفرم های رسانه های اجتماعی پست می کند و می خواند آگاه باشید. هر چه بیشتر در مورد زندگی آنلاین فرزندتان بدانید زودتر می‌توانید مشکلات مربوط به شرم از بدن را شناسایی کرده و به آنها رسیدگی کنید.
 • به فرزندتان اطمینان دهید. اجازه دهید فرزندتان بداند که او را بدون قید و شرط به خاطر زیبایی درونی و بیرونی‌شان دوست دارید. از انتقاد یا مسخره کردن کودک یا نوجوان در مورد ظاهرشان حتی به شوخی خودداری کنید.
 • یک سبک زندگی سالم را تشویق کنید که بدن فرزندتان را پرورش می دهد. موضوعات ظاهر، وزن و رژیم غذایی را از بحث دور نگه دارید. در عوض روی توانایی های بدن فرزندتان تمرکز کنید. به آنها یادآوری کنید که بدنشان چقدر به آنها کمک می کند تا بدوند، بپرند، نقاشی بکشند، یک آلت موسیقی بنوازند یا معماها را حل کنند.
 • با ورزش و تلاش های خلاقانه، عزت نفس و انعطاف پذیری فرزندتان را تقویت کنید. مشارکت دادن آنها در ورزش های تیمی، سازمان های داوطلبانه یا فعالیت های گروهی می تواند به ایجاد اعتماد به نفس و بهبود مهارت های اجتماعی کمک کند. فعالیت بدنی همچنین می تواند به کاهش اضطراب و استرس و تقویت خلق و خوی کودک شما کمک کند.

تصویر بدن: پیش از نوجوانی و نوجوانی

چگونه به فرزند خود کمک کنیم به وزن مناسب برسد

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید